Постанова № 21567143, 15.03.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
15.03.2011
Номер справи
2а-1392/11/15/0170
Номер документу
21567143
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

<Список >

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 березня 2011 р. (12:29) Справа №2а-1392/11/15/0170 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючої судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Маляр К.В., за участю

від прокурора не зявився,

від позивача Новиков А.В.,

від відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомпрокурора Центрального районну м. Сімферополя в інтересах держави в особі Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим

доТовариства з обмеженої відповідальністю «Е-Лондон»

про стягнення 1700,00 грн.

Обставини справи: Прокурор Центрального району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Управління у справах захисту прав споживачів в АРК звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з обмеженої відповідальністю «Е-Лондон» про стягнення штрафних санкцій в сумі 1700,00 грн., накладених на підставі рішення № 2252-р від 05.10.2010 р. про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

Представник прокурора у судове засідання не зявився, повідомлений належним чином про день, час та місце судового засідання, про причин неявки суд не повідомив.

Представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених в позовної заяви, надав пояснення по суті справи.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином відповідно до вимог КАС України рекомендованою кореспонденцією за адресою реєстрації юридичної особи.

Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представника позивача суд -

ВСТАНОВИВ:

Регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів передбачено Законом України “Про захист прав споживачів” від 12.05.1991 № 1023-XII (далі Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.

Частиною 3 ст. 5 Закону передбачено, що захист прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи і установи, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний нагляд, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законодавством, а також суди.

Статтею 26 Закону визначено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право, у тому числі: перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єктів; подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів; накладати на суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перевірок визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів.

Результати перевірок суб'єктів господарювання службовими особами спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальних органів оформлюються відповідними актами.

Так, судом встановлено, що службовою особою управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим в ході здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу в м. Сімферополі АР Крим зафіксована ознака порушення Закону України “Про рекламу”, за результатом чого був складений протокол від 17.08.2010 року про таке: в ході контролю за дотриманням законодавства про рекламу виявлено розповсюдження реклами з ознаками порушення Закону України «Про рекламу»: на фасаді магазину, розташованого за адресою: м. Сімферополь, пр. Кирова, д 18/вул. Самокиша, б. 3 міститься інформація, яка направлена на формування та/або підтримання інтересу споживача реклами до товару зі змістом «СКИДКИ до 55%», у інформації відсутні відомості про дату початку та дату закінчення знижки цін на продукцію, що є ознаками порушення п. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу».

Листом № 1780 від 27.08.2010 р. відповідачу було направлено повідомлення про порушення приписів Закону України "Про рекламу", про запрошення інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та про забезпечення явки уповноваженої особи для розгляду вищезазначеного правопорушення, який отриманий відповідачем, про що свідчить поштове повідомлення.

Листом №1917 від 02.09.2010 року відповідачу було повторне направлено аналогічна вимога про надання інформації. В листі також було зазначено, що питання щодо накладання штрафу за порушення вимог Закону України «Про рекламу» буде розглядатися 21.09.2010 року.

Листом №2116 від 23.09.2010 року відповідач був ще раз повідомлений про розгляд питання щодо накладання штрафу за порушення вимог Закону України «Про рекламу» та про необхідність надати документи.

Будь яку інформацію стосовно вартості розповсюдженої реклами відповідач не надав.

Судом встановлено, що 05.10.2010 року управлінням у справах захисту прав споживачів в АР Крим було прийнято рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 2252-р, яке було отримане відповідачем, про що свідчить поштове повідомлення.

На підставі зазначеного рішення відповідач зобовязаний за порушення ч. 3, 5 ст. 8 Закону України “Про рекламу” згідно ст. 27 Закону України «Про рекламу» сплатити у встановлені законодавством строки штраф у розмірі 1700,00 грн. та у триденний строк після оплати штрафу письмово повідомити державний орган у справах захисту прав споживачів, який наклав стягнення, вказавши номер та дату платіжного доручення, по якому оплачений штраф (надати копію квитанції).

Крім того, відповідач повідомлений про те, що у разі невиконання рішення сума штрафу стягується у судовому порядку.

Перевіряючи законність та обґрунтованість позивних вимог, суд зазначає наступне.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України “Про рекламу”від 03.07.1996, № 270/96-ВР (далі Закон № 270).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 270 під зовнішньою рекламою слід розуміти рекламу, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Відповідно до абз. 9 ст. 1 Закону № 270 реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару;

Абзацам 5 ст. 1 Закону №270 передбачено, що знижка - тимчасове зменшення ціни товару, яке надається покупцям (споживачам);

Відповідно до ст. 7 закону №270 основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди. Реклама не повинна підривати довіру суспільства до реклами та повинна відповідати принципам добросовісної конкуренції. Реклама не повинна містити інформації або зображень, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності. Реклама повинна враховувати особливу чутливість дітей і не завдавати їм шкоди.

Відповідно до ч. 4. ст. 15 Закону України “Про захист прав споживачів” вживання понять "знижка" або "зменшена ціна" або будь-яких інших, аналогічних за значенням, дозволяється лише з додержанням таких умов: якщо вони застосовуються до продукції, яку безпосередньо реалізує суб'єкт господарювання; якщо такого роду знижка або зменшення ціни застосовується протягом визначеного та обмеженого періоду часу; якщо ціна продукції є нижчою від її звичайної ціни.

Частина 5 ст. 8 Закону №270 встановлює, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Як вбачається з матеріалів справи, було встановлення порушення відповідачем 5 ст. 8 Закону №270, а саме: розповсюдження реклами про знижку цін без зазначення відомостей щодо місця, дати початку і закінчення знижки цін на продукцію, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону № 270 рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.

Особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону (ст. 27 Закону України №270).

Згідно з ч.7 ст.27 Закону України “Про рекламу” у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.

Пунктом 10 частини 1 статті 26 Закону України “Про захист прав споживачів” встановлено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи мають право подавати до суду позови щодо захисту прав споживачів.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач не надав доказів оскарження зазначеного рішення та доказів сплати ним заборгованості.

В силу викладеного суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати штрафних санкцій в сумі 1700,00 грн. підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Під час судового засідання, яке відбулось 15.03.2011р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 18.03.2011р.

На підставі викладено, керуючись ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженої відповідальністю «Е-Лондон» (ЄДРПО 32234233) до державного бюджету м. Сімферополя (21081100, р/р 311121066700002 в ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, ЄДРПОУ 24740405, МФО 824026) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 1700,00 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя <підпис >Тоскіна Г.Л.

<Текст >