Постанова № 21567216, 24.03.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
24.03.2011
Номер справи
2а-12099/10/15/0170
Номер документу
21567216
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

<Список >

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 березня 2011 р. <Текст >Справа №2а-12099/10/15/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Рульовій О.О., за участю представника позивача Воднєвої Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Сімферополя АРКрим

до Відкритого акціонерного товариства “Кримбуд”

про стягнення,

Суть спору: Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим звернулося в Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства“Кримбуд” про стягнення 1090,89 грн. заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що всупереч вимогам Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”та Інструкції “Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України”, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. №21-1, відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачені в Управління ПФУ фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у звязку з чим за відповідачем склалась прострочена заборгованість у сумі 1090,89 грн., яка на момент звернення позивача з позовом у суд не погашена.

Ухвалами суду від 21.09.2010р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні 24.03.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених в позові.

Відповідач надав суду клопотання відповідно до якого проти задоволення адміністративного позову заперечує, посилаючись на те, що постановою Окружного адміністративного суду АРКрим від18.03.2010р. №2а-6757/09/4/0170 задоволено позовну заяву Відкритого акціонерного товариства “Кримбуд”до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим про визнання дій неправомірними та визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим по визначенню Відкритому акціонерному товариству “Кримбуд” (ідентифікаційний код 01271238) до відшкодування суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”“з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 з тих підстав, що вказані особи були працівниками ДП БУ №4 ВАТ“Кримбуд” і ДПБСУ №7 ВАТ“Кримбуд” і ВАТ “Кримбуд” не відповідає по зобовязанням підприємств.

Вказана постанова була оскаржена Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою від 18.10.2010р. Севастопольський апеляційний адміністративний суд залишив апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду АРКрим від 18.03.2010р. № 2а-6757/09/4/0170 без змін.

Відповідач явку свого представника у судове засідання 24.03.2011р. не забезпечив, клопотання про розгляд справи у відсутність його представника до суду не надав.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”(у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”.

Відповідач у справі є юридичною особою, яка зареєстрована Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 27.09.1996р., ідентифікаційний код 01271238, та є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Статтею 13 Закону України від 05.11.1991 року №1788-XI “Про пенсійне забезпечення”(у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17.02.2000р. вказана стаття крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. “б”- “з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Законом України “Про внесення змін до деяких законів України”від 17.02.2000р. №1461-III порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме норму, що регулювала дане питання у ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”- виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Законі України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”.

Законом України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст. 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, який передбачений ст. 2 цього Закону.

Зокрема, відповідно до вимог Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. “б”- “з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Розмір сум до відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на поточний рік визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп.6.4, пп. 6.8 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду №21-1 від19.12.2003р.).

Абзацом 5 п. 2 Розділу XV “Прикінцеві положення”Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який з 01.01.2006р. стосується і осіб, пенсії яким призначені відповідно до п. п. “б”- “е”та “ж”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”і має зворотну дію, врегульовано лише порядок виплати пенсій, а не змінено порядку відшкодування витрат на їх виплату і доставку та не звільнено підприємства, зазначені у ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.

У відповідності з вимогами ст. 3 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують внески до Пенсійного фонду у порядку, визначеному законодавством України.

Пунктом 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тобто, діє зазначений вище порядок відшкодування.

Судом встановлено, що позивачем направлено на адресу відповідача розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”в частині пенсій, призначених відповідно до п. “б”“з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 за серпень 2010року на загальну суму 1021,71 грн.

Оцінюючи правомірність визначення відповідачем розміру витрат на виплату і доставку пенсій суд враховує наступне.

Відповідно до п. п. “б”- “з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”(у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;

в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;

г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;

д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;

ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:

чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Відповідно до п. 6.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за №64/8663 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Відповідно до п.2 Прикінцевих та переходних положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» N 1058-IV від 09.07.2003р. пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Виплата та доставка пенсій, призначених на пільгових умовах, в таких випадках здійснюється підприємством за рахунок органу Пенсійного фонду по місцю його реєстрації.

Підприємства і організації з грошових коштів, призначених для оплати праці вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на работах з шкідливими умовами праці за списком №2 виробництв, професій, посад, показників затверджених КМУ.

Судом встановлено, що в стаж для нарахування пенсії ОСОБА_7 включена робота в ДП «БУ- 51» ВАТ «Кримбуд», ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_10 в ДП «БУ 7» тресту “Сімферопольпромбуд”.

Але, згідно статуту ДП «БУ 51» ВАТ «Кримбуд» не відповідає по зобовязаннях дочірніх підприємств.

З матеріалів справи вбачається, що пенсії ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_10 були призначені на підставі пільгових довідок ВАТ «Кримбуд».

Відповідно до п.20 Постанови КМУ від 12.08.1993р. №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній» у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості:

стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;

стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування;

стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.

ВАТ «Кримбуд» надало в органи ПФУ в Київському районі м. Сімферополь довідки, що уточнюють особливий характер праці. Оскільки головною підставою для призначення пільгової пенсії є довідка, то позивач прямо зобовязав себе покривати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, який дає право на призначення цих пенсій.

ДП «БУ 7» як і ДП «БУ 51» не веде господарську діяльність, не здає звіти до Пенсійного фонду, а також не отримує розрахунки, що висилаються Управлінням. Згідно статутних документів ДП «БУ 7» і ДП «БУ 51» підпорядковуються ВАТ «Кримбуд». Відповідно до п. 6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України суми витрат по пільговій пенсії вносять право наслідувачі. У звязку з цим Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим має нараховувати суму боргу саме на ВАТ «Кримбуд».

Вказаний висновок підтверджується правовою позицією, викладеною в постанові Вищого адміністративного суду України від 16 лютого 2007 року у справі за касаційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Сімферополя АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду АРКрим від18.03.2010р. №2а-6757/09/4/0170 та ухвалу від 18.10.2010р. Севастопольського апеляційного адміністративного суду у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства “Кримбуд”до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим про визнання дій неправомірними по визначенню Відкритому акціонерному товариству “Кримбуд” (ідентифікаційний код 01271238) до відшкодування суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”“з”ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 неправомірними.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим про стягнення 1090,89 грн. заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, підлягають задоволенню.

Під час судового засідання, яке відбулось 24.03.11р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі та підписано 28.03.11р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Кримбуд”(м. Сімферополь, вул. Фрунзе, 41, ЕДРПОУ01271238) на користь Управління ПФУ в Київському районі м. Сімферополя (р/р 25600010045701 у ВАТ “Державний Ощадний банк України”) заборгованість у сумі 1090,89 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя <підпис >Тоскіна Г.Л.

<Текст >