Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" лютого 2012 р.Справа № 4/17-4776-2011 За позовом Малого підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничий центр "ЕКОСТРОЙ";
до відповідача Управління обласної ради з майнових відносин;
3-ті особи відповідача: 1. Одеське головне фінансове управління обласної державної адміністрації; 2. Головне управління Державного казначейства служби України в Одеській області
про стягнення 51815,12грн.
Суддя Літвінов С.В.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1.- по довіреності;
Від відповідача: ОСОБА_2- по довіреності;
3-тя особа відповідача1: ОСОБА_3.- по довіреності;
3-тя особа відповідача2: не з"явився;
Суть спору: МП у формі ТОВ “ ЕКОСТРОЙ ”звернулось до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Управління обласної ради з майнових відносин основного боргу в сумі 51815,12грн. за роботи, що виконані позивачем на підставі укладеного з відповідачем договору підряду про закупівлю робіт з першочергових проти аварійних заходів щодо будівлі Одеської обласної філармонії, вул. Буніна,15 за державні кошти №68 від 19.10.2010р.
Відповідач надав відзив на позов в якому позовні вимоги не визнає, просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві.
12.12.11р., представник відповідача надав в судовому засіданні клопотання про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Ухвалою суду від 12.12.2011р. залучено до справи, у якості третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Одеське Головне фінансове управління Одеської обласної державної адміністрації та Головне управління державного казначейства України в Одеській області.
16.01.2012р. ухвалою суду, за клопотанням позивача, строк розгляду справи продовжено відповідно до ст. 69 ГПК України.
24.01.2012 року, представник Головного управління Державного казначейства служби України в Одеській області звернувся до суду з клопотанням, в порядку ст. 25 ГПК України, про заміну третьої особи відповідача2 - Головного управління Державного казначейства України в Одеській області на правонаступника - Головного управління Державного казначейства служби України в Одеській області.
Ухвалою суду від 25.01.2012р. замінено третю особу відповідача2 по справі - Головне управління Державного казначейства України в Одеській на правонаступника - Головне управління Державного казначейства служби України в Одеській області.
Відповідно до ст.85 ГПК України у судовому засіданні за участю представників сторін та третьої особи оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
За результатами проведення конкурсних торгів на закупівлю робіт з першочергових протиаварійних заходів щодо будівлі Одеської обласної філармонії, вул. Буніна,15 між Управлінням обласної ради з майнових відносин (замовник, відповідач) і МП у формі ТОВ “ ЕКОСТРОЙ ” (генпідрядник, позивач) укладений договір підряду про закупівлю робіт з першочергових проти аварійних заходів щодо будівлі Одеської обласної філармонії, вул. Буніна,15 за державні кошти №68 від 19.10.2010р., згідно з яким, позивач зобовязується виконати роботи, згідно з кошторисною документацією та умовами договору по обєкту, а відповідач прийняти та оплатити такі роботи, зазначені в п.1.2. цього договору. Роботи, які здійснюватимуться за цим договором: “ Першочергові протиаварійні заходи щодо будівлі Одеської обласної філармонії, вул. Буніна,15 ”. Склад та обсяги робіт, виконання яких доручається позивачу, визначаються на підставі кошторисної документації, погодженої сторонами. Обсяги закупівлі робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Відповідно до умов п.3.1., п.3.2. договору ціна договору становить 496297,07 грн. у тому числі ПДВ та є визначеною на підставі пропозиції конкурсних торгів. Ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін у тому числі за умови зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків та узгодженого зменшення сторонами цього договору ціни договору про закупівлю.
Згідно з умовами п.4.1. договору розрахунки проводяться за фактом виконаних робіт з урахуванням Загальних умов на підставі типових форм КБ-3, КБ-2в (розрахованих згідно з програмним комплексом АВК 5), підписаних представниками сторін за наявності коштів на рахунку відповідача. Позивач надає розрахунки загальновиробничих, адміністративних витрат, витрат за транспортні послуги, відрядження та інше. Оплата обладнання здійснюється на підставі акту передачі обладнання та накладних. Платіжні зобовязання відповідача виникають при наявності та в межах відповідних бюджетних асигнувань. Порядок їх виконання залежить від обсягів реального фінансування.
Остаточний розрахунок за виконані роботи згідно з договором здійснюється після виконання робіт у повному обсязі та підписання акту приймання-передачі виконаних робіт (п.4.5. договору).
Згідно з умовами п.5.5. договору роботи повинні виконуватись відповідно до графіку виконання робіт (Додаток №1) та графіку фінансування (Додаток №2).
Згідно з умовами п.5.6. договору приймання виконаних підрядних робіт здійснюється відповідачем до 25 числа звітного місяця, а відповідно до умов п. 5.7. договору відповідач зобовязаний не пізніше 5 робочих днів з дати одержання від позивача Акту КБ-2в та Довідки КБ-3 за звітний місяць, перевірити обсяг та якість виконаних робіт, та при відсутності заперечень, підписати вказані документи і передати їх позивачу, а за наявності таких заперечень відповідач зобовязаний передати позивачу обґрунтоване заперечення від підписання проектів вказаних документів у письмовій формі.
Згідно з умовами п.6.1.1. договору відповідач зобовязаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати виконані роботи, в порядку, передбаченому розділом 4 цього договору.
Цей договір набирає чинності з дня його підписання сторонами і діє до моменту його повного виконання (п.10.1. договору).
Додатком №1 до договору є календарний графік виконання робіт, згідно з яким виконання робіт завершується позивачем у грудні 2010р.. Додатком №2 до договору є Графік фінансування робіт, згідно з яким, у грудні 2010р. фінансуванню підлягає 496297,07 грн.
Також судом встановлено, що на виконання умов вищевказаного договору підряду позивач у грудні 2010р. виконав роботи Одеської обласної філармонії на загальну суму 51815,12 грн., що підтверджується актом прийому виконаних будівельних робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2010р..
Оскільки у грудні 2010р. виконані роботи відповідачем не оплачені, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного:
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обовязків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України договір є обовязковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобовязується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовник), а замовник зобовязується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результатів замовникові.
Згідно з вимогами ч.ч.1,2 ст. 875 ЦК України За договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.
Відповідно до вимог ч.4 ст.879 ЦК України оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін, а згідно з вимогами ч.4 ст.882 ЦК України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Як вище встановлено господарським судом і не заперечується відповідачем у справі, на виконання умов договору підряду, який укладений між сторонами за результатами проведення конкурсних торгів на закупівлю робіт з з першочергових протиаварійних заходів щодо будівлі Одеської обласної філармонії, вул. Буніна,15, позивачем у грудні 2010р. виконані ремонті роботи загальною вартістю 51815,12 грн., що підтверджується відповідним актом приймання виконаних будівельних робіт (типова форма №КБ-2в) та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт (типова форма №КБ-3), які підписані відповідачем без жодних зауважень щодо вартості та якості виконаних робіт. При цьому жодних заперечень щодо вартості та якості виконаних позивачем робіт не надано відповідачем і під час розгляду даної справи у суді.
Відповідно до вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, а в силу вимог ч.1 ст.526 ЦК України, зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Аналогічні вимоги щодо виконання зобовязань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.
Між тим, господарським судом встановлено, що відповідачем не здійснено оплату виконаних позивачем робіт, які відповідно до графіку фінансування по обєкту, підлягають оплаті у грудні 2010 року.
При цьому у п.14 Рішення Одеської обласної ради від 12.05.2010р. №1100-V “Про обласний бюджет Одеської області на 2010 рік”затверджений перелік обєктів соціально-культурного призначення області, видатки на які у 2010 році здійснюються за рахунок коштів обласного бюджету розвитку на суму 50445, 6 тис. грн. (Додаток №11). Додатком №11 до цього Рішення є Перелік обєктів соціально-культурного призначення області, видатки на які у 2010 році здійснюються за рахунок коштів обласного бюджету розвитку, в якому встановлено, що кошторисна вартість капітального ремонту будівлі Одеської обласної філармонії, вул. Буніна,15 становить 4118,00 тис.грн., разом видатки на поточний рік становлять 250,0 тис. грн., а головним розпорядником коштів є відповідач у справі
Відповідно до п.7, п.8, п.9 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України, в редакції, що діяла на момент укладення між сторонами договору підряду, бюджетне асигнування - повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету; бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому; бюджетне призначення - повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів цим Кодексом, законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Згідно з вимогами ч.5 ст.57 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Отже, посилання відповідача на те, що у звязку з відсутністю відповідних бюджетних асигнувань у відповідача не виникло зобовязання щодо оплати виконаних позивачем робіт, не приймаються до уваги господарським судом.
Поряд з цим недоцільними є посилання відповідача на Порядок обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, який затверджений наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. №136 та зареєстрований в Мінюсті України 30.08.2004р.за №19068/9667, як на підставу відмови від позову, оскільки в силу вимог цього Порядку саме відповідач, як розпорядник бюджетних коштів подає до органів державного казначейства відповідні Реєстри зобовязань розпорядників, фінансових зобовязань та інші документи для здійснення платежів, а також саме відповідач, як розпорядник бюджетних коштів несе відповідальність за взяті зобов'язання, їх зміст, правильність оформлення та достовірність інформації, уключеної до реєстрів, своєчасність реєстрації зобов'язань та фінансових зобов'язань.
З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог МП у формі ТОВ “ ЕКОСТРОЙ ”, а отже і їх задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ст.44, 49 ГПК України судові витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 8285 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Управління обласної ради з майнових відносин (65032, м. Одеса, просп. Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 23212638, р/р 35426014001405 в ГУДКУ в Одеській області, м.Одеса, МФО 828011) на користь Малого підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничий центр "ЕКОСТРОЙ" (65069, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 15, кв.42, код ЄДРПОУ 23209234,) основний борг в сумі 51815,12грн., витрати по сплаті судового збору в сумі 1477,50 грн..
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 06.02.2012р.
Суддя Літвінов С.В.