Рішення № 21488926, 07.02.2012, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
07.02.2012
Номер справи
5023/10382/11
Номер документу
21488926
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" лютого 2012 р. Справа № 5023/10382/11

вх. № 10382/11

Суддя господарського суду Жельне С.Ч.

при секретарі судовогозасідання Федорова Т.О.

за участю представників сторін:

прокурора - не з"явився;

позивача - ОСОБА_1 за дов. № 108/01-21/0816 від 16.01.2012 року; відповідача - не з"явився;

розглянувши справу за позовом Харківської міжрайонної прокуратури Харківської обл., м. Харків в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, м. Харків

до Височанської селищної ради смт. Високий

про стягнення 21414,83 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області, м. Харків в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків до Височанської селищної ради, смт. Високий полягають у стягненні шкоди заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 26.01.2012р. задоволено клопотання Державної екологічної інспекції у Харківській області про заміну сторони (позивача) у справі №5023/10382/11. Замінено сторону (позивача) у справі №5023/10382/11 з Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків на позивача - Державну екологічну інспекцію у Харківській області (61022, м.Харків, м-н. Свободи-5, 1-під"їзд, код в ЄДРПОУ 37999518), розгляд справи відкладено на 07 лютого 2012р. о 11:10.

У судове засідання 07.02.2012р. представник прокуратури не з"явився, витребувані судом документи не надав, про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, повідомлення отримав.

Представник позивача у судове засідання з"явився, позовні вимоги підтримує.

У судове засідання 07.02.2012р. представник відповідача не з"явився, витребувані судом документи не надав, про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, повідомлення отримав.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України суд вправі розглянути справу без сторони (її представника) за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи позовної заяви, вислухавши пояснення позивача, повно та всебічно дослідивши обставини справи та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

13.04.09 р. на підставі ст.ст. 16, 19 Конституції України, ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №548 від 19.12.06 р., зареєстрованого в Мінюсті України 13.02.07 р. за №120/13387, старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Харківській області було здійснено обстеження засміченої земельної ділянки від 13.04.09 р., а саме земельної ділянки, яка знаходиться на території селища Високий Харківського району біля залізничої колії станції Жовтнева з правої сторони від автомобільної дороги, у зв'язку із засміченням її побутовими відходами.

За результатами перевірки позивачем були складені акт обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства) №81/1 від 13.04.09 р. та акт обстеження засміченої земельної ділянки від 13.04.09 р.

Актом обстеження засміченої земельної ділянки від 13.04.09 р. встановлено засмічення земельних ресурсів побутовими відходами, загальною площею 65,73 кв.м. Об'єм відходів, яким відбулось засмічення становить до 20 куб.м.

Заміри було здійснено рулеткою ДОСТ 7502-98 зав. 070446 (свідоцтво про калібровку засобу вимірювальної техніки №5278 чинне до 17.10.09 р.).

При проведенні обстеження був присутній заступник голови Височанської селищної ради по виконкому Дурнєва Є.М., який підписав акт обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства) №81/1 від 13.04.09 р. без зауважень.

В звязку з виявленими порушеннями посадовою особою державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених „Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р. (надалі Методика №149), зареєстрованої в МЮУ 25.04.07 р. за №422/13689, розраховано розмір збитку, який складає 21414,83 грн.

13.05.2010 р. позивач надіслав відповідачу претензію №78 (2086/01-706-12) від 13.05.2010 р. про добровільне відшкодування шкоди, заподіяної державі на суму 21414,83 грн., а також розрахунок шкоди, які відповідач отримав.

Вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.

Згідно абз. 1 ст. 1 Закону України „Про відходи” відходи це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до п. 3 “Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.

Відповідно до ст. 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” субєкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 33 Закону України “Про відходи” забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.

Відповідно до ст. 12 Закону України “Про відходи” місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоровя людей.

Згідно п. 1 ст. 6 Закону України “Про місцеве самоврядування” первинним субєктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про відходи” територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на обєктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Згідно п. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вбачається зі змісту п.1 ст.11 Закону України “Про місцеве самоврядування”, виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Дані виконавчі органи рад створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.

У відповідності до ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування" до повноважень виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища відноситься здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; визначення території для складування, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів відповідно до законодавства.

Відповідно до п. ї ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до повноважень місцевих рад у галузі охорони навколишнього середовища належить здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Згідно ст. 189 Земельного Кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Як вбачається зі змісту статей 30, 40 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Згідно ст. 38 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст. 19 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції … організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Згідно ст. 21 Закону України “Про відходи” органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують … здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обовязків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоровя людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.

Відповідно до ст. 43 Закону України “Про відходи” підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобовязані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст. 211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Виходячи з положень ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно з ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідач не надав суду доказів відшкодування заподіяної шкоди або будь-яких заперечень.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає доведеним факт порушення відповідачем чинного законодавства, знаходить позов обґрунтованим і підлягаючим задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються - при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Таким чином, судовий збір належить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (62460, Харківська обл., Харківський район, смт. Високий, вул. Рози Люксембург, б.12, код в ЄДРПОУ 04396503) на користь держави (р/р 31514921700437 Високий С-Щ/Р 24062100, УДК у Харківському районі, код ЄДРПОУ 24134461, код бюджетної кваліфікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", символ звітності 331 в ГУДКCУ у Харківській області, МФО 851011) - 21414 грн. 83 коп. шкоди заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Стягнути з Височанської селищної ради Харківського району Харківської області (62460, Харківська обл., Харківський район, смт. Високий, вул. Рози Люксембург, б.12, код в ЄДРПОУ 04396503) на користь Державного бюджету України (Управління державного казначейства у Дзержинському районі м. Харкова, код одержувача: 24134567, рахунок 31210206700003 в ГУДКУ у Харківський області, МФО 851011, призначення платежу *; 101; код бюджетної класифікації 22030001; 03500039 судовий збір ГС Х/о, п. 1) - 1411,50 грн. судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано 13.02.2012р.

Суддя Жельне С.Ч.