Єдиний державний реєстр судових рішень 19.12.2011< копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 20 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/10441/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.,
при секретарі Салюк Л.Ю.,
за участі:
представника позивача Васюк В.В.,
представника відповідача Годьо Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” до Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” (далі ТОВ „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс”, позивач) звернулось до адміністративного суду з позовною заявою до Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції (далі Західно-Донбаська ОДПІ, відповідач), в якому просить: визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західно-Донбаської ОДПІ від 03.06.2011 р. №0001322343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 26150,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним: в акті перевірки зазначено, що позивачем не оприбуткована готівка 03.09.2010 р., оскільки відсутній запис в розділі 2 КОРО. Дані висновки не відповідають фактичним обставинам, оскільки в розділі 2 КОРО на сторінці 36 в рядку 3 мається запис про оприбуткування готівки, яка отримана 03.09.2010 р. Позивач зазначив, що 03.09.2010 р. було роздруковано два Z-звіти, запис в КОРО зроблено не окремо по кожному Z-звіту, а загальним підсумком. Щодо висновків Західно-Донбаської ОДПІ про неоприбуткування готівки 12.05.2011 р., позивач вказав, що ТОВ „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” 12.05.2011 р. здійснено оприбуткування готівки у КОРО шляхом заповнення розділу 2 на підставі фіскального звітного чеку. Окрім того, оприбутковану готівку в КОРО 12.05.2011 р. відображено в касовій книзі. Висновок перевіряючи щодо наявності порушень є помилковим, оскільки не можливо порівняти наявну готівку, яка знаходиться на господарській одиниці в грошовому ящику РРО з даними в касової книги, яка використовується в офісі в розрізі одного операційного дня, при цьому не здійснивши інвентаризацію каси. Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову повністю та зазначив, що порушення в частині не оприбуткування готівки у сумі її фактичного одержання у КОРО в розділі 2 „Облік руху готівки та сум розрахунків" в день отримання готівкових коштів на підставі фіскальних звітних чеків Z-звітів, на загальну суму 375,00 грн. не мало місце, оскільки вказана сума була оприбуткована, на підставі записів КОРО. Але порядок оприбуткування одержаної готівки, визначений абз. 3 п. 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Нацбанку України від 15.12.2004 р. № 637 (далі Положення № 637) було порушено. Позивачем 03.09.2010 р. було роздрукувало два Z - звіти № 2233 на суму 375,00 грн. та №2234 на суму 873,00 грн. Записи в КОРО № 0410001871 від 24.05.2010 р. про готівкові кошти, які надійшли (отримані) в цей день, здійснено лише на підставі одного Z-звіту. 12.05.2011р. під час фактичної перевірки було зроблено інвентаризацію готівкових коштів на місці проведення розрахунків, з покупюрним перерахуванням усіх готівкових коштів з порівнянням із сумою, зазначеною в звіті РРО. Встановлено надлишок коштів у сумі 4855,00 грн. Згідно вкладного листа та прибуткових ордерів касової книги 12.05.2011 р. оприбуткована сума розмірі 5510,00 грн. за надані послуги згідно Z-звіту № 823 від 12.05.2011р., а сума надлишку неоприбуткована. Позивачем порушено строк на оскарження в судовому порядку рішення, встановлений п.5 ст.99 КАС України - позовна заява датована 16.08.2011 р., тобто через два місяці з дня отримання податкового повідомлення-рішення (15.06.2011 р.).
Дослідивши письмові докази по справі та заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ТОВ „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” зареєстровано виконавчим комітетом Павлоградської міськради 25.12.2002 р., приймає готівкові кошти за надані послуги з застосуванням РРО за адресою: вул. Гагаріна, 10/47, м. Павлоград; каса ТОВ „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс”, де ведеться касова книга, розташована за адресою: вул. К.Маркса, 68, м. Павлоград. Позивач перебуває на обліку платників податків в Західно-Донбаській ОДПІ.
З 12.05.2011 р. по 22.05.2011 р. фахівцями Західно-Донбаській ОДПІ на підставі наказу відповідача та направлень від 11.05.2011 р. №№86,87 проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” РРО за адресою: вул. Гагаріна, 10/47, м. Павлоград, за результатами якої 23.05.2011 р. складено акт фактичної перевірки № 83/04/10/23/32286323. В акті перевірки зафіксовано наступні порушення:
- невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному Х-звіті РРО;
- неоприбуткування готівки у повній сумі її фактичного надходження у КОРО 0410001871 від 24.05.2010 р., а саме, Z-звіт №2234 від 03.09.2010 р. на суму 375,00 грн., в ІІ-му розділі КОРО запис відсутній;
- згідно п.п.4.10 п.4 Порядку ведення касової книги і обовязків касира зберігання в касі готівкових коштів і інших цінностей, згідно абз.6 п.4.10 залишок готівки у касі порівнюється з даними обліку, а у випадках застосування РРО із Z-звітом. У випадку виявлення надлишку готівки у касі він оприбутковується та зараховується у дохід відповідного товариства. Згідно Х-звіту денного від 12.05.2011 р. в касі знаходилась готівка у сумі 75,00 грн., але згідно опису готівки на місці проведення розрахунків знаходилась готівка в сумі 4980,90 грн. Згідно вкладного листа касової книги за 12.05.2011 р. сума оприбуткування склала 5510,00 грн. Отже, сума неоприбуткування в касовій книзі склала 4855,00 грн. за 12.05.2011 р.
03.06.2011р. на підставі акту фактичної перевірки № 83/04/10/23/32286323 від 23.05.2011р., Західно-Донбаською ОДПІ прийняті податкові повідомлення - рішення:
- № 0001322343 про застосування до ТОВ „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 26150,00 грн. на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України (далі ПК України) та абз.3 ст.1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 р. № 436/95 (далі Указ № 436) за порушення п.2.6 Положення №637;
- № 0001312343 про застосування до ТОВ „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,00 грн.
Предметом оскарження за даним адміністративним позовом є лише податкове повідомлення рішення № 0001322343 про застосування до ТОВ „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 26150,00 грн.
Законодавство України, яке регулює відносини щодо здійснення розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу, а також контролю за його правомірністю складається з Податкового кодексу України, Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі Закон № 265), Указу №436 Положення № 637 та прийнятих на їх виконання інших підзаконних нормативно-правових актів.
Відповідно до п.п. 20.1.29 п.20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків) та порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги).
На підставі ст. 3 Указу № 436 контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють, крім інших органів, органи державної податкової служби.
Згідно норм ст.3 Закону №265 субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані, крім іншого, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
На підставі п.2.6 Положення №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом №265 надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до п.1.2 Положення №637:
- оприбуткування готівки проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій;
- касова книга документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі;
- книга обліку доходів і витрат документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки.
- книга обліку розрахункових операцій (далі КОРО) прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг);
- книга обліку - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій.
Позивач приймає готівкові кошти з застосуванням РРО. „Оприбуткування готівки” для позивача є здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО.
В судовому засіданні досліджені: копія акту фактичної перевірки від 23.05.2011 р., оригінал КОРО №0410001871 від 24.05.2010 р. (копія сторінки 36 розділу 2 та копії Z-звітів РРО від 03.09.2010 р. №2233 на суму 873,00 грн. та №2234 на суму 375,00 грн. долучені до матеріалів справи).
Досліджені докази засвідчили, що 03.09.2010 р. позивачем роздруковано два Z-звіти: №2233 на суму 873,00 грн. та №2234 на суму 375,00 грн. Обидва Z-звіти підклеєні в КОРО, а в розділі ІІ КОРО за 03.09.2010 р. вчинено запис про рух готівки (оприбуткування) на підставі Z-звіту №2233 в загальній сумі 1248,00 грн. (873,00 грн. + 375,00 грн.).
Таким чином, за 03.09.2010 р. позивачем оприбуткувано готівку в повній сумі її надходження в КОРО. Зазначення позивачем в розділі ІІ КОРО в рядку за 03.09.2010 р. Z-звіту №2233 та не зазначення Z-звіту №2234, але зазначення всієї суми готівки за день, на думку суду, можна кваліфікувати як порушення порядку ведення КОРО, а не неоприбуткування готівки.
На підставі ст. 1 Указу № 436 до субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки.
Отже, застосування до позивача на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення штрафної (фінансової) санкції в сумі 1875,00 грн. (375,00 грн. х 5) є безпідставним.
В судовому засіданні досліджені: оригінал КОРО №0410003415 (копія сторінки 24 розділу 2 та копія Z-звіту РРО від 12.05.2011 р. №823 на суму 5510,00 грн. долучені до матеріалів справи), копія денного Х-звіт РРО за 12.05.2011 р. на суму готівки в касі 75,00 грн., копія опису наявної готівки на місці проведення розрахунків за 12.05.2011 р., копія письмових пояснень касира ОСОБА_3
Досліджені докази засвідчили, що 12.05.2011 р. станом на 08.12 год. згідно Х-звіту РРО в касовій скрині повинно було бути 75,00 грн., проте згідно опису наявної готівки на місці проведення розрахунків фактично в касовій скрині РРО було 4930,00 грн.
Таким чином, позивачем допущено порушення невідповідність суми готівки на місці проведення розрахунків даним Х-звіту РРО. За вказане порушення до позивача повинна була бути застосована штрафна (фінансова) санкція на підставі норм Закону №265.
Проте, фахівцями Західно-Донбаській ОДПІ в акті фактичної перевірки вказано інше порушення - неоприбуткування готівки за 12.05.2011 р. в касовій книзі в сумі 4855,00 грн.
Як було зазначено вище, згідно п.2.6 Положення №637 „оприбуткування готівки” для позивача є здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО.
В судовому засіданні встановлено, що о 19.00 год. 12.05.2011 р. позивачем роздруковано Z-звіт РРО №823 на суму 5510,00 грн. Зазначений Z-звіт підклеєний в КОРО №0410003415, а в розділі ІІ КОРО за 12.05.2011 р. вчинено запис про рух готівки (оприбуткування) на підставі Z-звіту №823 в загальній сумі 5510,00 грн.
Таким чином, позивачем належним чином оприбуткована готівка за 12.05.2011 р. в загальній сумі надходження за день в КОРО на підставі відповідного Z-звіту.
Отже, застосування до позивача на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення штрафної (фінансової) санкції в сумі 24275,00 грн. (4855,00 грн. х 5) є безпідставним.
З огляду на зазначене, за 03.09.2010 р. та 12.05.2011 р. позивачем належним чином здійснено оприбуткування готівкової виручки, що виключає застосування відповідальності на підставі ст.1 Указу №436; податкове повідомлення-рішення Західно-Донбаської ОДПІ від 03.06.2011 р. № 0001322343 про застосування до ТОВ „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 26150,00 грн. є протиправним.
В позовній заяві позивачем заявлена вимога про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення. Проте, на підставі ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Таким чином, суд вважає за необхідне позов задовольнити - визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західно-Донбаської ОДПІ від 03.06.2011 р. № 0001322343.
Щодо посилань відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду суд зазначає, що ч.5 ст.99 КАС України передбачений спеціальний скорочений строк в один місяць для звернення особи до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.
01.01.2011 року набрав чинності ПК України. Статтею 102 ПК України врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов'язань, які становлять 1095 днів. Пунктом 56.18 ст.56 ПК України встановлено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Із змісту зазначеної законодавчої норми, з урахуванням вимог статті 102 ПК України, випливає, що платник податків може звертатися до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення протягом 1095 днів з моменту отримання такого рішення. Відповідна правова позиція відображена в інформаційних листах ВАС України від 10.02.2011 року № 203/11/13-11 та від 05.07.2011 року №945/11/13-11.
Таким чином, із 01.01.2011 року строк звернення платників податків до адміністративного суду з позовом про оскарження податкових повідомлень-рішень становить 1095 днів.
В судовому засіданні встановлено, що позивач отримав оскаржуване податкове повідомлення-рішення 15.06.2011 року, до суду позивач звернувся з позовом 18.08.2011 року.
Отже, позивачем адміністративний позов поданий до суду в межах встановленого ПК України строку звернення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції від 03.06.2011 р. № 0001322343 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Континент-Сервіс” штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 26150 (двадцять шість тисяч сто пятдесят) гривень 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Постанова в повному обсязі виготовлена 25 жовтня 2011 року.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >М.В. Бондар
< Текст >