Код суду 0527 № 3-1655/11
П О С Т А Н О В А
06 жовтня 2011 року м.Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Міросєді А. І., розглянувши адміністративний матеріал, які надійшли від Територіальної державної інспекції праці у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року у с. Степне Советського району Ставропольського краю, громадянина України, працюючого на посаді директора колективного малого підприємства «Станкосервіс», мешкає в АДРЕСА_1, якому розяснені права згідно ст. 268 КУпАП, за ст. 41 ч.1 КУпАП, -
в с т а н о в и в :
При перевірці 19-20 липня 2011 року колективного малого підприємства «Станкосервіс», розташованого у м. Костянтинівка по вул. Леніна 3, встановлено, що ОСОБА_1, будучи посадовою особою - директором колекти вного малого підприємства«Станкосервіс», допустив порушення вимог чинного законодавства про працю, а саме: ст. 97; ч.1 ст. 115, 142 КЗпП України; ст. 15; ч.1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці».
Відповідно ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником під приємства, установи організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутріш ньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи організації або уповноваже ний ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і за безпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором або угодою сторін.
Виходячи із вищезазначеного директор колективного малого підприємства «Станкосервіс» ОСОБА_1 згідно ст. 21 КЗпП України виступає однією із сторін трудового договору і як роботодавець повинен забезпечити реалізацію трудових прав громадян на підприємстві, тому відповідальність за дотримання вимог трудового законодавства покладена на нього.
Правила внутрішнього трудового розпорядку в колективному малому підприємстві «Станкосервіс» затверджені директором підприємства, а не трудовим колективом, що є порушенням ст. 142 КЗпП України та складаються лише з режиму роботи підприємства.
Відповідно ч.1 ст. 115 КЗпП України, ч.1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата повинна виплачуватися працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом) але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінченні періоду, за який здійснюється виплата.
Строки виплати заробітної плати в колективному малому підприємстві «Станкосервіс» встановлені наказом керівника підприємства № 3к від 1.01.2011 року 7 та 21 числа.
Фактично виплата заробітної плати в колективному малому підприємстві «Станкосервіс» прово диться з порушенням строків, встановлених ч.1 ст.115 КЗпП України, ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці».
Так заробітна плата була виплачена: за січень 2011 року - 27.01.2011 року та 10.02.2011 року; за лютий 2011 року - 25.02.2011 року та 10.03.2011 року; за березень 2011 року - 24.03.2011 року та 7.04.2011 року; за квітень 2011 року - 20.04.2011 року та 6.05.2011 року; за травень 2011 року - 20.05.2011 року та 9.06.2011 року; за червень 2011 року - 20.06.2011 року та 6.07.2011 року.
Внаслідок несвоєчасної виплати заробітної плати на час проведення перевірки на підприємс тві існує заборгованість із заробітної плати за 2008-2009 роки у сумі 34120.82 грн., яка по да ним бухгалтерського обліку виникла з жовтня 2008 року.
Заборгованість із заробітної плати складає: перед директором ОСОБА_1- 13431,12 грн., пе ред працівником ОСОБА_2 20689,70 грн..
Статтею 94 КЗпП України та ст. 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника.
Відповідно до ст. 96 КЗпП України та ст. 6 Закону України «Про оплату праці», основою орга нізації оплати праці є тарифна система, яка включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадо вих окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики.
Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників-залежно від їх кваліфікації таза розрядами тарифної сітки. Вона є основою форму вання та диференціації розмірів заробітної плати. Формування тарифної сітки ( схеми посадових окладів) проводиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду.
Відповідно до ст. 97 КЗпП України та ст.15 Закону України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умо ви запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат повинні встановлюватися підприємством у колективному договорі з дотриманням норм та гарантій передбачених законодавством, генеральною та галузе вими, регіональними угодами.
Однак посадові оклади робітників в колективному малому підприємстві «Сганкосервіс» сформовані адміністрацією підприємства самостійно, а не у колективному договорі, де ці питання повинні погоджуватися с трудовим колективом, таз порушенням норм та гарантій передбачених Гене ральною Угодою про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010 - 2012 роки та Регіональною Угодою між Доне цькою облдержадміністрацією, профспілковими об'єднаннями Донецької області та Донецькою обласною організацією роботодавців на 2011-2012 роки, що є порушенням ст. 97 КЗпП України та ст. 15 Закону України «Про оплату праці».
Так місячний оклад робітника першого розряду відповідно до Генеральної Угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010 - 2012 роки повинен встановлюватися на рівні вище від мінімальної заробітної плати встановленої законодавством.. Крім того, відповідно до Регіональної Угоди в Донецькій області, вра ховуючи перевищення прожиткового мінімуму над середнім прожитковим мінімумом по Украї ні, передбачено при формуванні тарифної ставки (окладу) некваліфікованих робітників засто совувати регіональний коефіцієнт у розмірі 1,15, а при формуванні тарифної ставки (окладу) ро бітника першого розряду - 120% мінімальної заробітної плати помноженої на регіональний кое фіцієнт 1,15. Розміри ставок другого та послідуючих розрядів а також посадові оклади керівни ків, професіоналів та спеціалістів вираховуються шляхом множення тарифної ставки робітника 1 розряду на міжрозрядні (міжпосадові) коефіцієнти (ст. 96 КЗпП України та ст. 6 Закону України «Про оплату праці») встановлені у Галузевій Угоді.
А посадові оклади частини професіоналів та спеціалістів в колективному малому підприємстві «Станкосервіс» сформовані в значно меншому розмірі лише нарівні мінімальної заробітної плати.
Таким чином ОСОБА_1, як директор колекти вного малого підприємства«Станкосервіс», допустив порушення вимог чинного законодавства України про працю, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 41 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у скоєнні даного адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 41 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення, враховуючи характер скоєного правопорушення, даних щодо особи ОСОБА_1, вважаю необхідним накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Керуючись ст.ст. 41 ч.1, 283, 284 КУпАП, -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року у с. Степне Советського району Ставропольського краю, працюючого на посаді директора колективного малого підприємства «Станкосервіс», визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 41 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 (пятсот десять) грн.
Штраф слід перерахувати на розрахунковий рахунок 31111106700058, у банк ГУДКУ в Донецькій області, одержувач - бюджет м. Костянтинівки Донецької області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686631.
Постанова може бути оскаржена або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора та може бути предявлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя