ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" лютого 2012 р.
Справа № 5004/2461/11 за позовом Волинської обласної спілки споживчих товариств
до Шацького районного споживчого товариства
про визнання недійсними рішення зборів пайовиків кооперативних дільниць Шацького районного споживчого товариства, оформлене протоколом №3 від 26.08.2011 року, в частині виходу Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки та постанови №1 зборів уповноважених від 28.11.2011 року “Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького районного споживчого товариства від 25-26 серпня 2011р. та 18 листопада 2011р.”,
Головуюча суддя Якушева І.О.
Судді: Черняк Л.О.,
Гончар М.М.,
при секретарі судового засідання Мороз Д.В.
за участю представників:
від позивача: Данилік Ф.Я. начальник управління правової роботи (дов. № 6-173 від 17.05.2011р.)
від відповідача: Склезь П.С. голова правління Шацького районного споживчого товариства, ОСОБА_1 (дов. від 03.10.2011р.)
Суть спору: позивач в позовній заяві просив визнати недійсними рішення зборів пайовиків кооперативних дільниць Шацького районного споживчого товариства оформлене протоколом № 3 від 26.08.2011 року в частині виходу Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки та постанови № 1 зборів уповноважених від 09.09.2011 року “Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького райСТ від 25 та 26 серпня 2011 року”.
На обґрунтування позовних вимог посилається на таке:
- 09.09.2011 року відбулись збори уповноважених Шацького районного споживчого товариства з порядком денним: “Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького рай СТ від 25 та 26 серпня 2011 року та про внесення змін та доповнень до Статуту Шацького районного споживчого товариства”.
По першому питанню було прийнято рішення, оформлене постановою № 1 “Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького райСТ від 25 та 26 серпня 2011 року”.
Із змісту вказаної постанови вбачається, що збори уповноважених затвердили протоколи (рішення) загальних зборів споживчого товариства, на порядок денний яких виносилось питання “Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки”.
На зборах пайовиків, що відбулися 26.08.2011 року в смт. Шацьк затверджено наступний порядок денний: 1. Звіт голови правління Шацького райСТ Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та за 1 півріччя 2011 року: 2. Про вибори уповноважених від кооперативної дільниці: 3. Різне.
Проте, всупереч затвердженому порядку денному, в питанні “Різне” відбувся розгляд питання “Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки”. Наявність вказаної невідповідності може бути підтверджено звукозаписом зборів, який буде надано в судове засідання.
У ряді реєстраційних списків відсутні підписи членів, що свідчить про відсутність кворуму присутніх членів, а як наслідок й про неправомочність проведених 26.08.2011р. зборів на окремих дільницях; дільниця № 7: присутні 2 членів з 5, дільниця № 2 смт. Шацьк - присутні 18 членів з 41. Однак, в протоколах з ідентичним змістом зазначено, що рішення прийняті і обрано уповноважених від тих дільниць, які, в свою чергу, будучи неправомірно обраними, прийняли 09.09.2011 року оскаржувану постанову.
Шацьке районне споживче товариство є членом Волинської облспоживспілки, також між сторонами укладено договір “Про делегування спілці виконання окремих повноважень та функцій”.
Волинська облспоживспілка вважає, що рішення зборів пайовиків кооперативних дільниць, яке оформлене протоколом № 3 від 26.08.2011 року, та постанова від 09.09.2011 року зборів уповноважених порушують її інтереси і підлягають скасуванню в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач у відзиві №228 від 16.11.2011р. просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на таке:
- статтею 8 Закону України “Про споживчу кооперацію” передбачено, що споживчі товариства можуть на добровільних засадах об'єднуватися в місцеві спілки, Центральну спілку споживчих товариств України, і мають право вільного виходу з них.
Відповідно до п. 4 Статуту Шацького районного споживчого товариства із змінами та доповненнями, внесеними сімнадцятими зборами уповноважених Шацького райспоживтовариства 15 липня 2011 року (надалі - Статут), викладеного в новій редакції, яка зареєстрована державним реєстратором 22.07.2011 року, районне споживче товариство на добровільних засадах входить до складу Волинської облспоживспілки та має право вільного виходу з неї.
Тією ж статтею 8 Закону України “Про споживчу кооперацію” регламентовано, що взаємовідносини між споживчими товариствами та їх спілками будуються на договірних засадах. Товариства можуть делегувати спілкам частину своїх повноважень та виконання окремих функцій.
Спілки споживчих товариств, виходячи з делегованих їм прав, можуть представляти і захищати інтереси споживчих товариств, їх членів та обслуговуваного населення у відповідних державних та інших органах, а також у міжнародних організаціях; подавати споживчим товариствам практичну допомогу в здійсненні господарської діяльності, впровадженні в практику досягнень науково-технічного прогресу, передового досвіду; проводити науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи, підготовку та підвищення кваліфікації кадрів; вирішувати господарські спори між організаціями і підприємствами споживчої кооперації; вести власну господарську діяльність, спрямовану на створення необхідної виробничої та соціальної інфраструктури споживчої кооперації.
Позивач в позовній заяві зазначає, що прийнятим відповідачем рішенням порушуються його (позивача) права та охоронювані законом інтереси, оскільки це істотно впливає на здійснення облспоживспілкою захисту прав та інтересі членів споживчого товариства. Але позивач не вказує, яким чином рішення членів (пайовиків) споживчого товариства порушує їхні права, а тим більше права облспоживспілки. Споживче товариство скористалося своїм законним правом вільного виходу із спілки, і цим рішенням ніяким чином не порушило права інших фізичних та юридичних осіб, в томі числі права облспоживспілки.
Твердження позивача про незаконність прийнятого рішення загальних зборів членів споживчого товариства від 25-26 серпня 2011 року у зв'язку з відсутністю кворуму на зборах не відповідає дійсності.
Згідно з ч.5 п. 1 основним документом, що регулює діяльність районного споживчого товариства Статут.
Пунктом 20 Статуту передбачено, що загальні збори членів районного споживчого товариства проводяться на всіх кооперативних дільницях з єдиним порядком денним, вони вирішують питання, які безпосередньо стосуються інтересів усіх членів споживчого товариства, зокрема, і питання реорганізації районного споживчого товариства, входження його в спілку або інші об'єднання і організації, виходу з них та ліквідації споживчого товариства.
Відповідно до п. 21 Статуту загальні збори споживчого товариства вважаються правомочними, якщо на них присутні не менше половини членів споживчого товариства. Рішення з питання входження в спілку або інше об'єднання і виходу з них, згідно з протоколами дільничних зборів, вважаються прийнятими, якщо за них проголосувало 2/3 членів споживчого товариства, присутніх на дільничних зборах (за підсумком голосів).
На загальних зборах 25-26.08.2011 року, проведених по кооперативних дільницях, були присутні (згідно з протоколами дільничних зборів) 93 члени, споживчого товариства (не враховуючи асоційованих членів), які мають право ухвального голосу із загальної кількості 172 членів, що є більше половини членів. Крім того, загальні збори 25-26 серпня 2011 року були проведені на зведених кооперативних дільницях, тобто збори на дільницях №6-7 та №1-5,10,11 проводились спільно, і за результатами підрахунків загальної кількості присутніх пайовиків на зазначених дільницях було дотримано вимогу щодо наявності кворуму на загальних зборах членів споживчого товариства.
Зазначене в позовній заяві твердження стосовно того, що положеннями Статуту товариства не надано повноваження зборам уповноважених затверджувати рішення загальних зборів членів товариства є хибним, оскільки ч. 4 п. 21 Статуту передбачено, що результати голосування (за підсумками голосів) на зборах членів споживчого товариства на усіх дільницях оформляються постановою зборів уповноважених як рішення загальних зборів членів споживчого товариства. Відповідно до зазначеної статутної норми 09.09.2011р. зборами уповноважених членів споживчого товариства були затверджені протоколи (рішення) загальних зборів споживчого товариства “Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки”. Таким чином, збори уповноважених членів споживчого товариства діяли в межах вимог Статуту та в межах наданих їм повноважень.
Пунктом 26 Статуту передбачено, що питання, які підлягають розгляду на загальних зборах (зборах уповноважених) членів районного споживчого товариства, вносяться правлінням районного споживчого товариства, ревізійною комісією товариства. Остаточний порядок денний затверджується зборами уповноважених членів районного споживчого товариства.
Пункт 19 Статуту регламентує, що вищим органом управління районного споживчого товариства є загальні збори його членів, які правомочні розглядати і вирішувати будь-які питання діяльності районного споживчого товариства. Загальні збори районного споживчого товариства безпосередньо на своїх зборах 25-26.08.2011 року затвердили порядок денний та прийняли оскаржуване рішення, а той факт, що питання про вихід споживчого товариства із членів Волинської облспоживспілки розглядалося під час розгляду питання порядку денного “Різне” ніяким чином не вплинуло на волевиявлення членів споживчого товариства, оскільки на загальних зборах проводилося обговорення даного питання.
В доповненнях до відзиву №76 від 29.11.2011р. відповідач, враховуючи те, що постанова зборів уповноважених №1 від 09.09.2011 року відмінена тим же органом, який її прийняв, враховуючи відсутність спору по даному питанню на день розгляду спору, просив провадження у справі припинити, а в решті позовних вимог відмовити, посилаючись на таке:
- основним аргументом недійсності зазначених рішень вищих органів управління Шацького РСТ позивач зазначає той факт, що під час проведення 26.08.2011 року загальних зборів пайовиків споживчого товариства у реєстраційних списках по дільницях №2 та №7 відсутні підписи окремих членів СТ, що дає можливість зробити висновок про відсутність кворуму присутніх членів на зазначених дільницях, а як наслідок, неправомочність проведених зборів на цих дільницях.
У своєму відзиві споживче товариство вказувало на той факт, що загальні збори 26.08.2011 року були проведені на зведеній кооперативній дільниці, тобто, збори на 2-ій та 7-ій дільницях проводились спільно з іншими дільницями, і за результатами підрахунків загальної кількості присутніх пайовиків на зазначених дільницях було дотримано вимогу щодо наявності кворуму на загальних зборах членів споживчого товариства, проведених 26.08.2011 року.
З метою усунення будь-яких сумнівів стосовно законності прийнятих 26.08.2011 року рішень загальних зборів пайовиків по дільницях № 2, № 7, 17.11.2011р. було проведено загальні збори пайовиків з єдиним порядком денним, що є ідентичним порядку денному загальних зборів, проведених 26.09.2011 року. Рішення по цих питаннях оформлені відповідними протоколами.
Оскільки ч. 4 п. 21 Статуту Шацького РСТ передбачено, що результати голосування (за підсумками голосів) на зборах членів споживчого товариства на усіх дільницях оформляються постановою зборів уповноважених як рішення загальних зборів членів споживчого товариства, 28.11.2011 року відбулися збори уповноважених членів споживчого товариства, на яких прийнято рішення затвердити протоколи загальних зборів членів споживчого товариства на усіх кооперативних дільницях від 25-26.08.2011 року та від 17.11.2011 року, а постанову №1 зборів уповноважених від 09.09.2011 року -відмінити.
Ухвалою суду від 29.11.2011 року в задоволенні заяви Волинської облспоживспілки про відвід головуючого судді Шума М.С. від розгляду справи № 5004/2264/11 за позовом Волинської обласної спілки споживчих товариств до Шацького районного споживчого товариства про визнання недійсним рішення зборів пайовиків, визнання недійсною постанови №1 зборів уповноважених від 09.09.2011р. відмовлено; задоволено самовідвід головуючого судді Шума М.С. при розгляді справи № 5004/2264/11 за позовом Волинської обласної спілки споживчих товариств до Шацького районного споживчого товариства про визнання недійсним рішення зборів пайовиків, визнання недійсною постанови №1 зборів уповноважених від 09.09.2011р.
Розпорядженням № 01-4/163 від 29.11.2011р. було здійснено повторний автоматичний розподіл справи № 5004/2264/11, справу розприділено судді Якушевій І.О., присвоєно № 5004/2461/11.
Ухвалою господарського суду від 02.12.2011 року справу прийнято до розгляду колегією суддів у складі колегії: головуючої - судді Якушевої І.О., суддів Гончар М.М., Войціховського В.А.
Розпорядженням голови господарського суду №01-4/173 від 22.11.2011 року суддю Войціховського В.А. у зв'язку із його перебуванням у відпустці замінено на суддю Черняк Л.О.
21.12.2011 року позивач через канцелярію суду на підставі ст.22 ГПК України подав заяву про зміну предмету позову № 6-517/с від 20.12.2011р., в якій посилається на те, що відповідач відмінив постанову №1 зборів уповноважених від 09.09.2011 року "Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького райСТ від 25 та 26 серпня 2011 року”, а натомість прийняв постанову №1 зборів уповноважених від 28.11.2011 року “Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів ПІацького райСТ від 25-26 серпня 2011 року та 18 листопада 2011р.”
У зв'язку з цим змінює предмет позову і просить:
- визнати недійсним рішення зборів пайовиків кооперативних дільниць Шацького районного споживчого товариства, оформлене протоколом №3 від 26.08.2011 року, в частині виходу ПІацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки;
- постанову №1 зборів уповноважених від 28.11.2011 року “Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів ПІацького райСТ від 25-26 серпня 201р. та 18 листопада 2011р.”
Крім цього, посилається на таке:
- стаття 21 Закону «Про кооперацію»встановлює, що в разі виходу або виключення із кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або за бажанням цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельної ділянки - у натурі. Всі ці норми Закону розповсюджуються також і на відносини між обласними спілками споживчих товариств та іншими (районними) спілками та споживчими товариствами, які входять до їх складу.
Отже, в результаті виходу Шацького районного споживчого товариства у Волинської облспоживспілки виникають зобов'язання щодо сплати товариству його загальної частки. Таким чином, твердження відповідача про те, що оскаржувані рішення органів управління товариства про вихід із членів Волинської облспоживспілки не зачіпають інтереси Волинської облспоживспілки не може прийматись судом як відсутність права на позов.
В той же час, проведення повторних зборів пайовиків 18.11.2011 року на тих дільницях, на яких був відсутній кворум 25.08.2011 року, свідчить про підставність позовних вимог та наявність порушень проведення зборів 25.08.2011 року, оскільки при підрахунку загальної кількості голосів були враховані і голоси членів дільниць №2 та № 7, на яких був відсутній кворум.
В порядок денний зборів було включено питання «Різне». У відзиві за підписом голови правління Склезя П.С. зазначено, що під «різним»було питання про вихід товариства з членства облспоживспілки. Правління вважає, що в даному випадку, виходячи з роз'яснень, викладених в п.22 Постанови № 13 Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»є підстави визнання недійсними оскаржуваних рішень, оскільки відповідно до роз'яснення ДКЦПФР від 10 листопада 1999 р. № 24 не допускається включення до порядку денного загальних зборів питань "Різне", "Організаційні питання" тому, що такі дії порушують право члена споживчого товариства на попереднє ознайомлення з порядком денним загальних зборів, передбачене статтею 15 Закону України «Про кооперацію».
В судовому засіданні 22.12.2011р. представник позивача підтримав заяву про зміну предмету позову № 6-517/с від 20.12.2011р.
При цьому пояснив, що підстав, з яких він оскаржує постанову № 1 зборів повноважних від 28.11.2011р., не змінює. Дійсно, у заяві про зміну предмету позову не міститься будь-яких інших обґрунтувань позову, ніж ті, які наведені у позовній заяві.
Враховуючи право позивача щодо зміни предмета позову, передбачене ст. 22 ГПК України, оскільки позивач не змінює підстав, з яких оскаржує постанову № 1 зборів уповноважених від 28.11.2011р., судом прийнято до розгляду заяву позивача про зміну предмета позову № 6-517/с від 20.12.2011р.
Позивач 11.01.2012 року через канцелярію суду подав письмові пояснення №21 від 11.01.2012р., в яких посилається на таке:
- відповідно до статті 5 Закону України «Про споживчу кооперацію»від 10.04.1992р. №2265-ХП первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану. Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут.
Згідно з п.19 Статуту Шацького районного споживчого товариства вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, які правомочні розглядати і вирішувати будь - які питання діяльності споживчого товариства.
Згідно з пунктом 20 Статуту до виключної компетенції загальних зборів поряд з іншим належить вирішення питань щодо входження товариства в спілку або інше обєднання, а також виходу з них.
Пункт 21 Статуту Шацького районного СТ встановлює, що збори вважаються правомочними, якщо на них присутні не менше половини членів споживчого товариства, кооперативної дільниці. Даний пункт статуту кореспондується з нормою статті 15 Закону України «Про кооперацію».
Станом на момент проведення зборів 26.08.2011 року згідно із звітом форми 1-р (звіт про розмежування та закріплення власності в споживчій кооперації) членами Шацького районного споживчого товариства були 259 осіб з яких 64 є асоційованими членами.
Згідно з поясненнями відповідача та доданих реєстраційних списків учасників загальних зборів на загальних зборах 25-26.08.2011 року були присутні 93 члени споживчого товариства. Отже, можна стверджувати, що на загальних зборах, проведених 25-26 серпня 2011 року був відсутній кворум, необхідний для їх проведення, оскільки були присутні лише 93 члени із 195 членів, що є менше половини від загальної кількості.
Пунктом 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів»роз'яснено, що безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення.
Таким чином, можна стверджувати, що рішення зборів пайовиків кооперативних дільниць Шацького районного споживчого товариства, оформлене протоколом № 3 від 26.08.2011 року, в частині виходу Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки прийняте за відсутності кворуму для проведення зборів, а отже підлягає до скасування як таке, що суперечить статті 15 Закону «Про кооперацію».
Щодо вимоги про скасування постанови №1 зборів уповноважених від 28.11.2011 року «Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького рай СТ від 25- 26 серпня та 18 листопада 2011 року», то така обґрунтовується наступним. Згідно з пунктом 22 Статуту товариства визначено компетенцію зборів уповноважених. Серед повноважень зборів уповноважених немає такого повноваження як затвердження рішень вищого органу управління - загальних зборів. Крім того, питання щодо виходу товариства з кооперативного обєднання (спілки) статутом віднесено до виключних повноважень загальних зборів. Отже, можна стверджувати, що постанова №1 від 28.11.2011 року прийнята зборами уповноважених за відсутності повноважень і в порушення статті 15 Закону «Про кооперацію».
Оскільки умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі, то Волинська облспоживспілка просить суд звернути увагу на наступне. 05 квітня 2006 року між Шацьким районним споживчим товариством, смт. Шацьк та Волинською обласною спілкою споживчих товариств, м. Луцьк з метою захисту прав та інтересів членів споживчих товариств, кооперативних організацій і підприємств, забезпечення тісної взаємодії та співробітництва для ефективного ведення господарської діяльності, та на підставі положень Законів України "Про кооперацію" і "Про споживчу кооперацію", інших нормативно-правових актів, рішень вищих органів управління споживчої кооперації та положень Статутів, було укладено договір про делегування повноважень та функцій.
Таким чином, на підставі зазначеного договору між позивачем і відповідачем виникли цивільно-правові відносини (договірні), за якими облспоживспілка набула цілого ряду прав і обов'язків. Прийняття оскаржуваних актів порушує визначені договором права облспоживспілки.
Ухвалою суду від 12.01.2012р. за клопотанням представника позивача розгляд спору продовжено на пятнадцять днів з моменту закінчення двохмісячного терміну.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
в с т а н о в и в:
25.08.2011 року відбулись збори пайовиків кооперативної дільниці №2 с.Острівя (Пулемець, Хрипськ). На зборах розглядались питання: 1.Звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року; 2. Про вибори уповноважених від кооперативної дільниці; 3. Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки.
По першому питанню збори постановили звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року затвердити, роботу правління Шацького районного споживчого товариства визнати задовільною, по другому питанню обрано уповноважених Шацького районного споживчого товариства від кооперативних дільниць, по третьому питанню постановили Шацькому районному споживчому товариству вийти з членів Волинської облспоживспілки.
Рішення зборів оформлено протоколом №2 від 25.08.2011 року.
25.08.2011 року відбулись збори пайовиків кооперативної дільниці №8 с.Піща. На зборах розглядались питання: 1.Звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року; 2. Про вибори уповноважених від кооперативної дільниці; 3. Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки.
По першому питанню збори постановили звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року затвердити, роботу правління Шацького районного споживчого товариства визнати задовільною, по другому питанню обрано уповноважених Шацького районного споживчого товариства від кооперативних дільниць, по третьому питанню постановили Шацькому районному споживчому товариству вийти з членів Волинської облспоживспілки.
Рішення зборів оформлено протоколом №1 від 25.08.2011 року.
26.08.2011 року відбулись збори пайовиків кооперативних дільниць №1 смт.Шацьк, №2 смт Шацьк, №3 смт.Шацьк, №4 смт.Шацьк, №5 с.Мельники, №10 с.Самійличі (Грабово, Вілиця), №11 с.Світязь (Підманево) Шацького районного споживчого товариства.
На зборах розглядались питання: 1.Звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року; 2. Про вибори уповноважених від кооперативної дільниці; 3. Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки.
По першому питанню збори постановили звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року затвердити, роботу правління Шацького районного споживчого товариства визнати задовільною, по другому питанню обрано уповноважених Шацького районного споживчого товариства від кооперативних дільниць, по третьому питанню постановили Шацькому районному споживчому товариству вийти з членів Волинської облспоживспілки.
Рішення зборів оформлено протоколом №3 від 26.08.2011 року.
26.08.2011 року відбулись збори пайовиків кооперативної дільниці №6 і №7 с.Пульмо. На зборах розглядались питання: 1.Звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року; 2. Про вибори уповноважених від кооперативної дільниці; 3. Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки.
По першому питанню збори постановили звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року затвердити, роботу правління Шацького районного споживчого товариства визнати задовільною, по другому питанню обрано уповноважених Шацького районного споживчого товариства від кооперативних дільниць, по третьому питанню постановили Шацькому районному споживчому товариству вийти з членів Волинської облспоживспілки.
Рішення зборів оформлено протоколом №4 від 26.08.2011 року.
09.09.2011 року відбулись збори уповноважених Шацького районного споживчого товариства, на яких розглядались питання: 1. Затвердження протоколів дільничних (загальних ) зборів членів Шацького районного споживчого товариства від 25 та 26 серпня 2011 року; 2. Про внесення змін та доповнень до Статуту Шацького районного споживчого товариства.
По першому питанню було прийнято рішення, оформлене постановою № 1 «Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького райСТ від 25 та 26 серпня 2011 року».
Із змісту вказаної постанови вбачається, що збори уповноважених затвердили протоколи (рішення) загальних зборів споживчого товариства, на порядок денний яких виносилось питання про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки.
Як пояснили представники відповідача в процесі судового розгляду, з метою усунення будь-яких сумнівів стосовно законності прийнятих 26.08.2011 року рішень загальних зборів пайовиків на дільницях № 2, смт.Шацьк, № 7, с.Пульмо були проведені повторні збори.
18.11.2011 року на кооперативній дільниці № 2, смт.Шацьк проведено загальні збори пайовиків кооперативної дільниці, на яких розглядались питання: 1.Звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року; 2. Про вибори уповноважених від кооперативної дільниці; 3. Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки.
По першому питанню збори постановили звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року затвердити, роботу правління Шацького районного споживчого товариства визнати задовільною, по другому питанню обрано уповноважених Шацького районного споживчого товариства від кооперативних дільниць, по третьому питанню постановили Шацькому районному споживчому товариству вийти з членів Волинської облспоживспілки.
Рішення зборів оформлено протоколом б/н від 18.11.2011 року.
Постановою правління Шацького районного споживчого товариства №20 від 16.11.2011 року кооперативні дільниці Шацького районного споживчого товариства №6 та №7 с.Пульмо обєднано в одну дільницю - №6 с.Пульмо.
18.11.2011р. на кооперативній дільниці №6, с.Пульмо проведено загальні збори пайовиків кооперативної дільниці, на яких розглядались питання: 1.Звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року; 2. Про вибори уповноважених від кооперативної дільниці; 3. Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки.
По першому питанню збори постановили звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року затвердити, роботу правління Шацького районного споживчого товариства визнати задовільною, по другому питанню обрано уповноважених Шацького районного споживчого товариства від кооперативних дільниць, по третьому питанню постановили Шацькому районному споживчому товариству вийти з членів Волинської облспоживспілки.
Рішення зборів оформлено протоколом б/н від 18.11.2011 року.
28.11.2011 року відбулися збори уповноважених Шацького районного споживчого товариства, на яких розглядались питання: 1. Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького районного споживчого товариства від 25-26.08.2011 року та від 18.11.2011 року, 2. Про затвердження постанови від 10.10.2011 року "Про прийняття в члени споживчого товариства"; 3. Відмінення постанови №1 від 09.09.2011 року девятнадцятих зборів уповноважених Шацького районного споживчого товариства "Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького районного споживчого товариства від 25-26 серпня 2011 року".
По першому питанню збори постановили затвердити протокол №1 зборів пайовиків кооперативної дільниці №8, с.Піща від 25.08.2011 року; протокол №2 зборів пайовиків кооперативної дільниці №9, с.Острівя від 25.08.2011 року; протокол №3 зборів пайовиків кооперативних дільниць №1, смт.Шацьк, №5, с.Мельники, №10, с.Самійличі, №11, с.Світязь від 26.08.2011 року та протокол від 18 листопада кооперативної дільниці №2 смт.Шацьк та №6 с.Пульмо.
По другому питанню збори постановили задовольнити заяви членів споживчого товариства про зміну правового статусу члена споживчого товариства на правовий статус асоційованого члена споживчого товариства, а також про вихід та про прийняття в члени споживчого товариства.
По третьому питанню збори постановили відмінити постанову №1 від 09.09.2011 року девятнадцятих зборів уповноважених Шацького районного споживчого товариства "Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького районного споживчого товариства від 25-26 серпня 2011 року".
Рішення зборів уповноважених оформлено протоколом б/н від 28.11.2011 року.
Вважаючи, що рішення зборів пайовиків кооперативних дільниць Шацького районного споживчого товариства, оформлене протоколом №3 від 26.08.2011 року, в частині виходу Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки прийняте за відсутності кворуму, а постанова №1 зборів уповноважених від 28.11.2011 року “Про затвердження протоколів дільничних (загальних) зборів членів Шацького районного споживчого товариства від 25-26 серпня 201р. та 18 листопада 2011р.” - за відсутності повноважень, визначених Статутом Шацького районного споживчого товариства, та ст.15 Закону України "Про кооперацію", позивач просить визнати їх недійсними.
Позовні вимоги Волинської обласної спілки споживчих товариств до задоволення не підлягають.
Правові, економічні та соціальні основи діяльності споживчої кооперації в Україні визначені Законом України «Про споживчу кооперацію»від 10.04.1992р. №2265-XII.
Відповідно до статті 7 названого Закону вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, які приймають статут, визначають розміри вступного і обов'язкового пайового внеску, обирають керівні та контрольні органи товариства, а також вирішують інші питання, пов'язані з його діяльністю.
Пунктом 3 зазначеної статті встановлено, що для оперативного вирішення питань, що належать до компетенції загальних зборів споживчих товариств (крім питань прийняття статуту, ліквідації, реорганізації та виходу із спілки), можуть скликатися збори уповноважених.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про споживчу кооперацію»первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану.
Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначається порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України.
Згідно із ч.5 п.1 Статуту Шацького районного споживчого товариства (нова редакція), зміни і доповнення внесені сімнадцятими зборами уповноважених Шацького районного споживчого товариства 15.07.2011 року, зареєстровано Шацькою райдержадміністрацією 09.12.2003 року, реєстраційний номер 20124342100010060, основним документом, що регулює діяльність районного споживчого товариства, є Статут.
Пункт 19 Статуту Шацького районного споживчого товариства регламентує, що вищим органом управління районного споживчого товариства є загальні збори його членів, які правомочні розглядати і вирішувати будь-які питання діяльності районного споживчого товариства.
Згідно з пунктом 20 Статуту загальні збори членів районного споживчого товариства проводяться на усіх кооперативних дільницях з єдиним порядком денним. Вони вирішують питання, які безпосередньо стосуються інтересів усіх членів споживчого товариства, зокрема (підпункт «г") вирішують питання реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) районного споживчого товариства, входження його в спілку або інші обєднання і організації, виходу з них та ліквідації районного споживчого товариства.
Відповідно до п.21 Статуту збори вважаються правомочними, якщо на них присутні не менше половини членів споживчого товариства.
Рішення з питання входження в спілку або інше об'єднання і виходу з них, згідно з протоколами дільничних зборів, вважаються прийнятими, якщо за них проголосувало 2/3 членів споживчого товариства, присутніх на дільничних зборах (за підсумком голосів).
Як зазначено в протоколі на зборах пайовиків кооперативних дільниць №1 смт.Шацьк, №2 смт Шацьк, №3 смт.Шацьк, №4 смт.Шацьк, №5 с.Мельники, №10 с.Самійличі (Грабово, Вілиця), №11 с.Світязь (Підманево), рішення яких були оформлені протоколом №3 від 26.08.2011 року, були присутні 77 чоловік, всього на дільницях налічується 135 пайовиків
Згідно із реєстраційними списками, поданими відповідачем, всього на згаданих кооперативних дільницях нараховується 136 членів.
І враховуючи п.21 Статуту, і приписи ст.15 Закону України "Про кооперацію" щодо правомочності зборів, на яку посилається позивач на обгрунтування визнання недійсним рішення зборів, оформленого протоколом № 3 від 26.08.2011 року, збори пайовиків згаданих кооперативних дільниць, оформлені протоколом №3 від 26.08.2011 року, були правомочними, а відтак і рішення, прийняте на зборах, в частині виходу Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки відповідає вимогам законодавства.
Позивачем оскаржується саме рішення зборів пайовиків кооперативних дільниць Шацького районного споживчого товариства, яке оформлене протоколом №3 від 26.08.2011 року, в частині виходу Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки.
Рішення, прийняті зборами пайовиків на інших кооперативних дільницях - №6 с.Пульмо, №7 с.Пульмо, №2 с.Острівя, №8 с.Піща, не є предметом оскарження, збори на цих кооперативних дільницях проводились окремо від зборів, які проводились на кооперативних дільницях №1 смт.Шацьк, №2 смт Шацьк, №3 смт.Шацьк, №4 смт.Шацьк, №5 с.Мельники, №10 с.Самійличі (Грабово, Вілиця), №11 с.Світязь (Підманево), рішення оформлялись окремими протоколами, а тому позивач безпідставно при визначенні правомочності зборів, рішення яких оформлені протоколом №3 від 26.08.2011 року, виходить із загальної кількості пайовиків на всіх кооперативних дільницях і кількості присутніх на зборах на всіх кооперативних дільницях.
Пунктом 26 Статуту передбачено, що загальні збори (збори уповноважених) членів споживчого товариства скликаються правлінням споживчого товариства в міру необхідності, але не рідше як один раз на рік.
Питання, що підлягають розгляду на загальних зборах (зборах уповноважених) членів районного споживчого товариства, вносяться правлінням районного споживчого товариства, ревізійною комісією товариства. Остаточний порядок денний затверджується зборами уповноважених членів районного споживчого товариства.
Про дату, місце, час проведення та рекомендований порядок денний зборів члени споживчого товариства повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до призначеного строку їх проведення.
Із змісту протоколу №3 зборів пайовиків кооперативних дільниць №1 смт.Шацьк, №2 смт Шацьк, №3 смт.Шацьк, №4 смт.Шацьк, №5 с.Мельники, №10 с.Самійличі (Грабово, Вілиця), №11 с.Світязь (Підманево) Шацького районного споживчого товариства від 26.08.2011 року видно, що про порядок денний зборів і регламент роботи доповідав голова зборів голова правління Шацького районного споживчого товариства Склезь П.С.
На порядок денний були винесені питання: 1.Звіт голови правління Шацького районного споживчого товариства Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та 1-ше півріччя 2011 року; 2. Про вибори уповноважених від кооперативної дільниці; 3. Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки.
Із змісту протоколу №3 від 26.08.2011р. вбачається, що порядок денний зборів та регламент роботи були затверджені одноголосно.
Таким чином, безпосередньо на зборах 26.08.2011 року було затверджено порядок денний, що узгоджується з положеннями Статуту Шацького районного споживчого товариства.
Отже, питання про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки розглядалось відповідно із порядком денним, затвердженим на зборах.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Доказів на підтвердження своїх доводів про те, що на зборах було затверджено інший порядок денний, ніж той, який зазначено в протоколі, а саме: І.Звіт голови правління Шацького рай СТ Склезя П.С. про результати роботи споживчого товариства за 2010 рік та за 1 півріччя 2011 року; 2. Про вибори уповноважених від кооперативної дільниці; 3.Різне, позивач суду не подав.
Той факт, що в запрошенні (повідомленні) про проведення дільничних зборів пайовиків в переліку питань порядку денного зборів не було вказано питання "Про вихід Шацького районного споживчого товариства із членів Волинської облспоживспілки», а було вказано "Різне", не порушує вимог Статуту Шацького районного споживчого товариства, оскільки в ньому (п.26) передбачена можливість повідомлення лише рекомендованого порядку денного зборів, та ніяким чином не вплинуло на волевиявлення членів споживчого товариства, оскільки в подальшому збори одноголосно затвердили запропонований порядок денний, до якого входило й питання про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки
У відповідності із ч.3 ст.7 Закону України від 10.04.1992р. №2265-XII для оперативного вирішення питань, що належать до компетенції загальних зборів споживчих товариств (крім питань прийняття статуту, ліквідації, реорганізації та виходу із спілки), можуть скликатися збори уповноважених.
Пунктом 21 Статуту Шацького районного споживчого товариства передбачено, що у разі, коли з організаційних причин через територіальне розміщення чи значну чисельність членів споживчого товариства проведення загальних зборів членів споживчого товариства є проблематичними, для вирішення питань, що відносяться до компетенції загальних зборів, можуть скликатись збори уповноважених.
Результати голосування (за підсумками голосів) на зборах членів споживчого товариства на усіх дільницях оформляються постановою зборів уповноважених як рішення загальних зборів членів споживчого товариства.
Отже, твердження позивача про те, що положеннями Статуту товариства не надано повноваження зборам уповноважених затверджувати рішення загальних зборів членів товариства є хибним, оскільки частиною 4 п. 21 Статуту Шацького районного споживчого товариства передбачено, що результати голосування (за підсумками голосів) на зборах членів споживчого товариства на усіх дільницях оформляються постановою зборів уповноважених як рішення загальних зборів членів споживчого товариства.
Відповідно до зазначеної статутної норми 28.11.2011р. зборами уповноважених членів споживчого товариства і були затверджені протоколи (рішення) загальних зборів споживчого товариства “Про вихід Шацького районного споживчого товариства з членів Волинської облспоживспілки”.
Окрім цього, як зазначено в пункті 22 Статуту, збори уповноважених вправі вирішувати і будь-які інші питання, повязані з діяльністю районного споживчого товариства, окрім тих, які наведені в цьому пункті.
Таким чином, збори уповноважених членів споживчого товариства діяли в межах положень Статуту та вимог законодавства.
Доводи позивача про порушення відповідачем у звязку з прийняттям ним рішення про вихід із членів Волинської облспоживспілки охоронюваних законом прав та інтересів облспоживспілки безпідставні, оскільки Законами України «Про кооперацію», «Про споживчу кооперацію»закріплено принцип добровільного вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації.
Також відповідно до п. 4 Статуту Шацького районного споживчого товариства районне споживче товариство на добровільних засадах входить до складу Волинської облспоживспілки та має право вільного виходу з неї.
Пунктом 1 Статуту Волинської обласної спілки споживчих товариств (нова редакція), зміни і доповнення затверджені зїздом споживчої кооперації області 24.12.2008р., зареєстровані 03.02.2009р., визначено, що споживчі товариства та районні спілки споживчих товариств на добровільних засадах обєднуються у Волинську обласну спілку споживчих товариств (облспоживспілку), виконують вимоги її Статуту та мають право вільного виходу з неї.
Керуючись ст.ст. 1, 5, 7 Закону України «Про споживчу кооперацію», ст.ст. 4, 15 Закону України «Про кооперацію», ст.ст. 33, 44, 49, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
у задоволенні позову відмовити.
Суддя І. О. Якушева
Повний текст рішення
складено та підписано
06.02.12
Судове рішення № 21299664, Господарський суд Волинської області було прийнято 06.02.2012. Форма судочинства - Господарське, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 5004/2461/11. Фірми, які зазначені в тексті цього судового документа: