Рішення № 21299444, 02.02.2012, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.02.2012
Номер справи
5458-2011
Номер документу
21299444
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 201

РІШЕННЯ

Іменем України

02.02.2012Справа №5002-26/5458-2011 За позовом Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, м. Сімферополь

до відповідача Фізичної особи підприємства ОСОБА_1, м. Сімферополь

про стягнення шкоди у розмірі 510 грн.

Суддя Медведчук О.Л.

Представники:

від позивача ОСОБА_2 представник за довіреністю №08/1 від 25.06.2011 року,

від відповідача не зявився.

Суть спору: Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища звернувся до господарського суду АР Крим з позовною заявою про стягнення з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 на користь держави суми шкоди в розмірі 510,00 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що у порушення вимог природоохоронного законодавства України, зокрема Закону України «Про рослинний світ», відповідачем, внаслідок проведення робіт по переносу газопроводу без спеціального дозволу (ордеру) було знищено 30 м2 газону звичайного, у звязку з чим, державі були завдані збитки.

Відповідач у жодне судове засідання не зявлявся, про день та час слухання справи був повідомлений за адресою зазначеній у позовній заяві, що відповідає адресі зазначеній у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України. Відзив по справі не представив.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача суд

встановив:

11.02.2009 року Управлінням екологічної інспекції Центрально кримського регіону Республіканського комітету Автономної Республіки Крим по охороні навколишнього природного середовища була проведена перевірка Приватного підприємця ОСОБА_1 в частині охорони рослинного світу при проведенні робіт по перенесенню газопроводу по пр. Перемоги (район зуп. «Бородіна»).

В ході перевірки встановлено, що по пр. Перемоги в районі зуп. «Бородіна» (обїзне кільце) в м. Сімферополі здійснюються роботи по перенесенню газопроводу, що підпадає під існуючу забудову по пр. Перемоги, 230 в м. Сімферополі, замовником яких є ПП ОСОБА_1, яка діє на підставі Свідоцтва про реєстрацію Фізичної особи підприємця Серії НОМЕР_1 від 06.05.2001 року. Роботи здійснюються ТОВ «Альфагазінвест» на підставі договору підряду укладеного від 04.08.2008 року. Відповідно до вказаного договору в зобовязання підрядника не входять питання оформлення необхідної документації, повязаної з проведенням робіт по перенесенню газопроводу. В ході вищевказаних робіт в загальному знищено 30 м2 газону звичайного без відповідного ордеру на знесення. Заміри проведені ГОСтированним мірним пристроєм (рулеткою). Знищення газону, який є обєктом озеленення міста, без ордеру на знесення є порушенням п. 3 «Порядку видалення дерев, кущів, газонів та квітників у населених пунктах» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року №1045.

На підставі проведеної перевірки приписано відновити пошкоджений в ході робіт по перенесенню газопроводу газон звичайний на обїздному кільці по пр. Перемоги (зуп. Бородіна) відповідно до «Правил утримання земельних насаджень в населених пунктах України). Строк до 11.04.2009 року.

11.02.2009 року Республіканським комітетом АР Крим з охорони навколишнього природного середовища у відношенні до ОСОБА_1 складений протокол №004800/41-153 про адміністративне правопорушення. Згідно даного протоколу встановлено, що при здійсненні робіт по ремонту газопроводу, який підпадає під існуючу забудову по пр. Перемоги, 230 в м. Сімферополі Приватним підприємцем ОСОБА_1 не отримано дозвільна документація (ордер) на знесення газону, що зростав на обїзному кільці по пр. Перемоги. Газони знищені самовільно. 12.02.2009 року Управлінням екологічної інспекції Центрально кримського регіону Республіканського комітету Автономної Республіки Крим по охороні навколишнього природного середовища у відношенні громадянки ОСОБА_1 винесена постанова №004800/41-153 про накладення адміністративного стягнення. Визнано ОСОБА_1. винної у здійсненні правопорушення передбаченого ст. 153 Кодексом про адміністративні правопорушення України та накладено штраф у розмірі 68 грн. Звернувшись до господарського суду АР Крим з позовними вимогами про стягнення з відповідача суми у розмірі 510 грн позивач вказує на безперечність доведеного факту заподіяння відповідачем шкоди.

Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за наступними підставами.

Встановлено, що у підтвердження своїх посилань позивач представив суду акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 11.02.2009 року, протокол №004800/41-153 про адміністративне правопорушення від 11.02.2009 року та постанову №004800/41-153 про накладення адміністративного стягнення від 12.02.2009 року.

Доказів того, що постанова про накладення адміністративного стягнення від 12.02.2009 року була оскаржена або скасована, суду не представлено.

Відповідно до ч.3. ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників в населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01.08.2006р. №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера.

Згідно з пунктом 4 Порядку підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень. Компетентний орган протягом трьох днів після надходження заяви затверджує склад відповідної комісії. До складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, а також інших заінтересованих організацій. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню, за зразком, затвердженим Мінбудом. Акт складається у чотирьох примірниках і подається на погодження з територіальним органом Мінприроди у триденний строк. Три примірники погодженого акта повертається комісії, по одному з яких передається власнику (користувачу) земельної ділянки і заявнику. Голова комісії готує в триденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначаються дані про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і що залишаються на земельній ділянці. Компетентний орган у тижневий строк після надходження зазначеного проекту приймає рішення про видалення зелених насаджень і наступного дня видає заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню

Ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню (п. 5 Порядку).

Згідно ст. 5 Закону України «Про рослинний світ», під час здійснення діяльності, яка впливає на стан охорони, використання та відтворення рослинного світу, необхідно дотримуватися таких основних вимог: збереження природної просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності об'єктів рослинного світу; збереження умов місцезростання дикорослих рослин і природних рослинних угруповань; науково обґрунтованого, невиснажливого використання природних рослинних ресурсів; здійснення заходів щодо запобігання негативному впливу господарської діяльності на рослинний світ; охорони об'єктів рослинного світу від пожеж, захист від шкідників і хвороб; здійснення заходів щодо відтворення об'єктів рослинного світу; регулювання поширення та чисельності дикорослих рослин і використання їх запасів з врахуванням інтересів охорони здоров'я населення.

Як передбачено ч.1 ст. 27 Закону України «Про рослинний світ», підприємства, установи, організації та громадяни, діяльність яких пов'язана з розміщенням, проектуванням, реконструкцією, забудовою населених пунктів, підприємств, споруд та інших об'єктів, а також введенням їх в експлуатацію, повинні передбачати і здійснювати заходи щодо збереження умов місцезростання об'єктів рослинного світу.

Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України «Про рослинний світ», з територій, відведених під забудову населених пунктів, підприємств, споруд та інших об'єктів, будівництво доріг, трубопроводів, ліній електропередачі і зв'язку, а також з тих земель, що підлягають затопленню, рідкісні рослини і такі, що перебувають під загрозою зникнення, повинні бути пересаджені на ділянки з однотипними умовами місцезростання. Пересаджувати такі рослини зобов'язані юридичні або фізичні особи, які здійснюють цю забудову.

Матеріалами справи підтверджено, що знищення газону звичайного по пр. Перемоги, 230 в м. Сімферополі Приватним підприємцем ОСОБА_1 було здійснене без відповідного дозволу (ордеру), та відповідач, в свою чергу, не представив доказів які спростовують обставини викладені в адміністративних матеріалах, що свідчать про порушення ним природоохоронного законодавства.

Відповідно до статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Причому відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, зокрема, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно зі ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні, зокрема, у:

- порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів;

- протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу;

- порушенні вимог охорони умов місцезростання об'єктів рослинного світу;

- порушенні вимог щодо охорони, використання та відтворення рослинного світу під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації споруд та об'єктів, застосування технологій, які негативно впливають на стан об'єктів рослинного світу.

Крім того, відповідно до ст. 42 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи винні у, зокрема, знищенні або пошкодженні зелених насаджень чи інших об'єктів озеленення населених пунктів

Притягнення осіб, винних у порушенні законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, до відповідальності, передбаченої законом, не звільняє їх від обов'язку відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення вимог цього законодавства.

Шкода, завдана внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс, методик, розрахунків щодо обрахування шкоди.

Згідно розрахунку розміру відшкодування збитків,заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства та здійсненого на підставі такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників, що є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року №559, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 року №1789, розмір збитку склав 510 грн.

Враховуючи, що відповідачем в порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища та законодавства про рослинний світ здійснено знищення газону звичайного, Фізична особа підприємець ОСОБА_1 повинна відшкодувати заподіяні державі збитки у розмірі 510 грн що підтверджується розрахунком, доданим до позовної заяви.

Вступна і резолютивна частини рішення оголошені в судовому засіданні 02 лютого 2012 року. З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 на користь держави в дохід місцевого бюджету м. Сімферополь суму шкоди заподіяну державі у розмірі 510 грн.

3.Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 у дохід державного бюджету України (р/р 31211206783002, МФО 824026, ЗКПО 38040558, код платежу 22030001, в банку одержувачу: ГУ ДКСУ в АРК м. Сімферополь, одержувач: Державний бюджет м. Сімферополь) суму судового збору у розмірі 1411,50 грн. 4.Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримМедведчук О.Л.

Повний текст рішення підписаний 06 лютого 2012 року.