ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2012 р. № 2а-6231/10/1370
14 год. 43 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Качур Р.П.,
за участю секретаря судового засідання - Подібки М. З.
представника позивача Борщевського Н. Р., помічника Львівського міжрайонного транспортного прокурора Лотошинської Л. І. представника відповідача Пастуха В. І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського міжрайонного транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Західному регіоні»до державного територіально-галузевого обєднання «Львівська залізниця»про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
7 липня 2010 року Львівський міжрайонний транспортний прокурор звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні»до державного територіально-галузевого обєднання «Львівська залізниця»про стягнення штрафу у розмірі 25007 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у звязку із невиконанням вимог припису про усунення порушень законодавства з енергетики на відповідача накладено штраф у розмірі 25007 грн. Невиконання вимог припису підтверджується актом перевірки № 23/02-564 від 25.06.2009 року. Вказана сума штрафних санкцій відповідачем добровільно не сплачена.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просили позовні вимоги задовольнити повністю.
Позиція відповідача викладена у запереченні на адміністративний позов № Е-6/146 від 24.01.2012 року. Відповідач вважає припис № 23/02-1417 від 03.12.2008 року про усунення порушень законодавства з енергетики та постанову № 72 від 13.07.2009 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання протиправними та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, надав пояснення, аналогічні викладеним у запереченні на адміністративний позов, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.
Державне територіально галузеве обєднання «Львівська залізниця»зареєстроване 16.03.1992 року та включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 296150 від 14.09.2010 року.
03.12.2008 року позивачем винесено припис № 23/02-1417, в якому відповідачу приписано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у термін, встановлений приписом.
25.06.2009 року позивачем проведено перевірку виконання вимог припису № 23/02-1417 від 03.12.2008 року, про що складено Акт перевірки № 23/02-564. Перевіркою встановлено невиконання відповідачем п. п. 5, 16, 27, 28, 29, 30 припису № 23/02-1417 від 03.12.2008 року.
13.07.2009 року позивачем винесено постанову № 72 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, якою за невиконання вимог припису № 23/02-1417 від 03.12.2008 року на відповідача накладено штраф у розмірі 1471 неоподаткований мінімум доходів громадян (25007 грн.).
Відповідач оскаржив вказаний припис та постанову до суду. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.03.2010 року у справі № 2а-7299/09/1370 визнано неправомірною постанову № 72 від 13.07.2009 року про накладення штрафу на державне територіально-галузеве обєднання «Львівська залізниця»за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в частині ухилення виконання п. 29 Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області № 23/02-1417 від 03.12.2008 року. Вказана постанова набрала законної сили 21.11.2011 року.
Приймаючи рішення суд виходив з наступного.
Згідно ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно ст. 2 Закону України «Про електроенергетику»в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Згідно ст. 9 цього ж Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Згідно ст. 27 цього ж Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Згідно п. 5 цього ж Положення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд не бере до уваги покликання відповідача на протиправність припису № 23/02-1417 від 03.12.2008 року про усунення порушень законодавства з енергетики та постанови № 72 від 13.07.2009 року про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, оскільки Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.03.2010 року у справі № 2а-7299/09/1370 визнано неправомірною постанову № 72 від 13.07.2009 року про накладення штрафу на державне територіально-галузеве обєднання «Львівська залізниця»за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в частині ухилення виконання п. 29 Припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області № 23/02-1417 від 03.12.2008 року. В частині визнання протиправною постанови про накладення штрафу у звязку із ухиленням від виконання інших пунктів припису позовні вимоги залишено без задоволення.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобовязані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Беручи до уваги те, що відповідачем позовні вимоги не спростовано, суму штрафних санкцій в розмірі 25007 грн. не сплачено, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з державного територіально-галузевого обєднання «Львівська залізниця»(м. Львів, вул. Гоголя, 1, код ЄДРПОУ 25263143) в дохід державного бюджету України (р/р 31116106700017 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 25260601, код бюджетної класифікації 21081100) штраф у розмірі 25007 (двадцять пять тисяч сім) грн. 00 коп.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 27 січня 2012 року.
Суддя Качур Р.П.