Категорія статобліку - 41
Справа № 2-а-5307/08
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
за результатами розгляду справи в судовому засіданні
31 липня 2008 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Захарчук Н.В.
при секретарі – Михалевич І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватногопідприємства «Рефідім» до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.01.2008 року №0001912301/1,
В С Т А Н О В И В :
11.06.2008 р. Приватнепідприємство «Рефідім» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська від 28.01.2008 року №0001912301/1 щодо сплати 3278грн. 30коп. за штрафними (фінансовими) санкціями по податку на прибуток приватних підприємств.
Відповідач проти позову заперечує, вказує, що перевірка позивача проводилась з 14.12.06 р. по 18.01.07 р., перевіряємий період з 01.01.06 р. по 30.09.06 р. Під час підготовки проекту розрахунку штрафних (фінансових) санкцій по податку на прибуток, перевіряючим допущено методологічну помилку, а саме: невірно визначено кількість податкових періодів, починаючи з періоду, на який припидає недоплата та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання платником податкового повідомлення-рішення. Податкове повідомлення-рішення №00000432301/0/1145 від 22.01.2007 року отримане позивачем 31.01.2007 р.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, вважає необхідним задовольнити даний позов повністю з наступних підстав.
28 січня 2008 року ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська винесла податкове повідомлення-рішення за №0001912301/1 про сплату ПП «Рефідім» 3278грн. 30коп. за штрафними (фінансовими) санкціями по податку на прибуток приватних підприємств 3011021000, застосованих за порушення п.5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі актів перевірки від 25 грудня 2007 року № 8ДСК/23-213/34059442/4 та від 28.11.2007року № 009730. Актами було встановлено, що при підготовці повідомлення-рішення №00000432301/0/1145 від 22.01.2007 року про застосування фінансових санкцій по податку на прибуток згідно п. 17.1.3 Закону України від 21.12.2000 №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» допущена помилка, а саме, невірно взятий період, про що вказано в акті перевірки та не донарахована фінансова санкція в сумі 3278,30 грн.
Але актом перевірки позивача №8ДСК/23-213/34059442/4 від 20.01.2007 року не було встановлено таке порушення. За ним були встановлені інші порушення і 22.01.2007 р. винесені податкові повідомлення-рішення №00000432301/0/1145 про сплату 36641,00 грн та № 00000442301/0/1535 про сплату 11541,00 грн. Вказані суми підприємством були сплачені, що підтверджується платіжними дорученнями:
- № 162 від 19.01.2007 року про сплату 3000,00 грн;
- № 339 від 19.01.2007 року про сплату 24000,00 грн;
- № 163 від 22.01.2007 року про сплату 3000,00 грн;
- № 176 від 31.01.2007 року про сплату 2000,00 грн;
- № 178 від 02.02.2007 року про сплату 4641,00 грн;
- № 179 від 02.02.2007 року про сплату 11541,00 грн;
Отже, основні платежі і санкції, що не увійшли до акту перевірки № 8ДСК/23-213/34059442/4 від 20.01.2007 року, не можна вважати такими, що підлягають оплаті.
Пунктом 16.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлюється, що податок за звітній період сплачується його платником у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Тобто звітнім періодом для податку на прибуток встановлюється така одиниця як квартал.
Відповідно до п.п.17.1.3 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ПІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
В даному випадку нарахування штрафу починається з 10 листопада 2006 року - граничного строку надання податкової декларації.
Така ж сама норма закріплена в підп.6.1.3 пункту 6 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (затверджений наказом ДПА України від 17.03.2001 року №110, зареєстрований в Мін'юсті України 23.03.2001 року за № 268/5459) а саме: у разі коли за даними документальних перевірок результати діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, і контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули. З метою практичного застосування цього підпункту періодом, на який припадає недоплата, слід уважати період, на який припадає граничний термін подання податкової декларації.
Отже, граничним строком подання декларації за період 4 квартал 2006 року є 19 лютого 2007 року.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 30.11.2006 року № 398 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» визначено подачу податкової декларації за 11 місяців зі сплатою нарахованих податків, але не передбачено період жовтень-листопад як відокремлений п'ятий звітній період для нарахування штрафних санкцій.
Інструкція про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби також не передбачає накладання такого штрафу.
Сума штрафних (фінансових) санкцій за актом перевірки №8ДСК/23-213/34059442/4 від 20.01.2007 року складає:
1) 5792 х 20% = 1158,40 (2 періоди по 10% ІІ та ІІІ квартали)
2) (32783-5792) х 10% = 2699,10 (1 період 10% ІІІ квартал)
Всього: 3858 грн. Ця сума позивачем була сплачена в повному обсязі.
За новими санкціями відповідачем донараховано 3278,30 грн., як вбачається, за п'ятий звітній період, який не існує і за який донарахування штрафу ніякими законодавчими актами не передбачено.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Так, відповідно до ст.111 зазначеного Закону плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.
Забороняється проведення планових виїзних перевірок за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Проведення планових виїзних перевірок здійснюється органами державної податкової служби одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів).
Отже, як вбачається з приписів діючого законодавства України, відсутнє таке визначення, як «методологічна помилка» перевіряючого.
Таким чином, періоди перевірки повинні бути чітко визначені податковою службою, відповідно до плану-графіку.
Оскільки перевірка відповідачем вже була здійснена за період з 01.01.2006 по 30.09.2006 року, що підтверджується актом №8ДСК/23-213/34059442/4 від 20.01.2007 року, та за виявлені порушення повідомленнями-рішеннями №00000432301/0/1145 та № 00000442301/0/1535 встановлено до сплати суму податкових зобов’язань з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 48182грн. 00коп., винесене податковим органом повідомлення-рішення №0001912301/1 від 28.01.2008 року є незаконним і підлягає скасуванню.
Як встановлено у судовому засіданні, фактична перевірка позивача проводилась відповідачем лише за період з 01.01.2006 р. по 30.09.2006 р., про що 20.01.2007 року складено акт №8ДСК/23-213/34059442/4.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи надані сторонами у судовому засіданні пояснення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України повернути з Державного бюджету позивачу - Приватномупідприємству «Рефідім» судовий збір у розмірі 3грн. 40коп.
Керуючись ст.ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Приватногопідприємства «Рефідім» до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська про скасування податкового повідомлення-рішення від 28.01.2008 року №0001912301/1 - задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська від 28.01.2008 року №0001912301/1.
Стягнути з Державного бюджету на користь Приватногопідприємства «Рефідім» (49006, м.Дніпропетровськ, вул.Шмідта, 4/2, код ЄДРПОУ 34059442, р/р 26005060092517 в КБ «ПриватБанк» МФО 305299) 3грн. 40коп. (три грн. 40коп.) судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 06.08.2008 р.
Суддя Н.В. Захарчук