ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2011 року <год:хв >Справа № 2а/0370/2902/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мачульського В.В.,
при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Тучинська С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради про зобовязання вчинити дії, внести запис до Єдиного державного реєстру про зняття з нього повноважень голови ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Луцький мясокомбінат».
Обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що в червні 2011 року йому стало відомо, що він є головою ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Луцький м'ясокомбінат», хоча ніколи і нікому не надавав згоди на включення мейого до органів управління вищевказаного товариства, а тим більше до включення в ліквідаційну комісію. Головою ліквідаційної комісії був призначений державним реєстратором Виконавчого комітету Луцької міської ради. 09 вересня 2011 року звернувся з відповідним листом у відділ державної реєстрації суб'єктів господарювання Луцької міської ради з вимогою припинити його повноваження, як голови ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький м'ясокомбінат», оскілки не давав згоди на своє призначення і не бажає виконувати даних обов'язків. 09 жовтня 2011 року отримав відповідь від начальника відділу державної реєстрації суб'єктів господарювання Луцької міської ради, яка повідомила, що відповідно до Постанови Волинського окружного адміністративного суду № 2а-19612/09/0370 від 28.01.2010 року прийнято рішення про припинення юридичної особи ВАТ «Луцький м'ясокомбінат» та оскільки судом комісії з ліквідації не призначено, державний реєстратор керуючись ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» самостійно, на власний розсуд призначив його головою ліквідаційної комісії, лише не підставі того, що ОСОБА_3 колись був акціонером даної юридичної особи.
Вважає, що державний реєстратор відділу державної реєстрації суб'єктів господарювання Луцької міської ради грубо порушив його право на вільний вибір участі в органах управління будь-якої юридичної особи, закріпленні Конституцією України, Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України та допустив порушення норм матеріального права призначаючи його головою ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький м'ясокомбінат», зокрема вимог статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», оскільки на момент внесення запису до Єдиного державного реєстру 19.02.2010 року, він не був керівником, чи особою, яка мала право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, ні тим більше учасником. 17 травня 2002 року він продав ТзОВ «Мясопродукт» усі належні йому 514180 штук простих іменних акцій ВАТ «Луцький м'ясокомбінат».
Крім того, зазначає, що жодних повідомлень від державних реєстраторів про призначення його головою ліквідаційної комісії не отримував.
Просить суд зобовязати відповідача внести запис (зміни до запису) до Єдиного державного реєстру, яким зняти з його повноваження голови ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький м'ясокомбінат».
Представник позивача в судовому засіданні уточнила позовні вимоги та просить суд скачувати рішення державного реєстратора в частині призначення позивача головою ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький м'ясокомбінат». Позовні вимоги підтримала з підстав викладених в позовній заяві. Суду пояснив, що з травня 2002 року позивач не є акціонером ВАТ «Луцький м'ясокомбінат». Просить суд з врахуванням уточнених позовних вимог задовольнити позов.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала повністю. В наданих суду усних поясненнях посилається на те, що згідно відомостей з реєстраційної справи позивач є одним з акціонерів ВАТ «Луцький м'ясокомбінат», саме тому державний реєстратор призначив його головою ліквідаційної комісії відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 6 ч. 1 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Згідно ст.17 ч. 1 КАС України компетенція адміністративних судів поширюються на: спори фізичних чи юридичних осіб із субєктами владних повноважень, щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.
Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28.01.2010 року в справі № 2а-19612/09/0370 за позовом Луцької обєднаної державної податкової інспекції Волинської області до Відкритого акціонерного товариства «Луцький мясокомбінат» про припинення юридичної особи, постановлено припинити юридичну особу ВАТ «Луцький мясокомбінат» (вул. Лідавська, 2, м. Луцьк, Волинська область, 43006, код ЄДРПОУ 05501089).
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» № 755-IV від 15.05.2003 року (далі Закон № 755-IV) суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України та юридичну особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.
Частиною 6 вищевказаної статті визначено, що у разі, якщо в судовому рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія), державний реєстратор не пізніше трьох робочих днів від дати надходження такого судового рішення вносить до Єдиного державного реєстру запис, в якому вказує як голову комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи керівника органу управління або особу, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, якщо інше не встановлено судовим рішенням.
З довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЕ № 906742 вбачається, що 19.02.2010 року державним реєстратором Тачинською С.П. внесено запис 2 № 11981130001005456 про внесення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з її банкрутством та призначено головою ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький мясокомбінат» ОСОБА_3.
Судом також встановлено, що 06.11.1997 року ОСОБА_3 придбав у ТзОВ «»ТТ» LTD 514180 (п'ятсот чотирнадцять тисяч сто вісімдесят) штук простих іменних акцій ВАТ «Луцький м'ясокомбінат», що стверджується договором комісії № 8к про купівлю цінних паперів. 17.05.2002 року ОСОБА_3 продав ТзОВ «Мясопродукт» всі вищевказані іменні акцій ВАТ «Луцький м'ясокомбінат», що стверджується договором купівлі-продажу цінних паперів № б/н від 17 травня 2002 року та випискою з реєстру власників іменних цінних паперів № 21 від 22.05.2002 року видана ТзОВ «Захід-Реєстр», як держателем реєстру власників цінних паперів ВАТ «Луцький м'ясокомбінат».
Суд погоджується з твердженнями позивача, що з травня 2002 року він не є акціонером ВАТ «Луцький м'ясокомбінат», керівником органу управління або особою, яка має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи.
Отже, в порушення вимог ч. 6 ст. 38 Закону України № 755-IV ОСОБА_3 призначений головою ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький м'ясокомбінат».
Згідно ч. 7 ст. 38 Закону України № 755-IV державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
З представленого в судовому засіданні копії листа відділу державної реєстрації субєктів господарювання департаменту підприємництва Луцької міської ради № 22.3-10/92 від 19.02.2010 року вбачається, що позивача повідомлено про призначення його головою ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький м'ясокомбінат» та 22.02.2010 року даний лист направлений поштовим рекомендованим відправленням за місцем проживання позивача.
Однак, суд звертає увагу на ту обставину, що рекомендоване поштове відправлення про вручення вищевказаного листа державному реєстратору не було повернуто, а отже відсутні підстави вважати, що позивач належним чином був повідомлений про призначення його головою ліквідаційної комісії товариства.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності внесення запису до ЄДР про призначення ОСОБА_3 головою ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький м'ясокомбінат».
Відповідно до п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підстави, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
А отже суд враховує, що при внесенні запису 2 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 111981130001005456 від 19.02.2011 року про призначення головою ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький м'ясокомбінат» ОСОБА_3 державний реєстратор виконавчого комітету Луцької міської ради не зясувала та не переконалась чи є на момент вчинення відповідного запису керівником, чи акціонером вищевказаного товариства ОСОБА_3 в зв'язку з чим, суд приходить до висновку про необхідність скасування вищевказаного запису в частині призначення головою ліквідаційної комісії ВАТ «Луцький м'ясокомбінат» ОСОБА_3.
Керуючись ст.ст.2,11,17,71,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати запис № 111981130001005456 від 19.02.2011 року Державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внесеного до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в частині призначення головою ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства «Луцький м'ясокомбінат» ОСОБА_3.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 08 листопада 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий
Суддя В.В.Мачульський