КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2012 р. Справа № 2a-1870/9018/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловик С.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 2a-1870/9018/11
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Сумська торговельно-промислова компанія "Нектон"
до Державної податкової інспекції в місті Суми
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю Сумська торговельно-промислова компанія "Нектон" (далі по тексту позивач, ТОВ СТПК "Нектон") звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в місті Суми (далі по тексту відповідач, ДПІ в м. Суми), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0009411502/0/75731 від 22.09.2011 р. про збільшення грошового зобовязання по платежу орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб на загальну суму 21705, 12 грн., з яких: 21704, 12 грн. основний платіж, 1, 00 грн. штрафна (фінансова) санкція.
Позовні вимоги ТОВ СТПК "Нектон" обґрунтовує тим, що орендна плата за землю на 2011 рік була розрахована згідно поданої декларації в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Вказаний розмір орендної плати визначений договором оренди від 13 травня 2002 р., укладеним з Сумською міською радою, і може бути збільшений лише шляхом внесення відповідних змін до договору.
На переконання позивача, посилання ДПІ в м. Суми при збільшенні розміру орендної плати за землю на норми Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року, є безпідставними, оскільки орендні відносини ТОВ СТПК "Нектон" виникли на підставі договору, який є чинним та обовязковим до виконання. В звязку з тим, що зміни до договору оренди в частині збільшення орендної плати в установленому порядку внесені не були, у позивача відсутні підстави для сплати орендної плати за землю в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі.
ДПІ в м. Суми з позовними вимогами не погодилась, в запереченні на адміністративний позов зазначила, що з 01 січня 2011 року всі питання, повязані з оподаткуванням, регулюються Податковим кодексом України згідно якого, плата за землю (земельний податок та орендна плата за землю) набула статусу загальнодержавного податку і не може бути меншою встановленого розміру. Оскільки повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів та інших обовязкових елементів цих платежів належить виключно Верховній Раді України, потреба погоджувати мінімальний розмір орендної плати за землю з органами місцевого самоврядування та вносити відповідні зміни до договорів на користування земельною ділянкою, відсутня.
Повноважні представники позивача та відповідача, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявились, клопотань про перенесення розгляду справи суду не надали.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, згідно ст.ст. 12, 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне в задоволенні адміністративного позову ТОВ СПТК "Нектон" відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Сумська торговельно-промислова компанія "Нектон" зареєстроване виконавчим комітетом Сумської міської ради 06 червня 1996 року та є платником податків і зборів.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 13 травня 2002 р. (а.с. 48-49), укладеного з Сумською міською радою, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрований в Сумському міськвиконкомі, позивачу була надана в тимчасове користування земельна ділянка загальною площею 0, 9296 га. за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 4. Зазначена земельна ділянка була надана строком до 12 лютого 2012 року під розміщення магазину (комерційна діяльність). Згідно п. 2.3 договору ТОВ СТПК "Нектон" зобовязувалось щорічно вносити орендну плату в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки землі.
Також, згідно договору оренди земельної ділянки від 02 липня 2001 р. (а.с. 51-52), укладеного з Сумською міською радою, який посвідчений приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрований в Сумському міськвиконкомі, позивачу була надана в тимчасове користування земельна ділянка загальною площею 8978 кв.м. за адресою: м. Суми, вул. Косівщинська, 18. Зазначена земельна ділянка була надана строком до 18 квітня 2011 року під розміщення адміністративного приміщення (комерційна діяльність). Згідно п. 2.3 договору позивач зобовязувався щорічно вносити орендну плату в розмірі 2478, 71 грн. на місяць.
Виконуючи умови вказаних договорів, позивачем була розрахована орендна плата на 2011 рік, про що ДПІ в м. Суми подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а.с. 9-11).
Так, з метою зясування питань дотримання вимог податкового зобовязання, а саме: повноти та правильності обчислення податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, на підставі ст.ст. 75, 76, 86 Податкового кодексу України, старшим державним податковим ревізором-інспектором Аніщенко Л.О. проведена камеральна перевірка податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік ТОВ СТПК "Нектон".
За результатами вказаної перевірки, відповідачем 05 вересня 2011 року складений акт № 6554/152/23993765 (а.с. 6), згідно якого ДПІ в м. Суми дійшла висновку про порушення позивачем п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-квітень 2011 року на суму 21704, 12 грн.
Не погоджуючись з указаним актом перевірки, ТОВ СТПК "Нектон" подало ДПІ в м. Суми заперечення № 45 від 13.09.2011 року (а.с. 30), за результатами розгляду яких, згідно відповіді від 19.09.2011 р. (а.с. 31-32), висновки щодо заниження податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-квітень 2011 року залишились незмінними.
На підставі зазначених висновків, ДПІ в м. Суми 22 вересня 2011 року прийняла податкове повідомлення-рішення № 0009411502/0/75731 (а.с. 7), яким ТОВ СТПК "Нектон" збільшено грошове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб на суму 21705, 12 грн., з яких: 21704, 12 грн. за основним платежем, 1, 00 грн. штрафні (фінансові) санкції.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправними, позивач скористався процедурою адміністративного оскарження та 03 жовтня 2011 року подав первинну скаргу ДПА в Сумській області (а.с. 33-34), за результатами розгляду якої, згідно рішення від 14 жовтня 2011 року (а.с. 35-36), податкове повідомлення-рішення залишилось без змін, а скарга без задоволення. Повторна скарга ТОВ СТПК "Нектон", подана ДПА України 20 жовтня 2011 року (а.с. 37-38), також, згідно рішення від 14 листопада 2011 року (а.с. 39-41), залишилась без задоволення, а розмір збільшеного грошового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб без змін.
Отже, правовою підставою для скасування податкового повідомлення-рішення, ТОВ СТПК "Нектон" визначає положення Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про оренду землі", а також умови договорів оренди, якими встановлений розмір орендної плати за землю та порядок його зміни.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд не може погодитись з доводами позивача, з огляду на таке.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Порядок справляння плати за землю з 01 січня 2011 року визначається Податковим кодексом України (далі ПК України).
Так, підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків.
Відповідно до п.п. 14.1.72, 14.1.73, 14.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно п. 288.1, 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Тобто, з 01 січня 2011 р. мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.
Виходячи з положень вказаних норм, на переконання суду, розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди. В той же час, орендна плата є формою загальнодержавного податку "плата за землю" і не може залежати від умов договору, оскільки відносини оподаткування регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави і не допускають диспозитивності. Принципові засади такого регулювання містяться в статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом
Отже, оскільки податковим органом збільшено грошове зобовязання по орендній платі за землю у звязку із зміною розміру загальнодержавного податку відповідно до закону, то необхідність сплати такої форми "плати за землю", як орендна плата, у новому розмірі виникла у ТОВ СТПК "Нектон" незалежно від умов договорів оренди та внесення змін до них.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми № 0009411502/0/75731 від 22.09.2011 р. відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в звязку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Сумська торговельно-промислова компанія "Нектон" до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0009411502/0/75731 від 22 вересня 2011 року відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик