ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2012 р. № 2а-14468/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
з участю секретаря судового засідання Новосада В.М.
представників:
від позивача Кісик Б.М.,
від відповідача не зявились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства (надалі ПАТ) «Галка-Дрогобич»до Державної податкової інспекції (надалі ДПІ) у Дрогобицькому районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
ПАТ «Галка-Дрогобич»звернулося в суд з позовом до ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення за №0003461502 від 20.09.2011 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач самостійно визначивши та перерахувавши суми податку на додану вартість, виконав своє зобовязання зі сплати цих податків за визначений ним у платіжних документах період і це виключає застосування штрафних санкцій на підставі ст.126 ПК України.
В судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги з тих самих міркувань, просить позов задоволити.
Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, не повідомив суд про причини такої неявки, хоча належним чином повідомлявся про час та місце судового розгляду (повідомлення про вручення поштового відправлення від 29.12.2011 року), а тому справа розглядається за відсутності такого представника.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
За результатами перевірки дотримання вимог перевірки дотримання вимог п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України ПАТ «Галка-Дрогобич»за період з 01.02.2010 року по 31.08.2011 року, ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області складено акт від 20.09.2011 року за №800/15-2 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.09.2011 року за №0003461502, яким на підставі ст.126 ПК України за затримку на 574 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 27373 грн. 95 коп., позивача зобовязано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 5474 грн. 79 коп.
Як вбачається з акту перевірки, податковий борг з податку на додану вартість в сумі 27373 грн. 95 коп., визначений в податкових деклараціях з податку на додану вартість за грудень 2009лютий 2010 року, сплачено 29-30 серпня 2011 року.
В матеріалах справи наявні зазначені в акті перевірки декларації, які підтверджують виникнення податкового зобовязання з податку на додану вартість.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як передбачено п.126.1 ст.126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах, зокрема, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
У відповідності до вимог абзацу 1 пункту 87.9 ст.87 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Таким чином, з моменту набрання чинності Податковим кодексом України органи державної податкової служби наділені повноваженнями змінювати призначення платежу.
Однак, суд не може залишити поза увагою наступні обставини справи.
В матеріалах справи наявне платіжне доручення №9 від 29.01.2010 року на суму 26283 грн. 00 коп., в якому платником податків вказано призначення платежу «ПДВ за грудень 2009 року», платіжне доручення №145 від 02.03.2010 року на суму 22219 грн. 00 коп., в якому платником податків вказано призначення платежу «ПДВ за січень 2010 року», квитанція на переказ готівки №39160 від 30.03.2010 року на суму 23851 грн. 00 коп., в якому платником податків вказано призначення платежу «ПДВ за лютий 2010 року», проте органом державної податкової служби було самостійно змінено призначення цих платежів під час перерахування коштів до бюджету, що відображено в акті перевірки.
У відповідності до вимог підп.7.1.1 п.7.1 ст. 7 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (чинного на момент виникнення податкового боргу) зазначеної статті джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Таким чином, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобовязань і погашення податкового боргу.
Згідно п.6 ст.7 Закону України «Про Національний банк України»від 20.05.1999 року за №679-ХІV, з наступними змінами та доповненнями, Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів, у тому числі між банками.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за №377/8976, з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції.
Згідно пункту 3.8 даної Інструкції Реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.
Таким чином, право визначати призначення платежу, відповідно до чинного законодавства України на момент погашення податкових зобовязань, визначених у податкових деклараціях з податку на додану вартість за грудень 2009 року лютий 2010 року, належало виключно платнику, а тому суми податкових зобовязань або податкового боргу з урахуванням підп.16.5.2 п.16.5 ст.16 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобовязань або податкового боргу, визначених платником податків.
Як передбачено підп.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації (що має місце в даному випадку), крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Податкова декларація, у відповідності до підп. „а” підп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього ж Закону, подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, у даній ситуації, календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно п.5.1 ст.5 згаданого Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Платник податків, як передбачено абзацом 1 підп.5.3.1 п.5.3 ст.5 цього ж Закону, зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Таким чином, податковий борг в розмірі 27373 грн. 95 коп. був сплачений платником податків вчасно, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями та квитанцією.
З огляду на викладене, суд вважає, що, будучи наділений повноваженнями, відповідно до ст.87 ПК України, визначати призначення платежу, орган державної податкової без достатніх на те правових підстав зарахував суму сплачену позивачем в погашення податкового боргу визначеного в податкових деклараціях з податку на додану вартість за грудень 2009 року лютий 2010 року, який вже був сплачений позивачем платіжними дорученнями за №9 від 29.01.2010 року, за №145 від 02.03.2010 року та квитанцією на переказ готівки №39160 від 30.03.2010 року.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про обгрунтованість та підставність вимог позивача про скасування податкового повідомлення-рішення, яким останнього зобовязано сплатити штраф за затримку сплати суми грошового зобовязання, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Окрім того, з врахуванням вимог ч.2 ст.162 КАС України, суд вважає за необхідне в резолютивній частині постанови зазначити про протиправність та скасування оспорюваного акту індивідуальної дії.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить стягнути на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним і скасувати, прийняте Державною податковою інспекцією у Дрогобицькому районі Львівської області, податкове повідомлення-рішення від 20.09.2011 року за №0003461502.
3.Зобов'язати Головне управління Державного казначейства України у Львівській області стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання з рахунка Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області на користь Приватного аціонерного товариства "Галка-Дрогобич", що знаходиться за адресою Львівська область, м.Дрогобич, вул.Солоний Ставок, 27 (код ЄДРПОУ 31945760) 28 грн. 23 коп. судового збору.
4.Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
5. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12 січня 2012 року.
Суддя В.Я.Мартинюк