Постанова № 21492798, 23.03.2011, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2011
Номер справи
4051/10/1070
Номер документу
21492798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2011 року справа № 2а-4051/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Панченко Н. Д., при секретарі судового засідання Малихіні Д.Ю., за участю

представника позивача: Кибальника Я.М.,

представника відповідача 1: Воловенка О.М.,

представника відповідача 2: Дудченко Н.О.,

прокуратури: Теслюка Б.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Еколайф»

доВасильківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області,

Головного управління Державного казначейства України у Київській області

простягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

товариство з обмеженою відповідальністю «Еколайф»(надалі - позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області (надалі відповідач-1) та Головного управління Державного казначейства України у Київській області (надалі відповідач-2) про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суми коштів у розмірі 1654217, 00 грн. в якості бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та зобовязання відповідача-2 перерахувати вказану суму коштів на поточний рахунок позивача.

У ході судового розгляду справи позивач зменшив розмір позовних вимог та просив суд стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Еколайф»суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1597676,77 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що ним згідно поданих до Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області податкових декларацій з податку на додану вартість за період липень - грудень 2007 року заявлені суми податку на додану вартість, що підлягають поверненню з Державного бюджету України. У ході проведення виїзних позапланових перевірок Васильківською обєднаною державною податковою інспекцією Київської області було підтверджено суму, яка підлягає поверненню з Державного бюджету України у розмірі 1597676,77 грн. Проте, всупереч приписам підпунктів 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7, статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції, що існувала на час виникнення спірних правовідносин) відповідачі, станом на день звернення до адміністративного суду, не повертають суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню, чим порушують права та законні інтереси позивача, наносять шкоду його господарській діяльності, позбавляючи обігових коштів.

Представник позивача у судовому засіданні 23.03.2011 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Васильківська обєднана державна податкова інспекція Київської області позов не визнала, заперечення надала у письмовій формі та просила суд у його задоволені відмовити. В обґрунтування заперечень відповідач вказав, що станом на день розгляду справи у нього відсутні відомості щодо підтвердження по ланцюгу постачання до виробника або імпортера розміру податкового кредиту позивача за період липень - грудень 2007 року по операціях з придбаних товарів (послуг) по постачальниках відповідно до п. 4.2 "Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість ", затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 18.08.2005 № 350.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні 23.03.2011 заперечував з мотивів, викладених у письмових запереченнях.

Головне управління Державного казначейства України у Київській області позов не визнав, заперечення надав у письмовій формі та просив суд у його задоволені відмовити. В обґрунтування заперечень відповідач 2 вказав, що відповідно до пункту 4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.1997 № 209/72, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 08.06.2001 за № 489/5680, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або рішення суду. Саме на підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства України перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, який вказаний у висновку чи рішенні суду (п. 4.3 Порядку). Оскільки на день розгляду справи по суті заявлених позовних вимог відповідного висновку на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість позивачеві від Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області до органу Державного казначейства України не надходило, у останнього відсутні правові підставі для здійснення такого відшкодування.

Представник відповідача 2 у судовому засіданні 23.03.2011 заперечував з мотивів, викладених у письмових запереченнях.

У ході розгляду справи, а саме 02.08.2010, до Київського окружного адміністративного суду надійшло повідомлення № 05/1-1902 від прокуратури Київської області про вступ у справу з метою представництва інтересів держави в особі Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області та Головного управління Державного казначейства України у Київській області.

Представник прокуратури у судовому засіданні 23.03.2011 заперечував щодо задоволення позовних вимог.

Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши подані документи і матеріали, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Еколайф»як юридична особа зареєстроване Васильківською районною державною адміністрацією Київської області 17.04.2002 та знаходиться на податковому обліку у Васильківській обєднаній державній податковій інспекції Київської області з 22.04.2002 за № 2160.

Позивач зареєстрований платником податку на додану вартість, про що йому видано свідоцтво платника податку на додану вартість № 13659935 від 25.04.2002.

Як вбачається з матеріалів справи, у 2008 році Васильківською обєднаною державною податковою інспекцією Київської області було проведено ряд виїзних позапланових перевірок позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період липень листопад 2007 року та виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання ним вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2005 по 01.01.2008, за результатами яких були складені відповідні акти.

Так, відповідно до висновків Акта перевірки від 01.08.2008 № 3/23-2/31856409 (а.с. 8-31) перевіряючими встановлено завищення позивачем заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень місяць 2007 року у розмірі 181786,00 грн., за серпень місяць 2007 року у розмірі 370430,00 грн., за вересень місяць 2007 року у розмірі 524757,00 грн., за жовтень місяць 2007 року у розмірі 524979, 00 грн. (загалом 1601952,00 грн.), про що було прийнято податкове повідомлення рішення від 18.01.2008 № 0000022340/0. Водночас, підтверджена сума з податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню за вказаний період становить 616905,00 грн., а саме: липень 2007 року 222287,00 грн., серпень 2007 року 199654,00 грн., вересень 2007 року 91366,00 грн., жовтень 2007 року 103598,00 грн.

Відповідно до висновку Акта перевірки від 11.03.2008 № 481/23-2/31856 перевіряючими встановлено завищення позивачем заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад місяць 2007 року у розмірі 1160416, 00 грн. Разом з цим, підтверджена сума з податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню за вказаний період становить 433357,00 грн.

Крім цього, згідно даних Акта перевірки № 710/23-112/31856409 від 17.04.2008, перевіряючими встановлено завищення позивачем заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень місяць 2007 року у розмірі 1608041,00 грн. та підтверджена сума з податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню за вказаний період у розмірі 603955,00 грн.

У ході розгляду справи Васильківською обєднаною державною податковою інспекцією Київської області до Васильківського управління Державного казначейства ГУ ДКУ у Київській області були надані висновки від 30.08.2010 про суми відшкодування податку на додану вартість за період липень грудень місяці 2007 року (а.с. 128-135) на загальну суму 1597676,77 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість»в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин (надалі Закон України «Про податок на додану вартість») бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до частини першої підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду (частина друга підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (частина 3 підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

Згідно підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 цього ж Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

За приписами підпункту 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з положеннями підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 вищезазначеного Закону протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Як вбачається з матеріалів справи, наявність у позивача права на відшкодування з бюджету податку на додану вартість за період липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень місяці 2007 року саме у розмірі 1597676,77 грн. відповідачами не заперечується та підтверджується висновками Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області про суми відшкодування податку на додану вартість від 30.08.2010 № 0000000253/768, № 0000000254/769, № 0000000255/770, №0000000256/771 та №0000000257/772.

Вказані висновки та реєстр декларацій або висновків на відшкодування податку на додану вартість, що передаються до Васильківського управління ГУДКУ в Київській області від 30.08.2010 № 55 були отримані Васильківським управлінням Державного казначейства ГУ ДКУ у Київській області 30.08.2010, про що свідчить відбиток штемпелю на супровідному листі Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області від 30.08.2010 № 1139/9/19-079 (а.с. 128).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 21.05.1997 № 209/72, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 08.06.2001 за № 489/5680 (надалі Порядок відшкодування податку на додану вартість), відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами казначейства за висновками податкових органів або за рішенням суду.

Пунктом 4.3 вказаного Порядку передбачено, що на підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість органи Державного казначейства України протягом п'яти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку чи рішенні суду.

В силу положень пункту 6.1. Порядку відшкодування податку на додану вартість, суми, не відшкодовані платнику податку протягом визначених у розділі 3 цього Порядку термінів, уважаються бюджетною заборгованістю. Платник податку має право в будь-який момент після виникнення бюджетної заборгованості звернутися до суду з позовом про стягнення коштів бюджету та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у несвоєчасному відшкодуванні надмірно сплачених податків (пункт 6.2 Порядку).

В силу положень підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Проте, всупереч вказаним приписам чинного законодавства на дату розгляду справи сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1597676,77 грн. позивачеві не повернута.

З огляду на ті обставини, що позивач скористався своїм правом прийняття рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку, подав до Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області належним чином заповнені податкові декларацій з податку на додану вартість за липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень місяці 2007 року; відповідачем 1 у встановленому порядку підтверджена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню позивачеві за вказаний період у розмірі 1597676,77 грн.; у сторін відсутній спір щодо правомірності формування та визначення цієї суми; Васильківською обєднаною державною податковою інспекцією Київської області до органу державного казначейства 30.08.2010 були подані необхідні для перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача висновки та реєстр на суму 1597676,77 грн., суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Зважаючи на вищевикладене та керуючись ст. ст. 69 - 71, 94, 160 - 165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Еколайф»суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню за період липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень місяці 2007 року у розмірі 1597676 (один мільйон пятсот девяносто сім тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 77 коп.

Стягнути з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Еколайф” судові витрати в розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панченко Н.Д.