Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.01.12р.Справа № 13/5005/17427/2011 За позовом Прокурора Баглійського району, м. Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ
до Фізичної - особи підприємця ОСОБА_1, м. Дніпродзержинськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Первушин Ю.Ю.
Представники:
Прокурор: Демидов О.О. - посвідчення. НОМЕР_2
від позивача: ОСОБА_2 представник Дніпродзержинської міської ради, довіреність від 11.01.2012р.;
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Баглійського району, м. Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ (далі-Позивач) звернулася до господарського суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі-Відповідач) і просить внести зміни до п. 3.1. Договору оренди земельної ділянки від 01.12.2004 року державна реєстрація №01870 від 09.12.04р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 виклавши його наступній редакції: “п.3.1. Річна орендна плата вноситься „Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні 3,5 кратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”.
Позивач в судовому засіданні підтримує позовні вимоги Прокурора та просить суд їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Документи витребувані ухвалою господарського суду до суду не надав.
26.01.2012 року на адресу суду направив заяву відповідно до якої з позовними вимогами Позивача згоден, вважає, що позов обґрунтований та заперечень проти нього не має. Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу сторонами не подавалось.
В порядку ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошено 26.01.2012р. вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення Позивача та Прокурор, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
01 грудня 2004 року між Позивачем (Орендодавець) та Відповідачем (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки (далі Договір), відповідно до п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0012 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Беседова, буд. 15.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення міської ради № 432-16/IV від 21.10.2004 року (п. 1.2 Договору).
Відповідно до п.1.4 Договору, Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору становить 9828,30 грн.
Договір укладається на строк до 21.10.2014 р. (п.2.1 договору).
Відповідно до п. 3.1 договору орендна плата вноситься „Орендарем” виключно у грошовій формі в розмірі 164, 79 грн./рік, що становить 13,73 грн/міс і вноситься на рахунок місцевого бюджету.
Пунктом 3.3. Договору сторони визначили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку, в інших випадках, передбаченими законодавчими актами України.
Умовами п.8.1 Договору встановлено, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом
та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; (ст. 288.5).
Згідно статті 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
З метою визначення розмірів плати за землю для забезпечення економічного регулювання земельних відносин у місті, на підставі Закону України “Про оцінку землі” Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення від 15.12.2010 №07-02/VІ “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”.
Також, 27.05.2011 року Дніпродзержинською міською радою рішенням № 116-08/VI, з метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, забезпечення виконання рішення міської ради від 15.12.2010 №07-02/VІ “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ”, ст. 288 Податкового кодексу України, Дніпродзержинська міська рада вирішила затвердити коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада; застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2011 року.
Зазначеним рішенням міської ради затверджені коефіцієнти, що застосовуються для розрахунку річної орендної плати за землю у відповідності до класифікації видів цільового призначення земель.
Згідно п. 1.3. Договору оренди земельної ділянки, цільове призначення земельної ділянки: землі іншої комерційної діяльності (1.11.6).
Таким чином, згідно додатку до рішення від 27.05.2011 №116-08/УІ коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати для земель житлової та громадської забудови (підрозділ 03.13) становить 3,5 кратного земельного податку.
Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. (ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Позивач вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, вказані вище рішення Дніпродзержинської міської ради, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.12.2004 року, що і стало причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
На час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди земельної ділянки від 01.12.2004 року до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою на рівні 3,5-кратного земельного податку, у відповідності до вимог ст.288 Податкового кодексу України та рішень Дніпродзержинської міської ради сторонами суду не надано.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обовязковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею та вказані вище рішення Дніпродзержинської міської ради, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 3.1 договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 в частині встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі 3,5кратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Аналогічна правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 06.12.2010 року по справі № 2-1/10068-2008, та постановою Вищого господарського суду України від 25.01.2011 року по справі № 14/240-10.
Крім того, щодо правовідносин викладених у позовній заяві стосовно вказаного предмету спору, існує і правова позиція Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 27.12.2010 року по справі № 27/15-10, та яка прийнята за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
У відповідності до норм ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на Відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85, 116, 117, ст.111-28 ГПК України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до п.3.1. договору оренди земельної ділянки від 01.12.2004 року (державна реєстрація від 09.12.2004 № 01870), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) виклавши його наступній редакції:
“п.3.1. Річна орендна плата вноситься „Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні 3,5-кратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) суму 941 грн. 00 коп. - судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СуддяЮ.Ю. Первушин Повне рішення складено
30.01.2012р.