Єдиний державний реєстр судових рішень копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2012 р. Справа № 2a-1870/9545/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Альфасистембуд" до державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство «Альфасистембуд» (надалі – позивач, ПАТ «Альфасистембуд», товариство) звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції в м.Суми (надалі – відповідач, ДПІ в м.Суми) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 13.07.2011р. №0000732314/0/55992, яким товариству збільшено суму грошового зобов’язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 81 637 грн. 19 коп. та застосована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 1 грн. Свої вимоги мотивує тим, що податковою інспекцією необґрунтовано донарахована орендна плата з розрахунку 3% від нормативної оцінки земельної ділянки, тому що умовами договору оренди передбачена орендна плата в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
ДПІ в м. Суми, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що в ході перевірки встановлено порушення пп. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України, згідно якого, починаючи з 01.01.2011р. річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної та комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ст.274 Податкового кодексу України. Однак, ПАТ "Альфасистембуд" сплачувалася орендна плата в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до порушення вимог ст.288 ПК України та заниження податкового зобов’язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 81 637 грн. 19 коп.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав, з підстав викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що ДПІ в м.Суми здійснено планову виїзну перевірку ПАТ «Альфасистембуд» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 р. по 31.03.2011 р.
За результатами перевірки складений акт від 20.06.2011 р. за №4499/2314/05520218/50 /витяг з Акту - а.с.47-52/.
На підставі акту перевірки ДПІ в м.Суми винесено податкове повідомлення-рішення від 13.07.2011р. №000732314/0/55992, яким збільшено суму грошового зобов’язання ПАТ «Альфасистембуд» за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 81 638 грн. 19 коп. (з них: 81637 грн. 19 коп. - за основним платежем, 1 грн. - за штрафними санкціями) /а.с.5/.
На думку суду, вказане податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного податкового законодавства виходячи з наступного:
Так, з матеріалів справи вбачається, що між ПАТ «Альфасистембуд» та Сумською міською радою укладені договори оренди земельних ділянок, згідно яких ПАТ «Альфасистембуд» використовує земельні ділянки за адресою: м. Суми, провул. Баумана та вул. 6-та Продольна площею 6,0000 га (договір оренди земельної ділянки від 10.02.2006 р. № 651), за адресою: м. Суми, між будинками вул. Харківська, 44 та вул. Паризької Комуни, 30 площею 0,2178 га ( договір від 11.05.2007 р. № 729), за адресою: м. Суми, проспект ім. М.Лушпи, 23 - вул. Заливна, 9 площею 0,4785 (договір від 17.12.2007 р. № 7052) /а.с.6-8,12-14,17-18/.
Зазначені земельні ділянки відносяться до категорій земель житлової та громадської забудови.
З договорів оренди земельних ділянок вбачається, що ПАТ «Альфасистембуд» повинно сплачувати річну суму платежу по орендній платі за землю з розрахунку 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому. слід зазначити, що в розділі 3 вищезазначених договорів передбачено, що за згодою сторін розмір орендної плати може бути переглянутий, зокрема, і у випадку збільшення розміру ставки земельного податку. Однак, відповідач не надав до суду доказів звернення до Сумської міської ради з пропозицію про перегляд розміру орендної плати з урахування змін в законодавстві щодо річної суми платежу по орендній платі, розмір якої визначено пп. 288.5.1 п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України, починаючи з 01.01.2011р.
Згідно п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю –загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.п.14.1.125 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII цього кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Згідно ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до вимог п.288.1. та п.288.4. ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.
Згідно п.п.288.5.1 п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Пунктом 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Отже, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, тому з 01.01.2011року позивач повинен сплачувати річну суму платежу орендної плати не менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ст. 274 Податкового кодексу України.
В той же час, перевіркою встановлено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень - березень 2011 року, є меншим, ніж визначено вищевказаними нормами Податкового кодексу України, так як позивачем визначене податкове зобов’язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень - березень 2011року в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Заниження розміру орендної плати призвело до заниження податкового зобов’язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень - березень 2011року на 81 637 грн. 19 коп.
Тому відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення №000732314/0/55992 від 13.07.2011 року, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 81 637 грн. 19 коп. та 1 грн. штрафних санкцій.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорах оренди земельної ділянки є безпідставним, так як Податковим кодексом України орендна плата віднесена до загальнодержавного земельного податку і встановлена в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку. Тому позивач з 01.01.2011року повинен сплачувати орендну плату, річна сума платежу по якій не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.
З урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги ПАТ «Альфасистембуд» до ДПІ в м.Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.07.2011р. №000732314/0/55992 є необґрунтованими, безпідставними і, відповідно, не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову приватного акціонерного товариства "Альфасистембуд" до державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.07.2011 року № 0000732314/0/55992 –відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 05.02.2012 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець