Постанова № 21074158, 22.09.2011, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2011
Номер справи
2-а-661/09
Номер документу
21074158
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 2-а-661/09

категорія 2.11.17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2011 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Господарчук І.В.,

за участю представників позивача, прокурора,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Труд" <Текст >

до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції <Текст >

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,-

встановив:

В січні 2009 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до Новоград-Волинської об"єднаної державної податкової інспекції, в якій просить визнати недійсними податкові повідомлення - рішення № 0006431702/0 від 26.09.2008 року, № 0006431702/1 від 21.10.2008 року, № 0006431702/2 від 02.12.2008 року та № 0006431702/3 від 17.02.2009 року про нарахування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в розмірі 29268,75 грн. та фінансові санкції в розмірі 14634,34 грн.. Вимоги мотивує тим, що відповідачем неправомірно зазначеними повідомленнями-рішеннями визначено йому податкове зобов'язання зі сплати податку з власників транспортних засобів та штрафних санкцій, оскільки автомобілі марки "БелАЗ" не призначені для використання на дорогах загального користування, по суті використовуються на кар'єрах, відносяться до товарної позиції 8709, та не є об'єктом оподаткування.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про час, дату і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Прокурор в судовому засіданні проти позову заперечив.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, прокурора встановив: 15.09.2008 року Новоград - Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено виїзну планову документальну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2006 року по 31.03.2008 року, про що складено акт перевірки за № 1026/05-53/23-20/13720486.

Проведеною перевіркою було встановлено порушення ст. ч.1 ст. 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" N 1963-ХІІ від 11.12.91р., а саме: позивач не включив до розрахунку податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в перевірений період автомобілі марки "БелАЗ" в кількості 3 одиниці, в результаті чого було занижено суму податкового зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в сумі 29268,75 грн..

За результатами проведеної перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення №0006431702/0 від 26.09.2008 року, якими відповідачу визначено зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 29268,75 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 14634,34 грн..

За наслідками апеляційного оскарження, скарги позивача були залишені без задоволення, а відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення № 0006431702/1 від 21.10.2008 року, № 0006431702/2 від 02.12.2008 року та № 0006431702/3 від 17.02.2009 року.

Суд вважає, що вказані рішення податковим органом прийняті правомірно, виходячи з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Труд" має у власності автомобілі марки "БелАЗ" в кількості 3 одиниці.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", платниками передбаченого названим Законом податку є, зокрема, підприємства установи, та організації, які є юридичними особами та мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 названого Закону є об'єктами оподаткування. До таких об'єктів відносяться, зокрема, автомобілі вантажні - код 8704. Зазначені в названому Законі коди відповідають Українській класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

Класифікація товарів за УКТ ЗЕД здійснюється за правилами, затвердженими Законом України "Про Митний тариф України".

Відповідно до статті 312 Митного кодексу України, пункту 4 Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 року №1863, спеціальний уповноважений орган в галузі митної справи, яким є Держмитслужба України, здійснює та забезпечує ведення у тому числі, тлумачення міжнародних основ УКТЗЕД.

Зокрема, Держмитслужба України здійснює розроблення пояснень до товарних підкатегорій УКТЗЕД (національний рівень деталізації товарів) з метою забезпечення однакового тлумачення та застосування УКТЗЕД.

Після прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Митний тариф України" від 31.05.2007 року, яким було затверджено нову редакцію УКТЗЕД, та Держмитслужба України розробила пояснення до цієї класифікації, однозначно вказавши про необхідність віднесення автомобілів БелАЗ до товарної позиції 8704.

В товарній позиції 8704 згідно з УКТЗЕД класифікуються моторні транспортні засоби для перевезення вантажів.

Згідно преамбули Закону України від 05.04.2001року № 2371-ІІІ "Про Митний тариф України" (далі Закон № № 2371-ІІІ ) товарна класифікація схеми Митного тарифу України в своїй основі має Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка в свою чергу базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів.

Розділ XVІІ частини ІІ Закону № 2371-ІІІ включає групу 87 "Автомобілі, тягачі, велосипеди та інші наземні транспортні засоби, їх частини та пристрої", серед кодів, об'єднаних якої є код 87.04 "автомобілі вантажні" з підгрупою, зокрема, "автомобілі - самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі" - код 87.04.10

Кодом 87.09. Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності визначені "транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах, складах, у портах, для перевезення вантажів на короткі відстані; тягачі, використовувані на залізничних платформах, їх частини: транспортні вантажні засоби: електричні - код 87.09.11., інші код 87.09.19".

Порівняльний аналіз назви групи 87 та описів кодів 87.04 і 87.09 дає підстави для висновку, що Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності включає, як окремі товари, автомобілі, вантажні та транспорті засоби вантажні, самохідні, що не є автомобілями. При цьому ознака, що використання транспортних засобів вантажних, самохідних на заводах, складах, у портах, для перевезення вантажів на короткі відстані стосується саме їх технічних характеристик, які обумовлюють таке їх використання, а не фактичне використання в залежності від цілей діяльності їх власника.

Згідно листа Державної митної служби від 11.04.2000 року № 11/3-3273 до товарної позиції 8704 " автомобілі вантажні" включаються самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з кузовом, який перекидається або відкривається днищем вниз та призначений для перевезення ґрунту, породи та інші матеріалів. Ці автомобілі можуть мати жорстоке або шарнірне шасі, як правило обладнані колесами для руху по бездоріжжю та можуть пересуватися по м'якому ґрунту

До цієї товарної групи входять як важкі так і легкі самоскиди..

Як встановлено судом, автомобілі-самоскиди "БелАЗ" використовуються на заводах, складах, у портах або в аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, тягачі, використовувані на залізничних платформах, а також використовуються в кар"єрах (висновок експертизи № 1832/10\16). У копіях технічних паспортів автомобіля "БелАЗ" зазначено марку та модель автомобіля - вантажний самоскид.

Відповідно до додаткових пояснень до товарних категорій: 8704 10 10 і 8704 10 90 "автомобілі-самоскиди в залежності від компоновки шасі, проходимості, за параметрами осьового навантаження, та зовнішнім габаритом поділяються на дорожні, тобто які можуть рухатись по дорогах загального користування, підвищеної проходимості, рух яких допускається по дорогах загального користування та у кар"єрах та позашляхові (так звані "кар"єрні"), які можуть рухатись лише поза межами доріг загального користування, тобто призначені для використання на бездоріжжі.

Позашляхові кар"єрні самоскиди призначені для вивезення породи з місць відкритого розроблення корисних копалин, перевезення будівельних матеріалів - піску, гравію та інших матеріалів, для будівництва доріг тощо. Рух таких самоскидів по дорогах загального користування заборонений внаслідок масово-габаритних обмежень. Позашляхові самоскиди використовуються для транспортування вантажу на невелику відстань. Вони оснащені кузовами ковшового типу і не мають бортів, що відкриваються. Роль заднього борта виконує піднята задня частина кузова. У конструкції, зазвичай, не використовують листові ресурси для амортизації. Ці самоскиди мають жорсте шасі-раму або шасі з шарнірно-зчленованою рамою, гідромеханічну трансмісію, потужні багатодискові гальма.

Отже, великовантажні автомобілі-самоскиди марки "БелАЗ", призначені для використання поза дорожньою мережею, є об"єктом оподаткування і, відповідно, оподатковуються за ставкою, встановленою ст. 3 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", залежно від об"єму циліндрів двигуна.

На думку суду, позивач помилково вважає, що критерієм визначення вказаного автомобіля об`єктом оподаткування повинно бути його фактичне цільове використання, оскільки стаття 2 Закону №1963 визначає об`єкти оподаткування лише за ознаками кодів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності незалежно від цілей використання, відповідно до яких здійснюється державна реєстрація цих об`єктів ( органами ДАІ чи Державного комітету нагляду за охороною праці), так і до фактичного використання цих об`єктів.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем правомірно та відповідають нормам чинного законодавства, а тому підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст.ст.86,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Труд" до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійснии податкових повідомлень-рішень № 0006431702/0 від 26.09.2008 року, № 0006431702/1 від 21.10.2008 року, № 0006431702/2 від 02.12.2008 року та № 0006431702/3 від 17.02.2009 року відмовити.

          Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

          У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:                                                                                О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 27 вересня 2011 р.

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.