ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2012 р. Справа № 5010/2345/2011-1/55
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Соботник В. В., при секретарі судового засідання Хімчак Ю.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром", вул.Ботанічна,2, м. Івано-Франківськ, 76000
до відповідача: Дочірнього підприємства "Лізингбуд", вул.Тичини, 8 А, м. Івано -Франківськ,76000
про стягнення 10 685 грн. 57 коп. основної заборгованості.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 5-1/39 від 10.01.12), ОСОБА_2 (довіреність №5-1/2839 від 13.12.11)
від відповідача: ОСОБА_3 ( договір від 13.12.11)
ВСТАНОВИВ:
Комунальним підприємством «Івано-Франківськводоекотехпром»(далі Позивач) подано позов (№3904 від 15.11.11) до Дочірнього підприємства «Лізингбуд»(далі Відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 10 685 грн. 57 коп.
Ухвалою господарського суду Івано Франківської області від 16.11.11 судом порушено провадження у справі, призначено розгляд справи на 13.12.2011 року.
13.12.11 розгляд справи відкладався на 11.01.12 у зв'язку з неявкою в засідання відповідача та неподанням ним витребуваних доказів.
В судовому засіданні 11.01.12 позивач заявив клопотання (вх. №190/2012-свх. від 11.01.12) про продовження строку вирішення спору на 15 днів та відкладення розгляду справи у звязку з необхідністю надання суду нових доказів. Відповідач проти задоволення заявленого позивачем клопотання не заперечив, подав відзив (вх.№189/2012-свх. від 11.01.12) на позов, в якому просить суд в позові відмовити.
Ухвалою суду від 11.01.12 задоволено клопотання позивача (вх.№190/2012-свх. від 11.01.12), продовжено строк вирішення спору на 15 днів до 31.01.12, розгляд справи відкладено на 24.01.12.
17.01.12 на адресу суду надійшла заява позивача (вх.№315/2012 свх. від 17.01.12 року) в якій вказано на ряд орфографічних описок, які допущені при оформленні позовної заяви, а саме, при зазначенні місця знаходження Відповідача Позивачем вказано «будинок 27 А», замість «8 А», помилково зазначено період перевірки «22 лютого 2011 року»замість «22 лютого 2010 року». Просить суд слова/цифри «будинок 27 А»замінити та вважати словами/цифрами «будинок 8 А», слова/цифри «22 лютого 2011 року»замінити та вважати словами/цифрами «22 лютого 2010 року».
В судовому засіданні 24.01.12 позивач вказану заяву (вх.№315/2012 свх. від 17.01.12 року) підтримав.
Судом оголошувалась перерва до 31.01.12; до 10.02.12.
Позивач в судовому засіданні 10.02.12 заявлені вимоги підтримав. В обґрунтування заявленої вимоги, як на докази, посилається на договори № 1509 від 27.05.2006 року, №1509 від 02.01.2010 року, акти відбору проб № 2874/514 від 17.11.2009 року, № 397/47 від 22.02.2010 року, результати аналізів від 17.11.2009 року, 22.02.2010 року, розрахунки плати за послуги водовідведення по підвищеному тарифу від 17.11.2009 року, від 22.02.2010 року, розрахунки виставлені до оплати від 09.12.2009 року, від 09.03.2010 року, 22.06.2011 року.
Відповідач проти задоволення позову заперечив.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у відповідності до ст.43 ГПК України, вислухавши пояснення сторін, суд встановив наступне.
Між комунальним підприємством «Івано-Франківськводоекотехпром»та Дочірним підприємством «Лізингбуд»укладено договори № 1509 від 27 травня 2006 року, № 1509 від 02 січня 2010 року на відпуск і споживання питної води з комунального водопроводу та на приймання стічних вод до комунальної каналізації.
Відповідно до п.1.1 Договорів Водоекотехпром зобов'язується надавати Абоненту послуги водопостачання холодної води та водовідведення, а Абонент бере на себе зобов'язання своєчасно оплачувати надані йому послуги та інші платежі згідно з умовами Договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами (а.с.7 12, 52 - 53). Пунктом 2.2.6 Договорів встановлено показники якості, відповідно до яких необхідно проводити скид стічних вод в міську каналізацію (а.с.7, 10).
17.11.2009 року, 22.02.2010 року інспекцією з якості стічних вод КП “Івано- Франківськводоекотехпром” в присутності представника відповідача (заступника директора по господарству Стефанюка Я.Є.) було проведено перевірку якості стічних вод ДП «Лізингбуд», відібрано проби стічних вод з контрольного колодязя (а.с. 52, 53), про що складено Акти 2874/514 від 17.11.2009 року, №397/47 від 22.02.2010 року (а.с.13, 18). Дані Акти підписані представником відповідача - заступником директора по господарству Стефанюком Я.Є., без зауважень щодо правильності порядку відбору стічних вод та без заперечень відносно методики відбору та місця відбору. Проби були опломбовані і доставлені до відділу лабораторного контролю КП «Івано Франківськводоекотехпром».
Судом встановлено, що відділом лабораторного контролю в письмову вигляді оформлено результати аналізу стічних та поверхневих вод, які перевищують граничнодопустимі концентрації, що були відібрані на об'єктах відповідача (а.с. 14, 19) та направлені на його адресу 04.12.2009 року, 09.03.10 року (а.с. 15, 20). Розрахунок плати по підвищеному тарифу за скид наднормативних забруднень надісланий відповідачу разом із письмовою вимогою про оплату 09.12.2009, 09.03.10, 22.06.2011 (а.с.17, 22, 48). Розрахунок виконаний позивачем на підставі п.6 Правил приймання стічних вод у комунальну систему каналізації м. Івано-Франківська, затверджених рішенням Івано-Франківського міськвиконкому від 26.08.2009 року № 419. Відповідно до здійсненого розрахунку плата за пробою від 17.11.2009 року становить 2303, 71 грн. з ПДВ, за пробою від 22.02.2010 року становить 8381 грн. 86 коп. з ПДВ(а.с.16, 21, 46, 47), всього на загальну суму 10685, 57 грн. з ПДВ.
Відповідно до положень Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 року N 303 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору" прийнято Інструкцію, затверджену Наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі Інструкція) та Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (далі Правила). Інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно - каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі Підприємства). Підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладають на підставі місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста (далі - місцеві Правила приймання), Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.94 N 65, зареєстрованих у Мін'юсті України 22.07.94 за N 165/374 (далі - Правила користування), та цієї Інструкції.
Відповідно до п.1.3. Інструкції передбачено, що при недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання Підприємства повинні повністю сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються Підприємствами. Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.
Розділом 3 Інструкції встановлено порядок обчислення плати за скид стічних вод Підприємствами.
Судом встановлено, що позивачем зроблений розрахунок у відповідності до встановленого порядку.
Пунктом 4.1. Інструкції встановлено, що плата за скид стічних вод Підприємств у системи каналізації населених пунктів вноситься Підприємствами згідно з розрахунками Водоканалів та виставленими ними рахунками на розрахункові рахунки Водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором. У разі прострочення платежів з Підприємств стягується пеня згідно з умовами договору. Плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється таким чином: 20 відсотків перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів, та 80 відсотків залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Згідно з пунктом 1.5. Правил та Інструкції Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію. Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради. Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України.
На території міста Івано-Франківська діють Правила приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м. Івано-Франківська, що затверджені рішенням Івано-Франківського міськвиконкому від 26.08.2009 №419 (а.с. 56-78). Відповідно до п.1.2. Місцевих Правил ці Правила є обов'язковими для КП “Івано-Франківськводоекотехпром” та інших підприємств, що мають на балансі системи каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності і відомчої належності, які скидають свої стічні води у систему каналізації міста.
Пунктом 1.10 місцевих Правил визначено, що встановлення підприємствам об'ємів, режиму та нормативів скиду забруднених речовин у міську каналізацію входить виключно до компетенції КП “Івано-Франківськводоекотехпром” та проводиться ним у договорах з підприємствами. Відповідно до п.2.5. зазначених Правил з метою контролю якості стічних вод Підприємств КП “Івано-Франківськводоекотехпром” здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується працівниками КП “Івано-Франківськводоекотехпром”, на яких покладено виконання даних робіт, про що фіксується в акті, який підписують як представники КП “Івано-Франківськводоекотехпром” так і представник підприємства. У випадку перевищення встановлених договором показників, КП “Івано-Франківськводоекотехпром” зобов'язаний пред'явити Підприємствам до оплати рахунки за послуги каналізації, які розраховано за підвищеними тарифами у відповідності до Інструкції.
Відповідно пунктом 2.10 та п.2.16 місцевих Правил передбачено обов'язок Підприємства сплатити за послуги каналізації за підвищеними тарифами , якщо стічні води підприємства не відповідають вимогам місцевих Правил.
Відповідно до п.6.10. Місцевих правил період, за який стягується плата за скид Підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, визначається згідно з цими правилами, але не більше трьох календарних місяців (місяць, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців), що позивачем дотримано. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Підприємством за цей період з даного об'єкта.
При розрахунку плати за пробою від 17.11.2009 року позивачем було враховано обєми скинутих стічних вод з 01 по 17 листопада 2009 року та 2 попередні місяці з 18 серпня по жовтень 2009 року. Розрахунок плати здійснювався за тарифами, які діяли станом на 01.01.2009 року ( а.с. 49).
При розрахунку плати за пробою від 22.02.2010 року позивачем було враховано обєми скинутих стічних вод за лютий 2010 року та 2 попередні місяці січень 2010 року та грудень 2009 року. Розрахунок плати за грудень 2009 року позивачем здійснювався за тарифами, які діяли станом на 01.01.2009 року, а за січень та лютий станом на 01.01.2010 року ( а.с. 49).
Відповідач, заперечуючи проти позову, вказує на те, що позивач в позовній заяві зазначає, що 17.11.2009 р. та 22.02.2010 р. Інспекцією з якості стічних вод КП “Водоекотехпром” проводилася перевірка якості стічних вод ДП Лізингбуд” по вул. Тичини, 27 А, що в м. Івано Франківську. За вказаною адресою таке підприємство не знаходиться. Юридичне і фактичне місцезнаходження ДП “Лізингбуд” - вул. Тичини, 8 А.
Однак дане твердження спростовується матеріалами справи. 17.01.12 на адресу суду надійшла заява позивача (вх.№315/2012 свх. від 17.01.12 року) в якій вказано на ряд орфографічних описок, які допущені при оформленні позовної заяви, зокрема, при зазначенні місця знаходження Відповідача Позивачем вказано «будинок 27 А», замість «8 А»(а.с. 43).
Усвоїх запереченнях відповідач вказує на те, що акти №2874/514 від 17.11.2009 р. та №397/47 від 22.02.2010 р. є неналежними доказами, оскільки в них не зазначено місцезнаходження контрольного колодязя, з якого відбиралися проби стічних вод, що унеможливлює зробити висновок про причинно наслідковий зв'язок (скид промислових стічних вод саме ДП “Лізингбуд”).
Судом не приймається дане твердження відповідача, оскільки п.2.2.6. Договорів №1509 від 27.05.2006 р., 02.01.2010 р. зазначається, що показники якості стічних вод контролюються “Водоекотехпром” в контрольному колодязі, який позначається на схемі зовнішніх мереж з прив'язкою до місцевості Додаток №3 зазначених Договорів. Схема на якій розташований контрольний колодязь знаходиться в матеріалах справи (а.с. 52, 53). Крім цього, додатком №3 до місцевих Правил затверджено форму акту відбору проб стічних вод, в якому на необхідність конкретизації місцязнаходження контрольного колодязя не вказано. Акти відбору стічних вод від № 2874/514 від 17.11.2009 року, № 397/47 від 22.02.2010 року, підписані представником відповідача - заступником директора по господарству Стефанюком Я.Є., без зауважень щодо правильності порядку відбору стічних вод та без заперечень відносно методики відбору та місця відбору, відповідають затвердженій формі, а тому прийнято судом як належний доказ у справі.
Відповідач стверджує, що за адресою вул. Тичини, 8 А, в м. Івано Франківську в одному приміщенні є кілька співвласників та розташовано ряд виробничих приміщень інших господарюючих суб'єктів, які по технічним умовам теж здійснюють скид стічних вод в один той самий колодязь. Однак, позивач, не розмежовує відповідальність різних суб'єктів господарювання і намагається її перекласти виключно на ДП "Лізингбуд".
Дане твердження спростовується тим, що саме між сторонами по справі укладено договори №1509 від 27.05.2006 р., 02.01.2010 р. на відпуск і споживання питної води з комунального водопроводу та на приймання стічних вод до комунальної каналізації та визначена відповідальність за скид таких, а також контрольний колодязь знаходиться на балансі Відповідача, а відповідно п.2.14 “Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації в м. Івано Франківськ”, які затверджені рішенням виконавчого комітету Івано Франківської міської ради №419 від 26.08.2009 року підприємство, котре приймає до своїх мереж стічні води іншого підприємства, несе перед КП “Івано Франківськводоекотехпром” відповідальність за їх якість та дотримання встановленого режиму скиду.
Усвоїх запереченнях відповідач вказує на те, що з протоколів результатів аналізів стічних та поверхневих вод, які перевищують гранично допустимі концентрації неможливо прослідкувати коли цей аналіз був зроблений, яких саме вод.
Суд виходить з того, що забір проб проводився в присутності відповідача, аналіз виконаний акредитованою лабораторією, результати аналізів направлялися підприємству, де було проведено відбір проб, доказів невірного проведення аналізів відповідачем не подано. Крім того, під час відібрання проб стічних вод від 17.11.2009 року представник відповідача - заступник директора по господарству Стефанюк Я.Є., який згідно п. 7.1. Договорів уповноважений для підпису документів звітності, актів звірки, актів зняття показників лічильників та інших документів передбачених Правилами надання послуг водопостачання та водовідведення, що підлягають оформленню, від арбітражної проби, внаслідок аналізу якої відповідач міг би отримати альтернативний результат, відмовився.
Щодо відібрання проб стічних вод від 22.02.2010 року представнику відповідача - заступнику директора по господарству Стефанюку Я.Є. було відібрано 1 арбітражну пробу, проте результатів її аналізу відповідачем не надано, своїм правом, передбаченого п.2.15 Правил щодо перевірки розрахунків допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах свого підприємства, виконаних водоканалом та їх оскарження не скористався.
Відповідач, заперечуючи проти позову, вказує також на те, що в розрахунку плати підвищеному тарифу за скид наднормативних забруднень позивач протиправно встановив норму для ХСК 450 мг/дм.куб.
Судом не приймається дане твердження відповідача, оскільки п. 5.3 Правил передбачено граничнодопустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах підприємства, перед скидом у міську каналізаційну мережу м. Івано Франківська, зокрема, зазначається норма для ХСК 450 мг/дм3.
За таких обставин, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача плати за скид стічних вод із понаднормативним забрудненням в розмірі 10685 грн. 57 коп.
Відповідно до ч.2 ст.530 ЦКУ якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Зобов'язання по оплаті 10685 грн. 57 коп. заборгованості виникло у відповідача перед позивачем відповідно до ст.530 ЦК України - в семиденний термін з моменту отримання вимоги про оплату. Такими являються вимоги, направлені відповідачу 09.12.2009 року на суму 2303 грн.71 коп. (а.с.17), 09.03.10, 22.06.11 на суму 8381 грн. 86 коп. (а.с. 22, 48).
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України, покласти на відповідача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 49, ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Комунального підприємства «Івано-Франківськводоекотехпром»до Дочірнього підприємства «Лізингбуд»про стягнення заборгованості в сумі 10 685 грн. 57 коп. - задовольнити.
Стягнути з Дочірного підприємства «Лізингбуд»( вул.Тичини, 8А, м. Івано-Франківськ, 76000, код 31524167 ) на користь Комунального підприємства «Івано-Франківськводоекотехпром»( вул.Ботанічна, 2, м. Івано-Франківськ, 76000, код 32360815) 10 685 (десять тисяч шістсот вісімдесят п'ять) грн. 57 коп. - основного боргу, 1411 (одну тисячу чотириста одинадцять) грн. 50 коп. судового збору.
Наказ суду видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Соботник В. В.
Повне рішення складено 20.02.12
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Лоза В.В. 20.02.12