Постанова № 21493596, 23.01.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2012
Номер справи
2а-13768/11/1370
Номер документу
21493596
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2012 р. № 2а-13768/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої cудді Потабенко В.А.

за участю секретаря Гойни Є.А.,

за участі представників сторін:

позивача ОСОБА_1, згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова до приватного підприємства "Баркарола" про стягнення заборгованості, -

в с т а н о в и в :

ДПІ в Шевченківському районі м. Львова звернулася до суду з позовом до ПП "Баркарола" про стягнення заборгованості в розмірі 571186,29 грн., що виникла з податку на прибуток (недоїмка за основним платежем - 316927,50 грн., пеня 189,12 грн.) та податку на додану вартість (недоїмка за основним платежем 253541,25 грн., пеня 528,42 грн.).

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві. Просить позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, не забезпечив явку свого повноважного представника, хоча був належним чином, в силу приписів ст.ст. 33-35 КАС України, повідомлений про час та місце розгляду справи. Заперечив проти задоволення позову з підстав, наведених у запереченні, поданому до суду 27.12.2011 року, суть якого зводиться до наступного. Під час проведення позивачем перевірок діяльності ПП "Баркарола" в 2009 році, відповідачем було виявлено ряд порушень, допущених податковим органом в акті перевірки. ПП "Баркарола" вжило заходів з оскарження податкових повідомлень-рішень, винесених в результаті проведення перевірки з 19.05.2009 року по 01.06.2009 року. Крім того, внаслідок прийняття рішення про проведення повторної позапланової перевірки ПП "Баркарола" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України при проведенні фінансово-господарських операцій з товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "СОФІ" за період з 01.01.2001 року по 31.12.2008 року, податковим органом було винесено акт перевірки від 11.04.2011 року № 635/94/23-118/23948049. Даним актом зафіксовано порушення відповідачем Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме, занижено податок на прибуток та на додану вартість. Заперечення на акт перевірки залишено без змін. З ДПА у Львівській області відповідач відкликав заперечення на акт від 11.04.2011 року у звязку з прийняттям рішення про оскарження винесених на його підставі податкових повідомлень-рішень до суду. Додатково зазначає, що дані акту є недостовірними та неповними. Просить у задоволенні позову відмовити.

З урахуванням наявних матеріалів суд вважає, що справу можливо розглядати у відсутності представника відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст. 71 КАС України.

Заслухавши пояснення представника позивача, оглянувши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

ПП "Баркарола", згідно наявної в матеріалах справи довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстроване 31.03.2006 року виконкомом Львівської міської ради за адресою: 79069, м. Львів, вул. Шевченка, 335.

Довідкою позивача від 10.11.2011 року № 123/29-011 підтверджено факт взяття ПП "Баркарола" на облік платників податків 09.09.1997 року за № 00504610.

На підставі акту № 635/94/23-118/23948049 від 11.04.2011 року про результати позапланової виїзної перевірки ПП "Баркарола" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України при проведенні фінансово-господарських операцій з ТзОВ "ТД Софі" за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року, ДПІ у Шевченківському районі м. Львова прийнято:

-податкове повідомлення-рішення № 0001062300/10750 від 27.04.2011 року, яким відповідачу визначено податкове зобовязання в розмірі 316927,50 грн. за платежем податок на прибуток (з них за основним платежем 253542,00 грн., штрафні санкції 63385,50 грн.);

-податкове повідомлення-рішення № 0001072300/10751 від 27.04.2011 року, яким відповідачу визначено податкове зобовязання в розмірі 253541,25 грн. за платежем податок на додану вартість (з них за основним платежем 202833,00 грн., штрафні санкції 50708,25 грн.).

В матеріалах справи наявні докази отримання відповідачем вказаних податкових повідомлень-рішень.

Однак, у встановлені строки суми штрафних (фінансових) санкцій по податку на прибуток та по податку на додану вартість із виготовлених в Україні товарів (робіт, послуг) сплачені не були.

Суд зазначає, що відповідачем не було надано суду доказів оскарження податкових повідомлень-рішень № 0001062300/10750 та № 0001072300/10751 від 27.04.2011 року.

Відповідно до ст. 16 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (надалі ПК України), платник податків зобовязаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

У п. 31.1 ст.31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Пунктом 1 ст. 36 ПК України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. А також, податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

У відповідності до п. 1 ст. 109 Кодексу, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 54.3.1 ст. 54 ПК, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Крім того, згідно п. 54.3.3 ст. 53 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 ПК України, податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобовязання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 57 Податкового кодексу України.

Згідно наявної в матеріалах справи довідки позивача № 28438/19-020 від 10.11.2011 року, сума податкового боргу ПП "Баркарола" станом на 09.11.2011 року з податку на додану вартість та податку на прибуток приватних підприємств становить 2052760,75 грн., з них 2050711,13 грн. недоїмки по податках та 2049,62 грн. пені.

У своїх позовних вимогах ДПІ в Шевченківському районі м. Львова просить суд стягнути лише 571186,29 грн., суму заборгованості, що виникла з податку на прибуток (недоїмка за основним платежем - 316927,50 грн., пеня 189,12 грн.), податку на додану вартість (недоїмка за основним платежем 253541,25 грн., пеня 528,42 грн.), оскільки решта боргу охоплено рішенням суду.

На даний час вказана сума податкового зобов'язання є узгодженою, оскільки з моменту отримання податкових повідомлень-рішень, прийнятих за наслідками адміністративного оскарження, минуло більше 60 днів, та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу, а, відтак, підлягає стягненню в примусовому порядку.

Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України, він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України, органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Згідно п. 20.1.28 ст. 20 ПК України, органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 ст. 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 87.1 ст. 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Враховуючи все вищенаведене, а також п. 20.1.18 ст. 20 ПК, згідно якого органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

позов задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства "Баркарола", ідентифікаційний код 23948049, що зареєстроване за адресою: 79069, м. Львів, вул. Шевченка, 335, до бюджету податковий борг в сумі 571186 (пятсот сімдесят одну тисячу сто вісімдесят шість) гривень 29 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 28.01.2012 року.

Суддя Потабенко В.А.

З оригіналом згідно

Суддя Потабенко В.А.