ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
06 грудня 2011 р. (14:35) Справа №2а-7017/11/0170/17 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Папуша О.В., за участю секретаря судового засідання Суконнової Г.В., представників сторін:
позивача ОСОБА_1, довіреність від 12.08.11р.,
відповідача ОСОБА_2, довіреність від 07.07.11р. №45/10, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Торговий дім "Сільгоспдеталь"
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим <Текст >
про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій,
<Текст >
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 10.06.11року надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Торговий дім "Сільгоспдеталь" до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій в частині визнання податковою звітністю та прийняття уточнюючого розрахунку по податку на додану вартість за квітень 2011 року уточнюючого розрахунку ПАТ "Торговий дім "Сільгоспдеталь", а також зобов'язати відповідача провести в картці особистого рахунку відповідні розрахунки податкових зобов'язань.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про невідповідність дій відповідача вимогам податкового законодавства щодо невизнання поданого платником податків уточнюючого розрахунку по ПДВ за квітень 2011року у межах строків та в порядку визначеному приписами статей 49, 50, 56 Податкового кодексу України, через що надіслане позивачу повідомлення від 24.05.11р. №20381/10/28-4, яким наголошено на невизнанні поданої звітності податковою декларацією є протиправними діями контролюючого органу. Просив суд постановити судове рішенням, яким відновити порушені права платника податків та перенести показники декларації до електронних баз податкової звітності.
Ухвалою суду від 14.06.11р. відкрито провадження в адміністративній справі, розпочато підготовче провадження, відповідачу надано строк для надання суду та в копії позивачу заперечення проти позову та документів на підтвердження своїх доводів, які в нього є, зясовано питання про склад осіб які беруть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, прийнято рішення щодо відсутності необхідності проведення попереднього судового засідання, внаслідок чого закінчено підготовче провадження, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 15.07.11р.
У судових засіданнях представником позивача підтримано позовні вимоги в повному обсязі, представник просив суд задовольнити позов за викладених в ньому підстав.
Представники відповідача проти адміністративного позову заперечували. В обґрунтування своїх дій щодо невизнання поданої платником податків представниками відповідача наголошено на недотриманні вимог статей 48, 49 ПК України в частині достовірного заповнення обовязкових реквізитів звітного (податкового періоду), за який виправляються помилки, повне найменування платника податків, через що запропоновано подати нову податкову звітність, яка відповідала вимогам законодавства.
Заслухавши доводи та заперечення представників сторін, дослідивши зібрані по справі матеріали в їх сукупності, які сторони визнали достатніми для підтвердження своїх вимог та доводів, аналізуючи обставини, якими обґрунтовувались вимоги і заперечення, та докази, якими вони підтверджуються, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин, зважаючи на звернення позивача до окружного адміністративного суду з підстав, передбачених п.1 ч.2 ст.17 КАС України, суд, зясовуючи фактичні обставини, оцінюючи докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, виходив з наступних підстав.
Позивач Публічне акціонерне товариство "Торговий дім "Сільгоспдеталь" субєкт господарювання, який діє на підставі нової редакції статуту (а.с.19-38), зареєстрований юридичною особою Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим з 31.03.03р., ідентифікаційний код 32401898, за місцезнаходженням: 95047, АРКрим, м.Сімферополь, вул.Узлова, б.8/5 (а.с.17,18), з 15.02.94р. узятий на облік в органах державної податкової служби платником податків та зборів, перебуває на обліку платників податків у ДПІ в м.Сімферополі.
Відповідач Державна податкова інспекція в м.Сімферополі Автономної Республіки Крим субєкт владних повноважень, який здійснює свою діяльність на підставі Положення про державну податкову інспекцію в районі, місті без районного поділу, районні в місті, міжрайонну, обєднану державну податкову інспекцію, іншу спеціалізовану державну податкову інспекцію, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25.06.08р. №412, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.07.08р. №633/15324, є органом державної податкової служби у системі органів виконавчої влади, підпорядковується Державній податковій адміністрації в Автономній Республіці Крим і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також державної політики в сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. У своїй діяльності керується Конституцією України, Податковим Кодексом України, Законом України від 04.12.90р. №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні", та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, у тому числі наказами, а також розпорядженнями органів державної податкової служби вищого рівня.
З огляду на викладене цей позов розглядається судом відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України, як спір за зверненням юридичної особи до субєкта владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної), дій чи бездіяльності, та, зважаючи на положення ст.ст.18,50 КАС України, оскільки однією зі сторін справи є орган державної влади, на цей спір поширюється компетенція адміністративних судів та справа підсудна окружному адміністративному суду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначено Податковим кодексом України від 02.12.10р.№2755-VI, який набрав чинності з 01.01.11р. Права органів державної податкової служби передбачені положеннями ст.20 Податкового кодексу України.
Відповідно до пп.16.1.2, пп.16.1.3. п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно визначення, наведеного в п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до ст.49.2 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Порядок складання податкової декларації визначений статтею 48 Податкового кодексу України.
Внесення змін до податкової звітності врегульовано приписами статті 50 ПК України, зокрема з положень пункту 50.1 якої, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Встановлені судом з матеріалів справи фактичні обставини свідчать про те, що уточнюючим розрахунком податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок (а.с.7-9), розшифровкою податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (а.с.10-11), розрахунком суми бюджетного відшкодування (а.с.13), розрахунком коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (а.с.14-15), заяви про повернення суми бюджетного відшкодування (а.с.16), поданих платником податків Закритим акціонерним товариством "Торговий дім "Сільгоспдеталь" контролюючому органу 19.05.11р. скореговані податкові зобовязання за звітний 04 місяць 2011року.
Повідомленням Державної податкової інспекції в м.Сімферополі АР Крим від 24.05.11р. №20381/10/28-4 (а.с.6), повідомлено платника податків про те, що наданий ним уточнюючий розрахунок по ПДВ за квітень 2011року (вх.№120549 від 19.05.11р.) ПАТ "ТД"Сільгоспдеталь" і.к.32401898 не визнається податковою декларацією у відповідності до статей 48,49 Податкового кодексу України у звязку із тим, що в поданій декларації недостовірно заповнено обовязкові реквізити звітний (податковий період), за який виправляються помилки, повне найменування платника податків. Запропоновано заповнити вказану декларацію у відповідності до вимог Податкового кодексу України та надати її до ДПІ в м.Сімферополі (а.с.6).
Зважаючи на завдання адміністративного судочинства, якими є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ, надаючи оцінку доводам і запереченням представників позивача та відповідача щодо обґрунтованості прийнятого податкового повідомлення-рішення у справах за зверненням юридичної особи до субєкта владних повноважень щодо оскарження його рішення, дій чи бездіяльності, дослідженню судом підлягають питання вчинення субєктом владних повноважень дій, прийняття рішень, відповідно до наданих йому повноважень, визначених законом в їх компетенції, в порядку, у якому здійснюються дії, що спрямовані на реалізацію владних повноважень. Здійснюючи такі дії, субєкти владних повноважень вправі спиратись тільки на компетенційні права і обовязки та використовувати у своїй діяльності ті засоби, форми, прийоми, що передбачені законодавством.
Відповідно до ч.2 п.48.1 ст.48 Податкового кодексу України, форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Визначення обов'язкових реквізитів наведено в п. 48.2 зазначеної статті Податкового кодексу України, відповідно до якого обов'язковими реквізитами є інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої, документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Пунктом 48.3 статті 48 Податкового кодексу встановлено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
підписи платника податку фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Додатково податкова декларація може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (п.48.4 ст. 48 Податкового кодексу).
Як убачається зі змісту вказаної норми, вимоги до уточнюючої розрахунку тотожні змісту обовязкових вимог податкової декларації.
На вимогу положень п.49.8 ст.49 Податкового кодексу України, прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно до ст.49.9 ст.49 Податкового кодексу України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
З уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний 04 місяць 2011року (а.с.7-9), копія якого наявна в матеріалах справи, вбачається, що всі обов'язкові реквізити позивачем вказані, дотримано вимоги статті 48 ПК України.
При дослідженні уточнюючого розрахунку судом встановлено, що звітний (податковий) період за який виправляються помилки визначено 04 місяць (п.03 розрахунку), повне найменування платника податків Закрите акціонерне товариство "ТОРГОВИЙ ДІМ "СІЛЬГОСПДЕТАЛЬ" (п.04 розрахунку).
Судом встановлено, що зазначені відповідачем факти невідповідності спірного уточнюючого розрахунку (податкової звітності) вимогам Податкового кодексу України не відповідають дійсності та спростовуються матеріалами справи.
Тотожність вимог встановлених Податковим кодексом України до уточнюючого розрахунку при внесенні змін до податкової звітності та до податкової декларації, зумовлюють відповідача дотримуватись приписів податкового законодавства, а тому відповідно п.49.13 ст.49 Податкового кодексу України, у разі, якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Таким чином, враховуючи визнання судом неправомірним оскаржуваного рішення відповідача, уточнюючий розрахунок позивача, яким скореговані зобовязання з податку на додану вартість за квітень 2011р. вважається поданою у день її отримання податковим органом 19.05.2011 р.
Суд визначає дату 19.05.2011 р. як день, з якого відповідач отримав уточнюючий розрахунок позивача з податку на додану вартість за 04 місяць (квітень) 2011 р., не зважаючи на дату оскаржуваного позивачем рішення (повідомлення) відповідача, яким повідомлено позивача про те, що поданий ним уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість за квітень 2011р. не визнано податковою звітністю.
Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", відповідач забезпечує облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів; контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів.
Порядок ведення органами Державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету регламентується відповідною Інструкцією, затвердженою наказом ДПА України від 18 липня 2005 року № 276 та зареєстрованою у Мін'юсті України 2 серпня 2005 року за № 843/11123 (Інструкція № 276).
Пунктами 1.4., 1.6 Інструкції № 276 передбачено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи (далі АІС), що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів та підтримання в актуальному стані автоматизованої інформаційної облікової системи.
Проведення податкової звітності в електронних базах податкової звітності передбачено також Методичними рекомендаціями щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затвердженими наказом ДПА України від 31 грудня 2008 року №827.
Наведене свідчить про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб у системі обліку податкового органу (електронних базах податкової звітності) правильно відображався фактичний стан виконання його обовязку щодо подання податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів.
В даному випадку рішення відповідача щодо невизнання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2011р. призводить до протиправного неврахування даних уточнюючого розрахунку раніше поданої податкової декларації в електронних базах податкової звітності.
З огляду на наведене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги та зобов'язати відповідача перенести до електронних баз податкової звітності, що ведеться органами державної податкової служби, показників поданої ЗАТ "ТД"Сільгоспдеталь" уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку із виправленням самостійно виявлених помилок декларації з податку на додану вартість за квітень 2011р.
Відповідач, як субєкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого рішення щодо визнання неподаною податкової звітності позивача з ПДВ за звітний податковий період, за який виправлено помилки, "квітень 2011р.".
Зважаючи на всі вище наведені обставини в їх сукупності, заявлені позовні вимоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини першої статті94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. За таких підстав судові витрати, понесені позивачем зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн., факт понесення яких підтверджено платіжним дорученням від 10.06.11р. №0010016/С, підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України у повному обсязі.
Керуючись статтями94,159,160,161,162,163,186,254 КАСУкраїни, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобовязати Державну податкову інспекцію в м.Сімферополі АРКрим визнати уточнений розрахунок Публічного акціонерного товариства "Торговий дім "Сільгоспдеталь" по податку на додану вартість за квітень 2011року податковою декларацією та прийняти його.
Зобовязати Державну податкову інспекцію в м.Сімферополі АР Крим провести в картці особового рахунку Публічного акціонерного товариства "Торговий дім "Сільгоспдеталь" розрахунки податкових зобовязань відповідно до уточнюючого розрахунку Публічного акціонерного товариства "Торговий дім "Сільгоспдеталь" з податку на додану вартість за квітень 2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Торговий дім "Сільгоспдеталь", в рахунок відшкодування витрат зі сплати податку на додану вартість, - 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів від дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя <підпис >Папуша О.В.
<Текст >