Єдиний державний реєстр судових рішень 16.09.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2011 р. Справа № 2а-9910/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потолової Г.В.
при секретарі Тимцунік Ю.В.
за участю: представника позивача Кравченко А.В.
представника відповідача Умбетова А.Ю.
представника відповідача Шевчук А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Павлоградтеплоенерго»про примусове стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Західно-Донбаська ОДПІ звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про стягнення з КП «Павлоградтеплоенерго»за рахунок активів податкового боргу по податку на додану вартість та податкового боргу по податку на прибуток, у загальній сумі 2199112грн. 69коп.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача позовні вимоги визнають. В обґрунтування пояснень щодо заявленого позову посилаються на скрутне фінансове становище підприємства, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Комунальне підприємство «Павлоградтеплоенерго»(далі відповідач) зареєстроване Виконавчим комітетом Павлоградської міської ради (а.с.17).
Згідно довідки про взяття на облік платника податків відповідач перебуває на податковому обліку у Західно-Донбаській обєднаній державній податковій інспекції від 28.02.1993р. за №2351 (а.с.19).
Отже, позивач належним чином зареєстрований, як юридична особа, а тому на нього поширюється дія законів та інших нормативно-правових актів, які регулюють здійснення підприємницької діяльності в Україні.
Так, платником податків КП «Павлоградтеплоенерго»до Західно-Донбаської ОДПІ подані податкові декларації з податку на додану вартість, в яких самостійно визначено суми податкових зобовязань, а саме: від 20.07.2009р. №39254 на суму 256818грн.00коп.; від 20.08.2009р. №49497 на суму 143105грн.00коп.; від 18.09.2009р. №53313 на суму 149509грн.00коп.; від 20.10.2009р. №63467 на суму 80195грн.00коп.; від 20.11.2009р. №72624 на суму 84874грн.00коп.; від 21.12.2009р. №76469 на суму 53095грн.00коп.; від 20.01.2010р. №85376 на суму 82860грн.00коп.; від 22.02.2010р. №8449 на суму 120635грн.00коп.; від 22.03.2010р. №11407 на суму 210255грн.00коп.; від 19.04.2010р. №19009 на суму 124212грн.00коп.; від 20.05.2010р. №28450 на суму 135794грн.00коп.
Також, відповідачем до Західно-Донбаської ОДПІ подано уточнений розрахунок з податку на додану вартість №70160 від 10.11.2009р., в якому збільшено суму ПДВ на 503грн.00коп.
Крім цього, відповідачем до податкового органу подані декларації, в яких самостійно нараховані штрафні санкції, а саме: від 20.07.2009р. №39254 у сумі 4649грн.00коп.; від 10.11.2009р. №70160 у сумі 25грн.00коп.; від 21.12.2009р. №76469 у сумі 4055грн.00коп.; від 20.01.2010р. №85376 у сумі 5086грн.00коп.; від 22.02.2010р. №8449 у сумі 23036грн.00коп.
Фахівцями податкового органу, на підставі п.1, ст.11 розділу ІІІ Закону України «Про державну податкову службу України»проведена невиїзна документальна перевірка платника податку на додану вартість КП «Павлоградтеплоенерго»з питання своєчасності сплати податку на додану вартість за жовтень, листопад 2006 року та несплати за січень, лютий, березень, квітень 2009 року.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 06.07.2009р. №131/15-213-03342250, в якому Західно-Донбаська ОДПІ прийшла до висновків про порушення відповідачем п.10.2 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість», п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, платником податку на додану вартість несвоєчасно сплачено та несплачено податок на додану вартість.
На підставі акту перевірки від 06.07.2009р. №131/15-213-03342250 прийняте податкове повідомлення-рішення №0001001542/0 від 17.07.2009р., згідно якого до позивача застосовано сума штрафу у розмірі 50% від узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої із затримкою, що складає 103647грн.60коп. (а.с.50).
Також, фахівцями податкового органу, на підставі п.1, ст.11 Закону України «Про державну податкову службу України»проведена невиїзна документальна перевірка платника податку на додану вартість КП «Павлоградтеплоенерго»з питань своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобовязань по податку на додану вартість за грудень 2006 року та несплати за вересень, жовтень, листопад, грудень 2009 року.
За результатами перевірки складено акт перевірки від 16.02.2010р. №43/15-213-03342250, в якому Західно-Донбаська ОДПІ прийшла до висновків про порушення відповідачем п.10.2 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість», п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, платником податку на додану вартість несвоєчасно сплачено та несплачено податок на додану вартість.
На підставі акту перевірки від 16.02.2010р. №43/15-213-03342250 прийняте податкове повідомлення-рішення №0002981542/0 від 26.02.2010р., згідно якого до позивача застосовано сума штрафу у розмірі 50% від узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої із затримкою, що складає 172851грн.62коп. (а.с.58).
Таким чином, КП «Павлоградтеплоенерго»має заборгованість перед бюджетом на суму 2199112грн. 69коп., яка на сьогоднішній день не погашена.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент виникнення правовідносин.
Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.9 ЗУ «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно абз.6 п.1 ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»Державна податкова адміністрація України здійснює безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану, зокрема, із проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних та тютюнових виробів, здійсненням систематичного контролю за їх реалізацією, застосуванням у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Пунктом 7 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до підприємств, установ, організацій і громадян фінансові санкції у порядку та розмірах, встановлених законом.
Згідно п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу України»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і цільовими фондами за рахунок їхнього майна.
Згідно із п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки з податків, інших платежів, штрафів та інших санкцій з громадян за рішенням суду.
Відповідно до абзацу «а»пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, що діяла на час виникнення зобовязань) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Також, відповідно до абзацу «б»пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
У відповідності до підпунктів 5.2.1 та 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок «погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Абзацом 3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»- «в»пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 зазначеного Закону, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
За нормами пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначення процедури оскарження дій органів стягнення встановлюється Законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі Закон), який є спеціальним законом з питань оподаткування.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 зазначеного Закону податкове зобов'язання зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно до пп.6.2.1. п.6.2 ст. 6 зазначеного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Виконуючи визначену норму Закону, в зв'язку з добровільною несплатою самостійно узгодженого податкового зобов'язання Відповідачу були надіслані податкові вимоги про погашення податкової заборгованості № 1/630 від 27.05.2003 року на суму 610354грн.52коп. (а.с.59), №2/824 від 03.07.2003 року на суму 832994грн.42коп.(а.с.60).
Підприємством відповідача зазначені вимоги отримані уповноваженою особою, про що свідчить підписи на корінцях податкових вимог, які міститься в матеріалах справи.
Зазначені вище податкові вимоги в адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувались тобто є узгодженими.
Рішенням заступника начальника Західно-Донбаської ОДПІ прийнято рішення №16854/10/24 від 02.09.2003р. про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.
Згідно п.п. 3.1.1 п 3.1 ст. З Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-111, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення цього податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідальність за несвоєчасність сплати податкових зобов'язань платники податків несуть у відповідності з законодавством України. Примусове стягнення податкового боргу - передбачена законодавством України процедура погашення податкового боргу платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Як вказано у п. 1.7 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 зазначеного Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Отже, стаття 19 Конституції України зобовязує органи державної влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
На час розгляду справи податковий борг у загальній сумі 2199112грн.69коп. у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому податкові зобовязання відповідача підлягають погашенню за рахунок примусовому стягнення його активів.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з Відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158-163, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Павлоградтеплоенерго»про примусове стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Павлоградтеплоенерго»(51400, м.Павлоград, вул.Промислова, буд.13-А, р/р 26002010023007 Дніпропетровська філія АТ «Індекс-Банк»в м.Дніпропетровськ, МФО 307015, код ЄДРПОУ 03342250) в дохід Державного бюджету України за рахунок активів податковий борг зі сплати податку на додану вартість у сумі 2156086грн.31коп. (два мільйони сто пятдесят шість тисяч вісімдесят шість грн. 31коп.) та в дохід місцевого бюджету за рахунок активів податковий борг зі сплати податку на прибуток у сумі 43026грн.38коп. (сорок три тисячі двадцять шість грн. 38коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 11.04.2011р.
СуддяГ.В. Потолова