Рішення № 21364741, 13.02.2012, Любашівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
13.02.2012
Номер справи
1518/589/2011
Номер документу
21364741
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 1518/589/2011

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" лютого 2012 р. Любашівський районний суд Одеської області

в складі:

головуючого судді -Споришева Н. І

при секретарі Войковська І. П.,

за участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Любашівка справу за позовом ОСОБА_2 до Котовського районного управління ГУ МНС України в Одеській області про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,

в с т а н о в и в :

згідно наданої суду трудової книжки ОСОБА_2 працював на посаді водія Любашівського РВ Котовського РУ ГУ МНС України в Одеській області з 03.03.2008 року.(а.с. 22- 23). Наказом Котовського районного управління ГУ МНС України в Одеській області № 206 від 09 вересня 2011р. він був звільнений за п.1 ст.40 КЗПП України в звязку з ліквідацією (а.с.7). Посилаючись на те, що наказ є незаконним, так як професійна пожежна частина №14 була підрозділом Любашівського районного відділу МНС України в Одеській області, який в свою чергу є структурним підрозділом юридичної особи (установи) - Котовського районного управління ГУ МНС України в Одеській області, яке не ліквідовувалось як юридична особа, позивач звернувся до суду з наведеним позовом. Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав суду письмову заяву про розгляд справи в його відсутність та заперечення на позов. Вислухавши пояснення позивача та його представника , допитавши свідка, а також дослідивши письмові докази, суд дійшов наступного.

Професійна пожежна частина №14 була підрозділом Любашівського районного відділу МНС України в Одеській області який в свою чергу є структурним підрозділом юридичної особи (установи) - Котовського районного управління ГУ МНС України в Одеській області. В силу вимог ст..ст. 80,91,92 ЦК України саме Котовське районне управління ГУ МНС України в Одеській області наділене, як юридична особа, цивільною правоздатністю та дієздатністю, тобто може набувати цивільні права та обовязки.

Котовське районне управління ГУ МНС України в Одеській області не ліквідовувалось як юридична особа. Даний факт підтверджується довіреністю (а.с.26),письмовою заявою (а.с.) та запереченням на позов(а.с. ) відповідача по справі і в силу вимог ст.61 ЦПК України не підлягає доказуванню.

Зазначена обставина підтверджується і рішенням розширеної Колегії Головного Управління МНС України в Одеській області від 10.07.2011року ( а.с. ), де пунктом 7, начальнику управління по роботі з персоналом Головного управління ОСОБА_3 доручено забезпечити розподіл випускників ВНЗ МНС України 2011 року, укомплектувати особовим складом державні пожежні частини, в тім числі і Любашівського районного відділу та вжити заходи щодо працевлаштування осіб, які підлягають скороченню, у звязку з проведенням організаційних заходів.

Відповідно до Наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України №622 від 17.06. 2011року та наказу ГУ МНС України в Одеській області від 1 липня 2011 року (а.с. ), наказано затвердити та ввести в дію з 4 липня 2011 року штати у складі підрозділів ГУ МНС України в Одеській області утворена 34-та державна пожежна частина Любашівського районного відділу ГУ МНС України в Одеській області чисельністю 22 особи, місце дислокації смт. Любашівка. Цими же наказами ліквідована 14-а професійна пожежна частина чисельністю 22 працівника. Департаменту фінансового забезпечення доручено провести тарифікацію штатів та перелік змін до діючих штатів. На підставі зазначеного наказу МНС штатна чисельність Любашівського РВ Котовського РУ ГУ МНС України в Одеській області залишилась без змін, тобто ніякого зменшення кількості працівників не відбулося. Фактично відбулось перейменування структурного підрозділу Любашівського районного відділу ГУ МНС України в Одеській області - 14-ї професійної пожежної частини в 34-ту державну пожежну частину. Такі організаційні заходи не є «ліквідацією»юридичної особи,і без зменшення штатної чисельності працівників не можуть бути підставою для звільнення працівників.

У п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів»від 6 листопада 1992 р. № 9. зазначається, що суди зобовязані зясувати, розглядаючи трудові спори, повязані зі звільненням працівників за пунктом 1 статті 40 КЗпП, чи справді були зміни в організації виробництва і праці, зокрема ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи дотримано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник чи уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджався він за два місяці про наступне вивільнення.

Відповідно до ч 3. статті 49-2 КЗПП України одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від

переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

В порушення зазначених вимог законодавства, п.4 наказу ГУ МНС України в Одеській Області № 245 від 01.07. 2011року, рішення розширеної Колегії Головного Управління МНС України в Одеській області від 10.07.2011року, Котовське районне управління ГУ МНС України в Одеській області не запропонувало позивачу ОСОБА_2 роботу за новим штатним розкладом Любашівського районного відділу, хоча як видно із його пояснень та показань свідка ОСОБА_4 він згоден був на переведення на іншу посаду за новим штатним розкладом. Було порушено і вимоги ст..36 «Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту», якою передбачено, що переміщення по службі осіб рядового і начальницького складу здійснюється: 1) на вищі посади - у порядку просування по службі;2) на рівнозначні посади: в зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;

Суду не надано відповідачем у спростування обгрунтувань позивача доказів того, що йому було запропоновано іншу роботу на цьому ж підприємстві відповідно до ст. 49-2, 42 КЗпП України , що відповідачем було враховано відповідно до ст. 49-2 КЗпП України переважне право позивача на залишення на роботі та про наявність згоди профкому на звільнення позивача з роботи відповідно до ст. ст. 43, 40 п. 1 КЗпП України, чи погодження профкомом скорочення чисельності працівників підприємства.

З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку про незаконність звільнення позивача відповідачем та про необхідність поновлення його на роботі на посаді водія 34-ї державної пожежної частини Любашівського районного відділу Головного управління МНС України в Одеській області, так як в даному випадку ліквідації підприємства не відбувалось, а лише змінено його назву.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача заробітну плату за час вимушеного прогулу всього за 109 днів в сумі 11009 грн., тобто за період з 09.09.2011 року по час винесення рішення.

Згідно зі ст. 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, але не більш як за один рік.

В силу пунктів 2, 5 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100 з наступними змінами, середня заробітна плата у випадку поновлення працівника на роботі обчислюється виходячи із його заробітної плати за два повних останніх відпрацьованих місяця, які передували звільненню, а нарахування середньої заробітної плати проводиться, виходячи із розміру середньоденної заробітної плати.

Згідно довідки про середню заробітну плату ( дохід ) № 1300 від 13.09.2011р. середньомісячна заробітна плата ОСОБА_2 становила 2171 грн. 71 коп., а середньоденна зарплата позивача становила 101 грн. ( а.с. ).

Також в силу ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути 321 грн. 90 коп. судового збору.

У звязку з доведеністю факту порушення відповідачем трудових прав позивача та положень ст. 237-1 ЦПК України на користь ОСОБА_2 слід стягнути 1000 грн. у відшкодування моральної шкоди, завданої необхідністю докладати додаткових зусиль для відновлення своїх прав.

Керуючись ст.ст. 24, 40, 42, 49-2, 232, 235 КЗпП України,

ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215, 367 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_2 до Котовського районного управління ГУ МНС України в Одеській області про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,задовольнити повністю, в частині стягнення моральної шкоди - частково.

Поновити ОСОБА_2 на роботі на посаді водія 34-ї державної пожежної частини Любашівського районного відділу Головного управління МНС України в Одеській області.

Стягнути з Котовського районного управління ГУ МНС України в Одеській області на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 11009 грн. 00 коп. та 1000 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди, а на користь держави - 321,90 грн. судового збору.

Рішення в частині поновлення ОСОБА_2 на роботі і стягнення зарплати за один місяць допустити до негайного виконання. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення через Любашівський районний суд до апеляційного суду Одеської області.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:Н. І. Споришева