Ухвала суду № 21429309, 09.02.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
09.02.2012
Номер справи
34/5005/525/2012
Номер документу
21429309
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

в порядку статті 11 Закону України

"Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"

09.02.12р.Справа № 34/5005/525/2012 Суддя господарського суду Дніпропетровської області Примак С.А.

при секретарі судового засідання Зайцевій С.А.

за участю представників сторін:

від кредитора: ОСОБА_1, дов. б/н від 13.01.2012р.

від боржника: не з'явився

від Головного управління юстиції: ОСОБА_2, дов. №11-19/1/147 від 05.01.2012р.

розглянувши справу

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Д", Дніпропетровська обл., смт. Ювілейне

до боржника Державного підприємства "Степове", м. Кривий Ріг

про визнання банкрутом

СУТЬ СПРАВИ:

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.01.2012р. порушено провадження у справі № 34/5005/525/2012 про банкрутство Державного підприємства "Степове" Міністерства оборони України за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Д".

Вимоги ініціюючого кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Д" підтверджуються рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15 вересня 2011 року по справі № 3/5005/11048/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Д" до Державного підприємства "Степове" Міністерства оборони України про стягнення збитків та боргу за договором купівлі продажу. Розмір безспірних вимог становить 2425200 грн. 53 коп.

За вказаних обставин господарський суд прийшов до висновку про можливість завершення підготовчого засідання, зобов'язавши кредитора згідно п. 5 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з метою виявлення усіх кредиторів та осіб, які бажають взяти участь у санації боржника, подати до офіційних друкованих органів у 10-денний строк за свій рахунок оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство боржника.

Газетне оголошення має містити дату порушення провадження у справі, повне найменування боржника, його поштову адресу, банківські реквізити, найменування та адресу господарського суду, номер справи, відомості про розпорядника майна.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з метою забезпечення майнових інтересів кредиторів слід ввести процедуру розпорядження майном боржника строком на 6 місяців, до 09.08.2012р. та призначити розпорядника майна.

Так, приписами статті 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлений загальний порядок призначення арбітражного керуючого у справі про банкрутство.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" розпорядник майна призначається господарським судом із числа осіб, зареєстрованих державним органом з питань банкрутства як арбітражний керуючий, відомості про яких надаються в установленому порядку Вищому господарському суду України.

Згідно з п. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" державну політику щодо запобігання банкрутству, а також забезпечення умов реалізації процедур відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом стосовно державних підприємств та підприємств, у статутному фонді яких частка державної власності перевищує двадцять п'ять відсотків здійснює державний орган з питань банкрутства.

Боржник є державним підприємством, а отже, у відповідності із ч. 2 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", державний орган з питань банкрутства пропонує господарському суду кандидатури арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує двадцять п'ять відсотків, щодо яких порушена справа про банкрутство, та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Таким чином, одним із повноважень державного органу з питань банкрутства є надання, у випадках передбачених Законом, господарському суду пропозицій щодо кандидатур арбітражних керуючих.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 02.02.2012р. зобовязано Головне управління юстиції у Дніпропетровській області надати до суду у строк до 09.02.2012р. погоджену пропозицію по кандидатурі розпорядника майна боржника.

Між тим, як вбачається з матеріалів справи, станом на 09.02.2012р. до суду не надійшло будь яке письмове погодження постійно діючою Комісією щодо кандидатури арбітражного керуючого.

В судовому засіданні, на запитання суду, чому саме не виконано вимоги ухвали суду та не надано до 09 лютого 2012 року пропозиції по кандидатурі розпорядника майна Державного підприємства "Степове", представник Головного управління юстиції в Дніпропетровській області зазначив, що 24.01.2012р. Головним управлінням юстиції в Дніпропетровській області направлено до постійно діючої Комісії з підготовки пропозицій Міністерства юстиції України господарському суду щодо кандидатур арбітражних керуючих пакет відповідних документів щодо погодження кандидатури Саричевої Н.В. на призначення розпорядником майна у справі № 34/5005/525/2012 про банкрутство Державного підприємство "Степове", а 02.02.2012р. затверджено питання порядку денного засідання 08 лютого 2012 року Комісії з підготовки пропозицій Міністерства юстиції України господарському суду щодо кандидатур арбітражних керуючих.

Згідно з п. 16 затверджених питань порядку денного, на засідання комісії винесене питання щодо обрання кандидатури арбітражного керуючого для подальшого подання Мінюстом України пропозиції господарському суду щодо призначення розпорядника майна Державного підприємства "Степове".

Чому ж, Комісія з підготовки пропозицій Міністерства юстиції України господарському суду щодо кандидатур арбітражних керуючих, не зважаючи на вимоги ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 02.02.2012р., не надала погодження кандидатури, представник Головного управління Юстиції у Дніпропетровській області не зміг пояснити, обґрунтовуючи тим, що у нього відсутня інформація щодо підстав не виконання вимог ухвали господарського суду.

Крім того, в судовому засіданні, представник Головного управління юстиції у Дніпропетровській області зазначив, що Головне управління юстиції в Дніпропетровській області двічі направляло пакет документів до Комісії з підготовки пропозицій Міністерства юстиції України господарському суду щодо кандидатур арбітражних керуючих.

Також, суд звертає увагу на те, що абз. 1 п. 26 Положення про Комісію з підготовки пропозицій Міністерства юстиції України господарському суду щодо кандидатур арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 2039/5 від 26.08.2011р. встановлено, що у разі якщо в ухвалі господарського суду визначено більш ранній строк для внесення Мінюстом України кандидатури арбітражного керуючого, ніж дата наступного чергового засідання Комісії, Комісія має право провести позачергове засідання, яке проводиться не пізніше дня проведення господарським судом судового засідання з даного питання.

Відповідно до п. 62 постанови Пленуму Верховного суду України від 18 грудня 2009 року № 15 "Про судову практику у справах про банкрутство", у разі відсутності погодження державним органом з питань банкрутства жодної кандидатури арбітражного керуючого для призначення розпорядником майна (керуючим санацією, ліквідатором) у встановлений господарським судом строк, суд самостійно призначає кандидатуру з числа зареєстрованих державним органом з питань банкрутства арбітражних керуючих, запропонованих кредиторами відповідно до зазначеного Порядку подання пропозицій.

Згідно з п. 6.1.2. Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 04.06.2004р. N 04-5/119 правом запропонувати господарському суду кандидатуру розпорядника майна наділені кредитори та державний орган з питань банкрутства стосовно державних підприємств або підприємств, у статутному фонді яких частка державної власності перевищує двадцять п'ять відсотків.

Судам при порушенні провадження у справах про банкрутство державних підприємств або підприємств, у статутному фонді яких частка державної власності перевищує двадцять п'ять відсотків, слід залучати до участі у справі державний орган з питань банкрутства та здійснювати призначення розпорядника майна такого боржника у підготовчому засіданні з урахуванням пропозицій державного органу з питань банкрутства щодо кандидатури розпорядника майна (у разі їх надходження). Такий висновок підтверджено постановою Верховного Суду України від 18.05.2004 у справі N 6/260-4/201.

Пропозиції мають бути подані державним органом з питань банкрутства у встановлений судом строк до дня проведення підготовчого засідання у справі про банкрутство.

З огляду на вищевикладене, господарський суд доходить висновку про те, що відповідний державний орган з питань банкрутства не реалізував надане Законом право щодо внесення господарському суду пропозицій кандидатур арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) для державних підприємств або підприємств, у статутному фонді яких частка державної власності перевищує двадцять п'ять відсотків, а господарський суд не зобовязаний спонукати вказаний орган реалізувати надані йому права.

Також, з вищевказаних підстав господарський суд відхиляє клопотання № 11-19/1/1462 Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про відкладення розгляду справи, що надійшло до суду 09.02.2012р.

09.02.2012р. до господарського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Д", в якому ініціюючий кредитор просить призначити розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Саричеву Наталію Вячеславівну за її згодою.

Крім того, до суду надійшла згода арбітражного керуючого Саричевої Н.В. про участь у справі в якості розпорядника майна. До заяви арбітражним керуючим додатково було надано доповнення до згоди про участь у справі, в які зазначено, що 23.01.2012р. Саричевою Н.В. було спрямовано лист з пакетом відповідних документів на розгляд до Головного управління юстиції у Дніпропетровській області для направлення до постійно діючої Комісії з підготовки пропозицій Міністерства юстиції України господарському суду щодо кандидатур арбітражних керуючих щодо погодження її кандидатури на призначення розпорядником майна у даній справі.

В підтвердження того, що арбітражний керуючий Саричева Н.В. зверталась до Головного управління з питань банкрутства останньою надано відповідну копію листа та витяг з офіційного сайту Міністерства юстиції України, згідно з яким 02.02.2012р. затверджено питання порядку денного засідання 08.02.2012р. Комісії з підготовки пропозицій Міністерства юстиції України господарському суду щодо кандидатур арбітражних керуючих.

Вивчивши подане клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Д", господарський суд зазначає, що призначення розпорядника майна боржника є виключною прерогативою господарського суду, тому, приймаючи до уваги наявність клопотання ініціюючого кредитора, та той факт, що постійно діюча Комісія не надала жодної кандидатури арбітражного керуючого, господарський суд доходить до висновку про необхідність призначення розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Саричеву Н.В. (ліцензія серія АВ № НОМЕР_1 від 25.11.2009р.), яка надала згоду на призначення відповідно до вимог ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно до ч. 9 ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" розпорядник майна зобов'язаний: розглядати разом з посадовими особами боржника копії заяв кредиторівпрогрошові вимоги до боржника, які надійшлидо господарськогосуду у зв'язку з порушенням справи про банкрутство та надіслані боржнику в установленому цим Законом порядку; вести реєстр вимог кредиторів у встановленому порядку; повідомляти кредиторівпрорезультати розглядуїх вимог боржникомта включення визнаних вимог до реєстру вимог кредиторів або про відмову визнання вимог боржником; вживати заходів для захисту майна боржника; аналізувати фінансову,господарську та інвестиційну діяльність боржника, його становище на товарних ринках; виявляти ознаки фіктивногобанкрутства чи доведення до банкрутства;скликати збори кредиторів; надавати державному органу зпитаньбанкрутствавідомості, необхіднідляведенняєдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено справу про банкрутство; надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про своюдіяльність,відомостіпро фінансове становище боржника, пропозиції щодо можливості відновлення платоспроможності боржника; виконувати інші функції, передбачені цим Законом.

Частиною 10 ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що приздійсненнісвоїхповноважень розпорядник майна зобов'язаний діяти добросовісно,розумно, враховувати інтереси боржника та його кредиторів. Розпорядник майнанесе відповідальністьзаненалежне виконання своїх повноважень відповідно до законодавства України. Повноваження арбітражного керуючого як розпорядника майна припиняються з дня затвердження господарським судом мирової угоди чипризначеннякеруючогосанацієюабо призначення ліквідатора, якщо інше не передбачено цим Законом.

Відповідно до ч. 11 ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після призначення розпорядника майна і до припинення процедури розпорядження майном органи правління боржника не мають правабеззгоди розпорядника майна приймати рішення про: реорганізацію (злиття, приєднання,поділ,виділення, перетворення) і ліквідацію боржника; створення юридичних осіб або проучастьвіншихюридичних особах; створення філій та представництв; виплату дивідендів;проведення боржником емісії цінних паперів; вихід із складу учасників боржника юридичної особи, придбання в акціонерів раніше випущених акцій боржника.

Крім того, у відповідності до частини 11 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за результатами підготовчого засідання слід встановити строки подальших процесуальних дій у процедурі розпорядження майном боржника.

На підставі викладеного, керуючись ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 3-1, 11, 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Визначити розмір вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ФАКТОР Д", Дніпропетровська область, смт. Ювілейне до боржника Державного підприємства "Степове" Міністерства оборони України, м. Кривий Ріг, (ЄДРПОУ 14304716) на суму 2425200,53 грн.

Ввести процедуру розпорядження майном боржника Державного підприємства "Степове" Міністерства оборони України, м. Кривий Ріг поштове відділення Рахманівка (ЄДРПОУ 14304716).

Призначити розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Саричеву Наталію Вячеславівну ліцензія серія АВ НОМЕР_1 від 25.11.2009р. (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2).

З метою виявлення всіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, зобов'язати кредитора Товариство з обмеженою відповідальністю "ФАКТОР Д" опублікувати оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство у офіційному друкованому органі.

Газетне оголошення має містити дату порушення провадження у справі, повне найменування боржника, його поштову адресу, банківські реквізити, найменування та адресу господарського суду, номер справи, відомості про розпорядника майном.

Розпорядник майна зобов'язаний окремо внести до реєстру вимоги кредиторів, які забезпечені заставою майна боржника, згідно з їх заявами, а за їх відсутності, - згідно з даними обліку боржника, а також внести окремо до реєстру відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з державним реєстром застав.

Розпорядник майна зобов'язаний окремо внести до реєстру відомості про вимоги щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також про вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, згідно із заявами таких кредиторів та даними обліку боржника.

Докази подачі оголошення надати суду до 09.03.12 р.

Розпоряднику майна скласти реєстр вимог кредиторів до19.04.12 р.

Попереднє засідання суду провести до09.05.12 р.

Скликати перші загальні збори кредиторів до19.05.12 р. Засідання суду, на якому буде винесено ухвалу про санацію боржника, чи про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи припинення провадження у справі про банкрутство провести до 09.08.2012р.

Розпоряднику майна в своїй діяльності керуватись Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Якщо кредитор не виконує вимоги ухвали господарського суду щодо публікації оголошення у визначений строк, господарський суд має право залишити заяву про порушення справи про банкрутство без розгляду.

Ця ухвала може бути оскаржена у встановленому порядку.

СуддяС.А. Примак