ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" січня 2012 р.
15 год.15 хв.Справа № 2-а-5788/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М.,
при секретарі: Кравченко А.О.,
за участю:
представника позивача- Бутенка Д.В.,
представника відповідача- Шевченка О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства з постачання скрапленого газу "Газпостач" Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення рішення,
встановив:
Дочірнє підприємство з постачання скрапленого газу "Газпостач" Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" (далі - позивач, ДП “Газпочтач”) звернулося до суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі - відповідач, ДПІ ), у якому просить скасувати податкове повідомлення - рішення від 08.11.11р. №0003822301 про застосування штрафної санкції у розмірі 1020 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, суду пояснив, що відповідно до п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний надати при проведені перевірки посадовим особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Відповідно до плану перевірки ДП "Газпостач" податковими органами здійснювалась перевірка дотримання адміністрування акцизного податку при реалізації придбаного на аукціоні газу, шляхом аналізу первинних бухгалтерських документів, які відповідають вимогам Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Документи, на які наполягає ДПІ у м.Херсоні не підтверджують факт реалізації газу, а отже не можуть бути предметом дослідження перевірки і не підпадають під юрисдикцію п. 85.2 ст.85 ПК України. Крім того, позивач зазначає, що про обсяги реалізації аукціонного газу на території Херсонської області звітує перед Херсонською облдержадміністрацією, що підтверджується відповідними довідками.
Представник відповідача проти позову заперечив, суду пояснив що відповідно до плану виїзної документальної перевірки ДП "Газпостач" ВАТ "Херсонгаз" з питання дотримання податкового та валютного законодавства, було передбачено дослідження питання цільового використання скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах, для потреб населення. В ході проведення перевірки, з метою підтвердження цільового використання скрапленого газу, податковий орган звертався з листом про надання даних щодо споживачів, які мають зареєстровані в установленому порядку газобалонні установки та даних про накладні на відпуск скрапленого газу в балонах населенню, позивач зазначені документи не надав, посилаючись на те, що факт придбання газу та надання послуг засвідчує розрахунковий документ установленої форми (касовий чек), реєстри газобалонних установок скрапленого газу в електронному вигляді зберігаються в електронних базах дільниць підприємства. Оскільки позивачем вдруге порушено вимоги п. 85.2 ст. 85ПК України ДПІ у м. Херсоні застосовано штраф у розмірі 1020,00 грн. на підставі п.121.1 ст. 121 ПК України.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач займається реалізацією та наданням послуг з постачання газу населенню, в тому числі скрапленого.
Реалізація вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) є об'єктом оподаткування акцизним збором.
Пунктом 215.1 ст. 215 Податкового Кодексу України передбачено, що до підакцизних товарів віднесено скраплений газ.
Статтею 213.3.11 Податкового Кодексу передбачено звільнення від оподаткування акцизним податком операцій з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.00 №599 "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля" передбачено, що Державна податкова служба здійснює контроль за цільовим використанням скрапленого газу, реалізованого на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.03 № 1790 затверджено Правила роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу побутових потреб населення та інших споживачів. Пунктом 22 Постанови № 1790 визначено, що газ у балонах відпускається споживачам, які мають зареєстровані в установленому порядку газобалонні установки, у балонах ємністю 27 та 50 літрів. Пунктом 24 Постанови № 1790 зазначено, що працівники пункту реалізації газу після виконання робіт із заміни балона та технічного обслуговування індивідуальної газобалонної установки роблять в абонентній книжці споживача відмітку про виконані роботи із зазначенням дати та номера встановленого балона, проводять інструктаж абонента, після чого здійснюють з покупцем розрахунок за доставлений газ та видають накладну і розрахунковий документ. Виконання зазначених робіт підтверджується підписом споживача у реєстрі заміни балонів.
На підставі затвердженого ДПІ у м. Херсоні плану проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання, проведена планова виїзна документальна перевірка ДП “Газпостач”ВАТ “Херсонгаз” за період з 07.09.2009р. по 30.06.2001р. з питання дотримання податкового та валютного законодавства, в тому числі й з питання цільового використання скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах, для потреб населення.
До початку проведення перевірки позивачу надіслано письмове повідомлення від 18.08.11 №128-114 із зазначенням дати початку проведення такої перевірки та копію наказу ДПІ у м. Херсоні про проведення документальної перевірки від 19.08.11 №2540.
Перевірка проводилася на підставі направлень від 15.09.11 №2557/15-3, від 28.09.11 №2658/235, від 06.10.11 №2728/235.
Наказом ДПІ у м. Херсоні від 12.10.11 №2771 “Про подовження планової виїзної документальної перевірки ДП “Газпостач”ВАТ “Херсонгаз” перевірку подовжено на 10 робочих днів з 13.10.11 по 26.10.11р.
В ході проведення перевірки на підприємство надіслано запит від 24.10.11 №5336/10/15-420 з проханням надати дані щодо споживачів, які мають зареєстровані в установленому порядку газобалонні установки та накладні на відпуск скрапленого газу в балонах населенню, складання яких передбачено п. 24 постанови КМУ від 20.11.03 № 1790.
Витребувані документи до ДПІ у м. Херсоні позивачем не надані. Згідно відповіді підприємства від 25.10.11 №769, вбачається, що під час продажу газу та надання послуг позивач видає споживачам розрахунковий документ, що засвідчує факт придбання газу та надання послуг, як передбачено Постановою № 1790. Також у відповіді зазначено, що станом на 01.01.11 на обліку ДП „Газпостач" ВАТ „Херсонгаз" зареєстровано 168765 газобалонних установок скрапленого газу, які в електронному вигляді зберігаються в електронних базах дільниць підприємства.
Посадовими особами ДПІ у м. Херсоні був складений акт від 26.10.11 №897/23-5/36671276 про відмову у наданні вищевказаних документів.
На підставі зазначеного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.11.2011р. № 0003822301 про застосування штрафу в сумі 1020,00 грн. за порушення п. 44.5 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України.
Згідно п. 85.2 ст. 85 ПКУ передбачено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Планом проведення перевірки ДП “Газпостач” було передбачено перевірку дотримання умов реалізації скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах, що звільняються від оподаткування акцизним податком, перевірка правильності ведення обліку у підакцизної продукції, визначення сум податкових зобов'язань з акцизного податку у разі недотримання вимог, що звільняють від оподаткування акцизним податком; перевірка своєчасності подання декларації акцизного податку, перерахування акцизного податку до бюджету у разі невиконання пільгових умов реалізації скрапленого газу.
Згідно пп. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України передбачено, до платників акцизного збору, відносять, зокрема, осіб, на яких при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. До них, в тому числі, відносяться договори, накладні, акти і т. ін.
Відповідно до податкового законодавства платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Строки зберігання зазначених документів визначені п. 44.3 ПК України становлять не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності. У разі ліквідації платника податків зазначені документи за період діяльності платника податків не менш як 1095 днів, що передували даті ліквідації платника податків, в установленому законодавством порядку передаються до архіву. Відповідно п. 44.4 ПКУ, якщо такі документи пов'язані з предметом перевірки, проведенням процедури адміністративного оскарження прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення або судового розгляду, такі документи повинні зберігатися до закінчення перевірки та передбаченого законом строку оскарження прийнятих за її результатами рішень та/або вирішення справи судом, але не менше строків, передбачених пунктом 44.3 цієї статті.
Тобто, для підтвердження факту цільового використання скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах, ДП „Газпостач" ВАТ „Херсонгаз" зобов'язано було надати для перевірки всі необхідні документи, що передбачені пунктами 22, 24 Постанови №1790, у тому числі витребувані податковим органом, складання яких передбачено п.24 Постанови КМУ від 20.11.03 №1790 “Про затвердження Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів”.
Пунктом 44.6 ст. 44 ПКУ передбачено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Приписами п. 121.1 ст. 121 ПКУ передбачено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Враховуючи зазначене, порушення підприємством ДП “Газпостач”ВАТ “Херсонгаз”ст. 85.2 Податкового Кодексу, а саме, ненадання вищеназваних документів, свідчить про відсутність таких документів на підприємстві.
Суд погоджується із застосуванням штрафної санкції в розмірі 1020 гривень, оскільки до підприємства вже була застосована штрафна санкція за аналогічне порушення податковим повідомленням-рішенням від 31.10.2011р. № 0003742301.
Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на те, що реєстри не відносяться до первинних бухгалтерських документів . Реєстр фізичних осіб, які придбали скраплений газ, є зведеним документом, в якому зазначено прізвища осіб, придбавших газ, цей реєстр є підтвердженням факту продажу газового балону та доказом виконаних робіт по обслуговуванню газобалонної установки, отже є документом, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, підтверджує порядок дотримання адміністрування акцизного податку при реалізації аукціонного газу, тому є предметом дослідження при проведенні перевірки податковими органами .
Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що для перевірки обсягу реалізації аукціонного газу на території Херсонської області, достатньо щомісячних звітів, узгоджених з Херсонською облдержадміністрацією, оскільки саме податкова служба має повноваження перевіряти дотримання правильності обчислення та сплати акцизного збору шляхом перевірки первинних документів.
У зв'язку із зазначеним, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог і відмовляє у їх задоволенні.
Керуючись ст.ст. 158-163,167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити повністю у задоволені позовних вимог Дочірнього підприємства з постачання скрапленого газу "Газпостач" Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення від 08.11.11р. №0003822301 про застосування штрафної санкції.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 січня 2012 р.
Суддя Морська Г.М.
кат. 8