Постанова № 21081507, 20.12.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2011
Номер справи
2270/13173/11
Номер документу
21081507
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/13173/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.

при секретаріРусіновій М.М.

за участі:

представників сторін< перелік сторін > розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >ПП "Агрофірма "Кобзар" <3-тя особа >до Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції <3-тя особа >про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Агрофірма"Кобзар" звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції із позовом, у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції форми "П" №0000742300 від 12.10.2011 р., форми "Р" №0000732300 від 12.10.2011 р., форми "Р" №0000722300 від 12.10.2011 р. та стягнути судові витрати із відповідача.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача пред'явлений адміністративний позов не визнав, надав суду пояснення та письмові заперечення на позов, просив відмовити у задоволенні позовних вимог із підстав, викладених у письмовому запереченні.

Заслухавши доводи сторін, дослідивши докази у їх єдності, взаємозв'язку та сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі із підстав, наведених нижче.

Судом встановлено, що на підставі направлення Старокостянтинівської ОДПІ №595 посадовими особами Старокостянтинівської ОДПІ у період з 09.09.2011 р. по 22.09.2011 р. була проведена планова виїзна перевірка щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Приватним підприємством "Кобзар".

За результатами перевірки складено Акт від 29.09.2011 р. №1086/231/30247151 "Про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 р. по 30.06.2011 р."

За результатами перевірки встановлено порушення:

п.1.32 си.1, п.5.1, п.п.5.3.9 п.5.3. ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.150.1 ст. 150 Податкового кодексу України, п.1.п.3 підрозділу 4 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового Кодексу України, у результаті чого занижено нарахування податку на прибуток в загальній сумі 71063 грн.;

п.150.1 ст. 150 Податкового Кодексу України, п.1.п.3 підрозділу 4 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового Кодексу України, у результаті чого завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у періоді, що перевірявся, за І квартал 2011 року на суму 37510 грн., за ІІ квартал 2011 року в сумі 955412 грн.;

п.п.7.4.1 пп.7.4.4. п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", п.198.1 ст. 198, п.199.1 ст. 199 податкового кодексу України у результаті чого занижено податок на додану вартість за період з 01.04.2010 р. по 30.06.2011 р. на загальну суму 18098 грн. у тому числі за червень 2010 р. в сумі 2766 грн., за вересень 2010 р. в сумі 7830 грн., за січень 2011 року в сумі 7502 грн.

пп.4.2.14 п.4.2 ст. 4 та абз. а) п.19.2 ст. 19 Закону України "про податок з доходів фізичних осіб" та п.164.2 ст. 164 абз. а) п. 176.2 ст. 176 податкового кодексу України ПП "Агрофірма "Кобзар" не включено до об'єкта оподаткування податком з доходів фізичних осіб кошти у розмірі 1793 грн. у результаті чого не утримано та не перераховано до бюджету податок із доходів фізичних осіб у розмірі 316 грн. 54 коп.

п.1.2 гл. 1, п.2.11 гл. 2, п.3.1. гл. 3, п.7.47 гл.7 "положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні"і п. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", у порушення яких підзвітні особи ПП "Кобзар" проводили готівкові рахунки без подання одержувачем коштів платіжних документів (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового касового ордера, іншого документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів. Загальна сума таких розрахунків становить 1793 грн. 67 коп.. Окрім цього, підзвітні особи ПП "Агрофірма "Кобзар" отримували готівкові кошти під звіт без повного звітування щодо раніше виданих під звіт коштів на загальну суму 3750 грн. 30 коп.

04.09.2011 року ПП "Агрофірма "Кобзар" надіслала до Старокостянтинівської ОДПІ заперечення на Акт планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства вів 29.09.2011 р. №1086/231/30247151.

10.10.2011 року Старокостянтинівська ОДПІ надала відповідь на вказане заперечення, у якому вказала, що висновки, зроблені у акті перевірки є правомірними.

На підставі Акту перевірки №1086/231/30247151 від 29.09.2011 р. винесено податкові повідомлення-рішення форми "П" №0000742300 від 12.10.2011 р., форми "Р" №0000722300 від 12.10.2011 р., форми "Р" №0000732300 від 12.10.2011 р.

Стосовно податкового повідомлення рішення форми "Р" №0000722300 від 12.10.2011 р. судом встановлено наступне.

Під час проведення перевірки ПП "Агрофірми „Кобзар" було направлено лист відділу податкової міліції Хмельницької МДПІ 14.09.2011 за № 6583/7/23-211, щодо надання практичної допомоги та відібрання пояснень у посадових осіб по взаємовідносинах ПП "Агрофірми "Кобзар" з ТОВ "ЛЕМІШ ГРУП" код ЄДРПОУ 36521019, МПП "ФІРМА ПОЛІССЯ" код ЄДРПОУ 13548219, ТОВ "Укрпромтехснаб" ЄДРПОУ 32688548. А також надати будь-яку іншу наявну інформацію, яка може бути використана як доказова база при прийнятті рішення щодо правомірності формування податкового кредиту та валових витрат ПП "Агрофірма "Кобзар" по операціях із вищенаведеними суб'єктами господарювання.

Згідно отриманої відповіді ВПМ Хмельницької МДПІ 21.09.2011 за №1480/7/26-31/7 встановлено, що по надходженні відповіді з структурних підрозділів податкової міліції, де зареєстровані дані підприємства буде проінформовано додатково, окрім цього, направлено пояснення виконавчого директора ПП "Агрофірма "Кобзар" ОСОБА_4

У своїх поясненнях ОСОБА_4 вказав, що придбання товарно-матеріальних цінностей від ТОВ "ЛЕМІШ ГРУП", МПП "ФІРМА ПОЛІССЯ", ТОВ "Укрпромтехснаб" здійснювалось на протязі 2010 року, а саме придбавались коронки бурові та комплектуючі до них. Замовлення та отримання вказаних товарно-матеріальних цінностей здійснювалось у телефонному режимі. Рахунки, на які необхідно перерахувати кошти надходили по пошті, після проведення розрахунку, на адресу ПП "Агрофірма "Кобзар" поштою надсилались видаткова та податкова накладна. Чому дані бухгалтерські документи про придбання коронок та комплектуючих до них були від різних підприємств, ОСОБА_4 невідомо. Доставка всіх коронок та комплектуючих до них при купівлі здійснювалась його власним транспортом та за його рахунок.

Відповідно до наданої видаткової накладної, підписи осіб, що відвантажили, отримали, прийняли товар вказані без прізвища. Довіреність на одержання запасних частин відсутня. Акти прийому-передачі запчастин для перевірки не надано.

Проведеною перевіркою не виявлено, а підприємством не надано документів, які складені у відповідності до норм даного чинного законодавства, оскільки для перевірки надані тільки документи, як мають назву видаткова накладна №13/090710 від 09.06.2010 року на суму 16600 грн. в тому числі ПДВ 2766,67 грн. та податкова накладна № 37 від 29.06.2010 року на суму 16600 грн. в тому числі ПДВ 2766,67 грн.

Факт перевезення запасних частин від Постачальника до Покупця не підтверджується перевізними документами.

З огляду на наведене, ПП «Агрофірмою «Кобзар» неправомірно віднесено до складу валових витрат витрати в розмірі 90490 грн. на придбання запасних частин, що не пов'язано з його господарською діяльністю, оскільки операції, відображені по регістрах бухгалтерського обліку стосовно взаємовідносин з приведеним вище контрагентом, предметом якого є запасні частини на рахунку 207 "Запасні частини" відображають лише рух грошових коштів.

На підставі податкового повідомлення-рішення Старокостянтинівської ОДПІ 12.10.2011 р. форми "П" №0000742300, ПП "Агрофірма"Кобзар" зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 1171632 грн.

Стаття 36 Податкового кодексу України вказує, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Пунктом 37.1 статті 37 Податкового Кодексу України визначено, що підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Пунктом 1 підрозділу 4 Розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України, визначено, що розділ III Податкового Кодексу України застосовується під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом.

Пунктом 3 підрозділу 4 Розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України, визначено, що пункт 150.1 статті 150 ПК України, застосовується у 2011 році з урахуванням такого: якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.

Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

Із системного аналізу вищевказаних норм законодавства, суд приходить до висновку, що до складу другого кварталу 2011 року включається виключно від'ємне значення об'єкту оподаткування отримане суб'єктами господарювання за результатами здійсненої господарської діяльності за перший квартал 2011 року без врахування від'ємного значення, що увійшло до складу першого кварталу 2011 року з 2010 року.

Крім того, відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.99 №1-рп/99 Конституційний Суд України дійшов до висновку, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, у зв'язку із набранням 01.04.2011 року чинності розділу III Податкового Кодексу України, та відсутністю у ньому посилання на врахування у другому кварталі 2011 року від'ємного значення об'єкта оподаткування, окрім того, що виник за результатами діяльності у першому кварталі 2011 року, від'ємне значення об'єкту оподаткування 2010 року, що увійшло до першого кварталу 2011 року у відповідності до п. 22.4 ст. 22 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" до складу від'ємного значення другого кварталу 2011 року не включається.

Суд вважає суттєвою також і ту обставину, що вищевказане порушення підтверджується податковою декларацією з податку на прибуток підприємства за І та II квартал 2011 року, актом попередньої перевірки від 30.07.2010 за № 689/231/30247151 за період з 01.04.2008 р. по 31.03.2010 р.

Податковим повідомленням-рішенням Старокостянтиінвської ОДПІ форми "Р" №0000732300 від 12.10.2011 р. ПП "Агрофірма "Кобзар" збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах) на загальну суму 20748 грн., у т.ч. - основний платіж - 18098 грн., штрафна санкція - 2650 грн.

У судовому засіданні встановлено, що ПП "Агрофірма "Кобзар" завищено податковий кредит в сумі 18098 грн. за рахунок віднесення суми ПДВ по операціях, по яких відсутні підтверджуючі документи на перевезення товарів від постачальників до покупця, відсутні сертифікати якості, а саме:

- запасних частин (коронки бурової в кількості 2 шт. адаптера нижнього) у ТОВ "Леміш Груп" (код ЄДРПОУ 36521019) 09 червня 2010 року (видаткова накладна №13/090710) на суму 16600 грн. ПДВ- 2766,67 грн.;

- запасних частин (коронки бурової в кількості 4 шт., адаптера верхнього, датчика, фільтра повітряного в кількості 4 шт., діафрагми в кількості 4 шт. редукційного клапана, адаптера) у МПП фірми "Полісся" (код ЄДРПОУ 13548219) 13 вересня 2010 року (видаткова накладна №130910-1) на суму 46977,98 грн. ПДВ - 7829,66 грн.;

- запасних частин (коронки бурової в кількості 6 шт. фільтра компресора 3 шт., підшипника та датчика) у ТОВ "Укрпромтехснаб" (код ЄДРПОУ 32688548) 28 січня 2011 року (видаткова накладна №РН-0128-22) на суму 45010,01 грн. ПДВ - 7501,67 грн. Старокостянтинівською ОДПІ було ініційовано ряд зустрічних перевірок по контрагентах ПП "Агрофірма "Кобзар" (ТОВ "Леміш Груп", МПП фірми "Полісся", ТОВ "Укрпромтехснаб"). Листом Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва від 15.09.2011 р. №32372/7/23-1110 Старокостянтинівську ОДПІ надано інформацію реєстаційно - звітного характеру та повідомлено, що у ТОВ "ЛЕМІШ ГРУП" директором та головним бухгалтером є одна і та ж особа - ОСОБА_5, декларації по податку на прибуток підприємств не подавалися, додатки К1/1 до декларації з податку на прибуток за 2010 рік подані із зазначенням "0", відсутня жодна податкова звітність, яка б свідчила про отримання прибутку та відрахування податків до бюджету. У відповідності до листа ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, від 26.09.2011 р. №41509/23-610 "Про надання інформації" Старокостянтинівську ОДПІ повідомлено, що здійснити перевірку ТОВ "Укрпромтехснаб" не можливо, у зв'язку з тим, що ТОВ "Укрпромтехснаб" за юридичною адресою не знаходиться, основний вид діяльності за статутом - будівництво будівель. Згідно АРМ "БЕСТ-Звіт" останній звіт з податку на прибуток наданий за 2010 рік, з податку на додану вартість наданий за березень 2010 р. З квітня 2011 року підприємство не надає звіти до ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська взагалі.

Згідно листа Коростенської ОДПІ Житомирської області від 03.10.2011 р. №15663/23-03 Старокостянтинівську ОДПІ повідомлено про неможливість проведення зустрічної звірки МПП "Фірма Полісся" по питанню взаємовідносин з ПП "Агрофірма "Кобзар", оскільки МПП "Фірма Полісся" відповідно до бази даних Коростенської ОДПІ має стан 8 - до ЄДР внесено запис про відсутність за місцезнаходженням. Основний вид діяльності - перероблення молока та виробництво сиру, неспеціалізована торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту, діяльність автомобільного транспорту. Вказана обставина підтверджується Актом Коростенської ОДПІ від 03.10.2011 Р. №24/23-03.

Згідно листа Старокостянтиінвського міського відділення Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області №72/С/963 від 27.09.2011 р. за результатами проведених оперативно-розшукових заходів Старокостянтинівським МВ УМВС України у Хмельницькій області отримано інформацію щодо ухилення від сплати податків ПП "Агрофірма "Кобзар" та встановлено, що ПП "Агрофірма "Кобзар" включає до валових витрат та податкового кредиту з ПДВ операції по взаєморозрахунках з комерційними структурами, які мають ознаки фіктивності (ТОВ "Леміш Груп", МПП фірми "Полісся", ТОВ "Укрпромтехснаб").

Відповідно до пп.7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою 20% протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно п.п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України та послуг,

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію. України (у дому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Відповідно до п.п 7.4.4 п.7.4 ст.7 зазначеного Закону передбачено, що якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.

Відповідно до пп.74.4 п.7.4 ст.7 зазначеного Закону передбачено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Відповідно до п.1.32 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №238/97-ВР від 22.05.97р., господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Таким чином, право на нарахування податкового кредиту обумовлюється наявністю факту придбання платником податку товарів, робіт, послуг, основних фондів, нематеріальних активів, в ціні яких платником податку-покупцем сплачений (нарахований) податок на додану вартість та які призначені для використання у господарській діяльності покупця - тобто мають на меті досягнення економічних результатів та одержання прибутку.

01 грудня 2011 року Хмельницький окружний адміністративний суд оголосив перерву у судовому засіданні, так як представник позивача зобов'язувався представити суду додаткові докази. Однак, у судовому засіданні 20 грудня 2011 року представник позивача надав лише копії документів. На вимогу суду пред'явити оригінали документів, копії яких представник позивача просив долучити до матеріалів справи, оригінали надані не були. За таких обставин, суд прийшов до висновку про неможливість стверджувати правдивість та достовірність даних, які вказані у копіях документів, а тому в задоволенні клопотанн про долучення копій документів до доказової бази справи було відмовлено у зв'язку із відсутністю оригіналів документів.

Відповідно до частин 1-2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що податковий орган правомірно виніс податкові повідомлення-рішення Форми "П" №0000742300 від 12.10.2011 р., форми "Р" №0000722300 від 12.10.2011р., форми "Р" №0000732300 від 12.10.2011 р.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову приватного підприємства "Агрофірма "Кобзар" до Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 22 грудня 2011 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя< для копії >< Суддя >

"Згідно з оригіналом" СуддяП.І. Салюк