19.10.2011< копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 16 серпня 2011 р. Справа № 2а-6633/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРищенко А. Ю. <Текст > при секретаріВершина П.А., за участю: представника позивача Мироненко С.М., <Текст > розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Державний реєстратор Реєстраційної палати Криворізької міської ради Танцюра Олександр Валентинович про визнання недійсною державну реєстрацію та протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії ВСТАНОВИВ: 01.06.2010 року ОСОБА_4 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора Реєстраційної палати Криворізької міської ради Танцюри Олександра Валентиновича, державного реєстратора Реєстраційної палати Криворізької міської ради Сташеліс Ганни Станіславівни, треті особи - Державна організація «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», Реєстраційна палата Криворізької міської ради про визнання недійсною державної реєстрації та протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 21.05.1997 року виконавчим комітетом Криворізької міської ради була незаконно здійснена реєстрація державної організації (установи, закладу) з однойменною назвою «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», код ЄДРПОУ 04052169, яка набула статусу юридичної особи. На думку позивача, незаконність реєстрації виконавчим комітетом Криворізької міської ради Державної організації (установи, закладу) «Виконавчий комітет Криворізької міської ради» полягає в тому, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.1996 року № 125 «Про внесення змін і доповнень до Положення про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності» виконавчий комітет міської, районної у місті ради, наділений повноваженнями здійснювати державну реєстрацію лише субєктів підприємницької діяльності, а не державних організацій, установ чи закладів. Просить суд визнати недійсною державну реєстрацію Державної організації «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», код ЄДРПОУ 04052169, здійснену 21.05.1997 року виконавчим комітетом Криворізької міської ради; визнати протиправними дії державного реєстратора Танцюри Олександра Володимировича стосовно включення 14.11.2005 року в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про юридичну особу Державну організацію «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», код ЄДРПОУ 04052169; визнати протиправними дії державного реєстратора Сташеліс Ганни Станіславівни стосовно здійснення 13.10.2006 року державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Державна організація «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», код ЄДРПОУ 04052169; припинити юридичну особу Державна організація «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», код ЄДРПОУ 04052169. В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та пояснив обставини справи таким чином, як вони викладені вище.
Представники відповідачів та третьої особи в судове засідання не зявились, проте надали клопотання про розгляд справи без їх участі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності вважає необхідним у задоволенні позову відмовити повністю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року № 755-ІV, державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Відповідно до ст. 3, 4, 5 вищевказаного Закону України, органи місцевого самоврядування набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Відповідно до ст. 10, ч. 1 ст. 16, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо органів державної влади і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державний реєстратор при надходженні від юридичної особи реєстраційної картки, зобовязаний провести заміну свідоцтва про державну реєстрацію на свідоцтво про державну реєстрацію єдиного зразка. Отже, для отримання свідоцтва юридичної особи єдиного зразка державному реєстратору повинна бути подана реєстраційна картка форми № 6, затверджена Наказом Державного комітету підприємництва України від 20.04.2007 року № 54.
Позивач у своєму позові зазначає, що 21.05.1997 року виконавчим комітетом Криворізької міської ради була незаконно здійснена реєстрація Державної організації (установи, закладу) з однойменною назвою «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», якій було присвоєно код ЄДРПОУ 04052169, і яка набула статусу юридичної особи.
Так, як вбачається з матеріалів справи, відповідно даних Реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу форми № 6 від 14.11.2005 року, в полі зазначення організаційно-правової форми вказано орган місцевого самоврядування, код КОПФГ 420. Вказані дії були вчинені відповідно до вимог чинного законодавства, а саме: відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Крім того, позивач посилається на те, що державним реєстратором Танцюрою О.В. було здійснено незаконне включення відомостей щодо виконавчого комітету Криворізької міської ради до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Проте, суд зазначає, що відповідно до пп. 9, 10 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року № 118, ведення Реєстру здійснюється на державному рівні уповноваженим Державним комітетом статистики органом державної статистики; на територіальному рівні територіальними органами державної статистики; розпорядником Реєстру є Державний комітет статистики.
З 07.12.2005 року відповідно до Наказу Державного комітету підприємництва України, державної податкової адміністрації, державного комітету статистики від 07.12.2005 року № 121/560/406 «Про затвердження Порядку взаємодії субєктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» обмін інформацією між державними реєстраторами та органами статистики здійснюється в електронному вигляді. Органи державної статистики перевіряють відомості, що містяться в реєстраційних картках, одержаних від державних реєстраторів та здійснюють актуалізацію даних Реєстру.
Відповідно довідки з ЄДРПОУ, виданої виконавчому комітету Криворізької міської ради від 08.02.2007 року № 0313, в Реєстрі значиться організаційно-правова форма «Орган місцевого самоврядування». Така ж організаційно-правова форма вказана і в довідці від 10.09.2010 року № АБ 022393.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Позивач посилається також на незаконність проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи Державної організації «Виконавчий комітет Криворізької міської ради» від 13.10.2006 року.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування», виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, засновником виконавчого комітету Криворізької міської ради є Криворізька міська рада, яка має право приймати рішення щодо внесення змін до установчих документів, інформація про що міститься в Положенні виконавчого комітету Криворізької міської ради та в Єдиному державному реєстрі. Тому, відповідачем не було порушено норм чинного законодавства під час здійснення державної реєстрації виконавчого комітету Криворізької міської ради та змін до установчі документів останнього.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не містяться відомості про державну реєстрацію Державної організації (установа, заклад) «Виконавчий комітет Криворізької міської ради». Проте, згідно Реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу форми № 6 від 14.11.2005 року, було проведено державну реєстрацію юридичної особи організаційно-правової форми орган місцевого самоврядування; найменування виконавчий комітет Криворізької міської ради.
Щодо позовної вимоги щодо припинення юридичної особи Державної організації «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», код ЄДРПОУ 04052169, суд повідомляє наступне.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно ст. 38 вказаного Закону, суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій. Підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Позивач звертається до адміністративного суду з вимогою про припинення юридичної особи Державної організації «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», державна реєстрація якої здійснена не була. Крім того, аналіз вищевказаних норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» показує, що позивач ніяким чином не відноситься до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та не наділений чинним законодавством правом звернення до адміністративного суду з позовними вимогами щодо припинення юридичної особи.
Отже, суд зазначає, що відповідачами не було порушено вимог чинного законодавства під час проведення державної реєстрації виконавчого комітету Криворізької міської ради. А тому вимоги позивача є неправомірними та не відповідають дійсності.
Крім того, суд вказує на те, що відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Статтею 6 КАС України закріплено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Як вбачається з матеріалів справи, проведеною державною реєстрацією виконавчого комітету Криворізької міської ради та змін до установчих документів останнього не було порушено прав, свобод або інтересів ОСОБА_4, яка звернулась із вказаним адміністративним позовом. Отже, ОСОБА_4 є неналежним позивачем .
Під час судового засідання представник позивача наполягав на тому, що виконавчим комітетом Криворізької міської ради були порушені права ОСОБА_4 внаслідок звернення до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення заборгованості з орендної плати за земельну ділянку в сумі 63099, 40 грн. та пені в розмірі 6377, 58 грн.
Проте, суд зазначає, що право звернення до суду з позовною заявою закріплене ст.55 Конституції України, та здійснення передбачених законом діяльності та дій юридичної особи прямо чи опосередковано не можуть порушувати права чи інтереси інших осіб у правовідносинах щодо створення чи реорганізації юридичної особи. А тому суд вважає, що ОСОБА_4 не має право звернення до суду з зазначеним позовом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Державного реєстратора Реєстраційної палати Криворізької міської ради Танцюри Олександра Валентиновича, державного реєстратора Реєстраційної палати Криворізької міської ради Сташеліс Ганни Станіславівни, треті особи - Державна організація «Виконавчий комітет Криворізької міської ради», Реєстраційна палата Криворізької міської ради про визнання недійсною державної реєстрації та протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 22.08.2011 року.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >А. Ю. Рищенко
< Текст >