ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
12 січня 2012 р. <Текст >Справа №2а-14534/11/0170/17 Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим ПапушаО.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Чорноморському районі АРКрим
до Приватного сільськогосподарського підприємства ім. "Велі Ібраімова"
про стягнення,
<Текст >
ВСТАНОВИВ:
17.11.11р. до суду надійшов названий адміністративний позов, яким позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь узгоджену суму заборгованості зі страхових коштів у розмірі 13 727,89грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог пенсійного законодавства, зокрема, вимог п.4 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9, ст.25 Закону України від 08.07.10р. №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на здійснює своєчасні розрахунки з Пенсійним фондом України, не виконую обов'язку зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що призвело до виникнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що рахується за ним, в зазначеній сумі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 21.11.11р. відкрито провадження в адміністративній справі. В ході підготовчого провадження судом зясовано питання про склад осіб, які беруть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, прийнято рішення щодо відсутності необхідності проведення попереднього судового засідання, внаслідок чого закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду на 12.01.12р.
Беручи до уваги вимоги ч.11 ст.35 КАС України, зважаючи на отримання відповідачем копії позову, про що свідчить відповідний підпис повноважної особи від 13.10.11р. та печатка підприємства, враховуючи повернення, направленоого на адресу відповідача, поштового відправлення з підстав "закінчення терміну зберігання", судом вжито усіх можливих заходів щодо сповіщення сторін про розгляд адміністративної справи, вжито достатніх заходів для повідомлення відповідача про строк подання заперечень проти позову, порядок їх подання, а також наслідки неподання такого заперечення, у з вязку з чим, розглянувши матеріали справи, клопотання позивача, яким повідомлено суд про несплату відповідачем вказаної заборгованості, наданої копію картку особового рахунку страхувальника (а.с.16,17), зважаючи на приписи статті 122 КАС України, суд не знаходить перешкод для розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті128 КАСУкраїни за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, судом зясовано, що позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим на підставі положень статей 12,13,25,26 Закону України від 08.07.10р. №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зі змісту яких органи Пенсійного фонду України наділені правом на звернення до суду з позовами про стягнення заборгованості, у тому числі якщо страхувальник порушив порядок нарахування, обчислення і строки сплати єдиного внеску чи подання звітності.
Позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість розміром 13 727,89грн., з яких 2 108,87 - розмір штрафу, 11 619,02грн. -розмір нарахованої пені, що виникла за період з 20.10.04р. по 14.07.04р., внаслідок прийнятого начальником управління Пенсійного фонду України в Чорноморському районі АРКрим 30.08.11р., на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішення №378 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (а.с.8).
Відповідача - приватне сільськогосподарське підприємство імені "Велі Ібраімова" - суб'єкт господарювання, ідентифікаційний код юридичної особи30833663, зареєстрований Чорноморською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим з 15.03.2000року за місцезнаходженням: АРКрим, Чорноморський район, с.Водопійне, вул.Поштова,б.2 (а.с.6), узято на облік платників єдиного внеску з 17.04.11р., про що свідчить відповідне повідомлення (а.с.7).
З огляду на викладене цей позов розглядається судом відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 КАС України як спір за зверненням субєкта владних повноважень у випадку прямо передбаченому законом, та, зважаючи на положення ст.ст.18,50 КАС України, оскільки однією зі сторін справи є орган державної влади, на цей спір поширюється компетенція адміністративних судів та справа підсудна окружному адміністративному суду.
Зважаючи на завдання адміністративного судочинства, закріплені частиною першою статті 2 КАС України, якими є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ, дослідженню судом у справах за зверненням субєкта владних повноважень у випадку прямо передбаченому законом підлягають питання вчинення субєктом владних повноважень дій, прийняття рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної), відповідно до наданих йому повноважень, визначених законом в їх компетенції, в порядку, у якому здійснюються дії, що спрямовані на реалізацію владних повноважень. Здійснюючи такі дії, вони можуть спиратись тільки на компетенційні права і обовязки та використовувати у своїй діяльності ті засоби, форми, прийоми, що передбачені законодавством.
Статтею 46 Конституції України визначено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.
З набранням чинності Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" внесено зміни до Закону України від 09.07.03р. №1058-VI "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який до 01.01.11р. визначав принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування.
Проте, Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
До 01.01.11, тобто до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та порядок її застосування регулювалися статтею 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування". Стаття 106 цього Закону втратила чинність із 01.01.11.
Відповідно, з 01.01.11 втратили чинність норми, які визначали склад правопорушення і розміри відповідальності в галузі нарахування і стягнення страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
З положень частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
В той же час, якщо діяння перестало бути порушенням в звязку зі втратою чинності нормативним актом, що регулював відповідальність за таке порушення, то і санкції, передбачені нечинним нормативним актом, не можуть бути застосовані.
Отже, визначені пенсійним законодавством конкретні форми і способи реалізації відповідачем своїх повноважень у сфері забезпечення державної пенсійної політики, які в силу ст.19 Конституції України є вичерпними і дотримання яких є безумовним обовязком відповідача, стягнення застосованих фінансових санкцій за рішенням, прийнятим на підставі норми, що втратила чинність засновані на законі, з огляду на завдання адміністративного судочинства, не дає суду підстав для задоволення вимог позивача та прийняття рішення про стягнення.
Відповідно до ч.4ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94,159,160,161,162,163,186,254 КАСУкраїни, суд-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя <підпис >О.В. Папуша
<Текст >