Постанова № 21075340, 05.10.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2010
Номер справи
2а-583/10/1170
Номер документу
21075340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2010 року Справа № 2а-583/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції до державного реєстратора виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області, приватного підприємства "Юрконсалт", державного реєстратора виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області про визнання недійсними змін, зобовязання вчинити певні дії, визнання неправомірними дій, -

В С Т А Н О В И В:

Олександрійська обєднана державна податкова інспекція (надалі - Олександрійська ОДПІ) звернулася до суду з позовом до державного реєстратора виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області, приватного підприємства "Юрконсалт" (надалі - ПП "Юрконсалт"), в якому просить визнати недійсним запис від 29.01.10 №4986457 про державну реєстрацію ПП "Юрконсалт", ідентифікаційний код 31243095, зобовязати державного реєстратора виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області зробити реєстраційну дію "внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі зміною в установчих документах", якою внести до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформацію про попереднє місцезнаходження ПП "Юрконсалт", визнати неправомірними дії посадових осіб ПП "Юрконсалт" щодо надання недостовірних даних.

Позов мотивовано тим, що ПП "Юрконсалт", будучи зареєстрованим у м. Василькові Київської області, надало державному реєстратору завідомо неправдиву інформацію про зміну свого місцезнаходження на м. Олександрію, вул. Леніна, 27, у звязку з чим державним реєстратором виконавчого комітету Олександрійської міської ради було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис №4986457 від 29.01.10 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, щодо зміни юридичної адреси ПП "Юрконсалт". Оскільки перевіркою, проведеною працівниками податкової міліції Олександрійської ОДПІ, встановлено відсутність ПП "Юрконсалт" за вказаною адресою, це, на думку позивача, є підставою про визнання недійсним запису від 29.01.10 №4986457 про державну реєстрацію ПП "Юрконсалт" та зобовязання державного реєстратора виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області зробити реєстраційну дію "внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі зміною в установчих документах", якою внести до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформацію про попереднє місцезнаходження ПП "Юрконсалт", а також для визнання неправомірними дій посадових осіб ПП "Юрконсалт" щодо надання недостовірних даних.

У ході судового розгляду справи позивач неодноразово змінював свої позовні вимоги. У судовому засіданні 17.06.10 представник позивача сформулювала кінцеві позовні вимоги таким чином:

- визнати недійсними зміни до відомостей про юридичну особу ПП "Юрконсалт", що не пов'язані із змінами в установчих документах (запис №13561070005000348 від 02.12.09), внесені державним реєстратором виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області;

- зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області скасувати запис №13561070005000348 від 02.12.09 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі зміною в установчих документах";

- зобовязати державного реєстратора виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області зробити реєстраційну дію "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі зміною в установчих документах", якою внести до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформацію про попереднє місцезнаходження ПП "Юрконсалт";

- визнати неправомірними дії посадових осіб ПП "Юрконсалт" щодо надання недостовірних даних.

Відповідач 1 - державний реєстратор виконавчого комітету Олександрійської міської ради - у письмових запереченнях та у судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на безпідставність предявлених до нього вимог та дотримання вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" при внесенні оспорюваних позивачем змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах.

Відповідач 2 - ПП "Юрконсалт" - викликався до суду повістками, які направлялися за його місцезнаходженням, вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, однак вони повернуті відділенням зв'язку за неможливістю їх вручення адресату, який відсутній за місцезнаходженням.

Згідно з частиною 11 статті 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Ухвалою суду від 17.06.10 залучено до участі у справі в якості третього відповідача державного реєстратора виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області. Відповідач - 3, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду (а. с. 69, 80) у судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суд не повідомив.

Виходячи з положень ч.4 ст.128 КАС України, справа розглядається за відсутності відповідача - 2, відповідача -3, на підставі наявних у ній доказів.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та прийшов до таких висновків.

У судовому засіданні встановлено, що приватне підприємство "Юрконсалт" 10.01.01 зареєстровано як юридична особа Печерською районною державною адміністрацією м. Києва, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 04.11.05 включено державним реєстратором Печерської районної у м. Києві державної адміністрації.

28.11.05 ПП "Юрконсалт" знято з обліку державного реєстратора Печерської районної у м. Києві державної адміністрації, а 28.11.05 ПП "Юрконсалт" взято на облік державним реєстратором виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області.

Оглядом реєстраційної справи ПП "Юрконсалт" встановлено, що 30.11.09 його уповноваженою особою - директором Степаковим О.В. - державному реєстратору виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області подано реєстраційну картку форми №4 на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а саме на внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, в якій місцезнаходженням зазначено адресу: Кіровоградська область, м. Олександрія, площа Леніна, 27. До реєстраційної картки Степаковим О.В. додано рішення №1 від 13.11.09 про зміну місцезнаходження ПП "Юрконсалт" та свідоцтво про його державну реєстрацію.

У звязку з цим державним реєстратором виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області 02.12.09 проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження юридичної особи, про що ПП "Юрконсалт" видано свідоцтво до державу реєстрацію юридичної особи серії А01 №245392 та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис №13561070005000348 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах - про зміну місцезнаходження юридичної особи (а. с. 95-97). 09.12.09 ПП "Юрконсалт" знято з обліку державного реєстратора виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області, а реєстраційну справу на підставі ст.14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" направлено до державного реєстратора виконавчого комітету Олександрійської міської ради, яким 16.12.09 ПП "Юрконсалт" взято на облік.

Відповідно до рапорту оперуповноваженого ВПСУСП ВПМ Олександрійської ОДПІ Моцного Є.С. від 22.12.09 за адресою: м. Олександрія, площа Леніна, 27 ПП "Юрконсалт" не знаходиться. (а.с. 3) Відповідно до довідки заступника начальника ВПМ Олександрійської ОДПІ №707/26-31 від 25.12.09 місцезнаходження ПП "Юрконсалт", зареєстрованого за адресою м. Олександрія, площа Леніна, 27, не встановлено (а.с. 4).

Обґрунтовуючи своє право на звернення до суду з даним позовом, позивач посилається на п.17 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", відповідно до якої органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про скасування державної реєстрації субєктів підприємницької діяльності.

Оцінюючи зазначені доводи позивача, суд виходить з того, що відповідно до п.8 ч.1 ст. 3 КАС України позивачем в адміністративному процесі є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду;

Згідно з вимогами ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідний обов'язок закріплює і ч. 1 ст. 13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", відповідно до якої посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Зокрема, функції державних податкових інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій передбачені ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", а права органів державної податкової інспекції закріплені ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

Аналіз вищевикладених норм права свідчить про те, що чинним законодавством не передбачено право органів державної податкової служби на звернення до суду з вимогами про визнання недійсними змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах, чи зобовязання державного реєстратора вчиняти будь-які реєстраційні дії чи скасовувати записи в реєстрі.

Крім того, відповідно до чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" органи державної податкової служби не належать до кола осіб, які мають право вимоги про визнання недійсним запису у Єдиному державному реєстрі чи визнання недійсними змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (надалі - Закон) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру. (ч.4 ст. 4 Закону)

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно з положеннями частин 1 та 2 ст. 19 Закону (в редакції, діючій на момент виникнення спірних відносин), якою врегульовано порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. У разі, якщо подається (надсилається) реєстраційна картка про внесення змін до відомостей про місцезнаходження юридичної особи, до неї додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.

Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.

Наведене свідчить, що правом подачі державному реєстратору відповідних змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах наділені особи, уповноважені діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), а на державного реєстратора покладаються повноваження щодо внесення до Єдиного державного реєстру відповідних записів щодо цих відомостей.

Суд зауважує, що Законом не передбачено обов'язок державного реєстратора перевіряти дійсність відомостей про зміну місцезнаходження юридичної особи, вказаних нею в реєстраційній картці на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Аналіз норм ст. 19 Закону, крім того, свідчить, що незнаходження юридичної особи за місцем реєстрації не може бути підставою для визнання недійсним запису про внесення змін до відомостей про неї чи скасування цього запису, а є підставою для внесення державним реєстратором запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Так, відповідно до ч. 8 ст. 19 Закону, в редакції Закону від 16.03.06, у разі одержання державним реєстратором від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати одержання повідомлення від органу державної податкової служби, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. У повідомленні зазначаються підстава його надіслання, найменування органу державної податкової служби, який надіслав повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, та дата цього повідомлення. У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Встановлено, що Олександрійською ОДПІ державному реєстратору виконавчого комітету Олександрійської міської ради направлено повідомлення форми №18-ОПП №22 від 22.02.10 про відсутність юридичної особи ПП "Юрконсалт" за її місцезнаходженням для проведення заходів згідно з ч.8 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (а.с. 98).

Державним реєстратором виконавчого комітету Олександрійської міської ради на адресу ПП "Юрконсалт" 26.02.10 направлено повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. У зв'язку з поверненням до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою до Єдиного державного реєстру 03.03.10 внесено запис №14451430006001335 про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. (а.с. 94 - 96).

Між тим, з позовними вимогами про припинення юридичної особи, що не пов'язано з її банкрутством, на підставі ч.2 ст.38 Закону позивач не звертався, доказів відсутності у ПП "Юрконсалт" податкового боргу, витребуваних ухвалою суду від 17.06.10, суду не надав.

Наведене свідчить, що, звернувшись до суду з вимогами про визнання недійсними змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах; зобов'язання державного реєстратора скасувати запис №13561070005000348 від 02.12.09 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі зміною в установчих документах"; зобовязання державного реєстратора Олександрійської міської ради вчинити реєстраційну дію "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі зміною в установчих документах", якою внести до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформацію про попереднє місцезнаходження ПП "Юрконсалт", позивач не довів правомірність обраного ним способу захисту інтересів держави, як форму реалізації своїх владних повноважень.

Крім того, ці вимоги позивача не ґрунтуються на нормах Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", а тому не підлягають задоволенню.

Звертаючись з позовними вимогами про визнання неправомірними дій посадових осіб ПП "Юрконсалт" щодо надання недостовірних даних державному реєстратору, позивач не виклав жодних обставин в обґрунтування цих вимог.

Відповідно до ч.4 ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.

Між тим, Закон України "Про державну податкову службу в Україні" не наділяє органи державної податкової служби правом оспорювати до суду дії посадових осіб субєктів господарювання, а тому таке звернення суперечить положенням ч.4 ст.50 КАС України,

На підтвердження недостовірності інформації ПП "Юрконсалт" про зміну свого місцезнаходження, наданої останнім державному реєстратору виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області, позивач посилається на результати перевірок, проведених підрозділами податкової міліції Олександрійської ОДПІ, оформлені рапортом від 22.12.09 (а.с.3) та довідкою №707/26-31 від 25.12.09 (а.с. 4), відповідно до яких за місцем реєстрації: м. Олександрія, площа Леніна, 27, ПП "Юрконсалт" відсутнє. Крім того, як на доказ неправомірності дій останнього позивач посилається на довідку державного відкритого акціонерного товариства "Інформаційно-обчислювальний центр" - власника приміщення у м. Олександрія, площа Леніна, 27, з якої вбачається, що ПП "Юрконсалт" з приводу оформлення оренди приміщення до нього не зверталось. (а.с. 5).

Однак, зазначені документи не є належними та допустимими доказами на підтвердження факту неправомірності дій відповідачів.

Відповідно до ч. 4 ст.53 Закону особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом. Доказів притягнення посадових осіб ПП "Юрконсалт" до відповідальності за внесення до документів, які подаються державному реєстратору, завідомо неправдивих відомостей, позивачем суду не надано.

Враховуючи викладене, заявлені позивачем у даній адміністративній справі позовні вимоги є безпідставними, не ґрунтуються на законі, і тому задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанцій.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш

Повний текст постанови складено 11.10.10.