ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 грудня 2011 року 12:17 № 2а-6998/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б. при секретарі судового засідання Паньків В. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Інвест Таун"
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва
пропро скасування першої податкової вимоги від 23.11.10 № 1/1526
за участю представників сторін:
від позивача: Шалашна В.О., Волинець О.С.
від відповідача: Бондаренко А.С.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06.12.2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвест Таун»звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва про визнання недійсною податкову декларацію зі сплати орендної плати з юридичних осіб державної та комунальної власності, подану ТОВ «Інвест Таун»до ДПІ у Святошинському районі м. Києва за 2010 р.; скасування першої податкової вимоги ДПІ у Святошинському районі м. Києва від 23.11.2010 року №1/1526 зі сплати орендної плати з юридичних осіб (з урахуванням уточнення).
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач не є платником земельного податку, оскільки не має в оренді земельної ділянки. Та зазначає, що на адресу Відповідача було направлено декілька листів в яких повідомлялося про те, що у позивача не має в оренді земельної ділянки та просив вважати недійсною раніше подану звітність.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник Відповідача проти позову заперечив та пояснив, що ДПІ у Святошинському районі м. Києва було проведено звірку витягу Державного земельного кадастру станом на 14.02.2011 р. на території Святошинського району м. Києва за Позивачем значиться земельна ділянка за адресою: м. Київ, Святошинська пл. 1, загальна площа 4111 кв.м., кадастровий номер 75:155:0052. Крім того, Відповідач зазначає, що Позивачем 15.11.2010 р. було подано до ДПІ у Святошинському районі м. Києва податкову декларацію по орендній платі за землю.
Відповідач наполягає на відмовлені в задоволенні в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Судом встановлено, що ТОВ «Інвест Таун»звернулося до Господарського суду м. Києва з позовом до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки.
Рішенням Господарського суду м. Києва у справі №44/87 від 09.02.2010 року було задоволено вимоги ТОВ «Інвест Таун», а саме визнано право товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТ ТАУН»(03142, м. Київ, вул. В. Стуса,35/37, оф.102) на оренду земельної ділянки на Святошинській площі, 1 у Святошинському районі м. Києва та вважати укладеним договір оренди земельної ділянки для завершення будівництва, подальшої експлуатації та обслуговування житлового комплексу на Святошинській площі, 1 у Святошинському районі м. Києва між товариством з обмеженою відповідальністю „ІНВЕСТ ТАУН” (03142, м. Київ, вул. В. Стуса,35/37, оф.102) та Київською міською радою в редакції.
Позивач зазначає, що 20.07.2010 р. ним було отримано лист від ДПІ у Святошинському районі м. Києва від 13.07.2010 №11331/10/15-346, яким пропонувалося врегулювати питання сплати орендної плати за земельну ділянку за адресою: м. Київ, Святошинська площа, 1.
ТОВ «Інвест Таун»15.11.2010 р. було подано до ДПІ у Святошинському районі м. Києва податкову декларацію №272308 від 15.11.2010 на суму 846374,89 грн. по орендній платі за землю за 2010 р., дані нарахування самостійно задекларовані Позивачем.
ДПІ у Святошинському районі м. Києва було проведено звірку витягу Державного земельного кадастру станом на 14.02.2011 р. на території Святошинського району м. Києва за підписом ТОВ «Інвест Таун»(код ЄДРПОУ 32527200) значиться земельна ділянка за адресою: м. Київ, Святошинська площа, 1, загальна площа 14111 кв. м., кадастровий номер 75:155:0052. Дана земельна ділянка значиться в кадастрі на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного з Київською радою відповідно до рішення Господарського суду м. Києва від 09.02.2010 р. у справі №44/87 та зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів від 20.05.2010 р. за №75-6-00491.
Відповідно до статті 14 Закону України “Про плату за землю”, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обовязку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, ТОВ «Інвест Таун»на дату винесення вимоги не подавав до ДПІ у Святошинському районі м. Києва уточнюючу декларацію.
У відповідності до підпункту “а” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Згідно зі статтею 13 Закону України “Про плату за землю”, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України “Про плату за землю”, власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
З Додатку № 1 до Податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності вбачається, що дата укладання договору 20.05.2010 р., строк дії договору оренди 5 років (до 20.05.2015 р.); дата державної реєстрації 20.05.2010 р.; орендодавець Київська міська рада; орендар ТОВ «Інвес Таун».
Для зясування всіх обставин справи судом було направлено запит до Головного управління земельних ресурсів про надання інформації за ким зареєстровано земельну ділянку за адресою: м. Київ, Святошинська пл. 1, загальною площею 14111 кв. м., кадастровий номер 75:155:0052.
На адресу Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла відповідь на запит від 27.07.2011 р. №07-387/21092 в якій повідомлялося, що в Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєстрований договір оренди земельної ділянки від 20.05.2010 за № 75-6-00491, укладений на підставі рішення Господарського суду м. Києва від 09.02.2010 за № 44/87 між Київською міською радою та ТОВ «ІНВЕСТ ТАУН»на земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:75:155:0052 на площі Святошинській, площею 14111 кв.м. На виконання постанови Київського апеляційного господарського суду від 24.11.2010, яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 09.02.2011 та відповідно до припису прокуратури міста Києва від 28.04.2011 за № 05/4-259 вих-11 вищевказаний договір оренди земельної ділянки знятий з реєстрації, про що зроблено відповідний запис в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.
Пунктом 8 частини першої статті 14 Закону України “Про систему оподаткування” прямо передбачено, що плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).
Відповідно до пунктів 1.2 та 1.9 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податкове повідомлення - письмове повідомлення контролюючого органу про обовязок платника податків сплатити суму податкового зобовязання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом.
У відповідності до статті 27 Закону України “Про плату за землю”, контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, в силу вимог Закону, відноситься до переліку загальнодержавних податків і зборів, а органи державної податкової служби наділені правом контролю за правильністю обчислення і справляння такої орендної плати, то застосування податковим органом процедури погашення зобовязань стосовно орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на підставі Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” є правомірним.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття першої податкової вимоги від 23.11.2010 року №1/1526, а тому позовні вимоги в даній частині задоволенню не підлягають.
В частині щодо визнання недійсною податкову декларацію зі сплати орендної плати з юридичних осіб державної та комунальної власності, подану ТОВ «Інвест Таун»до ДПІ у Святошинському районі м. Києва за 2010 р.
Частина перша статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як вбачається з наведеної правової норми, рішення субєкта владних повноважень можуть бути виражені у формі нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії.
Суд в даній частині закриває провадження, оскільки дана вимога не підсудна Окружному адміністративного суду міста Києва.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук