Єдиний державний реєстр судових рішень 17.11.2011< копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 28 жовтня 2011 р. Справа № 2а/0470/6340/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
при секретарі Соляр О.Ю.
за участю:
представника позивача Петрова В.В.
прокурора Барчук А.Б.
представників відповідача Данканич Є.І.
Добровольського А.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів»про зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31 травня 2011 року Нікопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області (далі позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» (далі відповідач) з вимогами про зобовязання Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» виконати захід «Розробка та впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві», передбачений «Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки», затвердженою рішенням Дніпропетровської обласної ради від 04.12.2007 р. за № 295-13/V.
Представник позивача та прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначили наступне. Перевіркою прокуратури було встановлено, що відповідачем не здійснено розробку та впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві у визначений «Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки» термін. Публічним акціонерним товариством «Нікопольський завод феросплавів» вчиняються заходи контролю за обсягом і складом забруднюючих речовин, котрі не підпадають під поняття системи моніторингу довкілля, яке визначено положеннями діючих нормативно-правових актів, і не є екологічним моніторингом, впровадження якого передбачено «Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки». На теперішній час відповідачем вчинені певні дії, спрямовані на розробку та впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві, які можна вважати початковим етапом виконання вказаного заходу.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, просили в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначили наступне. Публічним акціонерним товариством «Нікопольський завод феросплавів» здійснюється поточний контроль викидів, скидів забруднюючих речовин та операцій поводження з відходами, встановлюються прилади, які забезпечують покращення контролю за здійсненням викидів шкідливих речовин, оновлюється матеріально-технічна база лабораторії захисту водного та повітряного басейнів. Підприємство постійно направляє відповідним державним органам інформації за результатами екологічного контролю та моніторингу, крім того, зазначена інформація щотижнево розміщується на офіційному сайті заводу. Представники відповідача зазначили, що на загальнодержавному рівні не створено інформаційно-аналітичної системи моніторингу навколишнього середовища, тому вимога про створення автоматичних систем моніторингу на локальному рівні є безпідставною. Публічне акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів» вчиняє дії щодо впровадження автоматичної системи моніторингу на підприємстві, що підтверджується укладанням ряду договорів, зокрема, договору № 08-01/2011/1107584 від 27.10.2011 р. на виконання послуг по розробленню та впровадженню програмного забезпечення з інтеграції та аналізу даних екологічного контролю та моніторингу Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» в регіональній системі моніторингу довкілля Дніпропетровської області.
В звязку з приведенням у відповідність до норм Закону України «Про акціонерні товариства» було змінено найменування відповідача з Відкритого акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» на Публічне акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів» (а.с. 70-80).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, прокурора, представників відповідача, суд приходить до наступного висновку.
Публічне акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів» зареєстроване як юридична особа 05.03.1994 р. та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за ідентифікаційним кодом 00186520 (а.с. 72).
04.12.2007 р. рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-13/V затверджено «Програму поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки» (а.с. 13-23).
Зазначеною Програмою передбачено виконання Відкритим акціонерним товариством «Нікопольський завод феросплавів» ряду заходів, зокрема, п. 12 розробка та впровадження системи екологічного моніторингу довкілля (а.с. 22).
Для здійснення заходу, вказаного в п. 12 Програми, встановлений термін виконання - 2007-2010 р.р.
При проведенні перевірки прокуратурою встановлено не виконання підприємством п. 12 «Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки».
На підтвердження своєї позиції представниками відповідача надані наступні документи: копії звітів про виконання природоохоронних заходів Відкритим акціонерним товариством «Нікопольський завод феросплавів», довідки про виконання заходів «Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки» (Т. 1 а.с. 24-33; 36-41; 66-69; Т. 2 а.с. 4-8); копію дозволу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 1211600000-72 а на викиди забруднюючих речовин ( Т. 1 а.с. 93); копію переліку заходів щодо здійснення контролю за дотриманням встановлених граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та умов дозволу на викиди (Т. 1 а.с. 94-95); акти про використання нового устаткування (Т. 1 а.с. 96-102); акти вводу в експлуатацію встановленого обладнання (Т. 1 а.с. 103-110); свідоцтво про атестацію з додатком (Т. 1 а.с. 111-125); копію угоди про співробітництво у сфері моніторингу навколишнього природного середовища № 3976 від 15.06.2011 р. (Т. 1 а.с. 131-137); супровідні листи щодо направлення результатів моніторингу, документи про проведення спостережень та результати спостережень (Т. 1 а.с. 143-241); копію рішення Дніпропетровської обласної ради від 04.12.2007 р. з додатками (Т. 1 а.с. 242-244); копію наказу Міністерства екології та природних ресурсів від 02.06.2011 р. № 189 (Т. 1 а.с. 245-246); копію протоколу розширеної наради (Т. 2 а.с. 11-14); листи на адресу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, відповіді на листи (Т. 2 а.с. 15-17; 20-23); лист генеральному директору Корпорації «Атомприлад» та відповідь на лист (Т. 2 а.с. 26-27); сертифікат відповідності № ДП 000737 та акти (Т. 2. а.с. 58-65); документи щодо системи менеджменту навколишнього середовища (Т. 2 а.с. 66-75); копію договору на виконання послуг розроблення та впровадження програмного забезпечення з інтеграції та аналізу даних екологічного контролю та моніторингу Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» в регіональній системі моніторингу довкілля Дніпропетровської області № 08-01/1107584 від 27.10.2011 р., протокол узгодження договірної ціни надання послуг, календарний план надання послуг (Т. 2 а.с. 85-89); супровідний лист про направлення на адресу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області технічного завдання на розроблення та впровадження програмного забезпечення з інтеграції та аналізу даних екологічного контролю та моніторингу Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» в регіональній системі моніторингу довкілля Дніпропетровської області (Т. 2 а.с. 90); протоколи робочих зустрічей (Т. 2 а.с. 91-93); листи Публічному акціонерному товариству «Нікопольський завод феросплавів» від Корпорації «Українські атомні прилади та системи», відкритого акціонерного товариства «Атомекосистема» (Т. 2 а.с. 94-98); лист Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» на адресу відкритого акціонерного товариства «Атомекосистема» (Т. 2 а.с. 99-100); копія договору № 16/7/1106749 від 02.09.2011 р. з додатками (Т. 2 а.с. 101-104); лист Міністерства екології та природних ресурсів на адресу Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» (Т. 2 а.с. 105-106).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» N 1264-XII від 25.06.1991 державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Згідно до ст. 40 зазначеного Закону України використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення; д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб; є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.
Згідно до ч. 1-2 ст. 6 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» з метою проведення ефективної і цілеспрямованої діяльності України по організації і координації заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання і відтворення природних ресурсів на перспективу розробляються і приймаються державні цільові, міждержавні, регіональні, місцеві та інші територіальні програми.
Порядок розробки державних цільових екологічних програм визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 15 зазначеного Закону України місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції: затверджують місцеві екологічні програми.
Згідно до п. 2-3 ст. 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим і уповноважені нею органи, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.
Спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 20 вказаного Закону України до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить: організація моніторингу навколишнього природного середовища, створення і забезпечення роботи мережі загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до екологічної інформації, положення про яку затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 22 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» з метою забезпечення збору, обробки, збереження та аналізу інформації про стан навколишнього природного середовища, прогнозування його змін та розробки науково обгрунтованих рекомендацій для прийняття ефективних управлінських рішень в Україні створюється система державного моніторингу навколишнього природного середовища. Спостереження за станом навколишнього природного середовища, рівнем його забруднення здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, іншими спеціально уповноваженими державними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких призводить або може призвести до погіршення стану навколишнього природного середовища.
Зазначені підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно передавати відповідним державним органам аналітичні матеріали своїх спостережень.
Порядок здійснення державного моніторингу навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Спеціально уповноважені державні органи разом з відповідними науковими установами забезпечують організацію короткострокового і довгострокового прогнозування змін навколишнього природного середовища, які повинні враховуватися при розробці і виконанні програм та заходів щодо економічного та соціального розвитку республіки, в тому числі щодо охорони навколишнього природного середовища, використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
Відповідно до п. 2 Положення про державну систему моніторингу довкілля, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 391 від 30.03.1998 р. система моніторингу - це відкрита інформаційна система, пріоритетами функціонування якої є захист життєво важливих екологічних інтересів людини і суспільства; збереження природних екосистем; відвернення кризових змін екологічного стану довкілля і запобігання надзвичайним екологічним ситуаціям.
Відповідно до Положення про порядок інформаційної взаємодії органів Мінекоресурсів України та інших субєктів системи моніторингу довкілля, при здійсненні режимних спостережень за станом довкілля КНД 211.0.1.101-02 N 323 від 21.08.2002 р. загальнодержавна програма моніторингу довкілля - сукупність завдань державного значення, що грунтуються на законодавчій та нормативно-правовій базі і дозволяють реалізувати основні цілі моніторингу із залученням засобів та систем в масштабах країни; регіональна програма моніторингу довкілля - сукупність завдань, направлених на реалізацію цілей моніторингу в межах адміністративно-територіального району (область, АР Крим, мм. Київ, Севастополь), з урахуванням географічних, соціально-економічних та адміністративних особливостей. Регіональна програма моніторингу довкілля входить як складова частина до загальнодержавної програми; відомча система моніторингу довкілля - система, що належить окремим суб'єктам системи моніторингу довкілля, вирішує специфічні для даного відомства задачі моніторингу і входить складовою частиною до державної системи моніторингу довкілля;
Згідно п. 4 Положення про державну систему моніторингу довкілля моніторинг довкілля здійснюється МНС, МОЗ, Мінагрополітики, Держкомлісгоспом, Мінприроди, Держгеонадрами, Держводгоспом, Держкомземом, Держжитлокомунгоспом, їх органами на місцях, а також підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери їх управління, які є суб'єктами системи моніторингу за загальнодержавною і регіональними (місцевими) програмами реалізації відповідних природоохоронних заходів.
Відповідно до п. 7 зазначеного Положення основними завданнями суб'єктів системи моніторингу є: довгострокові систематичні спостереження за станом довкілля; аналіз екологічного стану довкілля та прогнозування його змін; інформаційно-аналітична підтримка прийняття рішень у галузі охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та екологічної безпеки; інформаційне обслуговування органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також забезпечення екологічною інформацією населення країни і міжнародних організацій.
Згідно до п.п. 9-10 Положення про державну систему моніторингу довкілля суб'єкти системи моніторингу забезпечують вдосконалення підпорядкованих їм мереж спостережень за станом довкілля, уніфікацію методик спостережень і лабораторних аналізів, приладів і систем контролю, створення банків даних для їх багатоцільового колективного використання з допомогою єдиної комп'ютерної мережі, яка забезпечує автономне і спільне функціонування складових цієї системи та взаємозв'язок з іншими інформаційними системами, які діють в Україні і за кордоном.
Підприємства, установи і організації незалежно від їх підпорядкування і форм власності, діяльність яких призводить чи може призвести до погіршення стану довкілля, зобов'язані здійснювати екологічний контроль за виробничими процесами та станом промислових зон, збирати, зберігати та безоплатно надавати дані і/або узагальнену інформацію для її комплексного оброблення, з цією метою між суб'єктами системи моніторингу та постачальником інформації укладається угода, яка підлягає реєстрації в Мінприроди або його органах на місцях.
Відповідно до п. 17 Положення про державну систему моніторингу довкілля інфраструктура системи моніторингу, її складові частини, системоутворюючі та уніфіковані компоненти створюються на підставі відповідних технічних завдань і проектів, затверджених у встановленому порядку.
Такі технічні завдання і проекти підлягають реєстрації в Мінприроди.
Прийняті проектні рішення реалізуються в межах щорічних заходів загальнодержавної і регіональних (місцевих) програм екологічного моніторингу довкілля.
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідачем протягом 2007-2011 рр. здійснювався екологічний контроль за виробничими процесами, зокрема, контроль: шкідливих викидів в атмосферне повітря, вмісту шкідливих речовин у стічних водах, стану забруднення ґрунтів, у сфері поводження з відходами. На підприємстві періодично провадиться відбір проб та здійснюються аналізи: атмосферного повітря на стаціонарних постах, викидів від стаціонарних джерел, забруднюючих речовин у скидах та спостережу вальних свердловинах.
Результати спостережень та досліджень постійно направляються відповідачем до відповідних установ, крім того, інформація про результати екологічного контролю розміщується на офіційному сайті підприємства.
Відповідачем на адресу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області періодично направлялися звіти про виконання природоохоронних заходів.
Проте, зазначені заходи не відповідають вимогам п. 17 Положення про державну систему моніторингу довкілля.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що на момент розгляду справи в суді, відповідне технічне завдання не зареєстровано в установленому нормативними актами порядку.
Дії, спрямовані на виконання заходу «Розробка та впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві», передбаченого п. 12 «Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки», затвердженої рішенням Дніпропетровської обласної ради від 04.12.2007 р. за № 295-13/V, почали вчинятися відповідачем вже після сплину терміну, встановленого для виконання зазначеного заходу.
Не зважаючи на зазначене, на підприємстві не здійснена розробка та впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» про зобовязання виконати захід, передбачений п. 12 «Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки» обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» про зобовязання вчинити певні дії задовольнити в повному обсязі.
Зобовязати Публічне акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів» виконати захід «Розробка та впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві», передбачений «Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки», затвердженою рішенням Дніпропетровської обласної ради від 04.12.2007 р. за № 295-13/V.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений 02.11.2011 року.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >О.С. Рябчук
< Текст >