Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2012 р. Справа № 2а/0470/1066/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кальника В.В. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Пятихатського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів в розмірі 324,55 грн ,
ВСТАНОВИВ:
Пятихатський районний центр зайнятості 12 січня 2012 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1 з позовними вимогами про стягнення з відповідача на користь позивача надлишкових виплат у розмірі 324,55 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю на підставі положень статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02 березня 2000 року №1533-ІІІ, проте, виплата допомоги по безробіттю була розпочата з 25 лютого 2011 року, припинена з 08 квітня 2011 року у звязку з працевлаштуванням. Однак, при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку розміру належної відповідачу допомоги по безробіттю виникла рахункова помилка, в результаті якої середня заробітна плата відповідача була завищена, відповідачу нараховані та виплачені надлишкові кошти.
Ухвалу про відкриття провадження у справі відповідачем отримано 24 січня 2012 року. 03.02.2012 року відповідач надав до суду заперечення, в яких зазначив, що при обчисленні середньої заробітної плати по безробіттю позивачем було застосовано норми законодавства відносно одного страхового випадку, але фактично мали місця два випадки, не повязаних між собою. Тому, рахункових помилок та надлишково виплачених коштів нема.
У відповідності до положень ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи, та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний позов у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про зайнятість населення»від 01 березня 1991 року №803-ХІІ (далі Закон №803-ХІІ) держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій: надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій; виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації; виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Статтею 1 Закону №803-ХІІ встановлено, що зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно із частиною 1 статті 2 Закону №803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 18 лютого 2011 року відповідач звернувся до П'ятихатського РЦЗ з питань пошуку роботи. 25 лютого 2011 року відповідачу за його особистою заявою наданий статус безробітного та, відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону №803-ХІІ, призначена допомога по безробіттю тривалістю 360 календарних днів з 25.02.1р. по 19.02.12р. Виплата допомоги по безробіттю розпочата з 25 лютого 2011 року, припинена з 08 квітня 2011 року у зв'язку з працевлаштуванням.
27 квітня 2011 року відповідач повторно звернувся до П'ятихатського РЦЗ з питань пошуку роботи. 04 травня 2011 року відповідачу за його особистою заявою наданий статус безробітного та, відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону №803-ХІІ, призначена допомога по безробіттю тривалістю 318 календарних днів з 04.05.11 по 16.03.12 (з урахуванням попередньої реєстрації). Виплата допомоги по безробіттю розпочата з 04 травня 2011 року, припинена з 12 жовтня 2011 року у зв'язку з працевлаштуванням.
Розмір допомоги по безробіттю відповідачу розрахований на підставі ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», згідно з якою розмір допомоги по безробіттю застрахованим особам, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали та сплачували страхові внески не менше 26 календарних тижнів, визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням». Відповідачем до П'ятихатського РЦЗ подані дві довідки про середню заробітну плату: від 17.02.11 № 152, видану ВАТ «Укртелеком»під час першої реєстрації, та від 12.04.11 № 1, видану ФОП ОСОБА_2 під час наступної реєстрації.
Однак, при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку розміру належної відповідачу допомоги по безробіттю виникла рахункова помилка, в результаті якої середня заробітна плата відповідача була завищена, відповідачу нараховані та виплачені надлишкові кошти. Відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.01 № 1266, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для застрахованих осіб, є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (для страхування на випадок безробіття - в якому припинено дію трудового договору). Якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш як 6 календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарі місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески. У разі коли застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менше ніж календарний місяць, середи заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку. Для розрахунку страхових виплат застосовується середньоденна заробітна плата за один календарний день. Пункт 17 цього Порядку визначає, що у разі призначення допомоги по безробіттю особі, як перед настанням страхового випадку працювала на кількох підприємствах або на одному підприємстві з перериванням трудових відносин, середня заробітна плата обчислюється сумарно за шість календарних місяців (менш як шість календарних місяців) у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку, не враховуючи повні календарні місяці (з першого до першого числа) перерви в роботі, на підставі довідок про середню заробітну плату, починаючи з останнього місця роботи. Неповні календарні місяці, зазначені у довідках, включаються до розрахункового періоду.
У 12-місячному періоді перед наданням статусу безробітного 04 травня 2011 року відповідач працював у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та у ВАТ «Укртелеком», що підтверджується записами у трудовій книжці. При обчисленні середньої заробітної плати для визначення розміру належної відповідачу допомоги по безробіттю в результаті рахункової помилки врахована лише довідка про середню заробітну плату з останнього місця роботи. Тобто, середня заробітна плата для визначення розміру допомоги по безробіттю обчислена з порушенням Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.01 № 1266, і, як наслідок ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Розмір помилково обчисленої середньоденної заробітної плати склав 170,00 грн. Відповідачу до дня виявлення помилки виплачена допомога по безробіттю у розмірі 6263, 87 грн., у тому числі 3952,77 грн. надлишкових нарахувань.
12 серпня 2011 року при перевірці бази даних зазначена помилка була виявлена та виправлена. Розмір середньоденної заробітної плати, обчисленої після виправлення помилки, склав 50,95 грн. Того ж дня проведено перерахунок допомоги по безробіттю, нарахованої відповідачу.
05 вересня 2011 року прокурор П'ятихатського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі П'ятихатського районного центру зайнятості звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з відповідача надлишкових виплат.
Під час розгляду справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом встановлено, що розмір надлишкових виплат відповідачу склав 3952 грн. 77 коп. Проте судом прийняте рішення про стягнення з відповідача заявлених позивачем надлишкових виплат у розмірі 3617 грн. 60 коп., оскільки станом на день прийняття такого рішення П'ятихатський РЦЗ мав заборгованість з виплати належної відповідачу нарахованої за період з 29 вересня 2011 року по 11 жовтня 2011 року допомоги по безробіттю у розмірі 335 грн. 17 коп. (у тому числі індексація за серпень 2011 року), що становить різницю між розміром надлишкових виплат відповідачу (3952 грн. 77 коп.) та розміром надлишкових виплат, стягнутих судом з відповідача (3617 грн. 60 коп.).
02 листопада 2011 року зважаючи на те, що допомога по безробіттю за період з 29 вересня 2011 року по 11 жовтня 2011 року нарахована відповідачу відповідно до норм чинного законодавства, у зв'язку зі зверненням відповідача до вищестоящої установи зі скаргою на невиплату допомоги по безробіттю, П'ятихатським РЦЗ виплачена належна відповідачу нарахована за період з 29 вересня 2011 року по 11 жовтня 2011 року допомога по безробіттю у розмірі 324, 55 грн.
07 грудня 2011 року відповідачу направлено лист-прохання повернути протягом п'ятнадцяти календарних днів надлишкові виплати у вказаному розмірі, який згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення доставлено адресату 10 грудня 2011 року.
З системного аналізу наведених норм права суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення, оскільки доказів добровільного повернення коштів відповідачем не надано.
Керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь П'ятихатського районного центру зайнятості надлишкові виплати у розмірі 324,55 грн. (триста двадцять чотири грн. 55 коп.), які підлягають перерахуванню на р/р 37176001003044 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 20274544, одержувач П'ятихатський РЦЗ, призначення платежу: повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова можу бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя
В.В. Кальник