Єдиний державний реєстр судових рішень 12.12.2011< копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 08 грудня 2011 р. Справа № 2а/0470/15016/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіКоблової О.Д.
при секретарі судового засіданняТуранській С.О.
за участю представників:
позивачаФролової І.О.
відповідачаСнісаренко І.В., Клименко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Лібра Транс»до відповідача 1 Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська, відповідача 2 Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області про стягнення суми бюджетного відшкодування, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Лібра Транс» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до відповідача 1 Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська, відповідача 2 Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області з позовними вимогами про стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області на користь Приватного підприємства «Лібра Транс» (код ЄДРПОУ 31076237) бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість:
- за квітень 2011 року в розмірі 6132 грн.;
- за травень 2011 року в розмірі 6523 грн.;
- за червень 2011 року в розмірі 3347 грн.;
- за липень 2011 року в розмірі 6551 грн.;
- за серпень 2011 року в розмірі 3329 грн.;
- за вересень 2011 року в розмірі 4419 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що згідно декларацій з податку на додану вартість за квітень вересень 2011 року позивач повинен був отримати від'ємне значення податку на додану вартість. Керуючись п.200.7 Податкового кодексу України, позивач скористався своїм правом прийняття рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку шляхом подання до Лівобережної МДПІ м. Дніпропетровська податкових декларацій з податку на додану вартість разом з додатками до них. За розрахунками бюджетному відшкодуванню підлягали наступні суми: за квітень 2011 року в розмірі 6132 грн.; за травень 2011 року в розмірі 6523 грн.; за червень 2011 року в розмірі 3347 грн.; за липень 2011 року в розмірі 6551 грн.; за серпень 2011 року в розмірі 3329 грн.; за вересень 2011 року в розмірі 4419 грн., тобто всього 30301 грн. Відповідно до вимог п.200.10 Податкового кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Згідно п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України 14.06.2011 року, а також керуючись п.1.5, п.1.8. Наказу ДПА України від 14.04.2011 року №213 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, та внесення змін до наказу ДПА України від 27.05.2008 року №355» Лівобережною МДПІ м. Дніпропетровська були виписані Накази на проведення документальних позапланових виїзних перевірок з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість та направлення на перевірки. Позивач вважає, що Податковим органом в порушення вимог Податкового кодексу України, а саме: граничних термінів проведення перевірок неправомірно було не відшкодовано суми бюджетних відшкодувань податку на додану вартість за період з квітня по вересень 2011 року.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти адміністративного позову та у наданих письмових запереченнях зазначили, що після винесення на підставі п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України 14.06.2011 року, а також п.1.5, п.1.8. Наказу ДПА України від 14.04.2011 року №213 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, та внесення змін до наказу ДПА України від 27.05.20008 року №355, наказів та направлень на перевірку фахівцями відділу перевірок відшкодування ПДВ Лівобережної МДПІ було здійснено вихід за місцезнаходженням підприємства (м. Дніпропетровськ, вул. Винокурова, буд. 1), в результаті чого встановлено, що підприємство ПП «Лібра Транс» та його посадові особи за адресою державної реєстрації не знаходяться, про що складено акт № 4605/23-3/31076237 від 25.11.2011 року та надана службова записка до ВПМ Лівобережної МДПІ. Наказом ДПА України від 30 травня 1997 року №166 (із змінами та доповненнями) затверджено Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість. Форми податкової декларації з податку на додану вартість, зареєстровані в установленому порядку в Міністерстві юстиції України, відповідають нормам та змісту податку на додану вартість. Так, формою податкової декларації з податку на додану вартість передбачено заповнення таких реквізитів: Ряд.06 «Місцезнаходження платника податку (місце проживання)». У зв'язку з тим, що місцезнаходження даного платника податків не встановлено, провести документальну позапланову виїзну перевірку не є можливим, що не дає можливості надати висновок до державного казначейства.
Представник відповідача 2 у судове засідання не зявився, надав письмові заперечення на позов у яких зазначив, що відповідно до повноважень органів Державного казначейства України, визначених ст.43 Бюджетного кодексу України, Положенням про Державне казначейство України від 21.12.2005 року № 1232 органами Державного казначейства здійснюються наступні функції: операції з коштами Державного бюджету, розрахунково-касового обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів; контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів за цими зобов'язаннями; в межах своїх повноважень контролю за дотриманням учасниками бюджетного процесу бюджетного законодавства, бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання Державного бюджету. Згідно ст.45 Бюджетного кодексу України, Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету. В свою чергу органи стягнення, а саме: митні, податкові та інші органи державної влади, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів), та інших доходів відповідно до законодавства. Відповідно до Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів Державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, затвердженого спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерство фінансів України та Державного казначейства України від 03.08.2004 року за №451/501/132, органи Державного казначейства здійснюють відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими від податкових органів реєстром та висновками. На час звернення до суду Приватного підприємства «Лібра Транс» до Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області не надходили документи, на підставі яких повинно здійснюватись відшкодування з Державного бюджету бюджетної заборгованості по податку на додану вартість, у звязку з чим позовні вимоги до відповідача 2 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне підприємство «Лібра Транс» зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 27.07.2000 року, знаходиться на обліку в Лівобережній МДПІ м. Дніпропетровська з 12.08.2005 року та є платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом з ЄДРПОУ станом на 30.09.2011 року, свідоцтвом платника ПДВ №100106401 та інформацією наведеною в актах перевірки.
Порядок визначення сум податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків визначені положеннями ст. 200 Податкового кодексу України (далі ПКУ).
Пунктом 200.7 ПКУ визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Пунктом 200.10 ПКУ визначено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Пунктом 200.11 ПКУ визначено, що за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Відповідно до п. 200.12 ПКУ, орган державної податкової служби зобовязаний у пятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно п. 200.13 ПКУ, на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Так, відповідно до п. 200.7 ПКУ, Приватним підприємством «Лібра Транс» до податкового органу були подані податкові декларації з ПДВ, за квітень 2011 року в розмірі 6132 грн.; за травень 2011 року в розмірі 6523 грн.; за червень 2011 року в розмірі 3347 грн.; за липень 2011 року в розмірі 6551 грн.; за серпень 2011 року в розмірі 3329 грн.; за вересень 2011 року в розмірі 4419 грн., всього 30301 грн.
На виконання вимог ст. 200 КПУ та згідно п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України 14.06.2011 року, а також п.1.5, п.1.8. Наказу ДПА України від 14.04.2011 року №213 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, та внесення змін до наказу ДПА України від 27.05.2008 року №355 Лівобережною МДПІ у м. Дніпропетровську були виписані:
Наказ № 942 від 19.07.2011 року на проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2011 року та Направлення на перевірку № 442 від 19.07.2011 року.
Для вручення вищевказаних документів фахівцями відділу перевірок відшкодування ПДВ Лівобережної МДПІ було здійснено вихід за місцезнаходженням підприємства (м. Дніпропетровськ, вул. Винокурова, буд. 1), в результаті чого встановлено, що підприємство ПП «Лібра Транс» та його посадові особи за адресою державної реєстрації не знаходяться, про що складено Акт № 2920/23-3/31076237 від 19.07.2011 року та надана службова записка до ВПМ Лівобережної МДПІ.
Наказ № 1071 від 17.08.2011 року на проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2011 року та Направлення на перевірку №493 від 17.08.2011 року.
Для вручення вищевказаних документів фахівцями відділу перевірок відшкодування ПДВ Лівобережної МДПІ було здійснено вихід за місцезнаходженням підприємства (м. Дніпропетровськ, вул. Винокурова, буд. 1), в результаті чого встановлено, що підприємство ГШ «Лібра Транс» та його посадові особи за адресою державної реєстрації не знаходяться, про що складено акт № 3268/23-3/31076237 від 17.08.2011 року та надана службова записка до ВПМ Лівобережної МДПІ.
Наказ № 1121 від 02.09.2011 року на проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за червень 2011 року та Направлення на перевірку №522 від 02.09.2011 року.
Для вручення вищевказаних документів фахівцями відділу перевірок відшкодування ПДВ Лівобережної МДПІ було здійснено вихід за місцезнаходженням підприємства (м. Дніпропетровськ, вул. Винокурова, буд. 1), в результаті чого встановлено, що підприємство ПП «Лібра Транс» та його посадові особи за адресою державної реєстрації не знаходяться, про що складено акт № 3341/23-3/31076237 від 02.09.2011 року та надана службова записка до ВПМ Лівобережної МДПІ.
Наказ № 1147 від 14.09.2011 року на проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2011 року та Направлення на перевірку №570 від 14.09.2011 року.
Для вручення вищевказаних документів фахівцями відділу перевірок відшкодування ПДВ Лівобережної МДПІ було здійснено вихід за місцезнаходженням підприємства (м. Дніпропетровськ, вул. Винокурова, буд. 1), в результаті чого встановлено, що підприємство ПП «Лібра Транс» та його посадові особи за адресою державної реєстрації не знаходяться, про що складено акт № 3489/23-3/31076237 від 14.09.2011 року та надана службова записка до ВПМ Лівобережної МДПІ.
Наказ № 1314 від 28.10.2011 року на проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року та Направлення на перевірку №747 бід 28.10.2011 року.
Для вручення вищевказаних документів фахівцями відділу перевірок відшкодування ПДВ Лівобережної МДПІ було здійснено вихід за місцезнаходженням підприємства (м. Дніпропетровськ, вул. Винокурова, буд. 1), в результаті чого встановлено, що підприємство ПП «Лібра Транс» та його посадові особи за адресою державної реєстрації не знаходяться, про що складено акт № 4149/23-3/31076237 від 28.10.2011 року та надана службова записка до ВПМ Лівобережної МДПІ.
Наказ № 1398 від 25.11.2011 року на проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень 2011 року та Направлення на перевірку № 843 від 25.11.2011 року.
Для вручення вищевказаних документів фахівцями відділу перевірок відшкодування ПДВ Лівобережної МДПІ було здійснено вихід за місцезнаходженням підприємства (м. Дніпропетровськ, вул. Винокурова, буд. 1), в результаті чого встановлено, що підприємство ПП «Лібра Транс» та його посадові особи за адресою державної реєстрації не знаходяться, про що складено акт № 4605/23-3/31076237 від 25.11.2011 року та надана службова записка до ВПМ Лівобережної МДПІ.
Згідно п.1.8. Наказу ДПА України від 14.04.2011 року №213 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків, та внесення змін до наказу ДПА України від 27.05.2008 року №355», у разі коли при організації документальної планової та позапланової або фактичної перевірки встановлено відсутність платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за місцезнаходженням (місцем проживання), у той же день складається акт (довільної форми) щодо не встановлення місцезнаходження платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників).
Крім цього, судом встановлено, що відділом податкової міліції Лівобережної МДПІ отримано пояснення від виконавчого директора ТОВ компанія «Май дом», у яких зазначено, що договорів на оренду приміщень по вул. Винокурова, 1 з ПП «Лібра Транс» не укладались. ТОВ компанія «Май дом» було надано Договір оренди №09/2010 від 01.09.2010 pоку, з ТОВ «Торес» щодо оренди нерухомого майна - будинку та спорудження площею 1360,7 кв. м., розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Винокурова, 1. Строк оренди з 01.09.2010р. по 01.09.2011р. та згідно листа ТОВ «Торес» від 28.04.2011 року №28/04 (вх. № 5671/10 від 29.04.2010 року) з ТОВ «Лібра Транс» Договір на оренду приміщення №10 за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Винокурова, 1. було укладено 23.01.2008 року зі строком дії до 23.04.2008 року. Після закінчення дії договору строк не пролонгувався.
Також, за результатами проведеної роботи підрозділом податкової міліції фактичне місцезнаходження ПП «Лібра Транс» не встановлено:
- станом на 29.04.2011 року підприємство мало стан 23 «Місцезнаходження не встановлено»;
- станом на 25.07.2011 року стан підприємства 9 «Направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходження»;
- станом на 22.08.2011 року стан підприємства 23 «Місцезнаходження не встановлено»;
- станом на 05.12.2011 року стан підприємства 9 «форма 18-ОПП повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням».
Наказом ДПА України від 30 травня 1997 року №166 (із змінами та доповненнями) затверджено Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.
Форми податкової декларації з податку на додану вартість, зареєстровані в установленому порядку в Міністерстві юстиції України, відповідають нормам та змісту податку на додану вартість. Так, формою податкової декларації з податку на додану вартість передбачено заповнення таких реквізитів: Ряд.06 «Місцезнаходження платника податку (місце проживання)».
Відповідно до п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Орган державної податкової служби відповідно до п.200.12 ст.200. Податкового кодексу України надає органу Державного казначейства України висновок тільки після проведення перевірки.
У зв'язку з тим, що місцезнаходження даного платника податків не встановлено, провести документальну позапланову виїзну перевірку не є можливим, що не дає можливості Лівобережній МДПІ у м. Дніпропетровську надати висновок до державного казначейства.
Статтями 7, 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що принципами здійснення правосуддя в адміністративній справі є: верховенство права, законність, рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та Законів України.
Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Пунктом 1.1 ст.1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частина 1 ст.71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, з огляду на викладене, суд доходить висновку щодо відмови у задоволені позовних вимог в частині стягнення з державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області на користь Приватного підприємства «Лібра Транс» бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість: за квітень 2011 року в розмірі 6132 грн.; за травень 2011 року в розмірі 6523 грн.; за червень 2011 року в розмірі 3347 грн.; за липень 2011 року в розмірі 6551 грн.; за серпень 2011 року в розмірі 3329 грн.; за вересень 2011 року в розмірі 4419 грн., оскільки податковий орган діяв в межах наданих законом повноважень.
Крім цього враховуючи, що органи Державного казначейства України здійснюють відшкодування суми податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими від податкових органів реєстром та висновками, а податковий орган в даній справі в свою чергу не зробив та не направив висновок до Головного управління Державного казначейства України, то й позовні вимоги до відповідача 2 не підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог позивача про покладення на відповідача судових витрат, то суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Таким чином, враховуючи, що позовні вимоги Приватного підприємства «Лібра Транс» не підлягають задоволенню, в задоволенні клопотання про стягнення судових витрат належить відмовити.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Лібра Транс» до відповідача 1 Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська, відповідача 2 Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області про стягнення суми бюджетного відшкодування відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Повний текст постанови складений 13 грудня 2011 року.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >О. Д. Коблова
< Текст >