Постанова № 21575237, 31.10.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2011
Номер справи
2а-1674/10/0870
Номер документу
21575237
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2011 року 14 год.48 хв. Справа № 2а-1674/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - суддіЛазаренка М.С.

секретаряШиршова А.А.

за участю представників

від позивача: Коломоєць І.В.

від відповідача: Гончаренко А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

адміністративного позову: Товариства з обмеженою відповідальністю «Просперити»

до: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя

про: скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Просперити» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000702308 від 26.02.2010р.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити та надав пояснення, аналогічні, викладеним у позові.

Представник відповідача проти заявленого позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі з підстав зазначених у письмових запереченнях.

Вислухавши пояснення сторін, зясувавши обставини справи та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

20.01.2010 р. ДПІ у Приморському районі Запорізької області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання з обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензії магазину, який знаходиться за адресою: Запорізька область, Приморський район, с. Зеленівка, вул. Миру, 32, суб'єкта господарської діяльності ТОВ “Просперити”, юридична адреса якого: м. Запоріжжя, вул. Щорса, 1-Б, код ЄДРПОУ 35147662.

За результатами перевірки було складено акт № 0009/08/11/35147662 від 20.01.2010 р. яким встановлено порушення ТОВ “Просперити” вимог п. п. 9, 12 ст. З Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Не погоджуючись із діями ДПІ у Приморському районі Запорізької області щодо проведення перевірки ТОВ “Просперити” звернулось до суду.

Ухвалою суду від 13 квітня 2010 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №2а-1260/10/0870 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Просперити» до Державної податкової інспекції у Приморському районі Запорізької області на дії державних податкових інспекторів під час перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання з обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, проведеної 20.01.2010 року.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18 березня 2010 року в адміністративній справі №2а-1260/10/0870 у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Просперити» відмовлено у повному обсязі. Зазначена постанова набрала законної сили 16.06.2011 року.

Як вбачається із зазначеної постанови в адміністративній справі, суд дійшов висновку, про те, що позапланова перевірка 20.01.2010р., проведена ДПІ у Приморському районі Запорізької області із дотриманням вимог чинного законодавства, у межах повноважень податкового органу та у спосіб, що визначений законами та Конституцією України.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема акту перевіркою встановлено:

-при проведенні перевірки у магазині ТОВ «Просперити» була зроблена закупка на суму 24 грн. (одна пляшка горілки «Хлібний Дар»), РРО застосовувся, розрахунковий документ видавався.

-фіскальні чеки друкуються із порушеннями, а саме: № 608 за 23.08.09 у 00 год. 34 хв., 24.08.09; № 609 за 24.08.09 о 01 год. 24 хв. 25.08.09; № 613 за 28.08.09 у 00 год. 43 хв. 29.08.09, № 628 за 12.09.09 у 00 год. 27хв. 13.09.09; № 635 за 19.09.2009 г. у 00 год 14 хв. 20.09.09; № 649 за 03.04.09 у 10 год. 26 хв. 04.10.09; № 669 за 23.10.09 у 00 год. 26 хв. 24.10.09; № 676 за 30.10.09 у 07 год. 07 хв. 31.10.09; № 683 за 06.11.09 у 00 год. 53 хв. 07.11.09; за 07.11.09 № 684 у 00 год. 41 хв. 08.11.09; за 09.11.09 № 685 у 00 год. 23 хв. 10.11.09; № 707 за 30.11.09 у 01 год. 15 хв. 01.12.09.

-порушено порядок обліку товарних запасів за місцем реалізації, а саме виявлені надлишки горілчаних виробів на суму 3551 грн. (відомості оприбуткування, реалізації та залишків товарів).

На підставі акту перевірки №0039/08/30/23/35147662 від 15.02.2010р. ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26 лютого 2010 року №0000702308, яким застосовано до ТОВ «Просперити» суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11182 грн. 00 коп.

На вимогу суду відповідачем надано Розрахунок фінансових санкцій, відповідно до якого вбачається, що сума штрафних санкцій у розмірі 11182 грн. 00 коп. складається з:

-за порушення правил щоденного друку фіскального звітного чеку у розмірі 4080 грн.;

-за порушення порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання у розмірі 7102 грн.

Щодо встановленого порушення порядку друкування фіскальних звітних чеків суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон), субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Відповідальність за невиконання зазначеного обовязку передбачена пунктом 4 статті 17 даного Закону.

Денний звіт, відповідно до ст.. 2 цього Закону, є документом встановленої форми, надрукованим реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.

Відповідно до приписів ст.. 2, п. 9 ст. 3 Закону, фіскальний звітний чек - це документ встановленої форми, що повинен відображати інформацію денних підсумків розрахункових операцій, здійснених на протязі робочої зміни касира та підлягає щоденному друку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року № 199 затверджено Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування (далі - Вимоги), дія яких поширюється на реєстратори розрахункових операцій (далі - реєстратор), що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), крім тих реєстраторів, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі продажу іноземної валюти.

Згідно із визначенням, наведеним в абз. 11 п. 2 зазначених Вимог, Z-звіт є денним звітом з обнулінням інформації в оперативній памяті та занесенням її до фіскальної памяті реєстратора.

В абзаці 15 п. 2 Вимог приводиться визначення зміни роботи реєстратора розрахункових операцій, відповідно до якого зміна це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

При цьому, у додатку до Вимог міститься примітка, згідно якої підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години.

Таким чином, фіскальні звітні чеки повинні роздруковуватися щодоби, тобто не пізніше ніж через 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z-звіту.

Як встановлено перевіряючими, фіскальні звітні чеки роздруковані наступним чином: № 608 за 23.08.09 у 00 год. 34 хв., 24.08.09; № 609 за 24.08.09 о 01 год. 24 хв. 25.08.09; № 613 за 28.08.09 у 00 год. 43 хв. 29.08.09, № 628 за 12.09.09 у 00 год. 27хв. 13.09.09; № 635 за 19.09.2009 г. у 00 год 14 хв. 20.09.09; № 649 за 03.04.09 у 10 год. 26 хв. 04.10.09; № 669 за 23.10.09 у 00 год. 26 хв. 24.10.09; № 676 за 30.10.09 у 07 год. 07 хв. 31.10.09; № 683 за 06.11.09 у 00 год. 53 хв. 07.11.09; за 07.11.09 № 684 у 00 год. 41 хв. 08.11.09; за 09.11.09 № 685 у 00 год. 23 хв. 10.11.09; № 707 за 30.11.09 у 01 год. 15 хв. 01.12.09.

Таким чином, суд вважає, що позивач, виконавши Z-звіти за вказані дати після 24 години не допустив порушень щоденного друку на РРО фіскальних звітних чеків, оскільки тривалість зміни у всіх перелічених Z-звітах не перевищує встановлених Постановою Кабінету Міністрів України № 199 від 18.02.2002 року 24 годин.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що відповідачем було неправомірно встановлено порушення позивачем вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо незабезпечення щоденного роздрукування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, а саме, - Z-звітів № 608 за 23.08.09, № 609 за 24.08.09, № 613 за 28.08.09, № 628 за 12.09.09, № 635 за 19.09.2009 р., № 649 за 03.04.09, № 669 за 23.10.09, № 676 за 30.10.09, № 683 за 06.11.09, № 684 за 07.11.09, № 685 за 09.11.09, № 707 за 30.11.09 більше ніж 24 години з початку зміни.

Таким чином, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000702308 від 26.02.2010 прийняте Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя в частині нарахування штрафних санкцій на суму 4080 (чотири тисячі вісімдесят) грн. 00 коп. за вказане порушення є протиправним та є таким, що підлягає скасуванню.

Щодо встановленого порушення порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання суд, з врахуванням обставин, встановлених у постанові Запорізького окружного адміністративного суду від 18 березня 2010 року в адміністративній справі №2а-1260/10/0870, зазначає наступне.

Правові засади з регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні регламентує Закон України від 16.07.1999р. № 996-ХІV “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (далі Закон № 996), а саме: пунктом 2 статті 3 передбачено - бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку; статтею 8 визначено - бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації; підприємство самостійно розробляє систему і форми внутрігосподарського обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів.

Відповідно до статті 9 вказаного Закону, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Пунктом 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88 зазначено, що первинні документи для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Пунктом 3.12 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом міністерства фінансів України від 10.01.2007 р. № 2 визначено, що для внутрішнього переміщення запасів, їх відпуску виробничим підрозділам та іншим структурним підрозділам підприємства, що розташовані на іншій, ніж підрозділ, що їх відпускає, території, використовується накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів.

Також, пунктом 17 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затверджений постановою КМУ від 15.06.2006 р. № 833 передбачено, що забороняється продаж товарів, що надійшли без документів, передбачених законодавством.

Відповідно до постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 18 березня 2010 року в адміністративній справі №2а-1260/10/0870, судом встановлено, що долученими до справи документами підтверджується, що при перевірці обліку товарних запасів за місцем їх реалізації складено відомість щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів станом на 20.01.2010 р. При цьому продавцем ОСОБА_3 в присутності фахівців податкової служби зняті фактичні залишки товарно-матеріальних цінностей, які знаходились у магазині та занесені до відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування. На час перевірки у магазині були відсутні документи щодо походження наявних товарно-матеріальних цінностей.

Ухвалою від 24.03.2010 по справі 2а-1674/10/0870 суд зобовязував позивача надати документальне обґрунтування позовних вимог. Проте позивачем не було надано жодного документу на підтвердження належного виконання вимог законодавства з питань ведення обліку товарних запасів.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в частині застосування штрафних санкцій за порушення порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання у розмірі 7102 грн. є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню, оскільки позивачем не спростовано факту порушення та не надано на підтвердження відсутності такого факту жодного первинного або внутрішнього документу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими в частині виконання вимог закону щодо порядку виконання щоденного фіскального звітного чеку, відтак рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000702308 від 26.02.2010 прийняте Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя в частині нарахування штрафних санкцій на суму 4080 (чотири тисячі вісімдесят) грн. 00 коп. підлягає скасуванню. В іншій частині, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки позивачем не надано належних доказів щодо спростування факту виявленого порушення та висновків податкового органу.

Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000702308 від 26.02.2010 прийняте Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Запоріжжя в частині нарахування штрафних санкцій на суму 4080 (чотири тисячі вісімдесят) грн. 00 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Просперити» (код ЄДРПОУ 35147662) судовий збір в розмірі 1 (одна) грн.. 24 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст.160 КАС України .

Копію постанови у повному обсязі сторони можуть отримати 10 листопада 2011 року.

Суддя (підпис) М.С. Лазаренко

Постанову виготовлено у повному обсязі 07 листопада 2011 року