Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2012 р. справа № 2а/0570/23027/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11год. 20хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
за участю
представника позивача Вінділович Т.Г.,
представника відповідача Деменко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецьку до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків у рахунок погашення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 22962,95грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Петровському районі м. Донецьку, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків у рахунок погашення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 22962,95грн.
В обґрунтування позову, посилається на те, що на момент звернення до суду, відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 22962,95грн., у тому числі пеня у сумі 4618,85грн. яку боржник до теперішнього часу не сплатив. Заборгованість виникла на підставі податкових повідомлень-рішень про нарахування збору за забруднення навколишнього природного середовища та нарахованої пені. Застосовані податковим органом заходи для погашення заборгованості позитивного результату не дали.
Просить суд стягнути кошти Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (83000, м. Донецьк, вул. Артема, буд.63, код ЄДРПОУ 33161769) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, в рахунок погашення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 22962,95грн., у тому числі пеня 4618,85грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог позивача не заперечував, про що надав заяву. (а.с.44)
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 02.09.2004 року, ідентифікаційний код 33161769, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.45), перебуває на податковому обліку в СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку з 10.09.2004 року за №683, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податку від 04.07.2011 року №165/10/29-14-2 (а.с.43). ДП «Донецька вугільна енергетична компанія»має відокремлений підрозділ «шахта №4-21».
Оскільки спірні правовідносини виникли у період 2010 року, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є платником податку збору за забруднення навколишнього природного середовища.
ДПІ у Петровському районі м. Донецька були проведені невиїзні документальні перевірки своєчасності сплати податкових зобовязань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідача, за результатами яких складені акти перевірки:
-№1990/15/35204662 від 13.12.2010 року, яким встановлено порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». (а.с.14) На підставі зазначеного акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0003431500/0 від 20.12.2010 року яким визначено штрафну санкцію зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 16473,62грн. Вказане рішення отримано відповідачем, про що є відмітка на поштовому повідомленні. (а.с.18,19)
- №301/15/35204662 від 07.04.2011 року, яким встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України. (а.с.20) На підставі зазначеного акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000721500 від 21.04.2011 року яким визначено штрафну санкцію зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 1870,48грн. Вказане рішення отримано відповідачем, про що є відмітка на поштовому повідомленні. (а.с.24,25)
Але відповідачем узгоджені податкові зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища не були сплачені до бюджету, що призвело до виникнення податкового боргу у загальній сумі 18344,10грн.
Крім того, на підставі ст.129 Податкового кодексу України, податковим органом нараховано платнику податків пеню у сумі 4618,85грн.
Відповідно до ст.67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 2, пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків у строки, визначені законом, повинні подавати до податкового органу декларації, бухгалтерську звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
19.07.1999 року Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України №162/379, затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Пунктом 1.2 Інструкції передбачено, що вона визначає єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.
Відповідно до п.7.1 Інструкції, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу.
Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, девять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.
Відповідно до п.7.3 Інструкції, платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.
Відповідно до п.8.2 Інструкції, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до п.9.2 Інструкції, платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством. Штрафні санкції та пеня застосовуються в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.п.4.1.4 «б» п.4.1ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
Відповідно до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 зазначеного Закону, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до пп.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Відповідно до пп.5.2.5 п.5.2 ст.5 Закону, з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення.
Відповідно до пп. «в» пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно з підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені статтею 5 даного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Судом встановлено, що на час розгляду справи відповідачем узгоджена сума податкового зобовязання у розмірі 22962,95грн. не сплачена.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
З метою погашення податкового боргу відповідачу була відправлена перша податкова вимога від 09.07.2007 року №1/54 та друга податкова вимога від 09.08.2007 року №2/66, які отримані відповідачем, про що зроблені записи на корінцях вимог (а.с.26-27).
Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», про що свідчать матеріли справи.
Згідно зворотного боку облікової картки платника зі збору за забруднення навколишнього природного середовища ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» станом на час розгляду рахується податковий борг у розмірі 22962,95грн. (а.с.4)
Крім того, матеріали справи містять заяву відповідача, із змісту якої вбачається, що він проти позовних вимог не заперечує. (а.с.44)
Відповідно до ч.1 ст.136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст.136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно вимог ст.112 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецьку до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків у рахунок погашення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 22962,95грн. задовольнити.
Стягнути кошти Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (83000, м. Донецьк, вул. Артема, буд.63, код ЄДРПОУ 33161769) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, в рахунок погашення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 22962,95грн., у тому числі пеня 4618,85грн.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 26 січня 2012 року у присутності представників сторін.
Постанова у повному обсязі складена 31 січня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.