ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2011 року об 11 год. 55 хв. Справа № 2а-0870/7327/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Тєтєрєв В.В., за участю представника позивача Михайлюченко В.М., відповідача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3 розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Хортицькому районі м.Запоріжжя (надалі позивач або ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі відповідач або ФОП ОСОБА_2) про стягнення: 2934 грн. 16 коп. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб; 172182 грн. 74 коп. заборгованості по податку на додану вартість.
Позивач в адміністративному позові зазначив, що податковий борг відповідача по податку з доходів фізичних осіб у сумі 2934 грн. 16 коп. виник внаслідок несплати податкових зобовязань, визначених ФОП ОСОБА_2 у податковій звітності. Податковий борг по податку на додану вартість у сумі 172182 грн. 74 коп. виник внаслідок несплати податкових зобовязань, як самостійно визначених відповідачем у податкових деклараціях, так і визначених податковим органом податковими повідомленнями-рішеннями впродовж 2009-2011 років, а також пені.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував. Подав усні пояснення, згідно яких податкові-повідомлення-рішення, на яких ґрунтуються позовні вимоги податкового органу, оскаржені ФОП ОСОБА_2 у судовому порядку. Представником відповідача надано до суду ухвалу Вищого адміністративного суду України від 29.06.2011 по справі №К/9991/30817/11, якою відкрите касаційне провадження за касаційною скаргою ФОП ОСОБА_2 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2011. Вважає, що до перегляду справи судом касаційної інстанції остаточно визначитись з наявністю податкового боргу неможливо. Просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Відповідач повністю підтримав заперечення представника відповідача, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Сторони під час розгляду справи у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Вислухавши пояснення позивача, заперечення представника відповідача та відповідача, розглянувши матеріали справи суд зясував наступне.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серії НОМЕР_2 відповідач зареєстрований за адресою: 69123, АДРЕСА_1. Відповідач має ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обовязкових платежів НОМЕР_1.
Відповідача взято на податковий облік у ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя 03.02.2004 за №3975. ФОП ОСОБА_2 згідно Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 20.03.2006 за №НОМЕР_3 є платником податку на додану вартість.
1. Відповідно до ст.1 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 №13-92 «Про прибутковий податок з громадян» (який діяв на час виникнення податкових відносин) платниками прибуткового податку (суб'єктами оподаткування) в Україні є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (надалі - громадяни) як ті, що мають, так i ті, що не мають постійного місця проживання в Україні. До громадян, що мають постійне місце проживання в Україні, належать громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні у цілому не менше 183 днів у календарному році.
Згідно приписів ст.2 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 №13-92 «Про прибутковий податок з громадян» об'єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний доход за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел, як на території України, так i за її межами. Об'єктом оподаткування у громадян, які не мають постійного місця проживання в Україні, є доход, одержаний з джерел в Україні. При визначенні сукупного оподатковуваного доходу враховуються доходи, одержані як в натуральній формі, так i в грошовій (національній або іноземній валюті).
Відповідачем до ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя 22.01.2010 подано Декларацію про доходи, одержані з 01 січня по 31 грудня 2009 року або за інший період звітного року (вх.№1101).
Згідно вказаної Декларації відповідач зазначив: суму одержаного валового доходу 1101503 грн. 00 коп.; витрати, повязані з одержанням доходу 1093598 грн. 00 коп., суму чистого доходу 7905 грн. 00 коп.
Перерахунком податкового зобовязання встановлено недоїмку у сумі 270 грн. 75 коп.
Згідно корінця податкового повідомлення форми «Ф» №0000211710/0 від 26.01.2010, отриманого відповідачем, загальна сума податкового зобовязання по податку з доходів фізичних осіб, що є субєктами підприємницької діяльності та самозайнятих осіб, визначена в податковому повідомленні становить 270 грн. 75 коп.
Крім того, ФОП ОСОБА_2 до ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя 09.02.2011 подано Декларацію про доходи, одержані з 01 січня по 31 грудня 2010 року або за інший період звітного року (вх.№2534).
Згідно вказаної Декларації відповідачем нараховано до сплати 2416 грн. 50 коп. податку.
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на час виникнення податкових зобовязань) платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Аналогічна вимога міститься й у п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України.
Всупереч вимог ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на час виникнення податкових зобовязань), п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України платник самостійно не сплатив суму податкового зобовязання в порядку календарної черговості.
Вказана сума відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є податковим боргом не сплаченим у встановлений строк.
Як зазначено у п.4.2.1 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої 18.07.2005 наказом Державна податкова адміністрація України №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123 (далі за текстом «Інструкція про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України»), податкові зобовязання, штрафні санкції, пеня, самостійно визначені платником у податковій звітності, уносяться до електронної бази даних підрозділами обробки та ведення податкових документів і формуються в електронні та паперові реєстри.
З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками (п.3.1 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України»).
У п.3.6. «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України» зазначено, що форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Позивачем, в обґрунтування позовних вимог надано облікову картку відповідача (зворотній бік, скорочена форма) по податку з доходів фізичних осіб, які є субєктами підприємницької діяльності та самозайнятих осіб, згідно якої за ФОП ОСОБА_2 (з урахуванням нарахованої відповідно до ст.129 Податкового кодексу України пені у сумі 246 грн. 91 коп.) обліковується борг у розмірі 2934 грн. 16 коп. Даних про розстрочення (відстрочення) податкового зобов'язання, надміру та/або помилково сплачені кошти вказаний документ не містить.
Відповідач не надав до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу.
Отже, позивачем доведено суму заборгованості відповідача по податку з доходів фізичних осіб, що є субєктами підприємницької діяльності та самозайнятих осіб у сумі 2934 грн. 16 коп.
2.Згідно акту №332/172/2212714739 від 28.05.2009, складеного співробітниками ДПІ в Хортицькому районі м.Запоріжжя за результатами планової виїзної перевірки, ФОП ОСОБА_2 порушено пп.7.2.4, 7.2.6, п.7.2, пп.7.4.5 п.7.4, пп.7.7.1 п.7.7 ст.7, п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» завищено податковий кредит в квітні, травні, червні, липні, вересні 2008 року сум податку на додану вартість, що призвело до зменшення суми податку на додану вартість на 114050 грн. 00 коп.
За вказане порушення податкового законодавства України ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя 10.06.2009 прийнято податкове повідомлення-рішення №0000331720/0, яким відповідачу визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 171075 грн. 00 коп. (з яких: 114050 грн. 00 коп. основного платежу, 57025 грн. 00 коп. штрафні (фінансові) санкції).
Позивачем надано до суду постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2011 по справі №2а-452/10/0870, згідно якої ФОП ОСОБА_2 оскаржено податкове повідомлення рішення №0000331720/2 від 21.09.2009. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09.03.2010 (якою скасовано податкове повідомлення рішення №0000331720/2 від 21.09.2009, а позовні вимоги задоволено) судом апеляційної інстанції скасовано.
Як зясовано судом по даній справі, судове рішення у справі №2а-452/10/0870, винесене Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом набрало законної сили, а отже є чинним і підлягає виконанню. Наявність касаційної скарги на судове рішення у вказаній справі не перешкоджає виконанню вказаного судового рішення. Відповідачем, представником відповідача не надано доказів зупинення касаційною інстанцією дії судового рішення апеляційної інстанції у справі №2а-452/10/0870.
Відповідно до приписів п.1.3ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вказане у податковому повідомленні рішення №0000331720/2 від 21.09.2009 податкове зобовязання є узгодженим і підлягає сплаті.
Крім того, ФОП ОСОБА_2, як платником податку на додану вартість до ДПІ у Хортицькому районі м.Запоріжжя подані податкові декларації з податку на додану вартість: №43516 від 15.12.2009 з податковим зобовязанням у розмірі 517 грн. 00 коп.; №45772 від 12.01.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 480 грн. 00 коп.; №2505 від 16.02.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 141 грн. 00 коп.; №10450 від 19.04.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 406 грн. 00 коп.; №13681 від 17.05.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 330 грн. 00 коп.; №15721 від 16.06.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 420 грн. 00 коп.; №19468 від 08.07.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 250 грн. 00 коп.; №24719 від 12.08.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 778 грн. 00 коп.; №32970 від 18.10.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 1001 грн. 00 коп.; №35896 від 10.11.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 1001 грн. 00 коп.; №38091 від 14.12.2010 з податковим зобовязанням у розмірі 1001 грн. 00 коп.; №44451 від 20.01.2011 з податковим зобовязанням у розмірі 1001 грн. 00 коп.; №1518 від 10.02.2011 з податковим зобовязанням у розмірі 1001 грн. 00 коп.; №8182 від 14.03.2011 з податковим зобовязанням у розмірі 1001 грн. 00 коп.; №24330 від 19.04.2011 з податковим зобовязанням у розмірі 1068 грн. 00 коп.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог надано облікову картку ФОП ОСОБА_2 (зворотній бік, скорочена форма) з податку на додану вартість, згідно якої за відповідачем обліковується борг (з урахуванням 1104 грн. 36 коп. пені, нарахованої відповідно до ст.129 Податкового кодексу України) у розмірі 172182 грн. 74 коп. Даних про розстрочення (відстрочення) податкового зобов'язання, помилково сплачені кошти вказаний документ не містить.
Відповідач не надав до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 № 2857-VI установлено, що податки і збори (обов'язкові платежі), які справлялися до 1 січня 2011 року та не встановлені Податковим кодексом України як загальнодержавні і місцеві податки та збори, включаючи розстрочені і відстрочені суми грошових зобов'язань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обов'язковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України, та зараховуються до: загального фонду державного бюджету - в частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися до державного бюджету; загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів - у частині податків і зборів (обов'язкових платежів), які зараховувалися відповідно до загального чи спеціального фонду місцевих бюджетів.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки визначені цим законом визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пп.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (пп.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
Аналогічні норми містить і пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, згідно якого податкова вимога це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до приписів п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Позивачем надано до суду: першу податкову вимогу №1/2428 від 08.12.2009, другу податкову вимогу №2/4 від 11.01.2010, Рішення №12/2212714739/24/10 від 15.02.2010 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Враховуючи вище викладене, судом зясовано, що відповідач на час судового засідання має заборгованість у розмірі 175116 грн. 90 коп.: 2934 грн. 16 коп. по податку з доходів фізичних осіб; 172182 грн. 74 коп. по податку на додану вартість. Дана заборгованість у добровільному порядку не сплачена. У звязку з цим, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з відповідача.
Відповідно до приписів ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.71, 94, 158-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь:
-місцевого бюджету Хортицького району м.Запоріжжя 2934 грн. 16 коп. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, перерахувавши на р/р 33214801700008, код платежу 11010200, код ЄДРПОУ 34676906, МФО 813015, банк отримувача ГУДКУ у Запорізькій області;
-Державного бюджету Хортицького району м.Запоріжжя 172182 грн. 74 коп. заборгованості по податку на додану вартість, перерахувавши на р/р 31117029700008, код платежу 14010100, код ЄДРПОУ 34676906, МФО 813015, банк отримувача ГУДКУ у Запорізькій області.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова виготовлена у повному обсязі 28.10.2011.
Суддя (підпис) О.О. Прасов
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.О. Прасов