Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 січня 2012 року Справа № 2а-12056/11/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кравцова Н.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську доТовариства з обмеженою відповідальністю "ЛТК" про стягнення коштів з податку на додану вартість,-
ВСТАНОВИВ:
22 грудня 2011 року позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛТК" про стягнення коштів з податку на додану вартість, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛТК" є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Ленінській МДПІ у м. Луганську.
Податковий борг Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛТК" з податку на додану вартість складає 13956,48 грн., що підтверджується актами перевірки та податковими повідомленнями рішеннями.
З метою погашення податкового боргу ТОВ "ЛТК" податковим органом направлено на адресу відповідача податкову вимогу № 1940 від 03.08.2011.
Таким чином, позивач просить суд стягнути з ТОВ "ЛТК" суму податкового боргу у загальному розмірі 13956,48 грн.
Ухвалою від 26 грудня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
Відповідачу запропоновано у 10 денний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження надати на адресу Луганського окружного адміністративного суду заперечення проти позову та необхідні документи або письмову заяву про визнання позову.
Відповідачем копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримано 13.01.2012, про що свідчить його особистий підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення, заперечень проти позову або письмової заяви про визнання позову у встановлений строк не надано.
Тому, суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛТК" зареєстровано управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 23 червня 2004 року за № 25370169Ю0054505 (арк. справи 6).
Відповідач перебуває на обліку в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську з 01.07.2044 за № 905 (арк. справи 7 об.).
Згідно довідки № 1154 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ТОВ "ЛТК" є юридичною особою (арк. справи 7).
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Згідно ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону України “Про податок на додану вартість” платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Судом встановлено, що за відповідачем виник податковий борг з податку на додану вартість у загальному розмірі 13956,48 грн.
Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за липень 2009 року ТОВ "ЛТК". Перевіркою встановлено, що підприємству збільшується сума, що за результатами звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету, на 9681 грн. За результатами перевірки податковим органом складено акт № 584/16/33008572 від 20.04.2011.
На підставі вказаного акту позивачем винесено податкове повідомлення рішення № 0004471600 від 25.05.2011, яким збільшено суму грошового зобовязання ТОВ "ЛТК" за платежем: податок на додану вартість на суму 20101,00 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 9681,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 2420,00 грн.
Позивачем проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за червень 2009 року ТОВ "ЛТК". Перевіркою встановлено, що підприємству збільшується сума, що за результатами звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету, на 1570,00 грн. За результатами перевірки податковим органом складено акт № 585/16/33008572 від 20.04.2011.
На підставі вказаного акту позивачем винесено податкове повідомлення рішення № 0004461600 від 25.05.2011, яким збільшено суму грошового зобовязання ТОВ "ЛТК" за платежем: податок на додану вартість на суму 1962,00 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 1570,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 392 грн. Відповідачем частково сплачено основний борг у розмірі 106,52 грн.
Вказані акти та податкові повідомлення рішення направлено відповідачу, однак на адресу податкового органу повернулися конверти за закінченням терміну зберігання, про що складено акти про неможливість вручення актів та податкових повідомлень рішень.
Таким чином, несплачена сума податкового боргу, що підлягає стягненню з відповідача, складає 13956,48 грн., що підтверджується податковим повідомленням рішенням, винесеним Ленінською МДПІ та розрахунком податкового боргу.
Порядок нарахування та сплати податку на додану вартість було визначено Законом України “Про податок на додану вартість”, а з 01.01.2011 Податковим Кодексом України. Згідно зі ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”, субєкти господарювання зобовязані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом № 2181), який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
З огляду на те, що податковий борг відповідача частково виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу до 01.01.2011 у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу, а з 01.01.2011 за приписами Податкового Кодексу України.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно з п. 57.1 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Згідно п.п. 200.1, 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Відповідно до п. 201.8 ст. 200 Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Згідно п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
У відповідності до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України 27.08.2011 відповідачу було вручено податкову вимогу від 03 серпня 2011 року № 1940 на суму 13956,48 грн., однак на адресу позивача повернувся конверт за закінченням терміну зберігання.
Однак зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав. Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську доТовариства з обмеженою відповідальністю "ЛТК" про стягнення коштів з податку на додану вартість є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську доТовариства з обмеженою відповідальністю "ЛТК" про стягнення коштів з податку на додану вартість задовольнити.
Стягнути суму 13956,48 грн. (тринадцять тисяч девятсот пятдесят шість гривень 48 копійок) з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛТК" (91019, м. Луганськ, вул. Цегляна, 4; код ЄДРПОУ 33008572) в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в доход Державного бюджету України з наявних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяН.В. Кравцова