Постанова № 21586203, 26.01.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.01.2012
Номер справи
2а-18745/11/2670
Номер документу
21586203
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 січня 2012 року           10:26           № 2а-18745/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Саніна Б.В., при секретарі судового засідання Карпенко Я.В. розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомСпеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків

до Комунального підприємства «Київпастранс»

пронадання дозволу на стягнення коштів у рахунок погашення частини податкового боргу

за участю представників сторін:

від позивачаОСОБА_1 (довіреність)

від відповідачаОСОБА_2 (довіреність)

ВСТАНОВИВ:

19.12.2011 р. до судді Окружного адміністративного суду м. Києва Саніна Б.В. надійшов адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків, в якому просить суд надати дозвіл на стягнення коштів у рахунок погашення частини податкового боргу за рахунок готівки, що належить Комунальному підприємству «Київпастранс»в розмірі 1062 584,11 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.12.2011 р. було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та витребувано у позивача та відповідача необхідні документи.

13.01.2012 р. від відповідача надійшло клопотання (вх. № 03-3/1444 від 12.01.2012), в якому просить зупинити провадження у справі №2а-18745/11/2670 у зв’язку з наявністю справи №2а-17961/11/2670 за позовом КП «Київпастранс»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення-рішення від 04.11.2011 р. №0007364210, яким КП «Київпастранс»нараховано до сплати 255 415,03 грн. з земельного податку з юридичних осіб Дніпровського району м. Києва.

13.01.2012 р. ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва, в зв’язку із неможливістю вирішити справу в скороченому провадженні, суд перейшов до розгляду справи за загальними правилами.

В судове засідання з’явився представник позивача, який позов підтримує та просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі з підстав викладених в адміністративному позові, зокрема позивачем не було сплачено самостійно узгоджене податкове зобов’язання, чим порушено положення Податкового кодексу України (надалі –ПК України).

В судове засідання з’явився відповідач, який позовні вимоги в частині визнає, зокрема щодо існування податково боргу в розмірі 27010,08 грн. за несплату податку з орендної плати за землі державної або комунальної власності з юридичних осіб, що виникла на підставі поданої декларації (за жовтень 2011 р.) №1573 від 28.01.2011 р. Щодо іншої частини позовних вимог заперечує, просить в задоволенні позову відмовити, та зазначає, що податок на додану вартість було сплачено в листопаді, про що надав платіжні доручення, а також вказав, що із слати земельного податку має пільгу в розмірі 99%.

В судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний текст постанови було виготовлено 27.01.2012 р.

Розглянувши наявні в матеріалах докази, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтується позов, оцінивши докази які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з огляду на наступне.

Комунальне підприємство «Київпастрнас»зареєстроване в Подільському районі м Києва та перебуває на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 16.02.2011 р.

Положеннями ст.15 ПК України, передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідачем було подано до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків податкові декларації, зокрема:

ь          №9011579090 від 18.11.2011 р., в якій вказано податкове зобов’язання з податку на додану вартість (код платежу 14010100) в розмірі 780159, 00 грн. (за жовтень 2011 р.);

ь          №1573 від 28.01.2011 р. в якій вказано податкове зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб (код платежу 13050153) в розмірі 255415,03 грн. (за жовтень 2011 р.)

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом

Як встановлено в судовому засіданні, що не спростовано відповідачем, граничний термін сплати податкових зобов’язань за вказаними податковими деклараціями настав 30.11.2011 р. Однак, станом на вказану дату, що не спростовується відповідачем, визначена КП «Київпастранс»в податкових деклараціях сума податкового зобов’язання оплачена до бюджету не була.

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

В порядку п.20.1.18 ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.95.1 та п.95.2 ст.95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем було направлено на адресу відповідача податкові вимоги, зокрема 05.02.2009 р. першу податку вимогу №1/529 та 16.03.2009 р. другу податкову вимогу №2/1057.

Пунктом 95.3 ст.95 ПК України, передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Суд критично ставиться до наданих відповідачем платіжних доручень №15163 від 28.11.2011 р., №15224 від 29.11.2011 р., №15227 від 30.11.2011 р., як на доказ сплати відповідачем суми податкового боргу з податку на додану вартість визначену податковою декларацією №9011579090 від 18.11.2011 р. в розмірі 780159 грн. Крім того, суд критично ставиться до платіжного доручення №15247 від 30.11.2011 р., як на доказ сплати відповідачем суми податкового боргу із сплати земельного податку за жовтень 2011 р. в розмірі 2 555 грн. 00 коп.

Із наданих позивачем облікових карток КП «Київпастрнас»з податку на додану вартість та земельного податку (станом на 30.11.2011 р.) відповідач має заборгованість із податку на додану вартість в розмірі 16814754 грн. 86 коп. та із земельного податку –1298982 грн. 57 коп.

Водночас, відповідно до положень п.87.9 ст.87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Крім того, суд критично ставиться до посилання відповідача на ухвалу Вищого адміністративного суду України №К/9991/47195/11 від 12.09.2011 р. як на доказ відсутності заборгованості із податку на додану вартість. Так, як вбачається із постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.11.2010 р., що оскаржується в Вищому адміністративному суді України, по вказаній справі стягується із КП «Київпастранс»сума податкового боргу із податку на додану вартість в розмірі 5946 455 грн. 39 коп., тоді як заборгованість відповідача із податку на додану вартість, відповідно до облікової картки (станом на 30.11.2011 р.), становить 16814754 грн. 86 коп.

Водночас, суд приймає до уваги, що відповідно до п.30.1 та п.30.2 ст.30 ПК України, податкова пільга передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Положеннями п.30.5 ст.30 ПК України, зафіксовано, що податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п.284.1 ст.284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.

Пунктом 30.3 ст.30 ПК України зазначено, що платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії. Крім того, положеннями п.284.2 ст.284 ПК України, зафіксовано що якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.

23.09.2011 р. в Додатку 18 «Перелік підприємств і організацій, яким надаються пільги по сплаті земельного податку на 2011 рік», затверджених Рішенням Київської міської ради №17/6233 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 30.12.2010 р. №573/5385 «Про бюджет міста Києва на 2011 рік»для Комунального підприємства «Київпастрнас»на 2011 р. було встановлено пільгу по сплаті земельного податку в розмірі 99 %.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач 29.11.2011 р. подавав до позивача уточнену податкову декларацію з земельного податку в якій, податкове зобов’язання з оплати земельного податку за жовтень 2011 р. становить 2555 грн. (вх. №9011888476). Вказана податкова декларація були прийнята позивачем, доказів по відмову у прийнятті податкової декларації, в порядку передбаченому ст.49 ПК України, представником позивача надано до суду не було.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на вищевказане суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача, а саме стягнути із рахунків Комунального підприємства «Київпастранс»на користь Державного бюджету податковий борг в розмірі 809724 грн. 08 коп., з яких заборгованість з податку на додану вартість - 780159 грн. 00 коп.; заборгованість з орендної плати за землі державної або комунальної власності з юридичних осіб - 27010 грн. 08 коп.; заборгованість з земельного податку з юридичних осіб –2555 грн. 00 коп.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, судовий збір не відшкодовується.

Керуючись положеннями ст.2, ст.17, ст.71, ст.86, ст.158-163, ст.167, ст.171, ст.254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків задовольнити частково.

2.          Стягнути із рахунків Комунального підприємства «Київпастранс»(04070, м. Київ, вул. Набережне шосе, 2 код ЄДРПОУ 31725604) на користь Державного бюджету податковий борг в розмірі 809724 (вісімсот дев’ять тисяч сімсот двадцять чотири) грн. 08 коп., з яких:

ь          заборгованість з податку на додану вартість - 780159 (сімсот вісімдесят тисяч сто п’ятдесят дев’ять) грн. 00 коп.;

ь          заборгованість з орендної плати за землі державної або комунальної власності з юридичних осіб - 27010 (двадцять сім тисяч десять) грн. 08 коп.;

ь          заборгованість з земельного податку з юридичних осіб –2555 (дві тисячі п’ятсот п’ятдесят п’ять) грн. 00 коп.

3.          В задоволенні іншої частини позовних вимог Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими ст.185-187 КАС України.

Суддя                                                                                                              Б. В. Санін