ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/3903/11
"20" грудня 2011 р., Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючої Подлісної І.М.
секретаря Подорожної Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод»до Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції (Монастириське відділення), третьої особи Головного управління державного казначейства в Тернопільській області про скасування податкового повідомлення рішення, стягнення бюджетного відшкодування
в с т а н о в и в:
Державне підприємство «Ковалівський спиртовий завод»звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції (Монастириське відділення), третьої особи Головного управління державного казначейства в Тернопільській області про скасування податкового повідомлення рішення, стягнення бюджетного відшкодування.
Представник позивача державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод»в судове засідання не зявився, надіслав на адресу суду письмове клопотання про розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції (Монастириське відділення) позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи Головного управління державного казначейства в Тернопільській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності вважає що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
У відповідності до пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Органи державної податкової інспекції мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходження платника податків чи місцем розташування обєкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Так, Бучацькою міжрайонною державною податковою інспекцією (Монастириське відділення) було проведено документальну позапланову виїзну перевірку державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року та дотримання результатів фінансово господарської діяльності, правових вимог господарського та цивільного права, вимог іншого законодавства при здійсненні господарської діяльності та господарських відносин в результаті діяльності за період з 01.08.2010 р. по 31.08.2011 р., за результатами якої складено акт № 615/23/00375059 від 08 листопада 2011 р.
Перевіркою встановлено порушення державним підприємством «Ковалівський спиртовий завод»норм чинного законодавства, зокрема:
-Недодержання членами органів управління, посадовими особами державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод»ч. 1, 2 ст. 3, ст. 19, ч.1 ст. 42 Господарського кодексу України, пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14, п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу України, п.2.1 та п.2.2 ст.2 Статуту ДП «Ковалівський спиртовий завод». Вказане проявилося у здійсненні фінансово господарських операцій, які не призвели до досягнення економічного ефекту у вигляді прибутку, у звязку із чим відбулися не у рамках господарської діяльності платника податку;
-п. 44.1 ст. 44, п. 180,1 ст. 180, п. 198.3, 198.6 ст. 198, п. 201.1, 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено податковий кредит за серпень 2011 року на суму 3000 грн.;
-п. 44.1 ст. 44, п. 180.1 ст. 180, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено податковий кредит за серпень 2011 року на суму 1639 грн.
На підставі акта перевірки Бучацькою міжрайонною державною податною інспекцією (Монастириське відділення) були винесені податкові повідомлення рішення: №0000162301 від 18 листопада 2011 року на суму 3000 грн. - сума завищення бюджетного відшкодування, 1500 грн. штрафні санкції та №0000182301 від 18 листопада 2011 року на суму 1639 грн. сума завищення відємного значення податку на додану вартість.
Відповідно до ч. 4 ст. 57 Господарського кодексу України статут субєкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, а також інші відомості, повязані з особливостями організаційної форми субєкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.
На виконання, визначених ч. 1 ст. 3, ч. 4 ст. 57 та ч. 3 ст. 62 Господарського кодексу України пунктом 2.1 ст. 2 Статуту державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод», редакція якого затверджена наказом Державного департаменту продовольства 15.09.2005 року та пройшла державну реєстрацію за реєстраційним номером №16351050001000077 від 16.11.2005 року в Монастириській районній адміністрації, зокрема визначено, що підприємство створене з метою отримання прибутку шляхом реалізації виробленої продукції, а також ефективного використання державного майна шляхом запровадження нових технологій, форм організації виробництва, задоволення потреб у спирті, а також іншій продукції і наданні послуг, виходячи із виробничих можливостей. Пунктом 2.1 Статуту передбачено, що предметом діяльності підприємства є сукупність виробничих, господарських, комерційних, торгово посередницьких, постачальницько збутових, фінансових і соціальних функцій, робіт і послуг, які виконуються в інтересах самих виробників та споживачів продукції. При цьому необхідно зазначити, що у відповідності до п. 2.2 Статуту державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод»основними напрямками діяльності підприємства є виробництво та реалізація:
-спирту етилового із харчової сировини;
-спирту етилового денатурованого (спирту технічного) та продукції, на виробництво якої використовується спирт етиловий денатурований (спирт технічний);
-високооктанової кисневмісної добавки сирцю (ВКДС);
-біоетанолу;
- спирту етилового ректифікованого денатурованого для парфумерно косметичної продукції;
-етанол сирцю;
-сухої зернової барди;
-вуглекислоти зрідженої;
-горілки, лікеро горілчаних виробів;
-напоїв слабоалкогольних;
-напоїв безалкогольних;
-води мінеральної, природної, столової, газованої, негазованої;
-видув ПЕТФ пляшки;
-харчових продуктів, а також іншої продукції та надання послуг, виходячи із виробничих можливостей.
У відповідності до ч. 1 ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво є самостійна, ініціативна, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється субєктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Перевіркою правильності визначення відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту в липні 2011 року встановлено завищення відємного значення податку на додану вартість в сумі 50861 грн.
Із урахуванням зазначеного та даних Додатка 2 (д2) до податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року частина залишку відємного значення, фактично сплачена державним підприємством «Ковалівський спиртовий завод»постачальникам (не погашена податковим зобовязанням попередніх податкових періодів) складає 0 грн., в тому числі за серпень 2011 року за даними платника 3 000 грн., відхилення 3 000 грн.
Вказане вище свідчить про відсутність у державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод»підприємницької діяльності у розумінні ст. 42 Господарського кодексу України протягом дванадцяти місяців, які передують заявленню до бюджетного відшкодування сум у серпні 2011 року.
Перевіркою встановлено, що державним підприємством «Ковалівський спиртовий завод»укладено правочини та складено бухгалтерські регістри, якими взаємовідносини з постачальниками, які є завідомо збитковими, не носять емітентів господарських операцій, не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними стосовно одержання економічної вигоди. Дані дії завдають шкоду державі перенесення підприємницького ризику одержання прибутку в порушення статті 42 Господарського кодексу України за рахунок бюджетного відшкодування.
Таким чином, фактичною метою діяльності підприємства отримання податкової вигоди саме за рахунок одержання бюджетного відшкодування.
Відповідно до п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платником податку є будь яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку, визначеному законодавством.
Згідно із п. 198.3. ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у звязку з:
Придбаванням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподаткованих операціях межах господарської діяльності платника податку;
Придбаванням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Оскільки в податковий кредит включені суми згідно податкових накладних по отримуванню товарно матеріальних цінностей та послуг, які в послідуючому повинні використовуватися для виробництва спирту, проте операції від цієї діяльності є збитковими. То в порушення п. 44.1 ст. 44, п. 180.1 ст. 180. П. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України державним підприємством «Ковалівський спиртовий завод»завищено податковий кредит за серпень 2011 року в сумі 1 639 грн., та завищено бюджетне відшкодування за серпень 2011 року на суму 3 000 грн. що призвело до завищення відємного значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість.
Ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що Бучацькою районною державною податковою інспекцією (Монатириське відділенням) позовні вимоги були належним чином заперечені, податкові повідомлення рішення від №0000162301 від 18 листопада 2011 року та №0000182301 від 18 листопада 2011 року прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства України, застосування податковим органом штрафних санкцій та їх розмір є обґрунтованим, а тому у позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 163 КАС України, Податковим кодексом України, Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року №509-ХІІ, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В позові державного підприємства «Ковалівський спиртовий завод» до Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції (Монастириське відділення), третьої особи Головного управління державного казначейства в Тернопільській області про скасування податкових повідомлень рішень №162301 від 18 листопад 2011 року та №0000182301 від 18 листопад 2011 року, стягнення з державного бюджету України 3 00 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість відмовити.
Постанова суду набирає законної сили закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяПодлісна І.М.
копія вірна
СуддяПодлісна І.М.