ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/2652/11
"19" жовтня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі Твердохліб Н.В.
за участю:
представника позивача: - Жукевич Л.Б.;
представник відповідача - не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції
до закритого акціонерного товариства «Агрокомбінат»
про стягнення податкового боргу шляхом стягнення з рахунків в банках обслуговуючих платника податків та за рахунок готівки в загальній сумі 172770,66 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Тернопільська обєднана державна податкова інспекція (надалі по тексту позивач, Тернопільська ОДПІ) звернулася до суду з позовом про стягнення з закритого акціонерного товариства «Агрокомбінат»(надалі по тексту відповідач, ЗАТ «Агрокомбінат») податкового боргу шляхом стягнення з рахунків в банках обслуговуючих платника податків та за рахунок готівки в загальній сумі 172770,66 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю з мотивів викладених у позовній заяві та пояснила, що в порушення норм Податкового кодексу України та Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(який діяв на момент виникнення податкового боргу) відповідач несвоєчасно та не в повному обємі сплачував узгоджені суми податкових зобовязань, що призвело до виникнення заборгованості станом на 22.09.2011 р. в сумі 172770,66 грн., а саме: 4910,70 грн. по податку на додану вартість, 7062,69 грн. за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО, 9523,35 грн. по податку на доходи найманих працівників, 150860,27 грн. по орендній платі з юридичних осіб, 370,60 грн. по комунальному податку та 43,05 грн. по збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідач у судове засідання не з'явився повторно, проте надіслав суду клопотання про відкладення розгляду справи, у звязку із перебуванням уповноваженого представника у відпустці.
У відповідності до ч.4 ст.128 КАС України у разі повторного неприбуття належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи думку представника позивача, суд прийшов до переконання, що дані причини неприбуття у судове засідання представника відповідача є не поважними, оскільки вони не підтверджені належними та допустимими доказами.
Отже, суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, тому можливо розглянути справу без участі відповідача, представника відповідача, відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Крім пояснення представника позивача, судом досліджені письмові докази, наявні у матеріалах справи.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю, з наступних міркувань.
Судом встановлено, що ЗАТ «Агрокомбінат»зареєстроване як юридична особа 27.09.2000 р. з присвоєнням ідентифікаційного коду 31138298 про що видане свідоцтво про державну реєстрацію та перебуває на обліку у Тернопільській ОДПІ як платник податків і відповідно до ст. 67 Конституції України та ст.36 Податкового кодексу України на нього покладений обовязок сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом терміни.
У відповідності до пп. 41.1.1. п. 41.1. ст. 41 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (надалі по тексту - ПК України), органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
До функцій податкового органу, згідно ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Як вбачається з матеріалів справи, Тернопільською ОДПІ проведено виїзну планову документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ЗАТ «Агрокомбінат»за період з 01.04.2007 р. по 30.06.2008 р., невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання по податку на додану вартість, невиїзну документальну перевірку з питань порушення термінів подачі податкових декларацій, камеральну перевірку податкової звітності по податку на додану вартість та невиїзну документальну перевірку з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, повноти і своєчасності виплати заробітної плати працівникам ЗАТ «Агрокомбінат»та дотримання вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
В результаті проведених перевірок складено акти від 15.10.2008 р. №11950/23-220/31138298, від 06.04.2010 р. №3016/16-02/31138298, від 09.08.2010 р. №7858/16-02/31138298, від 25.05.2011 р. №3020/7/16-02/31138298 та від 28.12.2009 р. №12628/17-05/31138298.
Проведеними перевірками встановлено факти порушення пп. 4.1, п.4.2 ст.4 та абз.2 п.11.21 ст.11 Закону України від 3 квітня 1997 р. №168/97 ВР «Про податок на додану вартість»(який діяв на момент виникнення податкових правовідносин), п. 2.8 ст.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління національного банку України №637 від 15.12.2004 р. із змінами та доповненнями та винесено, п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 21.12.2000 р. із змінами та доповненнями (який діяв на момент виникнення податкових зобовязань).
За результатами розгляду вищезазначених актів прийняті податкові повідомлення - рішення від 24.06.2009 р. №0008782305/3 на суму 29712,5 грн. за платежем податок на додану вартість (8633,00 грн. основного платежу та 21079,5 грн. штрафних (фінансових) санкцій, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.10.2008 р. №0002592303 на суму 7083,04 грн. за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО, податкове повідомлення-рішення від 13.04.2010 р. №0002751602 на суму 4264,99 грн. та №0002741602 на суму 20,00 грн. за платежем податок на додану вартість, від 17.08.2010 р. №0006271602 на суму 170,00 грн. за платежем податок на додану вартість, від 03.06.2011 р. №0002321602 на суму 170,00 грн. за платежем податок на додану вартість, від 15.01.2010 р. №0000021703 на суму 9523,35 грн. за платежем податок з доходів з найманих працівників (3174,45 грн. основного платежу та 6348,90 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платники податків зобов'язані своєчасно, в терміни визначені спеціальними законами з питань оподаткування, подавати до органу ДПС за місцем реєстрації звітність повязану з нарахуванням та сплатою податків.
Відповідно до п.5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(який діяв на момент виникнення податкового боргу), податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Податкове зобовязання нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання відповідачем повідомлення.
В порушення вказаних вище норм та п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами»відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував узгоджені суми податкових зобовязань, що призвело до виникнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами станом на 22.09.2011 р. в сумі - 172770,66 грн., а саме: 4910,70 грн. по податку на додану вартість, 7062,69 грн. за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО, 9523,35 грн. по податку на доходи найманих працівників, 150860,27 грн. по орендній платі з юридичних осіб, 370,60 грн. по комунальному податку та 43,05 грн. по збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Сума заборгованості підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, а саме: картками особових рахунків платника, податковими деклараціями (розрахунками), довідкою про наявність податкового боргу.
Відповідно до п.п.5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(що діяв на час виникнення спірних правовідносин), узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Органи державної податкової служби мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пп.20.1.18. п.20.1. ст.20 ПК України). Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3. ст.95 ПК України).
Джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (п.87.1. ст.87 ПК України).
Відповідно до п.95.1. ст.95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.4. статті 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. № 1244 (деякі питання реалізації статті 95 ПК України) затверджено Порядок стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу.
Пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг, що виник у звязку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобовязання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Суд вважає також за необхідне зазначити, що 13.10.2011 р. на адресу суду поступило клопотання від представника відповідача про зупинення розгляду справи, оскільки в провадженні Господарського суду Тернопільської області знаходиться справа №15/55/5022-1086/2011 за позовом ЗАТ «Агрокомбінат»до Тернопільської міської ради про внесення змін до пункту 1 Договору оренди земельної ділянки АЕР №602514 від 11 березня 2002 р. в частині зменшення загальної площі орендованої земельної ділянки, та зменшення орендної плати до результату вирішення цієї справи.
Враховуючи вищенаведене, суд відмовив у задоволені клопотання про зупинення розгляду справи, оскільки, справа в господарському суді Тернопільської області не унеможливлює жодним чином розгляд справи за позовом Тернопільської ОДПІ до ЗАТ «Агрокомбінат». Доказів на підтвердження протилежного відповідачем не подано, а судом не здобуто.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Керуючись ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст., 20, 41, 95, 102 Податкового кодексу України, ст.ст. 5, 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Агрокомбінат»(м. Тернопіль, вул. Поліська, 14, і.к. 31138298) податковий борг, шляхом стягнення з рахунків в банках обслуговуючих відповідача та за рахунок готівки відповідача, на загальну суму 172770,60 грн., а саме:
-4910,70 грн. в т.ч. 439,56 грн. пені по податку на додану вартість , які перерахувати на р/р 31110029700002, код платежу 14010100 державного бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012;
-7062,69 грн. за платежем штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО, які перерахувати на р/р 31110104700002, код платежу 21080900 державного бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012;
- 9523,35 грн. За платежем податок на доходи найманих працівників, які перерахувати на р/р 33218800700002, код платежу 11010101 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012;
- 150860,27 грн. в т.ч. 7010,11 грн. пені по орендній платі з юридичних осіб, які перерахувати на р/р 33217812700002, код платежу 13050201 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012;
- 370,60 грн. по комунальному податку, які перерахувати на р/р 33212828700002, код платежу 16010200 місцевого бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012;
- 43,05 грн. по інших зборах за забруднення навколишнього природного середовища, які перерахувати на р/р 33119329700002, код платежу 19050200 змішаного бюджету ВДК у м. Тернополі, код одержувача 23588119, банк УДК в Тернопільській області, МФО 838012.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подасться протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подасться протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 24 жовтня 2011 року.
Головуючий суддяОсташ А. В.
копія вірна
СуддяОсташ А. В.