ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(письмове провадження)
12 грудня 2011 року <Час проголошення >справа № 2а-11402/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., розглянувши адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Пегас 2009»
доДержавної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
про визнання протиправним та скасування наказу №1325 від 25.07.2011р., визнання дій протиправними
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПЕГАС 2009»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу № 1325 від 25.07.2011р.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про порушення ДПІ у Печерському районі м. Києва порядку проведення позапланової перевірки, зокрема відсутність підстав проведення перевірки.
В судовому засіданні представником позивача позов підтримано у повному обсязі.
Представником відповідача позов не визнано, суду надано письмові заперечення, з яких вбачається, що ДПІ у Печерському районі міста Києва проведено позапланову перевірку ТОВ «ПЕГАС 2009»у відповідності до положень Податкового кодексу України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Наказом Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва № 1325 від 25.07.2011 «Про проведення невиїзної документальної позапланової перевірки»на підставі пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України ДПІ у Печерському районі міста Києва визначено провести у термін з 25.07.2011р. по 27.07.2011р. документальну позапланову перевірку ТОВ «ПЕГАС 2009»з питань дотримання вимог податкового законодавства при проведенні фінансово-господарських правовідносин з контрагентами постачальниками та з контрагентами-покупцями за період з 01.02.2011р. по 31.05.2011р.
На підставі зазначеного наказу ДПІ у Печерському районі міста Києва проведено позапланову документальну невиїзну перевірку ТОВ «ПЕГАС 2009», про що складено відповідний акт від 27.07.2011р. № 930/23-2-36756705.
Позивач вважає, що наказ ДПІ у Печерському районі м. Києва від 25.07.2011, № 1325 та дії податкового органу є незаконними та порушують його права, оскільки позивачеві взагалі не було відомо про проведення позапланової перевірки, що унеможливило подання ним підтверджуючих документів до органу ДПІ. Крім того, відповідачем винесено наказ про проведення перевірки 25.07.2011р. та в цей же день 25.07.2011р. розпочато позапланову перевірку та «віднесено наручно»запит для надання підтверджуючих документів для ТОВ «ПЕГАС 2009»
Відповідач не погоджується із позовними вимогами та зазначає, що податковий орган має право наручно вручати представникам платників податків копії наказів (п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України). Відповідно до вказаної норми, 25.07.2011р. представники податкового органу з’явилися за юридичною адресою ТОВ «ПЕГАС 2009»(м. Київ, вул. Бастіонна, 15, оф.6) для вручення письмового повідомлення № 787/23-2 від 25.07.2011р. про проведення позапланової перевірки разом із копією наказу. Проте, актом від 27.07.2011р. встановлено відсутність ТОВ «ПЕГАС»за вказаною адресою не знаходиться, про що складено відповідний акт № 5130/29-2-36756705. На підставі вищезазначеного ТОВ «ПЕГАС 2009»вважається повідомлений про проведення позапланової перевірки належним чином..
Відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст. ст. 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Відповідно до п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Відповідно до п.п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється якщо виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
З аналізу наведених правових норм суд приходить до висновку, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу керівника органу державної податкової служби та за наявності підстав для її проведення, тобто наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки приймається після встановлення наявності підстав для проведення такої перевірки, а не навпаки.
Як свідчить зміст наказу, документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «ПЕГАС 2009»проведено на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.
Таким чином, в даному випадку прийняття спірного наказу мало стати наслідком виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих ТОВ«ПЕГАС 2009», та якщо ТОВ «ПЕГАС 2009»не надало пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит відповідача протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Разом з тим, матеріали справи свідчать, що запит ДПІ у Печерському районі міста Києва до ТОВ «ПЕГАС 2009»про надання інформації та її документального підтвердження датовано 25.07.2011р. № 10105/10/23-211, тобто без дотримання 10 денного строку для надання інформації та її документального підтвердження.
Крім того, податковим орган не надано жодного доказу, що наказ винесено після встановлення факту відсутності позивача за місцезнаходженням.
З огляду на викладене судом вбачається, що наказ від 25.07.2011р. № 1325 «Пропроведення невиїзної документальної позапланової невиїзної перевірки» ДПІ у Печерському прийнято з порушенням законодавчо визначеного порядку, а тому є протиправним та підлягає скасуванню, а дії, пов’язані з проведенням невиїзної позапланової документальної перевірки ТОВ «ПЕГАС 2009»на підставі такого наказу є протиправними.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати наказ Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва від 25.07.2011р. №1325 «Про проведення невиїзної документальної позапланової перевірки”.
3.Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва, пов’язані з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ПЕГАС 2009»на підставі наказу від 25.07.2001р. № 1325 «Про проведення невиїзної документальної позапланової перевірки”.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.М. Клименчук