Постанова № 21492859, 09.08.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2011
Номер справи
1170/2а-2591/11
Номер документу
21492859
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

09 серпня 2011 року Справа № 1170/2а-2591/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді МогиланС.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні об 11-10 год. адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Знамянської районної державної адміністрації Кіровоградської області

про визнання протиправними дій та бездіяльності,

за участю:

секретаря судового засідання Яремчука Д.В.,

представників:

позивача ОСОБА_2,

відповідача Віхрова А.С.

ОСОБА_1 звернувся з позовом, уточненим в судовому засіданні, до Знамянської районної державної адміністрації Кіровоградської області та просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо надання відповіді на заяву від 02.02.2011 року лише 14.04.2011 року, на заяву від 04.05.2011 р. лише 24.06.2011 р., щодо неприйняття рішення по заявах позивача викладених в листах-повідомленнях від 31.05.2011 р. про поновлення договорів оренди землі №53, 54, 55, 56 від 10 липня 2006 р., укладених між ОСОБА_1 та Знамянською РДА Кіровоградської області та просив визнати протиправними дії відповідача по направленню листа-повідомлення №33-89/3 від 24.06.2011 року про відмову в укладенні додаткових угод до договорів оренди землі №53, 54, 55, 56 від 10 липня 2006 року.

Позивач зазначив, що 02.02.2011 р. він направив на адресу відповідача лист, в якому просив продовжити дію договорів оренди землі, укладених 10.07.2006 р. між ним та Знамянською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, але відповідь на нього йому надано відповідачем лише 14.04.2011 р. листом №35-74/3, тобто із запізненням.

Позивач також повідомив, що 04.05.2011 р. він направив на адресу відповідача лист в якому повідомляв, що він не заперечує проти поновлення дії договорів оренди землі із встановленням розміру орендної плати на рівні 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у рік. На вказаний лист відповідачем надано відповідь 24.06.2011 р. листом №33-89/3, відповідно до змісту якої позивача повідомлено про те, що його заяви розглядалися на засіданні районної комісії із земельних питань, визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам, вирішенню спірних питань у галузі земельних відносин. Також повідомлено, що в результаті розгляду встановлено, що ОСОБА_1. неналежним чином виконувалися умови договорів оренди земельних ділянок від 10.07.2006 р. №53, 54, 55, 56, зокрема, щодо своєчасного проведення розрахунків по орендній платі, а тому Знамянська РДА Кіровоградської області утримується від укладення додаткових угод про поновлення договорів оренди земельних ділянок за даних обставин.

Додатково позивач посилається на те, що відповідачем розпорядження про відмову в поновленні договорів оренди не приймав, а лист-повідомлення №33-89/3 від 24.06.2011 року направлено протиправно.

Відповідачем до суду подано заперечення у відповідності до якого позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки, відповіді на листи позивача направлялися Знамянською районною державною адміністрацією Кіровоградської області після їх розгляду на засіданні районної комісії у встановленому порядку.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

10 липня 2006 року між ОСОБА_1 (орендар) та Знамянською районною державною адміністрацією (орендодавець) укладено договори оренди землі, зареєстровані 11 липня 2006 р. у книзі реєстрації договорів оренди земель за № 53 (а.с.10-14), 54 (а.с.15-19), №55 (а.с.20-24), №56 (а.с.25-29), відповідно до умов яких ОСОБА_1 в оренду передавалися земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 275,46 га, розташовані на території Іванковецької сільської ради.

Згідно ч.1 ст.33 Закону України «Про оренду землі»від 6 жовтня 1998 року№161-XIV (в редакції чинній станом на день подання позивачем заяви про продовження строку дії договорів (02.02.2011 року)) після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.

Відповідно до п.9 зазначених договорів, договір укладено на 5 (пять) років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

02 лютого 2011 року ОСОБА_1 звернувся до Знамянської районної державної адміністрації із заявою про продовження строку дії договорів оренди землі на 5 років (а.с.30, 93). Зазначена заява одержана Знамянською РДА 02.02.2011 р., що підтверджується відтиском штампу райдержадміністрації (а.с.93), записом №46 Журналу реєстрації вхідної кореспонденції (а.с.96) та не заперечувалось в судовому засіданні представником відповідача.

Листом від 14.04.2011 р. №35-79/3 Знамянською районною державною адміністрацією Кіровоградської області ОСОБА_1 надано відповідь на заяву від 02.02.2011 р. Зазначеним листом позивача повідомлено, що на засіданнях районної комісії із земельних питань, визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам, вирішенню спірних питань у галузі земельних відносин, які відбулися 3 березня 2011 року та повторно 31 березня 2011 року, була розглянута його заява та встановлено, що за період користування земельними ділянками він неналежним чином виконував умови договорів оренди землі в частині несвоєчасного проведення розрахунків по орендній платі, а тому комісія рекомендувала голові районної державної адміністрації утриматись від поновлення договорів оренди землі, у звязку з неналежним виконанням умов договорів оренди та виставити право оренди даних земельних ділянок на земельні торги (аукціон) з метою збільшення надходжень від плати за землю (а.с.39, 92).

У відповідності до ч.2 ст.33 Закону України «Про оренду землі»від 6 жовтня 1998 року№161-XIV у разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

04 травня 2011 року позивач направив на адресу Знамянської районної державної адміністрації лист, яким надав згоду на поновлення строку дії договорів оренди землі від 10.07.2006 р. та зареєстрованих від 11.07.2006 р. за №53, 54, 55, 56 з орендною платою на рівні 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у рік (а.с.40, 91).

Як встановлено в судовому засіданні, зазначена заява одержана відповідачем 04.05.2011р., що підтверджується відтиском штампа райдержадміністрації (а.с.91), записом №410 Журналу реєстрації вхідної кореспонденції (а.с.97) та не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні.

Листом від 24.06.2011 р. №33-89/3 Знамянською районною державною адміністрацією Кіровоградської області надано відповідь на заяву ОСОБА_1 від 04.05.2011 р., якою повідомлено позивача про те, що 23.05.2011 р. його заява повторно розглядалася на засіданні районної комісії із земельних питань, де встановлено, що він неналежним чином виконував умови договорів оренди землі в частині несвоєчасного проведення розрахунків по орендній платі, а тому враховуючи викладене та клопотання Іванковецької сільської ради від 04.03.2011 р. №83, а також рішення Знамянської районної ради від 22.03.2011 р. №65, районна державна адміністрація утримується від укладення додаткових угод про поновлення позивачу договорів оренди земельних ділянок (а.с.51, 90).

Згідно ст. 1 Закону України «Про звернення громадян»від 02.10.1996 р. №393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, обєднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обовязків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно із ст. 2 Закону України «Про звернення громадян»законодавство України про звернення громадян включає цей Закон та інші акти законодавства, що видаються відповідно до Конституції України та цього Закону.

Частиною 1 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян»визначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обовязковому прийняттю та розгляду.

Відповідно до ч.1 ст.15 зазначеного Закону органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, обєднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобовязані обєктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

У відповідності до ч.1 ст.18 вказаного Закону громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, обєднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Згідно ст.20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока пяти днів.

Суд вважає, що Знамянською РДА Кіровоградської області заяви ОСОБА_1 від 02.02.2011 р. та від 04.05.2011 р. розглянуто та вирішено з порушенням строків, визначених ст.20 Закону України «Про звернення громадян», а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо надання відповіді на заяву від 02.02.2011 року лише 14.04.2011 року, на заяву від 04.05.2011 р. лише 24.06.2011 р. підлягають задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 31.05.2011 року повторно подано до Знамянської районної державної адміністрації Кіровоградської області повідомлення про бажання скористатися правом на укладення договорів оренди на новий строк, до яких додатково додано проекти додаткових угод (а.с.31-38).

Представник позивача зазначав, що відповідачем безпідставно не прийнято рішення по заявах позивача викладених в листах-повідомленнях від 31.05.2011 р. про поновлення договорів оренди землі та неправомірно направлено лист-повідомлення №33-89/3 від 24.06.2011 року про відмову Знамянської районної державної адміністрації Кіровоградської області в укладенні додаткових угод до договорів оренди землі.

Як встановлено, в судовому засіданні, в звязку з закінченням строку договорів оренди землі №53, 54, 55, 56 від 10 липня 2006 р. укладених між ОСОБА_1 та Знамянською РДА Кіровоградської області ОСОБА_1 02.02.2011 р. вперше звернувся до відповідача із заявою про продовження строку дії вказаних договорів.

03.03.2011 р. на засіданні районної комісії із земельних питань, визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам, вирішенню спірних питань у галузі земельних відносин було розглянуто заяву ОСОБА_1 від 02.02.2011 року про продовження строком на 5 років дії договорів оренди землі укладених від 10 липня 2006 року та зареєстрованих 11 липня 2006 року за №53, 54, 55, 56 та перегляду розміру орендної плати, в частині її збільшення до 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому вирішено рекомендувати голові районної державної адміністрації поновити ОСОБА_1, з 11 липня 2011 року, строком на 5 років дію зазначених договорів із встановленням розміру орендної плати на рівні 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у рік (а.с.63-76).

Після даного засіданні головою Знамянської районної державної адміністрації Кіровоградської області розпорядження про поновлення договорів оренди землі не приймалося.

Судом встановлено, що п.3 рішення пятої сесії шостого скликання Знамянської районної ради від 22.03.2011 р. №65 рекомендовано Знамянській районній державній адміністрації утриматися від продовження орендних відносин із ОСОБА_1. (а.с.102).

Дане рішення мотивоване тим, що Іванковецький сільський голова повідомив про неодноразові звернення сільської ради до районної державної адміністрації щодо неналежного виконання договірних зобовязань орендарем ОСОБА_1., на підтвердження чого є рішення сільської ради від 04.03.2011 року №83 «Про перегляд орендних відносин з землекористувачем ОСОБА_1.», про наявність інших претендентів на земельну ділянку з пропозиціями сплати значно більших розмірів орендної плати та укладення соціальних угод на утримання соціальної інфраструктури територіальної громади, з урахуванням того, що за підсумками 2010 року район посідає одне з останніх місць в області та плата за користування землею є найнижчою в області по ставкам орендних платежів від нормативної грошової оцінки землі, що у свою чергу суттєво впливає на наповнення бюджету сільських рад та утримання соціальної сфери на селі, з метою збільшення надходжень, раціонального використання земельних ресурсів, створення прозорих умов та уникнення можливих корупційних схем та зловживань під час вирішення питань орендних відносин у сфері землекористування (а.с.102).

З огляду на надходження даної інформації, 31.03.2011 р. на засіданні районної комісії повторно розглянуто питання про поновлення договорів оренди землі ОСОБА_1 та вирішено рекомендувати голові районної державної адміністрації у звязку з неналежним виконанням ОСОБА_1. своїх зобовязань за умовами договорів оренди землі в частині несвоєчасного проведення розрахунків по орендній платі доручити відділу Держкомзему у Знамянському районі по закінченню строку дії договорів оренди землі укладених з громадянином ОСОБА_1. підготувати до продажу право оренди на ці земельні ділянки, з метою збільшення надходжень від плати за землю (а.с.118-131).

23.05.2011 р. на засіданні районної комісії повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 з питання поновлення дії договорів оренди землі від 11 липня 2006 року №53-56, при цьому вирішено рекомендувати голові районної державної адміністрації у звязку з неналежним виконанням ОСОБА_1. своїх зобовязань за умовами договорів оренди землі в частині несвоєчасного проведення розрахунків по орендній платі, враховуючи клопотання Іванковецької сільської ради і рішення районної ради, відмовити ОСОБА_1 в поновленні договорів оренди землі, а відділу Держкомзему у Знамянському районі повторно підготувати проект відповіді з даного питання враховуючи рішення прийняте комісією (а.с.77-89).

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998 р. №161-ХІV, відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Частиною 1 ст. 6 вказаного Закону встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставі і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 ЗК України, право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності

У відповідності до ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно ч.ч.1, 2 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 33 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обовязки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобовязаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Пунктом 12 договорів оренди землі №53, 54, 55, 56 від 10 липня 2006 року, укладених між ОСОБА_1 та Знамянською РДА Кіровоградської області, визначено, що орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок Іванковецької сільської ради не пізніше 10 числа наступного за звітним місяця (а.с.10, 15, 20, 25).

Відповідачем до матеріалів справи надано копії виписок по рахунку в банку, з яких, зокрема, вбачається, що 11.12.2006 р. ОСОБА_1. сплачено орендну плату за землю за липень листопад 2006 року, орендна плата за січень 2007 року сплачена 12.03.2007 року, орендна плата за січень квітень 2008 р. сплачена 14.05.2008 р. (а.с.133-137).

Іванковецька сільська рада Знамянського району Кіровоградської області неодноразово повідомляла Знамянську районну раду про те, що ОСОБА_1, який орендує земельні ділянки загальною площею 275,47 га за договорами від 10 липня 2006 року №53-56 сплачував орендну плату несвоєчасно, на листи з якими зверталася Іванковецька сільська рада не реагував (а.с.102).

Так, матеріали справи містять копії листів Іванковецької сільської ради до позивача з вимогами погасити заборгованість, а також лист від 08.08.2011 р. №149 про повідомлення несвоєчасності сплати на адресу Знамянської районної державної адміністрації (а.с.132, 139-142).

Зазначений факт не спростовано в судовому засіданні представником позивача.

Таким чином, у судовому засіданні знайшов підтвердження факт неналежного виконання ОСОБА_1. умов договорів оренди, а тому, з огляду на викладене, у позивача відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про оренду землі»не виникло права на переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Згідно ч.5 ст.33 Закону України «Про оренду землі»орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення, а тому посилання позивача на те, що відповідач протиправно не прийняв рішення по заявах позивача викладених в листах-повідомленнях від 31.05.2011 р. про поновлення договорів оренди землі №53, 54, 55, 56 від 10 липня 2006 р., укладених між ОСОБА_1 та Знамянською РДА Кіровоградської області, а направив лист-повідомлення №33-89/3 від 24.06.2011 року про відмову в укладенні додаткових угод до договорів оренди землі №53, 54, 55. 56 від 10 липня 2006 року судом не приймається.

Керуючись ст. 86, п. 2 ч. 1 ст. 157, ст. ст. 159-163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Знамянської районної державної адміністрації Кіровоградської області щодо несвоєчасного надання відповідей на заяви ОСОБА_1 від 02 лютого 2011 р. та від 04 травня 2011 р.

3. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Присудити ОСОБА_1, ід. номер НОМЕР_1 (АДРЕСА_1) з Державного бюджету України (рахунок №31118095600002, УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) судовий збір в сумі 1,70грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Дата виготовлення повного тексту постанови 15 серпня 2011 року.

Суддя

Кіровоградського окружного

адміністративного судуС.В. Могилан