Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2012 р. № 2а-147/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Шинкар Т.І.,
за участю секретаря Дасюк О.С.,
за участю представника позивача Романського С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області до Головного управління юстиції у Львівській області (відділ державної виконавчої служби) про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу в розмірі 1360,00 грн. від 14.12.2011р., -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області (далі-Управління) звернулося у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління юстиції у Львівській області (відділ державної виконавчої служби) (далі-ГУЮ), просить визнати дії неправомірними та скасувати постанову про накладення штрафу в розмірі 1360,00 грн. від 14.12.2011р. ВП №30153184. В обгрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі рішення суду, яке було прийняте за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження був виданий виконавчий документ, в якому помилково без жодних правових підстав зазначено, що таке набрало законної сили з чим не погоджується. Окрім того, зазначив, що відповідачу надсилались листи в яких повідомлялось про оскарження в апеляційному порядку постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 16.11.2011р., а також про часткове виконання вимог вищенаведеної постанови суду, зокрема, про нарахування стягувачеві ОСОБА_2 доплати до пенсії за період з 26.01.2011р. по 25.02.2011р., тобто за один місяць.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач явку повноважного представника судове засідання не забезпечив, повідомлений про розгляд справи в порядку ст.38 КАС України.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами справи, відповідно до ст.71 та ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 27 січня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.
Заслухавши пояснення учасника процесу, дослідивши подані документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення відповідача, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України ?Про виконавче провадження? від 21 квітня 1999 року № 606-XIV з наступними змінами і доповненнями (далі-Закон №606).
В судовому засіданні встановлено, що Трускавецьким міським судом Львівської області 16.11.2011 року на підставі постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 16.11.2011р. по адміністративній справі №2-а-1324-448/11 розглянутій в порядку скороченого провадження стягувачу ОСОБА_2 видано виконавчий лист №2-а-1324-448/11.
Відповідно до ч. 1 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження»вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України.
Пунктом 1 ч.1 ст.19 вищенаведеного Закону передбачено, що державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.25 вищенаведеного Закону, державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
На підставі виконавчого листа №2-а-1324-448/11 державним виконавцем Підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області 01 грудня 2011 року постановою ВП №30153184 відкрито виконавче провадження та надано боржнику строк до 07 грудня 2011 року для добровільного виконання рішення суду. У постанові зазначено: ?документ вступив у законну силу (набрав чинності): 16.11.2011р.
Судом встановлено, що Розпорядженням Управління №103472 від 07.12.2011р. проведено перерахунок пенсії боржнику з врахуванням встановленого ст.6 Закону України ?Про соціальний захист дітей війни? підвищення, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ч.1 ст.28 Закону України ?Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування? з 26.01.2011р. по 25.02.2011р., тобто за один місяць.
Даний перерахунок разом із пенсійною справою ОСОБА_2 скеровано до Головного управління ПФ України у Львівській області для проведення доплати до пенсії.
Згідно ч.1 ст.27 цього ж Закону, у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Частиною 1 ст.89 вищенаведеного Закону передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
08 грудня 2011 року за невиконання у визначений в постанові про відкриття виконавчого провадження строк рішення суду державним виконавцем винесено постанову ВП №30153184 про накладення на позивача штрафу в розмірі 680,00 грн. та попереджено, що у разі невиконання рішення суду в строк до 13.12.2011р. буде накладено штраф у подвійному розмірі за повторне невиконання вимоги державного виконавця та направлено звернення до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Частиною 2 ст.89 вищенаведеного Закону передбачено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
14 грудня 2011 року за повторне невиконання вимоги державного виконавця в зазначений в листі від 08.12.2011р. строк державним виконавцем винесено постанову ВП №30153184 про накладення на позивача штрафу в розмірі 1360,00 грн.
Позивач на підтвердження своєї позиції щодо неправомірності накладення на нього штрафу, вказує на те, що відповідачу надсилався лист від 08 грудня 2011 року в якому повідомлялось про оскарження 25.11.2011р. в апеляційному порядку постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 16 листопада 2011 року. Крім того, повідомлялось про часткове виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області, зокрема, про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 для здійснення доплати до пенсії за період з 26.01.2011р. по 25.02.2011р., тобто за один місяць та про включення суми таких виплат у відомості січня 2012 року.
В ч.9 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Частинами 3, 4 ст.254 вищенаведеного Кодексу передбачено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Пунктом 1 ч.1 ст.256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
З вищенаведеного вбачається, що у разі оскарження в апеляційному порядку постанови суду про присудження виплати пенсій чи інших періодичних платежів, прийнятої за результатами розгляду в скороченому проваджені, негайному виконанню підлягають стягнення лише в межах присуджених платежів за один місяць, після чого, виконання судового рішення зупиняється до розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Дана позиція узгоджується з позицією, викладеною в листах Львівського апеляційного адміністративного суду №К-2549/11 від 10.05.2011р. та Вищого Адміністративного Суду України №1302/11/13-11 від 19.08.2011р.
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У відповідності до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом враховано обставину повідомлення позивачем державного виконавця про виконання рішення суду в частині нарахування і виплати надбавки до пенсії стягувачеві в межах платежів за один місяць та про оскарження в апеляційному порядку винесеної за результатами розгляду в порядку скороченого провадження постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 16.11.2011 року, а відтак державним виконавцем при прийнятті оскаржуваної постанови, не було взято до уваги поважних причин невиконання виконавчого документа, що є наслідком визнання його дій неправомірними, а постанова про накладення штрафу в розмірі 1360,00 грн. від 14.12.2011р. підлягає до скасування.
Щодо судових витрат то такі в порядку ст.94 КАС України не належить стягувати зі сторін спору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати дії відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області щодо винесення постанови про накладення штрафу в розмірі 1360,00 грн. від 14.12.2011р. №30153184 неправомірними.
Скасувати постанову про накладення штрафу в розмірі 1360,00 грн. від 14.12.2011р. №30153184.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст Постанови виготовлено 01.02.2012р.
Суддя Шинкар Т.І.
З оригіналом згідно
Суддя Шинкар Т.І.