ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" січня 2012 р.Справа № 51/376-30-22/17-4274-2011 За позовом: Прокурор Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ Державного комітету по земельним ресурсам у Комінтернівському районі Одеської області
До відповідача: Приватне акціонерне товариство „МТС УКРАЇНА”
Про визнання договору недійсним та зобовязання повернути земельну ділянку
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від прокурора: Процик Д.В. - згідно посвідчення.
Від позивача: ОСОБА_2 - довіреність від 14.02.2011р., ОСОБА_3. - довіреність від 19.01.2012р.
Від третьої особи: не зявився;
Від відповідача: ОСОБА_4. - довіреність № 0295\11 від 20.06.2011р.
Суть спору: Прокурор Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, за участю третьої особи Відділу Державного комітету по земельних ресурсах у Комінтернівському районі Одеської області, звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного акціонерного товариства (далі - ПрАТ)„МТС УКРАЇНА” про визнання недійсним на майбутнє договору оренди земельної ділянки площею 0,01 га, розташованої в с. Сичавка, укладеного 04.11.2009р. між Сичавською сільською радою Комінтернівського району Одеської області та ЗАТ „Український мобільний звязок” (правонаступником якого є ПрАТ „МТС УКРАЇНА”) для розміщення та обслуговування базової станції мобільного звязку, зареєстрованого Комінтернівським районним відділом ОРФ ДП „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах” 10.12.2009р. Крім того, прокурор просить суд зобовязати ПрАТ „МТС УКРАЇНА” повернути в землі запасу Сичавської сільської ради земельну ділянку площею 0,01 га , розташовану в с. Сичавка.
Представник прокуратури позовну заяву підтримує, наполягає на її задоволенні.
Позивач позовну заяву прокурора підтримує у повному обсязі.
Ухвалою суду від 22.12.2011р. визначено процесуальний статус третьої особи у справі Відділу Державного комітету по земельних ресурсах у Комінтернівському районі Одеської області, як тертя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Третя особа про місце та час судових засідань була повідомлена належним чином, але представник третьої особи в судові засідання не зявлявся, про поважність причин незявлення суд не повідомив, своїх міркувань щодо позову третя особа до суду не направила.
Відповідач проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, суд встановив:
Рішенням Сичавської сільської ради від 27.12.2006р. № 67-5 „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки” вирішено затвердити проект землеустрою земельної ділянки під будівництво базової станції мобільного звязку Південного Територіального Управління ЗАТ „Український мобільний звязок” в с. Сичавка Комінтернівського району; надати земельну ділянку площею 0,01 га із земель житлової та громадської забудови населеного пункту с. Сичавка Південному Територіальному Управлінню ЗАТ „Український мобільний звязок” терміном на 49 років для розміщення базової станції мобільного звязку; скласти договір оренди земельної ділянки довгострокового користування та зареєструвати його згідно чинного законодавства; встановити орендну плату в розмірі 10% від грошової оцінки земель населеного пункту Сичавської сільської ради в рік.
Рішенням Сичавської сільської ради від 16.10.2009р. № 322-У „Про внесення змін до рішення сесії Сичавської сільської ради від 27.12.2006р. за №67-У „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки” вирішено встановити орендну плату в розмірі 12% від грошової оцінки земель населеного пункту Сичавської сільської ради в рік.
04 листопада 2009р. між Сичавською сільською радою (Орендодавець) та ЗАТ „Український мобільний звязок”, правонаступником якого є ПрАТ „МТС УКРАЇНА” (Орендар) був укладений Договір оренди землі, згідно якого Орендодавець, згідно рішень Сичавської сільської ради від 27.12.2006р. № 67-У та від 16.10.2009р. № 322-У, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщення та обслуговування базової станції мобільного звязку із земель державної власності, загальною площею 0,01 га, яка знаходиться в с. Сичавка Комінтернівського району Одеської області. Кадастровий номер земельної ділянки: 5122785800:02:001:0742. Строк дії Договору 49 років. Договір зареєстрований Комінтернівським районним відділом ОРФ ДП „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах” 10.12.2009р. в книзі ААА 007623 за № 040952400181.
Додатком № 1 до Договору є Акт приймання-передачі земельної ділянки.
Постановою Комінтернівського районного суду Одеської області від 14.06.2011р. у справі № 2-а-47\11р., яка набрала законної сили, скасовано рішення Сичавської сільської ради від 27.12.2006р. за № 67-У „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки”, у звязку із неотриманням позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації.
Прокурор Комінтернівського району Одеської області зазначає, що згідно ч. 2 ст. 16 Закону України „Про оренду землі” укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України. Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель Комінтернівського району Одеської області за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Згідно ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
За таких обставин, прокурор зазначає, що у звязку з тим, що підстава для укладання договору оренди земельної ділянки, а саме - рішення Сичавської сільської ради від 27.12.2006р. за № 67-У „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки”, скасована, це є безумовною підставою для визнання недійсним Договору оренди землі, укладеного 04 листопада 2009р. між Сичавською сільською радою та ЗАТ „Український мобільний звязок”, правонаступником якого є ПрАТ „МТС УКРАЇНА”.
Крім того, прокурор зазначає, що ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі недійсності правочину кожна із сторін зобовязана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину. За таких обставин, у звязку з тим, що на даний час у ПрАТ „МТС УКРАЇНА” відсутні правові підстави для користування земельною ділянкою площею 0,01 га в с. Сичавка Комінтернівського району, прокурор просить суд зобовязати ПрАТ „МТС УКРАЇНА” повернути зазначену земельну ділянку в землі запасу Сичавської сільської ради.
Позивач Сичавська сільська рада повністю підтримує позов прокурора Комінтернівського району Одеської області.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання у момент її укладення стороною (сторонами) вимог, встановлених ч.ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 Цивільного кодексу України. Згідно ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановлені законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Відповідач вважає, що жодна із встановлених вимог недійсності правочину не була порушена при укладанні Договору оренди землі від 04 листопада 2009р.
Крім того, відповідач зазначає, що ст. 210 Земельного кодексу України встановлено, що угоди, укладені з порушенням встановленого законом порядку купівлі-продажу, ренти, дарування, застави, обміну земельних ділянок, визнаються недійсними за рішенням суду. За таких обставин, відповідач вважає, що недійсність угод щодо оренди земельних ділянок Земельним кодексом не передбачена.
Відповідач також зазначає, що укладення оскаржуваного Договору відбулося у 2009р. вже після проведення державної експертизи землевпорядної документації.
Розглянув матеріали справи, суд доходить до такого висновку :
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Згідно ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Виходячи з того, що оскаржуваний Договір був укладений 04.11.2009р., при винесенні рішення щодо визнання цього Договору недійсним слід аналізувати норми законодавства, що були чинними та той період. Статтею 116 Земельного кодексу України станом на дату укладення Договору оренди землі від 04.11.2009р. визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
За змістом п. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 16 Закону України „Про оренду землі” укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Згідно ч. ч. 6, 7 ст. 123 Земельного кодексу України розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації” встановлює, що державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
Відповідності до ст. 9 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації” обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Згідно ст. 35 зазначеного Закону результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується. Позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією. Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою та документацією з оцінки земель, види яких визначені законом, а також матеріалами і документацією державного земельного кадастру щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи, без позитивних висновків державної експертизи забороняється.
Висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.
Крім того, згідно п. 11 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. № 677, після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Постановою Комінтернівського районного суду Одеської області від 14.06.2011р. у справі № 2-а-47\11р., яка набрала законної сили, скасовано рішення Сичавської сільської ради від 27.12.2006р. за № 67-У „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки”, у звязку із неотриманням позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації. Отже, скасована підстава укладання Договору оренди землі від 04.11.2009р.
Статтею 203 Цивільного кодексу України визначені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу.
Отже, відповідність змісту правочину Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства є однією з необхідних умов визнання останнього дійсним, натомість його суперечність зазначеним вимогам і є підставою для визнання такого договору недійсним.
За таких обставин, виходячи з матеріалів справи, та враховуючи скасування Комінтернівським районним судом Одеської області рішення Сичавської сільської ради від 27.12.2006р. за № 67-У „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки”, на підставі якого було укладено Договір оренди землі від 04.11.2009р., суд доходить до висновку про визнання недійсним зазначеного Договору.
Відповідно до ст. 236 Цивільного кодексу України правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Але, враховуючи те, що оскаржуваний Договір є договором оренди, а за таким договором права та обовязки можуть бути припинені лише на майбутнє, правомірною є вимога прокурора щодо визнання недійсним Договору оренди землі від 04.11.2009р. саме на майбутнє.
Враховуючи вищевикладене, вимоги прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області щодо визнання недійсним на майбутнє Договору оренди землі від 04.11.2009р., укладеного між Сичавською сільською радою та ЗАТ „Український мобільний звязок”, правонаступником якого є ПрАТ „МТС УКРАЇНА”, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобовязана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину. За таких обставин, у звязку з визнанням недійсним Договору оренди землі від 04.11.2009р. у ПрАТ „МТС УКРАЇНА” відсутні правові підстави для користування земельною ділянкою площею 0,01 га в с. Сичавка Комінтернівського району. Отже, вимога прокурора щодо зобовязання ПрАТ „МТС УКРАЇНА” повернути зазначену земельну ділянку в землі запасу Сичавської сільської ради? також є правомірною та підлягає задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позовну заяву прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави в особі Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області задовольнити повністю.
2.Визнати недійсним на майбутнє Договір оренди землі від 04.11.2009р., укладений між Сичавською сільською радою та Закритим акціонерним товариством „Український мобільний звязок”, правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство „МТС УКРАЇНА”, стосовно земельної ділянки площею 0,01 га, розташованої у с. Сичавка Комінтернівського району (кадастровий номер: 5122785800:02:001:0742), зареєстрований Комінтернівським районним відділом ОРФ ДП „Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах” 10.12.2009р.
3.Зобовязати Приватне акціонерне товариство „МТС УКРАЇНА” (м. Київ, вул. Лейпцизька, 15, код ЄДРПОУ 14333937) повернути в землі запасу Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (Одеська обл., Комінтернівський р-н, с. Сичавка, вул. Цветаєва, 1, код ЄДРПОУ 04379730) земельну ділянку площею 0,01 га, розташовану в с. Сичавка, Комінтернівського району (кадастровий номер: 5122785800:02:001:0742).
4.Стягнути з Приватного акціонерного товариства „МТС УКРАЇНА” (м. Київ, вул. Лейпцизька, 15, код ЄДРПОУ 14333937 ) на користь Державного бюджету України (р/р 31215206700008, одержувач ГУДКС України в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУДКС України в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у розмірі 1073 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 06 лютого 2012р.
Суддя Рога Н. В.