Єдиний державний реєстр судових рішень 22.11.2011
копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2011 р. Справа № 2а/0470/13494/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. <Текст > розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ТОВ "Івас Груп" до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі про визнання дій протиправними, - ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області. Звернувшись до суду позивач просить визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення невиїзної документальної перевірки з питань правовідносин з ТОВ «СПРІНФІЛД» щодо визнання нікчемними всіх укладених правочинів, викладених в Акті № 3471/230/35928047 від 31.05.2011.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача.
Відповідач надіслав до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких позов не визнав.
Дослідивши матеріали справи та чинне на момент виникнення спірних правовідносин законодавство судом встановлено наступне.
Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно абз. 1,3,5 пп. 75.1.2 п. 75.1 ст.75 Податкового кодексу документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Підпунктом 78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу встановлено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Так, на підставі абз.1,3,5 п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, відповідно до вимог п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ст.79 Податкового кодексу, відповідно до наказу Центральної МДШ від 13.05.11 № 473, повідомлення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 13.05.11 №12101/230/35928047, з урахуванням акту перевірки ДПІ у Ленінському районі М.Дніпропетровська ТОВ „Спрінгфілд" (код ЄДРПОУ 37213815) «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування по податку на додану вартість за лютий 2011 року» від 26.04.11 №503/233/37213815, проведена невиїзна позапланова документальна перевірка ТОВ «ІВАС ГРУП» (ЄДРПОУ 35928047) з питань дотримання вимог податкового законодавства України під час здійснення взаємовідносин з ТОВ «Спрінгфілд» (код ЄДРПОУ 35928047) за лютий 2011 року, за результатами якої складено акт від 31.05.11 №3471/230/35928047.
На момент вручення повідомлення та копії наказу ТОВ «ІВАС ГРУП» у посадових осіб підприємства не виникло жодних заперечень щодо правомірності проведення позапланової виїзної перевірки.
Перевірка проводилась з : 13.05.11 по 30.05.11. (робочі дні 23.05-27.05; 30.05-31.05). 03.06.11 за №11167/10 підприємством до Центральної МДПІ були надані заперечення, які розглянуті 09.06.11, за результатами розгляду яких висновки перевірки залишено без змін. Згідно наданих до перевірки документів встановлено:
В жовтні 2010 року між ТОВ "Спрінгфілд" м. Дніпропетровськ (код ЄДРПОУ 37213815) - Продавець в особі директора Кодацький Д.П., та ТОВ «ІВАС ГРУП»- Покупець в особі директора Голяновський А.С. укладені Договір № 111010Л10ДП від 10.10.10.
Згідно вказаного договору було отримано товар на суму:
в лютому 2011 року - 162692,58 грн. (в т.ч. ПДВ - 27115,43 грн.).
Розрахунки ТОВ "Спрінгфілд" та ТОВ «ІВАС ГРУП» здійснені через розрахунковий рахунок. На кінець періоду, що перевірявся, кредиторська заборгованість ТОВ «ІВАС ГРУП» перед ТОВ "Спрінгфілд" за отриманий товар становила 85 809,08 грн. На дату акту дана заборгованість відсутня.
Сума ПДВ по зазначеним податковим накладним включено до податкового кредиту в лютому 2011 року (від 17.03.2С11 вх.. № 9001073206) - 27115,43 грн., що відповідає даним додатку 5 та реєстрам виданих т і отриманих податкових накладним до податкових декларацій з ПДВ.
При цьому, перевізні документи, якими підтверджуються факти відправлення та отримання товарів ТОВ «ІВАС ГРУП» на залізничних станціях та автомобільним транспортом відсутні.і
Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.п.1.2 п.1, п.п.2.1 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 №88 і затвердженого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95 за №168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення.
Чинним законодавство передбачено обов'язковість наявності транспортних, супроводжувальних та інших документів, а саме:
якщо товар доставляється вантажним автомобілем, таким документом є товарно-транспортна накладна за формою №1-ТН, затверджена наказом Міністерства транспорту України, Міністерства статистики України від 29.12.95р. №488/346. У ній повинні бути відмітки відправника товару (щодо відвантаження товару) та його отримувача (стосовно фактичного отримання товару). |
У розділі 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97р. №363, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 20.02.1998р. за №128/2568 зазначено, що «товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товано- -матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та облік у виконаної роботи». Здавання вантажу у пункті призначення вантажоодержувачу відповідна до п.13.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні проводиться згідно з товарно-транспортною накладною.
Відповідно п.11.7 вищевказаних Правил перший екземпляр товарно-транспортної накладної залишається у замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоотримувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідченні підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом) передається Перевізнику.
Перевезення товару залізницею оформляється комплектом перевізних документів, затвердженим наказом Міністерства транспорту України від 19.11.98 № 460, до якого належать: накладна, дорожня відомість, корінець дорожньої відомості та квитанція про приймання вантажу (п.1.1 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.0(1 №644 (далі - Правила №644)). Накладна разом з дорожньою відомістю супроводжує вантаж на всьому шляху на всьому шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу. Відправнику видається квитанція про приймання вантажу (п. 1.2 Правил №644).
Відповідно до п.п.1.1, 1.2 Правил № 644 на кожне відправлення вантажу відправник повинен подати станції навантаження накладну (комплект перевізних документів). Форми бланків перевізних документів затверджені наказом Мінтрансу від 19.11.98 №460 «Про затвердження бланків перевізних документів».
Накладна є складовою частиною комплекту перевізних документів, до якого, крім неї, входять: дорожня відомість, корінець дорожньої відомості та квитанція про приймання вантажу. Бланки цих документів видаються вантажовідправникам за плату згідно з тарифом.
Накладна є обовязковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна є договором застави вантажу для зберігання гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна разом з дорожньою відомістю супроводжує вантаж на всьоме шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу. Квитанція про приймання вантажу до перевезення видається відправнику.
Згідно з п. 4.5 Правил, при переадресуванні вантажу за первинними документами найменування станції призначення і її код, одержувач, його код і адреса в перевізних документах закреслюються (так, щоб їх можна було прочитати) і вказуються нові дані відповідно до наказу про переадресування. Виправлення засвідчуються підписом працівника станції і її штемпелем.
При зміні одержувача без зміни станції призначення вказаний у перевізних документах одержувач, його код і адреса відповідно до заяви відправника.
Перевізні документи, якими підтверджуються факти відправлення та отримання товарів ТОВ «ІВАС ГРУП» на залізничних станціях та автомобільним транспортом відсутні.
Як зазначено в п.2.1 укладеного Договір від 10.10.10 №111010/10ДП між ТОВ "Спрінгфілд'' (Продавець) та ТОВ «ІВАС ГРУП» (Покупець) - передача товару здійснюється на складі постачальника: м. Дніпропетровськ, вул. Возз'єднання, буд 25, згідно відпускних документів.
Відповідно ст.2 Інструкції при поставці товарів і створення умов для своєчасного і правильного приймання отримувачем відправник (постачальник) зобов'язаний:
а) дотримання встановлений правил пакування і затарювання продукції, маркування і опломбування окремих місць;
в) чітке і правильне оформлення документів, що засвідчують якість і комплектність продукції, що поставляється (технічний паспорт, сертифікати, посвідчення якості і ін.), відвантажених товарів та розрахункових документів, відповідність вказаних в них даних про якість та комплектність продукції фактичній якості та комплектності її.
Відповідно до ст.13 «Обов'язки виробників та постачальників продукції, яка підлягає підтвердженню відповідності і законодавчо регульованій сфері» Закону України «Про підтвердження відповідності» від 17.05.01 № 2406-111, постачальник зобов'язаний: реалізовувати продукцію за умови наявності у документах, згідно з якими йому передано відповідну продукцію, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом на відповідний вид продукції; припиняти реалізацію продукції, якщо вона не відповідає вимогам нормативних документів, зазначеним у декларації про відповідність або у сертифікаті відповідності чи свідоцтві про визнання відповідності.
Для перевірки не надані сертифікати (посвідчення) відповідності якості виробника на нібито придбані у ТОВ «Спрінгфілд» запчастин, що унеможливлює встановити походження товарів, а як наслідок їх наявності.
Вищевикладене свідчить про відсутність фактичного відвантаження товарів ТОВ «Спрінгфілд» на адресу ТОВ «ЩЛС ГРУП». В ході проведення перевірки не встановлено факту передачі товарів від продавця, в зв'язку з відсутністю (не наданням для перевірки) актів приймання-передачі товару, документів, що засвідчують транспортування, зберігання товарів та сертифікатів походження товарів.
В ході проведення перевірки з'ясовано, що операції із придбання та реалізації мали не реальний товарний характер, товар не перевозився і не зберігався. Відповідно наданих документів немає можливості встановити вид транспорту, розмір витрат, особу, яка понесла дані витрати, можливість здійснення таких операцій з урахуванням оперативності проведення операцій та віддаленості контрагентів один від одного.
Таким чином, відсутність товарно-транспортних накладних може бути свідченням відсутності факту перевезення товару, що, у свою чергу, може вказувати на фіктивність відповідної господарської операції. Відсутність належних первинних документів може свідчити про нездійснення самих господарських операцій. Податковий кредит та бюджетне відшкодування за так ями операціями не можуть бути надані платникові податку.
Не складання товарно-транспортних накладних, дорожніх листів тощо та документів на зберігання товару, є порушенням Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363
Відповідно до частини другої статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Здійснення поставки товару на будь-яких умовах поставки не звільняє учасників господарської операції від складання первинних документів, які передбачені законодавством про бухгалтерський облік.
Відповідно до п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Таким чином, податковий кредит ТОВ «ІВАС ГРУП» формувався за рахунок ТОВ ''Спрінгфілд'';
Згідно акту документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ ''Спрінгфілд'' від 26.04.2011р. №503/233/37213816 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Спрінгфілд" (код за ЄДРПОУ 37213815) з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинам з контрагентами за лютий 2011 року, можна зробити висновок, що ТОВ "Спрінгфілд" не здійснював з ТОВ «ІВАС ГРУП» ніяких фінансово-господарських операцій, тобто не постачав товарів, що порушує ст. 228 ЦК України щодо укладення правочину, який суперечить моральним засадам суспільства, а також порушує публічний прядок, спрямований на заволодіння майном держави, а отже є нікчемним і в силу ст. 216 ЦК України не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
У зв'язку з вищевикладеним, у ТОВ «ІВАС ГРУП» відсутній об'єкт оподаткування податком на додану вартість операцій з підприємствами постачальниками та покупцями в розумінні ст. 3 вищенаведеного Закону з ПДВ та п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України.
Отримані товари за договором № 111010/1ОДП від 10.10.10 від ТОВ "Спрінгфілд" було реалізовано покупцям.
Податкові накладні відображено в реєстрах виданих податкових накладних, податок на додану вартість віднесено до скраду податкових зобов'язань в декларації з податку на додану вартість в сумі 29 071,80 грн.
Враховуючи акт документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Спрінгфілд" від 26.04.2011р. №503/233/37213815 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Спрінгфілд" (кед за ЄДРПОУ 37213815), відповідно до якого «Враховуючи те, що на момент проведення перевірки первинні та інші документи, відсутні; місцезнаходження посадових осіб, які б надали ііі документи не відомо, тому встановлено порушення вимог п.187.1 ст.187, п.198.1, п.198.6 сї.198 Податкового кодексу України, що призвело до завищення за лютий 2011р. за лютий 2011року податкових зобовязань - 29071,8 грн.
З огляду на викладене дії Центральної МДПІ щодо проведення невиїзної документальної перевірки позивача є законними, та здійсненими у відповідності до чинного законодавства України, а позовні вимоги ТОВ «Івас Груп» є необґрунтованими, та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя <(підпис) >
< Список >
Постанова не набрала законної сили 21.11.2011
Суддя Р.А. БарановськийР.А. Барановський
< Текст >