Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 30 січня 2012 р. Справа № 2а/0470/14275/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЗахарчук Н. В. при секретарі за участю: розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Військового прокурора Дніпропетровського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська до Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Гвардійська квартирно-експлуатаційна частина району про визнання нечинним і скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії ВСТАНОВИВ: До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся Військовий прокурор Дніпропетровського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська з адміністративним позовом до Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області, третя особа - Гвардійська квартирно-експлуатаційна частина району, згідно якого просив визнати незаконним та скасувати рішення Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 25.04.2007 № 3 про вилучення земельної ділянки площею 0,06 га зі складу земель оборони та прийняття її у комунальну власність Черкаської селищної ради; зобовязати Черкаську селищну раду Новомосковського району Дніпропетровської області повернути земельну ділянку площею 0,06 га до складу земель оборони КЕВ м. Дніпропетровська. В судовому засіданні прокурор та представник позивачів позовні вимоги підтримали та просили задовольнити у повному обсязі, посилаючись на те, що оскаржуване рішення суперечить вимогам діючого законодавства, що регулює земельні правовідносини. Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на безпідставність предявлених позовних вимог. Третя особа - Гвардійська квартирно-експлуатаційна частина Новомосковського району в судове засідання не зявилась, належним чином повідомлена, заяв або клопотань до суду не надавала.
Згідно до частини 2 статті 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин третьої особи, або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи, за таких умов суд ухвалив розглядати справу за відсутності третьої особи - Гвардійської квартирно-експлуатаційної частини Новомосковського району.
Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши письмові докази у справі судом встановлено наступні обставини.
Відповідно до Державного акту на право користування землею Б № 020061, виданого у 1988 році виконавчим комітетом Новомосковської районної Ради депутатів трудящих, за Дніпропетровською експлуатаційною частиною району закріплено в безстрокове і безоплатне користування 20447,0 га землі в межах згідно з планом землекористування.
14 грудня 2006 року Міністром оборони України затверджено протокол № 22 засідання комісії з питань використання цілісних майнових комплексів, іншого нерухомого майна та земель оборони, які вивільняються в ході реформування Збройних Сил України, відповідно до якого надано згоду про передачу до земель запасу земельної ділянки площею 0,06 га військового містечка № 3 у смт. Черкаському Новомосковського району Дніпропетровської області, яка не використовувалась для потреб оборони.
16 квітня 2007 року між Гвардійською КЕЧ району та Черкаською селищною радою складений акт № 1 прийому (передачі) будівель, споруджень і території військових містечок, відповідно до якого Гвардійська КЕЧ району передала зі складу земель оборони, а Черкаська селищна рада Новомосковського району Дніпропетровської області прийняла земельну ділянку площею 0,06 га до складу земель селищної ради (копія акту міститься в матеріалах справи)
Зазначений акт було прийнято у звязку із повідомленням Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 13 січня 2007 року № 303/22/1/48 та повідомлення Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України від 26 грудня № 303/1/26/917 про затвердження Міністром оборони України пропозицій засідання постійно діючої комісії Міноборони України, викладені в протоколі від 14 грудня 2006 року № 22.
25.04.2007 Черкаською селищною радою Новомосковського району Дніпропетровської області прийняте рішення за № 3 «Про вилучення земельної ділянки площею 0,06 га зі складу земель Міністерства оборони України та прийняття її у комунальну власність Черкаської селищної ради».
Згідно витягу із директиви Міністра оборони України від 30.06.2005 № Д-322/1/014 Дніпропетровську КЕЧ району (м. Дніпропетровськ) переформовано у КЕВ м. Дніпропетровськ та підпорядковано начальнику Південного територіального КЕУ; ідентифікаційний код 08004581.
Враховуючи вищенаведені обставини та відповідні їм докази, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 70 Земельного кодексу України в редакції Закону № 561-XII, 18.12.1990, що діяла станом на момент здійснення між учасниками процесу земельних правовідносин, тобто станом на 2000 рік, землями для потреб оборони визнаються землі, надані для розміщення та постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств і організацій Збройних Сил України, інших військових формувань та внутрішніх військ.
Порядок надання земель для потреб оборони визначається законодавством України.
Відповідно до Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22.12.97 № 483 з метою упорядкування питань щодо надання земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та використання їх за цільовим призначенням відповідно до Земельного Кодексу України, землі (земельні ділянки) надаються військовим частинам, військово-навчальним закладам, установам, підприємствам та організаціям Збройних Сил України для їх розміщення та постійної діяльності.
Право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються відповідними радами. (п. 19 Положення).
Облік усіх земель, наданих для потреб Міністерства оборони України, здійснюється згідно з Керівництвом по обліку земель (земельних ділянок) в квартирно-експлуатаційній службі Збройних Сил України. (п. 25 Положення).
Відомчий контроль за використанням і охороною земель, наданих в користування Збройним Силам України, здійснюють Головне управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України, Головне квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України, інженерне управління Військово-Морських Сил України, квартирно-експлуатаційні управління військових округів, квартирно-експлуатаційний відділ Північного оперативно-територіального командування, квартирно-експлуатаційні частини, районів, відділення морської інженерної служби. (п. 28 Положення).
За відсутністю потреби або по закінченню терміну користування землі, надані для потреб Збройних Сил України, підлягають передачі місцевим органам влади згідно з статтею 27 Земельного кодексу України. (п. 44 Положення).
Передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного, управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. (п. 45 Положення).
Своєчасне виявлення земель, що не використовуються, та надання відомостей про них покладається на заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України, командуючих військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальників управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, а також командирів військових частин - землекористувачів.
Інженерне управління Військово-Морських Сил України, квартирно-експлуатаційні управління військових округів, квартирно-експлуатаційний відділ Північного оперативно-територіального командування і відповідні управління центрального апарату Міністерства оборони України узагальнюють відомості про наявність земель, що не використовуються для бойової підготовки військ, та надають їх до Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. Відомості надаються разом з топографічними картами масштабу 1:25000 чи 1:50000, на яких нанесені земельні ділянки з координатами (землі, що розташовані в містах наносяться на плани міст), що пропонуються для передачі місцевим органам влади.
Перелік земель, які пропонуються до передачі місцевим органам влади, Головне управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України погоджує з заступниками Міністра оборони України - командувачами видів Збройних Сил України, начальниками управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, командуючими військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, на території яких знаходиться земельна ділянка, і подає на затвердження міністру оборони України.
Заступникам Міністра оборони України - командувачам видів Збройних Сил України, командуючим військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальникам управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, перед поверненням земель місцевим органам влади необхідно забезпечити виконання робіт щодо розмінування території і рекультивації.
Оформлення передачі земель місцевим органам влади здійснюють землекористувачі спільно з квартирно-експлуатаційною частиною, відділенням морської інженерної служби Військово-Морських Сил України, на обліку яких знаходяться земельні ділянки в порядку, встановленому Земельним кодексом України. (п.п. 46-50 Положення).
Крім цього, п. 3.6 Керівництва з обліку земель (земельних ділянок) в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України, затвердженого наказом міністра оборони України від 22.12.97 № 483 встановлено, що передача земель місцевим органам влади здійснюється відповідно до ст. 27 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 27 Земельного кодексу України, в редакції Закону N 561-XII, 18.12.1990, право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється, в тому числі, у разі добровільної відмови від земельної ділянки.
Земельним кодексом України, в редакції, що діяла станом на 27.04.2007, також передбачено підставою припинення права користування земельною ділянкою - добровільна відмова від права користування земельною ділянкою (п. а ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України).
Відповідно до частин 3, 4 ст. 142 Кодексу, припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.
Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Отже вищевказані норми діючого на час передачі землі законодавства, а також проаналізовані судом обставини та відповідні їм докази вказують на порушення з боку відповідача порядку передачі земель оборони місцевим органам влади.
Так, по-перше, не підтверджено доцільність передачі земельної ділянки місцевим органам влади як такої, що не використовується.
По-друге, документація щодо передачі землі не була затверджена міністром оборони України та фактично передача землі відбулася без згоди (або доручення) міністра оборони України.
Також суд бере до уваги, що передача землі Черкаській селищній раді Новомосковського району Гвардійською КЕЧ відбулася в порушення вимог ст. ст. 141, 142 Земельного кодексу України, оскільки дана особа не є належним землекористувачем спірних земельних ділянок та крім цього відмова від права постійного користування спірними земельними ділянками у встановленому законодавчими актами порядку належним землекористувачем відповідно до Державного акту на право користування землею (Б № 020061) - Дніпропетровською КЕВ району, не відбулося.
У відповідності до ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю… Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, в т.ч., шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
З урахуванням вищенаведеного, а також проаналізованих норм діючого законодавства, суд дійшов висновку щодо протиправності рішення Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 25 квітня 2007 року № 3 про вилучення земельної ділянки площею 0,06 га зі складу земель оборони та прийняття її у комунальну власність Черкаської селищної ради. Отже, зазначене рішення, як таке, що прийняте у спосіб, який суперечить діючому законодавству, підлягає скасуванню. При цьому, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог у відповідності до ст. 11 КАС України, та прийняти рішення саме щодо протиправності оскаржуваного рішення, оскільки зазначене формулювання відповідає вимогам ст. 162 КАС України.
Що стосується вимоги про зобовязання відповідача повернути спірну земельну ділянку до складу земель оборони КЕВ м. Дніпропетровська, суд зазначає, що така вимога не може бути задоволена у звязку із тим, що судом встановлено про те, що позивач до відповідача з вимогою про повернення зазначеної земельної ділянки не звертався, доказів про відмову відповідача у поверненні земельної ділянки до суду не надав, а за таких умов задоволення позовних вимог в цій частині не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 70-72, 86, 128, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Військового прокурора Дніпропетровського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська до Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області, третя особа: Гвардійська квартирно-експлуатаційна частина району, про визнання нечинним рішення, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 25 квітня 2007 року № 3 про вилучення земельної ділянки площею 0,06 га зі складу земель оборони та прийняття її у комунальну власність Черкаської селищної ради.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 04 лютого 2012 року
Суддя
Н.В. Захарчук