Постанова № 21586300, 18.01.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.01.2012
Номер справи
2а-13437/11/2670
Номер документу
21586300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № <Внутрішній Номер справи >

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 січня 2012 року10:39 № 2а-13437/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:

головуючого судді Аблова Є.В.;

судді Амельохіна В.В.,

судді Федорчука А.Б.,

при секретарі Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача Мисник Н.В.,

представника відповідача Герасименка А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ»до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, за участю третьої особи відкритого акціонерного товариства «Овруцький хлібозавод»про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити дій,-

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) в судовому засіданні 18 січня 2012 року о 10 год. 39 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ»(надалі ТОВ «Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ», позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі ДКЦПФР, відповідач 1), Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі Житомирське ТУ ДКЦПФР, відповідач 2), за участю третьої особи відкритого акціонерного товариства «Овруцький хлібозавод» (надалі ВАТ«Овруцький хлібозавод») про визнання протиправною бездіяльність ДКЦПФР щодо невжиття заходів щодо усунення правопорушень на ринку цінних паперів за результатами розгляду заяви ТОВ «Фінансова компанія «ТЕКТ-РІЕЛТІ»від 30.08.2011р.; зобовязання ДКЦПФР порушити проти ВАТ «Овруцький хлібозавод»справу про правопорушення на ринку цінних паперів, в межах якої винести розпорядження про усунення порушень чинного законодавства, допущених під час прийняття спостережною радою рішення від 05.08.2011р. про переведення акцій ВАТ «Овруцький хлібозавод» з документарної у бездокументарну форму; зобовязання Житомирського ТУ ДКЦПФР скасувати свідоцтво № 69/06/1/11 від 22.08.2011р. про державну реєстрацію 1837456 простих іменних акцій ВАТ «Овруцький хлібозавод» бездокументарної форми існування; зобовязання Житомирського ТУ ДКЦПФР відновити свідоцтво № 97/06/1/99 від23.07.1999 р. про державну реєстрацію 1837456 простих іменних акцій ВАТ «Овруцький хлібозавод»документарної форми існування.

Свої позовні вимоги ТОВ «Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ»обґрунтовує тим, що ДКЦПФР не вжила своєчасних заходів щодо усунення порушень прав позивача незаконними діями емітента та Житомирського ТУ ДКЦПФР, а відтак бездіяльність відповідача 1 щодо контролю за дотриманням вимог законодавства про цінні папери та контролю за захистом прав інвесторів на ринку цінних паперів є протиправною, а Житомирське ТУ ДКЦПФР здійснило заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Овруцький хлібозавод»на підставі неповного пакету документів, що суперечить нормам чинного законодавства України.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Представник ДКЦПФР та Житомирського ТУ ДКЦПФР проти позову заперечив з тих підстав, що прийняття рішення про переведення випуску іменних акцій емітента документарної форми існування в бездокументарну форму існування спостережною радою ВАТ «Овруцький хлібозавод» не суперечить вимогам чинного законодавства, а подані емітентом документи для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування оформлені відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства»17.09.2008р. № 514-VІ з урахуванням вимог Положення про порядок заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку зі зміною форми випуску, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 26.01.2005р. № 21 у частині, що не суперечить Закону України «Про акціонерні товариства».

Представник третьої особи в судове засідання не зявився, позовні вимоги не визнав повністю з підстав, викладених у письмових поясненнях, просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі та розглядати справу без участі представника ВАТ «Овруцький хлібозавод».

Розглянувши у відкритому судовому засіданні подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТОВ «Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ»є акціонером, власником 440 940 шт. (23,997 %) простих іменних акцій ВАТ«Овруцький хлібозавод»(код ЄДРПОУ 00377727, місцезнаходження: 11101, Житомирська обл., м. Овруч, вул. Наліпки-Репкіна, 10).

На засіданні спостережної ради від 05.08.2011р ВАТ«Овруцький хлібозавод»було прийнято рішення про переведення випуску простих іменних акцій товариства з документарної форми існування в бездокументарну форму.

Повідомлення про переведення випуску простих іменних акцій товариства з документарної форми існування в бездокументарну форму надруковано у виданні Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 149 від 12.08.2011р.

09.08.2011р. ВАТ «Овруцький хлібозавод»подало до Житомирського ТУ ДКЦПФР заяву та пакет документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів у зв'язку зі зміною форми випуску акцій емітента.

За результатом розгляду документів Житомирським ТУ ДКЦПФР було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Овруцький хлібозавод»у бездокументарній формі існування №69/06/1/11 від 22.08.2011р.

Вважаючи, що рішення про дематеріалізацію було прийнято незаконно, ТОВ «Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ»30.08.2011р. звернулось до ДКЦПФР із заявою про виявлення фактів порушення чинного законодавства про цінні папери та фондовий ринок.

Згідно цієї заяви позивач повідомляв, що при прийнятті рішення про дематеріалізацію акцій ВАТ«Овруцький хлібозавод»були допущені порушення норм Положення «Про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування»затвердженим Рішенням ДКЦПФР від 30.06.2000р. №98 зі змінами, затвердженими Рішеннями ДКЦПФР №398 від 14.09.2004р., №955 від 29.08.2008р. та №1757 від 23.11.2010р. (далі - Положення №98).

На думку позивача, прийняття рішення про дематеріалізацію належить до виключної компетенції загальних зборів акціонерного товариства, в той час як рішення про переведення випуску іменних акції документарної форми існування у бездокументарну було прийняте спостережною радою ВАТ«Овруцький хлібозавод», яка не наділена такими повноваженнями.

Також позивач у своїй заяві стверджував, що емітент ВАТ «Овруцький хлібозавод»в порушення норми пп. 1.11, 1.12 Положення № 98, у 10-денний термін з моменту прийняття рішення про дематеріалізацію персонально не повідомив про це ТОВ «Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ», яке є утримувачем акцій. На думку позивача також ВАТ«Овруцький хлібозавод»були порушені норми абз. 11,12 п. 1.12 Положення № 98, згідно яких повідомлення про дематеріалізацію акцій повинно містити серед іншого відомості про дату припинення операцій у системі реєстру власників іменних цінних паперів; застереження про те, що після дати припинення операцій проведення у системі реєстру власників іменних цінних паперів випуску, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію, операцій знерухомлення, матеріалізації, переміщення щодо особових рахунків номінальних утримувачів не здійснюється.

Також позивач зазначив, що Житомирське ТУ ДКЦПФР здійснило заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ«Овруцький хлібозавод»на підставі неповного пакету документів, які є обов'язковими для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, а саме ВАТ«Овруцький хлібозавод»не подало протокол або засвідчену підписом керівника та печаткою емітента копію протоколу або, засвідчений підписом керівника та печаткою емітента, витяг з протоколу рішення загальних зборів акціонерів товариства про переведення випуску іменних акцій, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму, що суперечить нормам п. 7, 8 Положення про порядок заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку зі зміною форми випуску, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 26.01.2005р. № 21 (надалі Положення № 21)

У своїй заяві від 30.08.2011р. позивач просив ДКЦПФР винести припис до Житомирського ТУ ДКЦПФР, згідно якого територіальне управління зобов'язуватиметься утримуватися від дій щодо проведення процедури заміни свідоцтва про випуск акцій ВАТ«Овруцький хлібозавод».

Центральним апаратом ДКЦПФР було направлено за належністю (супровідний лист №1202/17390 від 12.09.2011р.) а Житомирським ТУ ДКЦПФР отримано заяву ТОВ «Фінансова компанія «ТЕКТ-РІЕЛТІ»від 30.08.2011р

Даючи правову оцінку правовідносинам, що виникли суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.09.1996р. № 448/96-ВР (далі-Закон № 448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі-Комісія). Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством..

Комісія здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону № 448/96-ВР).

Одним із основних завдань Комісії, згідно статті 7 Закону № 448/96-ВР є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України.

Статтею 6 Закону № 448/96-ВР визначено, що Комісія розробляє і затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.

30.04.2009р. набрав чинності Закон України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008р. № 514-VІ (далі Закон № 514-VІ), який було опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр»№202 від 29.10.2008р.

Відповідно до вимог частини 2 статті 20 Закону № 514-VІ акції існують виключно в бездокументарній формі. Ця норма набула чинності через два роки з дня опублікування цього закону (тобто 29 жовтня 2011 року).

Пунктом 14 частини 2 статті 33 Закону № 514-VІ прийняття рішення про форму існування акцій віднесено до виключної компетенції загальних зборів акціонерного товариства.

2 березня 2011 року набрав чинності Закон України від 3 лютого 2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про акціонерні товариства»щодо вдосконалення механізму діяльності акціонерних товариств»(далі Закон №2994-VІ), який продовжив строк набрання чинності вимоги частини 2 статті 20 Закону № 514-VІ щодо існування акцій виключно в бездокументарній формі до 30 місяців з дня опублікування цього закону (тобто до 30 квітня 2011 року) та деталізував порядок переведення акцій із документарної форми існування в бездокументарну.

Згідно пункту 23 статті 52 Закону № 514-VІ, з врахуванням редакції Закону №2994-VІ, вирішення інших питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради згідно із статутом акціонерного товариства, в тому числі прийняття рішення про переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, належить до виключної компетенції наглядової ради.

Відповідно до частини 3 статті 52 Закону № 514-VІ, питання, що належать до виключної компетенції наглядової ради акціонерного товариства, не можуть вирішуватися іншими органами товариства, крім загальних зборів, за винятком випадків, встановлених цим Законом.

Таким чином, Закон відносить прийняття рішення про дематеріалізацію акцій до виключної компетенції як наглядової ради, так і загальних зборів акціонерів.

Згідно пункту 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону № 514-VІ, приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому ДКЦПФР, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення відповідних дій у визначеній законом послідовності, зокрема:

-опублікувати в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі);

-подати до ДКЦПФР документи для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Порядок дій учасників депозитарної системи при прийнятті емітентом рішення про переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування встановлений Положенням № 98.

Згідно пункту 1.4 розділу 1 Положення №98 дематеріалізація випуску акцій - комплекс дій з переведення випуску акцій у бездокументарну форму.

Таким чином, Закон № 514-VІ, відносить до виключної компетенції загальних зборів прийняття рішення про форму існування акцій, і одночасно визначає випадок, що для приведення діяльності акціонерного товариства у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому ДКЦПФР, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення відповідних дій.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно зі статтею 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність.

Таким чином, норми Закону № 514-VІ, які набули чинності з 02.03.2011р., поширюються на процес дематеріалізації випуску акцій, що розпочався після зазначеної дати.

Порядок застосування норм Положення №98 вказано в роз'ясненні ДКЦПФР від 31.03.2011р. №4 «Про порядок застосування норм законодавства щодо дій учасників фондового ринку при переведенні випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування», затвердженому рішенням ДКЦПФР від 31.03.2011р. №377 (далі - Роз'яснення Комісії №4).

Відповідно до Роз'яснення Комісії №4 на дематеріалізацію, рішення про яке було прийнято наглядовою радою акціонерного товариства або загальними зборами акціонерного товариства після набрання чинності Законом, незалежно від приведення емітентом своєї діяльності у відповідність до вимог Закону «Про акціонерні товариства»стосовно унесення змін до статуту та внутрішніх документів, поширюється дія Положення № 98 зі змінами у частині, що не суперечить Закону.

Згідно з абзацом десятим пункту 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону № 514-VІ, наглядова рада акціонерного товариства забезпечує подання до ДКЦПФР документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування.

Порядок заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з прийняттям емітентом рішення про переведення випуску іменних акцій, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму регулюється Положенням № 21.

Згідно з пунктом 3 Положення №21 заміна свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з прийняттям емітентом рішення про переведення випуску іменних акцій, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму здійснюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку або її територіальними органами, які відповідно до повноважень, установлених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зареєстрували випуск акцій емітента, щодо якого прийнято рішення про переведення в іншу форму існування (далі реєструвальний орган).

Відповідно до пункту 5 Положення №21 для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з прийняттям емітентом рішення про переведення випуску іменних акцій, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму акціонерне товариство не пізніше 30 календарних днів від дати прийняття такого рішення подає до реєструвального органу, зокрема, заяву про заміну свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів у зв'язку зі зміною форми випуску акцій та протокол або, засвідчену підписом керівника та печаткою емітента, копію протоколу або, засвідчений підписом керівника та печаткою емітента, витяг з протоколу (протокол, його копія, витяг з протоколу повинні бути пронумеровані та прошнуровані) рішення загальних зборів акціонерів товариства про переведення випуску іменних акцій, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму, що має містити такі відомості: повне найменування емітента та його місцезнаходження; реквізити випуску акцій, щодо якого прийняте рішення про зміну форми, із зазначенням реєстраційного номеру випуску; реквізити депозитарію, який буде обслуговувати випуск акцій, щодо якого прийняте рішення про зміну форми (повне найменування, місцезнаходження, серія, номер та дата видачі ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - депозитарної діяльності депозитарія цінних паперів); реквізити зберігача, у якого емітент буде відкривати рахунки в цінних паперах власникам акцій (повне найменування, місцезнаходження, серія, номер та дата видачі ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - депозитарної діяльності зберігача цінних паперів); кількість та відсоток голосів акціонерів, які беруть участь у загальних зборах; кількість та відсоток голосів акціонерів, які приймають рішення про зміну форми випуску акцій; примірники одного з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та місцевої преси за місцезнаходженням акціонерного товариства з опублікованим згідно з вимогами статті 43 Закону України «Про господарські товариства»повідомленням про скликання загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийняте рішення про переведення випуску іменних акцій з документарної форми в бездокументарну форму.

Зі змісту пункту 6 Положення №21 випливає, що після подання емітентом заяви та всіх необхідних документів реєструвальний орган протягом 15 календарних днів здійснює заміну свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Відповідно до абзацу десятого пункту 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону № 514-VІ, ДКЦПФР зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог.

Рішенням ДКЦПФР від 07.04.2011р. №407 затверджено роз'яснення ДКЦПФР від 07.04.2011р. №5 «Щодо порядку застосування положень законодавства стосовно прийняття рішення про видачу свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку зі зміною форми існування акцій»(далі - Роз'яснення Комісії №5).

Відповідно до Роз'яснення Комісії №5, реєструвальний орган повинен видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства»з урахуванням вимог Положення у частині, що не суперечить Закону України «Про акціонерні товариства».

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, ВАТ «Овруцький хлібозавод»випустив акції на загальну суму 459364 гривень, номінальною вартістю 0,25 гривень, у кількості 1837456 простих іменних акцій, форма випуску - документарна, зареєстровано Житомирським ТУ ДКЦПФР про що було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №97/06/1/99 від 23.07.1999р.

У зв'язку з тим, що емітент не здійснив переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну до 30 квітня 2011 року, керуючись пунктом 2 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007р. №2272, та листом «Щодо дій уповноважених осіб у разі виявлення порушень вимог частини 2 статті 20 Закону України «Про акціонерні товариства», затвердженим рішенням ДКЦПФР від 25.05.2011р. №568, уповноваженою особою Комісії, т.в.о. начальника Житомирського ТУ ДКЦПФР у відношенні емітента було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 09.06.2011р. №194-ЖИ з терміном усунення порушення законодавства про цінні папери до 09.12.2011р.

З метою забезпечення вчасного виконання зазначеного розпорядження ВАТ «Овруцький хлібозавод»09.08.2011р. за вих. №88 подало до Житомирського ТУ ДКЦПФР пакет документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з дематеріалізацією випуску, а саме:

Заяву про заміну свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів у зв'язку зі зміною форми випуску акцій від 09 серпня 2011 року вих. № 87;

Протокол засідання Спостережної ради ВАТ «Овруцький хлібозавод» від 05 серпня 2011 року;

Протокол рішення про дематеріалізацію випуску акцій, затверджений на засіданні Спостережної ради, про переведення випуску іменних акцій, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму;

Копію статуту емітента щодо розміру статутного капіталу, кількості, номінальної вартості, типу (іменні) та категорії акцій (прості); Свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 97/06/1/99 від 23.07.1999;

Копію опублікованого в офіційному друкованому виданні Комісії - газеті Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №149 (1154) від 12.08.2011р. повідомлення про дематеріалізацію випуску акцій емітента;

Довідку про повідомлення власників акцій згідно реєстру про прийняте спостережною радою товариства рішення про дематеріалізацію.

Відповідно до протоколу спостережної ради ВАТ «Овруцький хлібозавод»від 05.08.2011р. спостережною радою ВАТ «Овруцький хлібозавод»було прийнято рішення про переведення випуску акцій документарної форми існування в бездокументарну, що відповідає вимогам пункту 23 статті 52 та абзацу 8 пункту 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону № 514-VІ.

Рішення про дематеріалізацію оформлено відповідним протоколом у відповідності до вимог Положення №98.

Враховуючи вищевикладене, прийняття рішення про переведення випуску іменних акцій емітента документарної форми існування в бездокументарну форму існування спостережною радою ВАТ «Овруцький хлібозавод» не суперечить вимогам чинного законодавства, а подані емітентом документи для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування оформлені відповідно до Закону України № 514-VІ з урахуванням вимог Положення №21 у частині, що не суперечить Закону України «Про акціонерні товариства».

Таким чином, за результатом розгляду документів Житомирським ТУ ДКЦПФР у відповідності до вимог чинного законодавства було видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Овруцький хлібозавод»у бездокументарній формі існування №69/06/1/11 від 22.08.2011р.

Рішення Житомирського ТУ ДКЦПФР про видачу ВАТ «Овруцький хлібозавод»свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування №69/06/1/11 від 22.08.2011р. опубліковано в офіційному друкованому виданні Комісії газеті Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №156 (1161) від 23.08.2011р.

Тобто, вчинення Житомирським ТУ ДКЦПФР дій, з приводу яких подано позов відбулося до дати направлення до ДКЦПФР заяви ТОВ «Фінансова компанія «ТЕКТ-РІЕЛТІ»про виявлення фактів порушення чинного законодавства про цінні папери та фондовий ринок від 30.08.2011р.

Так, центральним апаратом ДКЦПФР було направлено за належністю (супровідний лист №1202/17390 від 12.09.2011) а Житомирським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку отримано заяву ТОВ «Фінансова компанія «ТЕКТ-РІЕЛТІ».

За результатами розгляду заяви ТОВ «Фінансова компанія «ТЕКТ-РІЕЛТІ»Житомирським ТУ ДКЦПФР було надано відповідь листом від 27.09.2011 №02/2173. Таким чином, доводи позивача про не отримання від Комісії відповіді по даній заяві спростовуються наявними у матеріалах справи доказами.

Суд також не приймає доводи позивача щодо неповідомлення акціонерним товариством акціонерів про прийняте рішення про дематеріалізацію випуску акцій виходячи з наступного

Пунктом 1.11 Положення №98 визначено, що при переведенні випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування емітент повинен, серед іншого, персонально повідомити кожного власника та кожного номінального утримувача, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, способом, визначеним при прийнятті рішення про де матеріалізацію.

Згідно 1.12 Положення №98 емітент повинен не пізніше 10 (десяти) календарних днів від дати прийняття рішення про дематеріалізацію опублікувати повідомлення про дематеріалізацію випуску в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а також повідомити про дематеріалізацію фондові біржі, на яких акції цього емітента перебувають у лістингу, та персонально кожного власника та кожного номінального утримувача, зареєстрованого у реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, способом, визначеним при прийнятті рішення про дематеріалізацію.

Відповідно до протоколу рішення про дематеріалізацію випуску акцій ВАТ «Овруцький хлібозавод», затвердженого рішенням спостережної ради від 05.08.2011р., було прийнято рішення, що всі акціонери та номінальний утримувач АТ будуть персонально повідомлені про дематеріалізацію за допомогою поштового зв'язку шляхом розсипки повідомлень простими листами не пізніше 10 календарних днів від дати прийняття рішення про дематеріалізацію випуску акцій.

Як вбачається з матеріалів справи, здійснення персональних повідомлень акціонерів ВАТ «Овруцький хлібозавод»про дематеріалізацію випуску акцій, згідно рішення спостережної ради 05.08.2011р., шляхом розсилки 12.08.2011р. простих листів (в тому числі на адресу ТОВ «Фінансова компанія «ТЕКТ-РІЕЛТІ»).

Згідно листа ВАТ «Овруцький хлібозавод»від 23.09.2011р. №207, товариство 22.09.2011р. повторно направило на адресу ТОВ «Фінансова компанія «ТЕКТ-РІЕЛТІ»(м.Київ, вуя. Червонбармійська, 64) повідомлення про дематеріалізацію випуску акцій рекомендованим листом.

Щодо відсутності в повідомленні про дематеріалізацію випуску акцій, яке опубліковане в офіційному друкованому виданні Комісії - газеті Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №149 (1154) від 12.08.2011р., інформації щодо дати припинення операцій в системі реєстру власників іменних цінних паперів суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до абзацу дев'ятого частини 2 пункту 1.12 Положення №98, повідомлення про дематеріалізацію випуску акцій повинно містити серед іншого дату припинення ведення реєстру.

Слід зазначити, що Положення №98 не містить вимоги щодо наявності в повідомленні про дематеріалізацію випуску акцій інформації щодо дати припинення операцій в системі реєстру власників іменних цінних паперів.

Згідно абзацу одинадцятого пункту 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону № 514-VІ, реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення ДКЦПФР про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру.

Відповідно до пункту 5 протоколу рішення про дематеріалізацію випуску акцій ВАТ «Овруцький хлібозавод», затвердженого рішенням спостережної ради від 05.08.2011р. було визначено дату припинення реєстру власників іменних цінних паперів, а саме: протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення ДКЦПФР про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування, що відповідає вимогам Закону.

Повідомлення про дематеріалізацію випуску акцій ВАТ «Овруцький хлібозавод»було опубліковано в офіційному друкованому виданні Комісії - газеті Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №149 (1154) від 12.08.2011р. та містить інформацію про визначення дати припинення ведення реєстру та застереження про те, що після дати припинення ведення реєстру проведення будь-яких операцій у системі реєстру власників іменних цінних паперів випуску, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію, не здійснюється.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачі по справі, як субєкти владних повноважень, повністю виконали покладений на них обовязок щодо доказування правомірності своїх дій.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія ТЕКТ-РІЕЛТІ» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий суддя Аблов Є.В.

СудяАмельохін В.В.

СудяФедорчук А.Б.