Постанова № 21071103, 29.11.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2011
Номер справи
2а/0470/13047/11
Номер документу
21071103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

29.11.2011

<копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/13047/11

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Лозицька І.О, розглянувши в порядку письмового провадження подання Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області до Приватного підприємства «Аква Люкс»про стягнення коштів за податковим боргом, -

ВСТАНОВИВ:

17 жовтня 2011 року заявник на виконання своїх владних повноважень звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним поданням. В обґрунтування подання зазначив, що відповідач має податковий борг перед бюджетом по комунальному податку в сумі 171,00грн.

За таких обставин, заявник просить суд, стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих ПП «Аква Люкс»(код ЄДРПОУ 25513999) та за рахунок готівки, що належить ПП «Аква Люкс»по комунальному податку.

Представник заявника в судове засідання не зявився, про дату та час його проведення повідомлявся належним чином, про що в справі є розписка. В своєму клопотанні представник заявника просив суд розглядати дане подання за його відсутності, вимоги подання підтримав у повному обсязі.

Відповідно до ч. 7 ст. 183-3 КАС України, розгляд подання відбувається за участю органу державної податкової служби, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

Відповідач наданим йому правом згідно ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України на участь у судовому засіданні не скористався, свого представника для участі в судове засідання не направив. Суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача, відповідно до вимог ч.4 ст. 33 та ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, дослідивши матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення, вважає, що подання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що субєктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числ,і на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядок, встановлений законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також, стягувати до державного бюджету суми заборгованості субєктів господарювання за кредитами,залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені.

Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Тобто, заявник орган державної податкової служби, є субєктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах реалізує надані йому владні управлінські функції та має право звертатися до суду з відповідними вимогами щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.

Відповідно до ч.1 ст. 67 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом встановлено, що Приватне підприємство «Аква Люкс», зареєстроване рішенням Виконкому Криворізької міської ради від 02 лютого 1998 року за № 58/2-р з 09 лютого 1998 року та перебуває на обліку, як платник податків в Південній міжрайонній державній податковій інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області за № 2241(1593).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення переліку податків та зборів, що справляються в України, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обовязки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також, відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України.

Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Зі змісту п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України вбачається, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п.п. 36.1-36.3 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

З дослідження письмових матеріалів встановлено, що 13 серпня 2011 року нараховано штрафні санкції в сумі 171,00грн. за актом камеральної перевірки податкової звітності з комунального податку від 15 червня 2011 року № 201/153/25513999. За результатами перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення від 27 липня 2011 року № 0017711503 на суму 171,00грн., яке надіслано поштою, рекомендованим листом з повідомленням про вручення 17 серпня 2011 року та отримано підприємством 03 серпня 2011 року.

Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків, є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема, корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також, суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

У відповідності до ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Згідно ст. 59 Податкового кодексу України, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Так, судом встановлено, що 15 серпня 2011 року Південною МДПІ у м. Кривому Розі Дніпропетровської області винесена податкова вимога № 710 від 15 серпня 2011 року на суму податкового зобовязання 171,00грн. та направлення підприємству рекомендованим листом з повідомленням 17 серпня 2011 року.

Відповідно до п.п. 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Моментом виникнення права на звернення із даним поданням і відповідно початком перебігу встановлених ст. 183-3 КАС України 24-х (96-ти) годин, є момент відповідно до п.95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, «стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги».

З вище викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги заявника в частині стягнення коштів з рахунків ПП «Аква Люкс»у обслуговуючих банках в рахунок погашення податкового боргу по комунальному податку в сумі 171,00грн., є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, так як відповідачем порушені норми діючого матеріального права.

Що ж стосується вимог заявника про стягнення належної відповідачем готівки, то суд приходить до висновку про те, що в цій частині подання, слід відмовити виходячи з наступного.

Пунктом 95.3 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Пунктом 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010р. № 1244, визначено, що вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, здійснюється працівниками органу державної податкової служби з урахуванням вимог пунктів 95.2-95.4 статті 95 Податкового кодексу України.

Тобто, виходячи з аналізу вищевказаних норм ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення з платника податків готівкових коштів, які належать такому платнику податків, здійснюється працівниками органу ДПІ у ході виконання рішення суду про стягнення коштів з рахунків платника податків, яке набрало законної сили та не може бути обрано способом захисту права у судовому порядку з урахуванням повноважень встановлених ст. 20 Податкового кодексу України.

В силу ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до п.4 ч.2 ст. 162 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає за необхідне стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство «Аква Люкс», на користь бюджету в рахунок погашення боргу по комунальному податку суму 171,00грн. В частині стягнення коштів за рахунок готівки - відмовити.

Факти, встановлені судом та відповідні їм правовідносини, підтверджуються наявними доказами. Вказане є підставою для часткового задоволення подання.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2-10,11,69,71,86,128,158-163,167. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Подання Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області до Приватного підприємства «Аква Люкс» про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити частково.

Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Приватне підприємство «Аква Люкс» (код ЄДРПОУ 25513999) в сумі 171,00грн. по комунальному податку (р/р 3321682800020, одержувач УДК у м. Кривому Розі ОКПО 24230992, банк одержувач ГУДКУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО 805012).

В іншій частині вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Суддя (підпис)

< Список >

< Список >

< Список >І.О. Лозицька

< Текст >