Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.02.12р.Справа № 14/5005/17245/2011 За позовом Приватного підприємства Фірма "Промар", 49054, м.Дніпропетровськ, вул.Тельмана, 13
до Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", ю/а: 49107, м.Дніпропетровськ, шосе Запорізьке, 22, 49000, м.Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, 40
про скасування оперативно-господарської санкції
Суддя Панна С.П.
Представники:
Від позивача ОСОБА_1. - представник за довіреністю від 01.12.2011 року
Від відповідача Павлова М.В. - юрисконсульт ІІ категорії за № 136 від 12.04.2011 року
СУТЬ СПОРУ:
Приватне підприємство фірма "Промар" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" про скасування оперативно-господарської санкції, застосованої у формі Протокольного рішення комісії Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" № 12 від 07.12.2011 року по розгляду акту серії Д № 001280 від 21.11.2011 року про донарахування Приватному підприємству фірмі "Промар" недоврахованої електроенергії у сумі 110237,12 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що здійснено нарахування вартості недоврахованої електричної енергії у відповідності з пунктом № 2.9 Методики, яка передбачає формулу розрахунку у разі самовільного підключення струмоприймачів без порушення схеми підключення. Порушення, яке вказане в протоколі № 12 засідання комісії, передбачене підпунктом 6 пункту 2.1 Методики, а не підпунктом 7 пункту 2.1 Методики, яке вказано в рішенні комісії.
Відповідач з позовними вимогами не погоджується (відзив на позов від 11.01.2012 року № 24), посилаючись на те, що всупереч умовам договору та Правил споживач допустив порушення правил, а саме здійснив самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі поза розрахунковий прилад обліку, яке виконано шляхом врізання в кабель живлення з метою облікового споживання електроенергії. Крім того, комісія розглянула складений акт в присутності позивача в цей же день був вручений і розрахунок збитків завданих відповідачу.
09.02.2012 року до суду надійшло клопотання позивача від 08.02.2012 року про призначення комплексної судової експертизи.
Відповідач запереченням від 20.02.2012 року за № 326 просить відмовити в задоволенні клопотання позивача про призначення судової експертизи.
Клопотання не задовольняється господарським судом Дніпропетровської області із-за достатності матеріалів в справі для вирішення спору по суті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
21.11.2011 року представниками ПАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" було складено акт про порушення серії Д № 001280, в якому зазначено про те, що перевіркою встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Карла Лібкнехта, 60Б порушив п. 3.34, 6.40 ПКЕЕ - самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі поза розрахункові засобу обліку електричної енергії з порушенням схеми підключення. Самовільне підключення виконано шляхом врізання в діючий кабель з метою без облікового споживання електричної енергії. Самовільне підключення виконано приховано, виявити порушення при проведенні контрольного огляду немає можливості.
07.12.2011 року відбулось засідання комісії по розгляду даного акту про порушення правил користування електричною енергією, яким було встановлено порушення позивачем п. 3.34, 6.40 ПКЕЕ - самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі поза розрахункові засоби обліку з порушенням схеми підключення. Комісією прийнято рішення - нарахування здійснити за період з 16.02.2010 року по 21.11.2011 року у відповідності з пунктом № 2.9 і по формулі № 2.7 Методики визначення об'єму і вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ. Нарахувати від дати проведення останньої технічної перевірки засобу обліку 16.02.2010 року по допустимій силі струму 27А з урахуванням підключенням 3-х фаз. Дане рішення оформлене протягом засідання комісії № 12 від 07.12.2011 року.
20.01.2010 року та 16.02.2010 року відповідачем були проведені технічні перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000В, про що було складено акти № 036049 та № 036339. При даних перевірках представниками відповідача було встановлено наявність даних ввідних комунікаційних апаратів типу ВА, тобто даними актами підтверджено, що відповідач станом на січень 2010 року знав про наявність такого підключення і що роботи за даним підключенням були погоджені ним самим. При здійсненні даних перевірок жодних порушень ПКЕЕ з боку позивача виявлено не було, зокрема, щодо самовільного підключення до електричної мережі та самовільного використання струмоприймачів, порушення схеми обліку електричної енергії. Позивач не знав і не міг знати про те, чи відповідає перевірена 16.02.2010 року відповідачем схема постачання електричної енергії ПКЕЕ чи ні, оскільки обов'язок по забезпеченню розрахункового обліку електричної енергії та перевірки стану розрахункових засобів обліку покладено законом на відповідача згідно п. 11.2 ПКЕЕ.
В акті про порушення (п. 5) не зазначено, які струмоприймачі були підключені до електричної мережі, зокрема, їх найменування, кількість, потужність, режим роботи.
На схемі електропостачання споживача відсутні будь-які позначення про місце підключення струмоприймачів.
Посилання відповідача на порушення схеми підключення спростовується власним посиланням відповідача у протоколі засідання комісії та розрахунку № 1 на п. 2.9 Методики визначення об'єму та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ. Згідно даного пункту, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у пп. 7 п. 2.1 цієї Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W, кВтхгод), розраховується за формулою (2.7) Методики.
Відповідно до пп. 7 п. 2.1 цієї Методики, Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ, зокрема, підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.
Як вбачається з матеріалів справи, сам розрахунок № 1 за актом порушення ПКЕЕ складений з порушенням вимог чинного законодавства.
Враховуючи ту обставину, що фактичного самовільного використання струмоприймачів не мало місце з боку позивача, відповідач при визначенні вартості недорахованої електричної енергії не мав змоги використати і не використав коефіцієнт використання струмоприймачів (Кв) всупереч передбаченій законом формулі.
Згідно з п. 2.7 Методики, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у пп. 5 п. 2.1 цієї Методики та за наявності договору величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб.с.п.н, кВтхгод) визначається за формулою: Wдоб.с.п.н = Рс.п. х tвик.с.п. х Кв, (2.10), де Рс.п. (кВт) визначається за формулою (2.8) або (2.9) Методики, але виходячи з найменшої з величин:
номінального струму спрацювання ввідного комутаційного апарата, установленого у споживача (у разі наявності такого та за умови збереження пломб, якими він опломбований), А;
номінального первинного струму трансформатора (трансформаторів) струму (якщо він (вони) задіяний (задіяні) у схемі обліку), А;
максимального струму лічильника, при якому нормується його похибка (якщо трансформатор (трансформатори) струму в схемі обліку не задіяний (не задіяні)), А;
tвик.с.п. (день) та Кв визначається відповідно до пунктів 2.5, 2.6 Методики.
За умови згоди сторін коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним Кв = 0,5. У разі недосягнеення такої згоди та за умови недопуску споживачем представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для складення переліку струмоприймачів, про що має бути зазначено в акті про порушення, коефіцієнт використання електрообладнання вибирається рівним Кв = 0,75.
У разі підключення струмоприймачів, що відповідають різним коефіцієнтам використання, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії визначається за формулою:
n
Wдоб=tдоб . ? Kв.і . Рі
(і)
де Кв.і - відповідні коефіцієнти використання електрообладнання;
Рі - потужність відповідних струмоприймачів, кВт.
Період нарахування недооблікованої електричної енергії складає з 16.02.2010 року по 21.11.2011 року, тобто фактично за 22 місяці. Однак виходячи з положень Методики, на які посилається відповідач, період нарахування не може бути більшим ніж дванадцять календарних місяців.
Відповідно до п. 2.9 Методики, кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається за формулою (2.6) Методики.
Згідно п. 2.6 Методики та п. 2.7, якою визначено формулу розрахунку, для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії за Д береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку, але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення) до дня усунення порушення.
Статтею 235 Господарського кодексу України встановлено наступне: за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Відповідно до ст. 237 Господарського кодексу України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, належить покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 235, 237 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Скасувати оперативно-господарську санкцію, застосовану у формі Протокольного рішення комісії Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" № 12 від 07.12.2011 року по розгляду акту серії Д № 001280 від 21.11.2011 року про донарахування Приватному підприємству фірмі "Промар" недоврахованої електроенергії у сумі 110237,12 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (ю/а: 49107, Дніпропетровська обл., шосе Запорізьке, 22; 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, 40, ідентифікаційний код 23359034) на користь Приватного підприємства фірми "Промар" (49054, м. Дніпропетровськ, вул. Тельмана, 13, ідентифікаційний код 20305629) 941 (дев'ятсот сорок одна) грн. 00 коп. - судового збору, про що видати наказ.
СуддяС.П. Панна Повне рішення складено - 21.02.2012 року.