ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
<Список >
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 квітня 2011 р. (16:10) Справа №2а-6760/10/15/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Рульової О.О.,за участю представника позивача Юсупової Н.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим
до Представництва Фонду майна АР Крим у м. Саки, Євпаторія, Роздольненському і Сакському районах в особі Голови ліквідаційної комісії представництва Фонду майна АРК у м. Саки, Євпаторія, Роздольненському і Сакському районах
про стягнення 1359,96 грн.
Обставини справи: Державна податкова інспекція у м. Євпаторії АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Представництва Фонду майна АР Крим у м. м. Саки, Євпаторія, Роздольненського і Сакського районах заборгованості в сумі 1359,96 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач має несплачену заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток приватних підприємств.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 28.05.2010 року було відкрите провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 28.05.2010 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.09.2010 року провадження по справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-7738/09/10/0170 за позовом Представництва Фонду майна АР Крим у м. Саки, Євпаторія, Роздольненському і Сакському районах в особі Голови ліквідаційної комісії представництва Фонду майна АРК у м. Саки, Євпаторія, Роздольненському і Сакському районах до Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000962302/0 від 04.06.2009 р.
24.01.2011 року поновленно провадження в адміністративній справі, оскільки відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження по справі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві та письмових поясненнях.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача не надав, тому враховуючі думку представника позивача, суд вважає можливим відповідно до ст. 128 КАС України розглянути справу за відсутністю не з'явившегося представника відповідача на підставі наявних у матеріалах справи документів та з урахуванням письмових заперечень, що надані представником відповідача 07.04.2011 року.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частинами 1, 3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні”).
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Виходячи із аналізу статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 № 168/97-ВР органи державної податкової служби уповноважені здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податку на додану вартість та надавати висновки про суми цього податку, які підлягають відшкодуванню з бюджету.
Отже, органи державної податкової служби, в даному випадку ДПІ в Чорноморському районі АР Крим, є субєктом владних повноважень, яка у правовідносинах з фізичними та юридичними особами реалізує надані владні управлінські функції, а тому спори за участю ДПІ в Чорноморському районі АР Крим є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим від 28.01.2000р. Представництво Фонду майна АР Крим у м. м. Саки, Євпаторія, Роздольненського і Сакського районах зареєстроване у якості юридичної особи.
Відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”та відповідно до ст.9 цього Закону зобовязаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обовязки і відповідальність платників встановлені Законом України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991р. №1251-ХІІ. Пунктом 2 частини першої статті 9 зазначеного Закону встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Пунктом 3 частини 1 зазначеної статті встановлено, що платники податків також зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення, є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181 ІІІ (надалі - Закон №2181).
Пунктом 4.1 статті 4 даного Закону встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "б" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків) подаються протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до абзацу 2 пункту 16.4 ст. 16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням відємного значення обєкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Відповідно до тексту акту перевірки позивач включений до реєстру неприбуткових організацій (запис в Реєстр неприбуткових організацій та установ внесено 03.03.2006 року).
Наказом ДПА України „Про затвердження форми Звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та порядку її заповнення” затверджений Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, який застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості. Згідно з п.п.4.1. п.4 цього Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Таким чином, діючим законодавством передбачений обовязок позивача надавати до податкового органу за місцем своєї реєстрації ДПІ в м. Євпаторії АР Крим - податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами і організаціями.
З матеріалів справи вбачається, що посадовими особами ДПІ в м. Євпаторії АР Крим з 14.05.2009 року по 21.05.2009 року було проведено позапланову виїзну перевірку Представництва з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2006 року по 26.05.2009 року, за результатами якої складено акт №1058/23-2/20753049 від 26.05.2009 року. Згідно з текстом акту перевірки під час її проведення податковим органом встановлено, що Представництвом до ДПІ за податкові (звітні) періоди з півріччя 2006 року по 1 квартал 2007 року надавалися податкові звіти про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, а за податкові (звітні) періоди - півріччя 2007 року, 9 місяців 2007 року, 2007 рік, І квартал 2008 року, півріччя 2008 року, 9 місяців 2008 року, 2008 рік, І квартал 2009 року тобто за 8 послідовних податкових періодів такі звіти до податкового органу не подані. Вказаний акт перевірки було вручено голові ліквідаційної комісії Представництва, що підтверджено його підписом в акті перевірки, акт підписано з запереченнями.
Відповідно до вимог пункту 11.1 статті 11 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Якщо платник податку ліквідується (у тому числі до закінчення першого звітного податкового періоду), останнім податковим вважається період (що закінчується днем такої ліквідації), на який припадає дата такої ліквідації.
Законом України “ Про оподаткування прибутку підприємств”, зокрема пунктом 20.1 статті 20 встановлено, що відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.
Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Згідно з пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181 платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Судом встановлено, на підставі зазначеного акту перевірки, відносно позивача прийняте податкове повідомлення-рішення №0000962302/0 від 04.06.2009 року про застосування штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 1360грн.00коп. Відповідно до розрахунку, що наданий відповідачем, вказані штрафні санкції застосовані за неподання податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами та організаціями за вказані 8 податкових (звітних) періодів.
Зазначене податкове повідомлення-рішення вручено уповноваженій особі позивача поштою 09.06.2009 року, що копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
Згідно з пунктом 6.1 статті 6 вказаного Закону у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Таким чином, податковий орган зобовязаний у випадку встановлення порушення платником податків вимог діючого законодавства (зокрема, неподання відповідних податкових декларацій) зобовязаний прийняти податкове повідомлення-рішення, що надсилається такому платнику податків у встановлений строк.
Не погодившись із податковим повідомленням-рішенням №0000962302/0 від 04.06.2009 року Представництво звернулось із позовною заявою до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки з позовними вимогами про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000962302/0 від 04.06.2009 року .
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки від 30.11.2009 року в задоволені адміністративного позову Представництва Фонду майна АР Крим у м. Саки, Євпаторія, Роздольненському і Сакському районах в особі Голови ліквідаційної комісії представництва Фонду майна АРК у м. Саки, Євпаторія, Роздольненському і Сакському районах до Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000962302/0 від 04.06.2009 р. відмовлено.
Судовим рішенням було встановленно, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийнято ДПІ в м. Євпаторії АР Крим за результатами проведеної перевірки 04.09.2009 року, у звязку з чим нарахована сума штрафних санкцій не могла бути відображена в особовому рахунку позивача станом на дату проведення звірки 25.12.2007 року. Оскільки нараховані податкові зобовязання, штрафні санкції та пеня відображаються в особовому рахунку платника податку лише після їх узгодження, а звірка з позивачем 25.12.2007 року проводилась саме на підставі даних особових рахунків, суд зазначив, що відсутність в особовому рахунку позивача станом на дату проведення звірки 25.12.2007 року недоїмки в сумі 1360грн.00коп. по податковому повідомленню-рішенню №0000962302/0 від 04.06.2009 року не є підставою для його скасування.
Встановленно, що Представництвом з дати початку ліквідаційної процедури від 21.01.2006 року (на підставі наказу Фонду майна АР Крим від 26.01.2006 року №23 а.с.27) до ДПІ в м. Євпаторії АР Крим подавались податкові декларації за 2006 та І квартал 2007 року. При цьому суд зазначає, що подання декларацій не повязано з наявністю або відсутністю у Представництва грошових коштів на фінансування його діяльності та/або проведення ліквідаційної процедури та є обовязком платника податку.
Крім того, суд зазначив, що відповідно до вимог підпункту “а”пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону №2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Відповідно до частини 3 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування”обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". У разі ліквідації юридичної особи заборгованість з податків і зборів (обов'язкових платежів) сплачується у порядку, встановленому законами України.
Оскільки ліквідація Представництва станом на день прийняття податкового повідомлення-рішення та станом на день розгляду справи не завершена, що підтверджено, зокрема, листом Державного реєстратора Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради від 12.11.2009 року №508 та представником позивача не оспорювалось, у Представництва до часу розгляду справи наявний обовязок подавати відповідні податкові декларації до податкового органу за місцем реєстрації ДПІ в м. Євпаторії АР Крим та у випадку порушення вимог діючого законодавства сплачувати належні суми застосованих штрафних санкцій.
Не погодившись з постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки від 30.11.2009 року Представництвом Фонду майна АР Крим у м. Саки, Євпаторія, Роздольненському і Сакському районах в особі Голови ліквідаційної комісії представництва Фонду майна АРК у м. Саки, Євпаторія, Роздольненському і Сакському районахбуло подано апеляційну скаргу до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2010 року по справі № 2а-7738/07/10/0170 у задоволені апеляційної скарги Представництва відмовлено, постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки від 30.11.2009 року залишена без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом встановлено, що постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки від 30.11.2009 року по справі № 2а-7738/07/10/0170 та ухвала Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2010 року по справі № 2а-7738/07/10/0170 набрали законної сили.
У той же час, суд зазначає, що відповідачем сума заборгованості за податковим повідомленнямрішенням №0000962302/0 від 04.06.2009 року є непогашеною.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 22.06.09 року ДПІ в м. Євпаторія АР Кримбула виставлена перша податкова вимога № 1/268, яка не була отримана відповідачем, у звязку з чим було складено Акт № 932/24-0 від 13.07.2009р. про неможливість вручення податкової вимоги платнику податків. Податкова вимога була розміщена на дошці податкових оголошень 13.07.2009р.
12.08.09 року ДПІ в м. Євпаторія АР Кримбула виставлена друга податкова вимога № 2/335, яка не була отримана відповідачем, у звязку з чим було складено Акт № 968/24-0 від 18.09.2009р. про неможливість вручення податкової вимоги платнику податків. Податкова вимога була розміщена на дошці податкових оголошень 18.09.2009р.
Відповідачем відповідно до вимог ст. 71 КАС України не надано доказів сплати заборгованості.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
В судовому засіданні 26.04.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У повному обсязі постанову виготовлено 29.04.2011 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Представництва Фонду майна АР Крим у м. м. Саки, Євпаторія, Роздольненського і Сакського районах (97412, АР Крим, м. Євпаторія, просп. Леніна, 18/16, ЄДРПОУ 20753049) заборгованість у сумі 1359,96 грн. на р/р 31110009700015, отримувач: місцевий бюджет м. Євпаторії (код 34740798), банк отримувача: УДК в м. Євпаторії ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 3011021000.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя <підпис >Тоскіна Г.Л.
<Текст >