Рішення № 21517736, 20.02.2012, Косівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
20.02.2012
Номер справи
0910/2-1418/2011
Номер документу
21517736
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 0910/2-1418/2011

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2012 року м. Косів

Косівський районний суд Івано-Франківської області в складі:

Головуючого судді: Цалин Б.М.

Секретаря: Грицанюк Н.П.

з участю представника позивача: Соколова С.С.

відповідача: ОСОБА_2 .

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Косів справу за позовом Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області в інтересах держави в особі Яворівської сільської ради до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди заподіяної злочином, -

В С Т А Н О В И В :

Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області подано на розгляд суду позовну заяву в інтересах держави в особі Яворівської сільської ради до ОСОБА_2 про відшкодування шкоди заподіяної злочином

Представник позивача, Соколов Сергій Сергійович в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі , суду пояснив, що Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області подано позов в інтересах Яворівської сільської ради Косівського району, яка у відповідності з ст. 140-143 Конституції України є органом місцевого самоврядування і розпорядником коштів сільського фонду охорони навколишнього природного середовища, що створений в складі сільського бюджету, та спрямовує його на покращення екологічної ситуації в селі, фінансування природоохоронних заходів. 28 січня 2011 року Івано-Франківським міжрайонним природоохоронним прокурором порушено кримінальну справу № 327801 відносно ОСОБА_2 за ознаками складу злочину, передбаченого ч.І ст.367 КК України. Проведеним по справі розслідуванням було встановлено, що ОСОБА_2 будучи службовою особою відповідно до наказу № 257 від 11.09.2007 року по Косівському РП «Райагроліс»прийнятий на посад помічника лісника Яворівського лісництва. У відповідності до наказу № 449к від 31.12.2009 р. переведений з посади лісника на посаду майстра лісу Яворівського лісництва та з ним укладено договір про повну матеріальну відповідальність. В його службові обов'язки згідно посадової інструкції входить: перевіряти документи на право перевезення деревини, здійснювати контроль за дотриманням правил відпуску деревини, приймати міри по недопущенню незаконних (безбілетних) рубок лісу і іншого незаконного користування, складати протоколи про самовільні рубки лісу та інші порушення, проводити рубки догляду за лісом, санітарні рубки, слідкувати за якістю їх проведення, тобто серед інших, виконувати і адміністративно-господарські обов'язки. Однак майстер лісу ОСОБА_2 будучи службовою та матеріально-відповідальною особою, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, грубо порушуючи вимоги службової інструкції, ст.ст. 86, 89 Лісового кодексу України, у період часу з 09.11.2010 року по 17 січня 2011 року на території переданого йому під охорону обходу №5 кв. 22 вид.7 не виявив та не зафіксував незаконну рубку 26 дерев різних порід, хоча мав реальну можливість і зобов'язаний був це зробити. Згідно актів перевірок, проведених як самими працівниками Косівського РП «Райагроліс»17.01.2011 року, так і спеціалістами Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства від 26.01.2011 року, на території обходу №5 кв.22 вид.7 Яворівського лісництва Косівського РП «Райагроліс», виявлено незаконну рубку 26 дерев різних порід, яка самими працівниками лісництва своєчасно не виявлена та зафіксована не була. Відповідно до розрахунку, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 665 твід 23.07.2008 року «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», навколишньому природному середовищу, державним та громадським інтересам заподіяно істотну шкоду на суму 61 390 грн. 94коп. При цьому, ОСОБА_2, своєю бездіяльністю створив передумови для вчинення незаконних порубок лісу у обході №5 кв.22 вид.7 Яворівського лісництва Косівського РП «Райагроліс». Таким чином, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них ОСОБА_2, не виявив та не зафіксував незаконну рубку 26 дерев різних порід на території №5 кв.22 вид.7 Яворівського лісництва Косівського РП «Райагроліс», чим навколишньому природному середовищу, державним та громадським інтересам заподіяв істотну шкоду в розмірі 61390, 94 грн. Вироком Косівського районного суду від 23.05.2011 року у справі №1-68/2011р ОСОБА_2 визнаний винним за ч. 1 ст. 367 КК України. 19.09.2011 року у справі №11-355/2011 ухвалою колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ апеляційного суду Івано-Франківської області вирок Косівського районного суду 23.05.2011 року щодо ОСОБА_2 скасовано та звільнено його від кримінальної відповідальності на підставі пункту «в»ст.1, ст.6 Закону України «Про амністію», а справу щодо нього закрито. Однак, збитки завдані ОСОБА_2 навколишньому природному середовищу на суму 61390,94 грн не відшкодовані. Просить позов задоволити.

Представник позивача, Яворівської сільської ради в судове засідання не з”явилась, хоч про час та місце розгляду справи була повідомлена своєчасно. Причина неявки суду не відома .

Відповідач , ОСОБА_2 в судовому засіданні цивільний позов заперечив, суду пояснив, що свою вину у вчиненому злочині передбаченому ч.1 ст.367 КК України визнав повністю, не заперечив, що ним було допущено неналежне виконання своїх службових обов'язків, а саме в тому, що він не виявив та не зафіксував незаконну рубку 26 дерев різних порід на території №5 кв.22 вид.7 Яворівського лісництва Косівського РП «Райагроліс», чим навколишньому природному середовищу, державним та громадським інтересам заподіяно істотну шкоду в розмірі 61390, 94 грн. Розмір такої шкоди було визначено відповідно до розрахунку, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 665 твід 23.07.2008 року «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», однак він не має змоги відшкодувати такий розмір шкоди в наслідок збігу важких матеріально-побутових умов проживання його сім”ї.

Суд вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи вважає позовні вимоги підставними, доведеними в судовому засіданні і такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі, за наступних підстав:

В судовому засіданні встановлено, що Івано-Франківським міжрайонним природоохоронним прокурором було порушено кримінальну справу № 327801 відносно ОСОБА_2 за ознаками складу злочину, передбаченого ч.І ст.367 КК України. Проведеним по справі розслідуванням було встановлено, що ОСОБА_2 будучи службовою особою, обіймаючи посаду майстра лісу Яворівського лісництва Косівського РП “Райагроліс” допустив неналежне виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, грубо порушуючи вимоги службової інструкції, ст.ст. 86, 89 Лісового кодексу України, у період часу з 09.11.2010 року по 17 січня 2011 року на території переданого йому під охорону обходу №5 кв. 22 вид.7 не виявив та не зафіксував незаконну рубку 26 дерев різних порід. Відповідно до розрахунку, проведеного на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 665 твід 23.07.2008 року «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», навколишньому природному середовищу, державним та громадським інтересам заподіяно істотну шкоду на суму 61 390 грн. 94коп. Вироком Косівського районного суду від 23.05.2011 року у справі №1-68/2011р (а.с.8-11) ОСОБА_2 визнаний винним за ч. 1 ст. 367 КК України. 19.09.2011 року у справі №11-355/2011 ухвалою колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ апеляційного суду Івано-Франківської області (а.с.5-7) вирок Косівського районного суду 23.05.2011 року щодо ОСОБА_2 скасовано та звільнено його від кримінальної відповідальності на підставі пункту «в»ст.1, ст.6 Закону України «Про амністію», а справу щодо нього закрито.

Як вироком суду першої інстанції, так і ухвалою Апеляційного суду Івано-Франківської області встановлено суму матеріальної шкоди заподіяної злочином 61390,94 грн .

В силу вимог ч.4 ст.61 ЦПК України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили обовязковий для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою. Згідно ст.66 Конституції України кожен зобовязаний не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.

Як встановлено ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст.107 Лісового Кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобовязані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Суму збитків у відповідності до ст. 47 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" та Бюджетного кодексу України необхідно перерахувати на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища відповідної місцевої ради, на території якої вчинено порушення, якою в даному випадку є Яворівська сільська рада Косівського району.

Як передбачено ст. 14 Закону України «Про амністію»від 08.07.2011 р «амністія не звільняє від обов'язку відшкодувати заподіяну злочином шкоду, який покладено на винну особу вироком або рішенням суду». ч.І ст. 1168 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана діями чи бездіяльністю відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. ст. ст. 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягає відшкодуванню, як правило в повному обсязі, а застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до ч. 4 ст. 1193 ЦК України суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину а тому суд при вирішенні вказаного спору не може брати до уваги пояснення відповідача з приводу неможливості погашення заявленої суми шкоди та важкий матеріально-побутовий стан проживання його сім”ї.

Відповідно до Положення про державну екологічну інспекцію в областях, Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області є спеціальним підрозділом Мін природи, який підзвітний та підконтрольний в частині здійснення державного контролю Державній екологічній інспекції. Інспекція, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, за додержанням виданих дозволів, лімітів, квот на спеціальне природокористування. Інспекція має право вжити, в встановленому законом порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Повноваження спеціально уповноважених державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів визначені статтею 20 Закону, до їх числа (серед інших) віднесені право: державного контролю за використанням і охороною земель, подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;... Такими уповноваженими органами на місцях є Державні екологічні інспекції в областях.

Відповідно до приписів ст. 35 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища»державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.

У відповідності до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до повноважень виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища відноситься здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства. Місцеві Ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції (ст. 15 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”).

За вищенаведених підстав суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.

В силу вимог ч.3 ст. 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. За таких підстав у відповідності до вимог п.1.1 ч.2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" із відповідача слід стягнути 613,90 грн судового збору, отримувач коштів УДКСУ у Косівському районі, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38026046, Банк отримувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області, Код банку отримувача (МФО) 836014 ,Рахунок отримувача 31210206700266 ,Код класифікації доходів бюджету 22030001, Код ЄДРПОУ суду 02891606.

На підставі наведеного, ст.ст. 68, 69 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища" , ч.1 ст. 1168 ЦК України, ст.107 Лісового Кодексу України, , ст.14 ЗУ "Про амністію" від 08.07.2011 р , керуючись ст.ст. 213-215, 218 ЦПК України , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити. Стягнути із ОСОБА_2 в користь фонду охорони навколишнього природного середовища Яворівської сільської ради Косівського району на р/р 33117331700306, в УДКСУ у Косівському районі код ЗКПО 38026046, МФО 836014, код бюджетної класифікації платежу 24062100) шкоду заподіяну злочином в сумі 61390,94 грн ( шістьдесять одну тисячу триста дев"яносто гривень 94 копійки).

Стягнути із ОСОБА_2 613,90 грн судового збору, отримувач коштів УДКСУ у Косівському районі, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38026046, Банк отримувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області, Код банку отримувача (МФО) 836014 ,Рахунок отримувача 31210206700266 ,Код класифікації доходів бюджету 22030001, Код ЄДРПОУ суду 02891606.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського Апеляційного суду через Косівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: підпис Цалин Б.М.

копія вірна

СУДДЯ